con ZIERIRZEESCHE Ao. 188#. No. 81. Vrij da. Burgemeester m wethouders der stad zierikzee, de C R A N E vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. den 8 October. 7 BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BEKENDMAKING. als daartoe van Gouvernementswege uitgenoodigd roepen bij deze op, alle gepóspoortcerde Gnrkr-Officieren van het wapen der Infan terie, (onverschillig of zij al dan niet gehuwd' zijn)voor zoo ver die in deze Stad of dit District aanwezig zijn, om jzich op nieuw in hunnen vorigen graad tot Militaire dienst vrijwil 1 iglijk te ver binden, ten einde als Instructeurs bij de Depóts der Afdecling te worden geplaatst; kunnende zij zich tot deze'Dienstnemingdage lijks des voormiddags aan bet Bureau van den Heer Generaal-Ma- joor Provincialen Kommandant te Middelburg, aanmelden. Zierikzee, 'den 5 October i83o. Burgemeester en Wethouders voornoemd NIEUJTS TIJDINGEN. NEDERLANDEN. Antwerpen clen i oclober. De ontwerpen eener factie, welker bestaan, ons reeds voor eeoige weinige jaren bekend was, zijn ten uitvoer gelegd en hebben helaas gezegevierd hebben een gou vernement, hetwelk zich door goedheid, en Zwakheid, heeft doen kenmerken, geheel in slaap gewiegd, en aan de gevaren van ge- heele verniettiging blootgesteld. 'Ziedaar dus de belooning, voor Zestienjarigen onver.moeiden arbeid voor zoo veele weldaden, welke de beste der koningen op het tijdstip dat hij de zoetste vruchten van zijn werk dacht in Ie oogsten van een groot gedeel te zijner onderdanen ontvangt. Met weemoed moet men terug zien, op d,e beide nu afgolbopen maanden, waarin zoo vele ge beurtenissen zich hebben afgewisselddie tevens te voorzien en tegengegaan hadden kunnen worden wanneer dé mannenaan wien hooge posten waren toebelrouwdeigen wil en zielskracht genoeg gehad hadden, den alles vernielenden stroom, bij deszeifs oorsprong te stuiten. Ware het mogelijk om uit de gescliiedbl a de ren van Nederland eenige bladzijden te verscheuren dan zoude wij ten minste onze zwakheid voor onze nageven kunnen verber gendoch helaas! bet gebeur.de beeft geen keer, alleen, on verschrokken moed, iti het grootste gevaar aan den dag gelegd, kan o.nze staatshulk voor geheele vernietiging beveiligen. Holland moet kalm blijven moet zich thans meer dan ooit door eendragt- doen kenmerken moet zijne eigene krachten gevoeleu hoog te schatten en opofferingen met geduld weten te dragen want Necr- lands gelukzon mag thans met nevelen bedekt zijn, deze kunnen verdwijnen en helders stralen op bet lieve vaderland terug doen kaatsen. Geheel Europa is geschokt, doch na hevige onweervla gen komt doorgans plotselinge kalmte, en de schipper kan eerst de gebreken van zijn schiptuigagic en bemanningin zulke om standigheden opmerken, en zoo hij dan verstandig liandeltmaakt hij van deze kalmte gebruik,, om alles zoo veel mogelijk te her stellen. De ondervinding alleen kan leeren en wat beeft men in deze dagen niet kunnen opmerken?? Welke gebreken bestouden er niet in bet wand en vooral bij de bemanning onzer been en we- dergeslingerde bulk! Heil den loods die het vaartuig behouden in eene veilige h tven brengt! Heil den bouwmeester, die hetzelve zal \yeten te herstellen s Gravenhage clen 5 October. Bij besluit von Z. M. is bepaald, dat de premieri der zich voor den tijd van vijf jaren in 'sKonings zeedienst verbindende schepelingen tegenwoordig zullen worden vermeerderd en gebragt: Voor de dek- en onderofficieren van de eerste klasse, mits niet t;ot het vaste korps dek- en onderofficieren behooren 45 op/ 5o "Voor idem van de 2<k klasse, van - 36 - 45 'Voor idem van de 3<le klassevan - 3o - 4o Voor de matroozen van de i^to klasse, van - 3o - 40 Voor idem van de 2c^e klasse, van - 21 -30 Voor idem van de 3ck klasse, van -5,25 - 10 Zullende daarenboven de aanbrenggelde voor de dek- en onder officieren en de matrozen van de eerste klasse zijnzes gulden, eii vqpr de matrozen van de tweede en derde klassen drie gulden. Gisteren avond beeft Z. M. een besluit genomen, waarbij de schutterijen worden mobiel verklaard, en waarin andere maatrege len, de schutterijen betreffende, worden voorgeschreven. Inmiddels heeft de directeur generaal van oorlog, de luitenant-generaal de Kerens eene aanschrijving gedaan aan clen kolonel der schutterij de zer residentie, waarbij deze, uit aanmerking van het vroeger ge dane aanbod der schutterij, wordt uitgenoodigd, zoo spoedig mo gelijk de 's Gravenhaagsche schutterij bijeen tc doen komen, tea einde te vernemen welke officieren, onderofficieren en schutters bepaaldelijk bereid zijn zich marschvaardig tc houden. Dien tea gevolge is de schutterij heden middag ten e'e'n ure bijeen gekomen, ep heeft.de kolonel aan dezelve van gemelde aanschrijving kennis gegeven. Een aantal schutters heeft zich hierop ten bovengemelde einde opgegeven. Meest al de officieren met den kolonel baron van Baclzelaar aan het hoofd hebben zich als vrijwilligers gesteld. Te Rotterdam is men ijverig bezig met het oprigten van een korps vrijwilligers uit de schutterij. Vele officieren 'en een aanzienlijke getal schutters hebben zich reeds daartoe aangediend; ook ver neemt men, dat eene menigte jonge lieden dier stad, niet tot de schutterij behoorende, hunne diensten aan het gouvernement heb ben aangeboden. Önderlusschen heeft men inschrijvingen geopend voor geldelijke bijdragen om daaruit te voorzien in dé behoeften der huisgezinnen van hen die zich vrijwillig in de dienst begeven op welke middelijk wordt ingeteekend. Te Schiedam is, op aan bod, door de stedelijke regering een korps gewapend, bestaande uit de voornaamste en welgezinde ingezetenen van onderscheiden godsdienstige gevoelens om zoo de schutterij mobiel mogt ver klaard worden, of dat er omslandigheden plaats grepen, die de publieke rust bedreigdendaarmedein overeenstemming met de schutterijorde en wet te handhaven en personen en eigendom men tegen alle aanrandingen te beveiligen. Men verzekertdat Z. M. dezer dagen commandanten be noemd heeft voor de grensvestingen van de noordelijke provinciën. Men noemt als zoodanig, den luitenant-generaal Gualteiv oor Breda den luitenant-generaal de Man voor Graveen den generaal-majoor Vermascn voor 's Hertogenbosch. Men wil, dat deze vestingen in staat van beleg zullen gesteld worden, of zulks reeds zijn. Wij vernemen van goederhand, dat dagelijks de notabele ingezetenen dezer stad, hunne giften komen storten in de bus, welke door de districtscommissie van den gewapenden dienst op het raadhuis geplaatst is, en'dat de commissie alle reden heeft zich te verheugen over de ondubbelzinnige blijken, welke zij dezer dagen ontvangt van de onbekrompen weldadigheid en vaderlands liefde barer stadgenoten met de hoop op zulk een algeineenc deel neming, als het heilzaam doel dat zij zich voorsteld, volkomen tkaardig" is. De baron van Doorngouverneur van Oost-Vlaanderenbe vindt zich thans in die residentie. Bij liet sljiiiten van de buitengewone vergadering der staten- generaal heeft- de minister van binnenlandsche zaken, namens den koning, onder anderen gezegd: Gesterkt door hoogstdeszelfs opregte bedoelingen en de regt- vaardighcid zijner zaak zal de koning niets onbeproefd laten, otn een einde te maken aan de rampspoeden die een gedeelte van het koningrijk teisteren, en vooral, om die provinciën, welke daarvan nog zijn bevrijd gebleven, krachtdadiglijk te verdedigen en te be schermen. V Brengtedel mog. lieerendeze verzekeringen in Uwe haard steden over, gelijk ook de betuiging der hooge tevredenheidwelke de in den boezem dezer vergadering gegeven blijken van vaderlands liefde en trouwzoo als de kalmte welke bij uwe overwegingen heeft gclieerschtden koningonder zoo veel leeds hebben doen ondervinden". In den nacht van den 3 zijn te Dordrecht over Cadzand aan gekomen een gedeelte der tot de bezetting van Meenen behoord hebbende en van daar met moeite teruggekomenliollaudsche militairen. De heer de Gerlactie is te Luik aangekomen. De belgische officieren van het 3de en gde regement kuras siers en 9de dragondershebben den luitenant generaal Trip, ver zocht aan prins Frederik de door hen onderteekende verklaring ter kennis te brengen dat zij ten allen tijde gereed zijn bun bloed voor koning en vaderland te storten maar 2K. IL verzoeken om ben in den tegenwoordigqn stand van zaken niet in de nood lottige positie te brengen om hunne wapens tegen hunne bloedver wanten of medeburgers te gebruiken. PROCLAMATIE, van den 5 October i83onopens eene algcmecne vrijwillige ■wapening. Wij WILLEM bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-N assauGroot Hertog van LMxemburg, enz. enz. enz. Aan allen die deze zullen zien of booren lezen salut! Getrouw aan den eed op de grondwet gedaan en overeenkomstig de verpligtingen die wij ten aanzien onzer bondgenooten vervullen moesten hebben wij tot hiertoe vruchteloos alle middelen tot demping van den gewapenden opstand in de zuidelijke gewesten beproefd. Door de zichmet verbazende snelheidopgevolgde gebeurte nissen huilen staat om de getrouwe ingezetenen aldaar tegen de over- magt te beschermen gevoelen wij dat het noodzakelijk is thans uitsluitend bedacht te wezeu op het welziju vau die declen van liet

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1