No. 80. ZUERIRZEESCIIE Dingsdag Ao. 1830. COURANT. den 5 October. BESTUREN EN ADMTNIS TRA TIEN, NIEUJTS TIJ DIN GEN. De Prijs dezer Courant isin de drie maanden f 2 enfranko per Post, 2,26 cents. De Advertentien worden berekend legen cents de regel. De Abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomen, en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars; dit niet geschiedende, zal het aangemerkt worden als geëindigd zijnde. Voorts wordt andermaal dringend verzocht dat de inzending der Advertentien, behoorlijk op Formaat-zegel geschreven daags vóór ds uitgave geschiede, indien men dezelve in het eerst uit te geven Numero wil hebben geplaatst; alsook om van 'het Papier der Zegels niets af te snijden dewijl geene Formaat-zegels anders, dan in derzelver geheel, als voldoende mogen aangenomen en bij de Administratie ver gelegd worden. BESTUUR DER VISSCHERIJEN op de schelde en zeguvvsche stroomln. BEKENDMAKING. Het Bestuur der Visscherij en op de Schelde en Zeeusvsche Stroo- men zitting houdende te Tholen. On deszelfs voordragt door de Permanente Commissie uit het Amor tisatie Sijnilikaat daartoe geaulhoriseerd. Brengt ter kennis van ieder dien het aangaat, dat gedurende het aanstaande tijdvak, voor de Oestervangst op gemelde Stroomen be paald, aanvangende met den 1 October i83o en eindigende met den 3s Januarij 1831 of later voor de bevisscbing zal gesloten zijn. De Oesterbanken of Banken liggende op het Verdronken Land Tan Zuid-Beveland op de Ooster-Scbelde. Dat alzoo niemand op de voormelde Banken zal vermogen te visschen of dit doende, ingevolge Art. 21, in verband met D. F. van Art. 7 van het Reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuw- sche Stvoomen vastgesteld bij Koninklijk Besluit van den 26 Au gustus i83o (Staatsblad Np 66), zal worden gestraft overeenkom stig de Wet van b Maart 1818 Staatsblad N 12). En oodat niemand onwetenlieid zoude kunnen voorwendenzal deze in alle Gemeenten, aan de Oevers der Schelde en Zeeuwsche Strooinen gelegenalwaar Visschers wonen, worden afgekondigd en aangeplakt. Tholen, den 3o Augustus i83o, Het Bestuur voornoemd - W AGTHO, v.t. Ter ordonnantie van hetzelve, M. M. dLANGE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der [Stad ZJERIKZEE als daartoe van Gonvernementswege oiigenoodigd roepen h'j deze op, 'al'e gepai toorieerde Onder-Officieren van hei wapen der infan terie, .(onverschillig of z'j al dan niet gehuwd zijn), vcor 00 ver die in deze Siad of dit District aanwezig zijn, om zich op nieuw ïn hnnnen vorigen graad tot Militaire dienst vr'jwiltiglijk Ie ver- kinden, ten einde als Instructeurs h'j de Depóts der A Heeling te worden geplat 1st; kunnende zij zich tot deze Dienstneming, dage lijks des voormiddags aan bet Cnr.^u van den Heer Geiieraal-Ma- joor Provincialen Kommandant le Middelburgaanmelden. Zierikzee, den 5 October i83o. Burgemeester en Wethouders voornoemd de C Px A NE vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stad;- Secretaris W. J. P. li BOE F. DUITSCHLAND. Hamburg den 28 september. Men meldt uit Rusland, dat Z. M. de keizer in de inzigten deelt van de hoven van Weenen en Berlijnnopens het erkennen van net thans in Frankrijk bestaande koninklijke gezag. - Een onzer bladen meldt het navolgende van de nederlandsche grenzen van 22 september." Sedert eenigen t'jd wordt verzekerd dat, op het bijzonder verlangen van eene der groote duitsche mo gendheden en iu overeenstemming met het kabinet van Londen van den kant van ee.iep magtigen nabuur is besloten lot eene da delijke tusscheukomst 111 do nederlandsche aangelegenheden en wel in geval de revolutionnaire bewegingen niet spoedig door de nati onale troepen zouden kunnen worden gedempt Beide de daarbij belanghebbende kabinetten 'nebben het uederlandsch bestuur in dat opz'igt alle ncodige bescherming en bijstand toegezegd en ten ge volge van de sedert de drie laatste weken met het hof van 's Gra- venhage gehciulene onderhandelingen zoude er aan eene scheiding tiisschen BeJgie en Holland niet te denken zijn. Wijders veroor looft de regtvaardiglieid en wijze niatigiug van den koning der Ne derlanden zelfs het denkbeeld niet eener reactie, en magt men ho pen dat de huitenlandsche hoven hunnen veelvermogenden invloed zuilen aanwenden, ten einde te bewerken, dat de lasten op eene meer evenredige wijze worden verdeeld en een bestuur worde ge- gevestigd 'twelk meer met het karakter der Belgen overeenkomt, opdat de vede niet uiterlijk, maar ook innerlijk bevestigd worde, en Europa niet andermaal de hitlere vruchten van het misnoegden der tr'giers, die ais de deurwachters van Duitschland moeten wor den aangemevkt, moge inoogsten." Het hoofdkwar'ior - van het pruissische legerkorps, 't welk uit het hertogdom Si,1 en naar den R jn trekt, en 15,000 man sterk is, moet reeds den 16 (Tessen zijn gepasseerd. GROOT-BRITTANNIEN. Londen den 29 september. Eergisteren heeft de heer Falck, ambassadeur der Nederlanden, depêches van zijn gouvernement ont vangen en zich naar het bureau van huitenlandsche zaken begeven waar zijne exc. een gesprek met den graaf van Aberdeen, heeft gehad. De volksvergadering maandag te Kennington gehouden is in goede orde afgeloopen. Vtel minder menschen, dan de radikalen, welke die bijeenkomst hadden doen beleggen, gehoopt hadden, zijn daar te zameu gekomen zoo dat hun getal niet meer dan drie duizend bedroeg. De beruchte Hunt heeft er een adres van gelukwenscbing aan den koning voorgesteld, hij gelegenheid van zijne komst op den troon en waarin tevens aan Z. M. te kennen gege ven iverd dat het eenige en ware middel om de lasteu der nu'ie te verminderen in eene hervorming van het parlementen eene meer evenredige volksvertegenwoordiging bestond. Ook heeft bij een adres voorgedragen aan de middelklasse en het werkvolk van Frankrijk om bun gedrag te prijzen waaraan Frankrijk de laatste omwente ling le danken heeft gehad. Na dat eenige sprekers hunne gevoe lens op de gewone radikale wijze hadden geuit, wilde een zekere heer Owen, over bei nacel van dé m&rcbinerien spreken, eh ook eene boodschap aan generaal Lajc.ye.ie en de nationale garde gezon den hebben; doch dit vond geen. ingang bij het volk, dat ongedul dig begon te worden en dit zoo luid toonde, dat hij verhinderd werd in zijne aanspraak voort ie gaan. De adressen van Hurt wer den goedgekeurd en de vergadering ging tegen vijf uren rustig uit een. NEDERLANDEN. BrUsselden 24 september. Het volgende is getrokken uit een brief uit Brussel van den 24 dezen hoezeer dezelve ons te laat is ter hand gekomen, zullen ds berigten welke daarin voorkomen mis schien toch nog met belangstelling' gelezen worden. Sedert gisteren morgen ten 6 uren is hier alles iu de weer. De alarmtrom ging rond de klokken van al de kerken werden geluid en het algemeen geroep was, a.ioc armee! ctux a.tnesles Ir omes veulent e-nirer. Ik hoorde dan ook weldra dal de grenadiers en een gedeelte der jagers, ten getale van 1200 man, achter door den Jar din Botanh/ue, doorgedrongen, en van daar, al schietende, naar het park waren opgetrokken. Daar komende vonden zij weldra een_ hevigen tegenstand iu de gewapende burgers, die zich op alle uitgangen van de straten naar het park hadden geposteerd, en een moorddadig vuur aanrigten hetwelk van 'smorgens 9 tot des na middags 4 uren voc rtduurde. Het getal der gekwetsten, taan de zijde der muitelingen) moet zeer groot zijn daar het hospitaal van st. Jan reeds gisteren ten 2 uren te klein werd en men iol andere groote gebouwen de 'oevlugt nam. De dooden worden in drie kerken verzameld ten einde iedere betrekking de slagioiTers zou kunnen herkennen en de namen opgeven. Ten 8 uren 's morgens ging ik er eens op uit, en begaf mij naar de rue de Gendre welke schuins wegs van den Jardia Bota- nitjiie, zijneu uitgang heeft. Daar zijnde en mij posterende achter eene dier gemaakte barricade, zag ik in den Jardhi Boicnirjue een menigte jagers die, zeker tot behoud eener communicatie tusschea de grenadiers jagers en de troepen welke nog in aantogt waren achtergebleven bezig met schieten. De veiligheid op die plaats was niet zeer groot; de kogels vlogen mij langs de ooren en ik begaf mij naar huis. Daar komende was men bezig de straat op ie breken, do steeuen naar binnen te brengen, ten einde die hij het binnenrukken der troepen, van boven af te werpen. Er werd aan de deuren rondgezegd dat zé open moesten blij ven voor diegeuenwelke hun behoud in de viugt zochten.

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1