BUITENGEWONE Rotterdam, den *4 september. Met een buitenge wonen courier heeft men berigt ontvangen, dat de troe pen gisteren, donderdag ochtend, te Brussel metgeweld zijn binnengerukt, en zich zonder veel bloedvergieten meester van de stad hebben gemaakt. De troepen zijn van den kant der Schaerbeeksche poort Brussel inge trokken en men zegt, dat er tot op de plaats royaal is gevochten. VI ut ZIERIKZEE8CHE COUKAIVT. SWy 3onï»ag Jb<n 26 September 1830. - .i e Dingsdag waren alle de sectien tegen tien uren des morgens op de groote plaats te Brussel te zamen geroe pen. Daar heeft de baron d'Hoogvorst verklaarddat hij het opperbevel over de burgerwacht, die met de dienst binnen de stad belast was, zou blijven voeren. De graaf van der Meeren zou het bevel over de militaire operatien hebben en uit de burgerwacht een korps vrijwilligers oprigten. Reeds des ochtends liep bet gerucht, dat, ten gevolge der laatste gebeurtenis sen, de troepen, welke tusschen Vilvoorden en Meche- len gelegerd waren, eene voorwaartsche beweging had den gemaakt. Tegen half twee uren des namiddags vernam men, dat eene verkenning van ligie dragonders zich te Scliaer- beek had vertoont. Men luidde de alarmklok en men begon op nieuw aan het versperren der straten te wer ken, waarmede men tot laat in den nacht volhield- Na twee uren warenintusschen vele vrijwilligers, met des Luikenaars aan het hoofd, naar de hoogten van Schaerbeek gegaan, werwaarts zij in den loop van den namiddag door veel volk gevolgd werden. Deze ontmoetLen, zoo men geloof mag slaan aan de verschillende verhalen, bij den molen van Ever de post ruiterij, wier vè'schijning zoo veel beweging had gemaakt. De ruiters trokken terug en de vrij willigers strekten zich uit over de ruimte, die den Leuvenschen van den Diechemsehen straatweg scheidt, en begonnen te schieten op eenige detachementen ruiterij en voetvolk, die tegeu over hen stonden, en, zoo men zegt, 6 a 700 man sterk waren. Het gevecht zóu daar een uur geduurd hebben en verscheidenen dooden en gekwetsten gevallen zijn, waaronder .zich eenige dragonders en dok een luiksche vrijwilliger bevonden. Des avonds is het Mistig gebleven; maar te midder nacht hoorde men de klok weder kleppen en toeli trokken de vrijwilliger^ in groote getalen naar de Leuvensehe en Schaerbeeksche poorten, en tegen drie uren begaven zij zien weder maar de wegen van Die- gem en Cortemberg. Omstandige berigten van hetgeen toen voörgevalien is ontbreken geheel. De Courrier des Pays-Has wil, dat verscheiden ruiters gesneuveld zijn, dat een Luikenaar in stukken gehouwen is en een brussel- sche katoenspinner door een karabijnschot gekwetst is geraakt. Dit blad verzekert, dat de burgers zeer moedig waren en elk een aau middelen van tegen weer arbeidde. Ondertusschen schijnt het. vrij stellig, dat de ge- goedde burgerij geen deel nam aan den opstand.Zelfs spreken de brusselsche nieuwspapieren niet meer van liet provisioneel bestuur en noemen geene namen van bekende mannen meer. De ingezetenen verlangden naar de komst der militairen, om de orde te her stellen, en moeten zelfs op publieke plaatsen dit ver langen hebben geuit. Donderdag ochtend heeft men te Boom het kanon ge hoord in de rigting van Brussel, van des ochtends half acht tot half elf uren. Te Antwerpen zijn woensdag twge gekwetste Lui kenaars en negen waalscbe gevangenen aangekomen, die in het gevecht van Schaerbeek gegrepen zijn. Een hunner heet Collette, een Luikenaar, en is zwaar ge wond. De gekwetsten zijn in het burger-gasthuis verbonden en vervolgens naar de gevangenis gebragt. Donderdag is nog een rijtuig te Antwerpen aange komen, onder een' sterk begeleide, en waarin van Vilvoorden als gevangen versperd werden de heeren Eduart Ducptia 11 x'presi<1 e 11t van de' club van Brussel en een der schrijvery van tien Cour.r'er des Pays-Basy en tien heer Everardmede*van Brussel. Waar en bij welke gelegenheid'deze in-hechtenis genomen zijn, weet men nog niet.' Zij zijp in de gevangenis ge bragt en dadelijk verhoord geworden. I11 de omstreken van Brussel moeten vele personen gearresteerd zijn. Ook loopt er een gerucht, dat de baron de Stassart nabij Moüs in hechtenis zou zijn genomen, anderen zeggen, dat hij zich op zijn land goed bij Namen bevond. Men verhaalt, dat bij bet vertrek van de ordon nans, die de belangrijke tijding van liet binnenruk ken der troepen in Brussel tp'Antwerpen heeft aan- gebragt, nog in de straterf gevochten werd en men liet kanon nog hoorde. Zijné Koninklijke Hoogheid prins Frcderik stond gereed oiïi zijne intrede in Brussel te doen. Op verzoek van den luitenant-generaal Chassé kommandant van het 4U' groot militair kommando, heeft de regering van Antwerpen de burgers aange maand zich te gedragen naar de verordeningen, die zij den augustus bepaald had tot voorkoming van volksoploopen. Diensvolgens worden alle kollij- en bierhuizen des avonds ten zeven uren gesloten en de ingezetenen verzocht zich voor dien tijd naar hunne woningen te begeven en de gevels hunner huizen te verlichten. Dezen namiddag is hier een officier uit het leger van Prins Frederik gepasseerd, die de tijding naar 's Hage overbragt, dat geheel Brussel, zoo beneden- als bovenstad, zich gisteren avond onderworpen heeft. Men verhaalt omtrent de arrestatie van den heer Ducpétiaux, dat hij zich met den heer Everard naar Vilvoorden begeven beeft om een wapenstilstand on der zekere bepalingen voor te slaan, waaronder be hoorenden dat men algemeene amnestie zou verleenep en toestaan, dat de Brusselaren wel niet de driekleu rige brabandsche kokarde maar dat lint aan het knoops gat zouden dragen, en dat zij alsdan een zeker getal troepen en bij voorkeur liet vorig garnizoen binnen de stad zouden laten, dat de beer majoor Ce va hem dit voorstel schriftelijk en onderteekend afgevraagd lieeft en dat hij daarna met zijn mede-afgevaardigden in arrest genomen en gevankelijk naar Antwerpen ver zonden is geworden. 's Graven»age, den 14 september. Heden ochtend heeft Zijne Majesteit de officiële en heugelijke tij ding bekomen, dat gisteren de nationale troepen, door de Schaerbeeksche poort, de stad Brussel zijn bin nengetrokken, en, na een hevig gevecht, de boven stad hebben vêrmeesterd. Bijzonderheden zijn nog niet bekend; alleen weet men, dat de troepen zich heldhaftig gedragen hebbenen dat een gedeelte der gewapende burgerwacht haar zeer goed tegen de mui ters ondersteund heeft. Prins Frederik was, bij het vertrek vanhetberigt, de stad nog niet binnengetrokken. Te Zierikzee, bij A. de VOS, Jz., Boek-Jhukker. 1 Sfl ft I 'si ^A\

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1