Z1ER1KZEESCHE Dingsdag Burgemeester en wethouders der stad zierikzee, $ng£2dcncn turn 3tcrüi*cc! Ao. 1830. C O U II AM T. den 12 October. No. 82. BESTUREN EN JDMINISTRATIEN. BEKENDMAKING. als daartoe van Gouvernementswege uitgenoodigd roepen bij deze op, alle gepaspoorteerde Onder-Officieren van bet wapen der Infan terie, (onverschillig of zij al dan niet gehuwd zijn), voor zoo ver die in deze Stad of dit District aanwezig .zijnom zich op nieuw in bunnen yorigen graad tot Militaire dienst vrijwillig!ijk te ver- Linden, ten einde als Instructeurs bij de Depóts der Afdeeling te worden geplaatst; kunnende "zij zich tot deze Dienstneming, dage lijks des voormiddags aan bet Bureau van den Heer Generaal Ma joor Provincialen Kommandant te Middelburgaanmelden. Zierikzeeden 5 October i83o. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. BEKENDMAKING. De zorgelijke omstandigheden in welke zich bet Vaderland be vind door den afval van de Zuidelijke-gewesten en de geestdrift welke ziehdaar sphijnt te ontwikkelen tot bet verniêligeu der be staande orde van zaken hebben niet slechts te meer doen uitblin ken die rustige trouw en dat bedaard vertrouwen-, welke de Noor- delijke-gewesten des Rijks altijd kenmerkten, maar ook den Koning de gelegenheid gegeven om rekende op de krachtvolle ondersteu ning van alle welgezinden de roepstem tot eene algemeene Wape ning voor orde en regtvoor. Vaderland en Oranje te doen .booreu. Getrouw aan deze hebben reeds een de rilg lab Vrijwil. roepen wij u op wij zullen u dei) J igcrs ons midden verlaten om daar en waar noodig voor het Vaderland te strijden en zullen ongetwijfeld nog» vele moedige en brave Jonge^ lingen dien weg inslaan; .dienzelfden geest zal de Schutterij uwer Stad bezielen en gedachtig aan de verpligting welke op dezelve in de eerste plaats rust, zal dezelve in. een vrijwillig aanbod tot vrij.- willige dienstbetooning buiten de Stad in vestingen of elders niet achterlijk z«jn. Burgers van Zierikzee! wij rekenen stellig op deze. uwe Vader landlievende gezindheid welke reeds zoo duidelijk in de vrijwil lige dienstneming van veele Jóngelingen is uitgeblonken. Welaan! In dén Naam des Koniags; in den naam der Wet, en ter verdediging van onzen Vadevlandschen grond tot vrijwi'lige dienstneming bied u aan ons aan weg daartoe aanwijzen. Schutterij vein Zierikzee! ook uit uwe rangen -wachten wij dat op de gedane roepstem vele zich ter vrijwillige uitoefening van Mi litaire diensten builen de Stad bet zij in veslingen of elders aan bieden zullen. Eindelijk vertrouwen wij dat alle andere weldenkende Ingezete nen zich aan bet deel der Schutterij hetwelk in de Stad zal blij* ven, zullen aansluiten tér handhaving van jde orde en rust, waar van reeds-de Regering en notabele Ingezetenen het voorbeeld heb ben gegeven daartoe zullen onderscheidene Lijsten' van dit oogen- blik af aan ter Secreiarij dezer Slad openliggen. Voor zoo verre lietzij tot vrijwillige dients, hetzijvoor het mo biele gedeelte der Schutterij, gehuwde Ingezetenen zich aanmelden Luimen zij verzekerd zijn, dat, gedurende derzelver afwezigheid, op eene billijke en gepaste wijze voor hét onderhoud van derzel ver huisgezinnen zal gezorgd worden en worden alle Ingezetenen wier vermogen dit toelaat tot het inschrijven van geldelijke bijdra gen voor zoodanig onderhoud uitgenoodigd waartoe op eene Lijst de gelegenheid wordt aangeboden. Burgers van Zierikzee! volgt de roepstem van Uwen Forsten betoont u ook in deze' gewigtige omstandigheid den ouden roem uwer vaderen niet ontaard. En zal deze tot ieders narigt worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks gebruikelijk is. Zierikzeeden 11 October i83o. Burgemeester en Wethouders voornoemd d.e GRANE, vL Ter ordonnantie van Dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. K R O E F. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. Antwerpen, den G October. De aankomst v; Oranje, en het doel zijner reize den prins van heeft den feest hier eenigzins tot bedaren gebragtniettegenstaande er nog altijd oproerige pro- clamatien worden rondgestrooid en aangeplakt. Evenwel be schouwt men de proclamatie van Z. K. H. en het duistere, lijde lijke en niets afdoende, dat daar wederom in beersebt als niet geschikt, om alles in order te brengen; ik geloof integendeel, dat het voor de andere provinciën olie in het vuur is.,Onge lukkig, dat het gouvernement zijnen waren toestand niet begrijpt of niet wil begrijpen, en zoo doende alles zal verliezen. Inlus- scben hebben wij hier de geruststellende tijding ontvangen, dat Gent de oranjevlag beeft opgestoken en Luik zulks insgelijks wil doen. Daarentegen beeft bet provisioneel gouvernement te Brussel Belgie onafhankelijk verklaard en een congres te zamen geroepen om daarna een hoofd te kiezen. Deze maatregel isof hun be derf, of hunne zegepraal. Met gevoelens van dankbaarheid kunnen wij melden dat aan bet militair hospitaal te Breda uit 's Hage is afgezonden, ceue aanzienlijke hoeveelheid pluksel, zwachtels en kompressen een ge deelte hiervan uitmakende van hetgeen door H. M. de koningin H. KK. H. de prinses van Oranje I1H. KK. HH. de prinses Bre de rik de Nederlanden en Jlberl van Pruissen benevens andere aanzienlijke dames der residentie ten behoeve der gekwetste mili tairen bijeenverzameld. Ook binnen Breda's muren zijn de voortreffelijke voorbeelden dezer menscblievende daden in menigte voorhanden en beijvert men zich bet lot der gekwetsten krijgslieden le verzachten. Er loop bier een gerucht, dat de Brusselaaars onder elkan der handgemeen zijn en dit zonde veroorzaakt wezen doordien bet provisioneel gouvernement Belgie tot eenen onafbankelijken staat verklaard had. Zeker echter gaat hetdat er te Brussel drie par- tijen zijn; eene. die den hertog van Nemours, den tweeden zoon van den tegenwoordigen koning der Franschen aan het hoofd der regering over Belgie zoude bugeereneene die den prins van Oranje als gouverneur vraagt, en eene andere, aan welker hoofd de be faamde de Polier schijnt te staan die eene federative republiek wil d aarstellen. Dit laatste is ook te niet verwonderen want anders is er geen kans voor dien volksleider j om aan het hoofd der rege ring te geraken en bij eene republiek zoude men hem wel presu dent dienen te maken. Ik denk echter, dat hem veeleer het lof van meest alle demagogen te 'wachten staat; althans hier zijn er reeds, van degenen, die te voren over hel on regiv aardige' tégen hem gevelde vonnis! schreeuwden, welke thans zeggen: men had hem niet moeten bannen, maar guillotineren. Ja, ik voorzie, dat het brusselsche j'anlïangel, als de stand der zaken nog eenigen tijd blijft r zoo als het thans, is hem veel eer van een zal scheuren dan op het voorzitters kussen plaatsen. Dé geschiedenis leeft ons imfdérs, dut het volk geen middelweg kent lusscben de twee uitersten van liefde tot vergoding toe, of onbegrensde en toome.looze haat, je gens degenen, die hen aanvoeren; en wat zal er het gevolg van zijn, als de smalle gemeente te Brussel, dezen winter geen werk hebbende, onderscheidene der huizen, waar zij gewoon was, in vorige jaren iets te ontvangen nu ledig vindt staan: men zal de oorzaak daarvan opsporen, en de vurigste geestdrift vóór, zal in onbeperkten haat legen den hoofdbewerker van al onze onheilen overgaan. Een Antwerpenaar schrijft den G dezer: Gisteren.is alhier onze kroonprins aangekomen. Wij hopen, vuriglijk dat bij de gemoederen der Brusselaren zal aan but bedaren krijgen daartoe heeft bij al een uitmuntend begin gemaakt. Ducpëtiaax heelt de stad tot gevangenis gekregen en is niet meer opgesloten. Plelinx is op dit oogenhlik op de audiëntie van den prins, en is eenvou dig met den prokureul' des kouings van de gevangenis naar het paleis, gewandeld. Zoodat men van alle kanten ziet r dat men vrede begeert Brussel zal eindelijk wel moeten bijdraaijen. 7s Gravenrage, deu 6 october. Bij besluit van Z. M. van den i6 september jl. is bepaald, dat zoodra burgemeester en'assesso ren op eenigerlei wijze vernemen, dat, nïiar'bet bun voorkomt, eenig raadslid buiten het bezit is geraakt van een der hij het regle ment voor het bestuur ten platien lande gevorderde vereischten of in eene der termen van uitsluitiug is vervallen zij daarvan dadelijk kennis zullen geven aan gedeputeerde staten.,, die,, na het •in de zaak bestrokken raadslid en den raad der gemeente te heb ben gehoord zoodanig zullen beschikken als dezelve naar aan leiding der bepalingen van bet voornoemde reglement, zullen ver- meenen te behooren. Door bet departement van binnenlandsche zaken zijn de gouver neurs der provinciën, uitgenoodigd om aan hetzelve, door. de plaatselijke besturen, vóór of op den io dezer maand, een' alge meenen staat in te leveren van de diensd.oende en uiterlijk op den i5 van dezelve, een' voor de rustende schutter'jen. Botterdam, den 8 october. De proclamatie des konings is overal met geestdrift ontvangen. Elk een beijvert zich om deel te nemen aan- de wapening of daartoe naar zijne vermogens mede te werken. Van alle kanten bieden zich vrijwilligers aan en elk oogeublik groeit hun getal aanmerkelijk- De kinderen uit het gereformeerde burger-weeshuisvan. vereischten ouderdom en geschiktheid, heb ben zich dadelijk bereid verklaard om de wapenen voor vaderland

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1