No. 70. ZIÉKUtZEESCHB Dingsdag Ao. 1839. COUR AA T. den 21 September. BESTURF.!? EN JDMINISTRA TIEN. li EKEN DMA K ING. BüKGÈMÈESTER en WETHOUDERS der Stad ZIÈRIKZÉE. Brengen door deze ter kennis van alle Landlieden en Veeboudei's In de Slad en Eilanden, dat voor tiiinue belangen op nieniv is ge zorgd in de benoeming van eeneu Vfee-Arts der eerste klasse den Heer Jacobus van J/ertauiwiens woonplaats bmnen deze Stad is gevestigd. De verdiensten van eenen aldus bevorderden Ivweelseling der. be roemde Vee-Artsenijschool te-Utree/if, Wettigen volkpmen.de aan spraak op het algemeen vertrouwen hetwelk deszei I's. kundigen voorganger allerwege genoot, en waarin bet Bijstuur denzelveij Vee- Arts met vólle ruimte bij deze aanbeveelt, in de verwachting dat hij van. zijne zijde dit vertrouwen volkomen regtvaardigen zal. Zierikzee .den 16. September. i83o. Burgemeester en Wethouders voornoemd dé CSAN Ei, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KPtOE'F. NI E U.W S TIJ DINGEN. DÜITSCHLAND. Frankfort clen n september. Men meldt uit Leipzig, 8 sep tember, datt de rust aldaar op eene duurzame wijze hersteld was. Al de burgers waren in de wapenen, en dagelijks kwamen troepen Sn- de stad a»n. Ook Van wege den liandel is bekend gemaakt, dat geene vrees meer bestaat voor eeuige stoornis der openbare orde en rust, en dat alzoo niemand behoeft afgeschrikt te worden, om de aanstaande Michaëlis-mis te komen bezoeken. Hamburg., den- 14 september. De geest van opstand is ongeluk- Lig van Leipzig naar Dresden overgeslagen. In den avond van den 9 moet in laatstgenoemde residentie eene vreesselijke verwarring heb ben geheersebt. Het raadhuis en politie-ambt.moeten door de mui ters zijn vermeesterd en in brand gestoken. Hier verzekert men dat de koning van Saksen zich naar Praag heeft begeven en dat de menigte, prins F/xde/'ik ajs koning wil uitroepen. [Het piuis- sisch regeringsblad meldt,, dat den i.o, op hoog gezag-, eene bij zondere commissie was benoemd ond^r voorzitting van prjjisFl\e fIe rik; dat de burgers zich wapenden, en dal men hoopte, dat de rust alzoo.zoude kuuneu worden hersteld.] In Brunswijk is het nóg erger toegegaan. Het gemeen isom welke redenen, is nog niet gebleken aldaar te hoop gelpppen; heelt de wacht van het slot oveyvvejdigden hetzelve in braml gestoken, zoo dat dit gebouw met de daarin bewaard wordende kostbaarhe den en kunststukken, in de ascli is gelegd. De hertog (dezelfde, die zich zoo zeer heeft doen kennen dopr zijne oueeaigheid met wijlen den koning van Groot-Britlanpien) is gevlugt. [Z. D. H. is Utrecht gepasseerd zich naar Engeland begevende.] De gezeténe burgers hebben zich gewapend, en,'vleijen zich .pndeysjteund dooi de militairensterk genoeg te zullen zijnom verdere onheilen en ongeregeldheden te verhoeden. De britsche admiraal Codringlon is met de h.ollandsche stoom boot naar Petersburg vertrokken. De uit de Middel la ndsche-Zee terugkeerende russiscbe oorlogsvloot, is voor het grootste gedeelte in de Sont aangekomen. Alen wil in Berlijn onde,r,rigt zijn dat ofschoon de nieuwe fransche vlag in Rusland is toegelaten .de erkenning.xan den te- genwoordigen stand van zaken nog niet dadelijk, zal kunnen vol gen.De generaal Diebitsch Sahalkansld gaat, zoo men zegt, met eene buitengewone zending van Z. Al. den keizer van Rusjand naar Parijs. De fransche generaal Belliard is te Weenen hij den keizer ten gehoor toegelaten na de aankomst van twee couriers uit Peters burg en uit Berlijn. De fransche generaal Lolau heeft Berlijn verlaten, alwaar -hij steeds met de meeste minzaamheid is behandeld. Alen wil aldaar meer gunstige berigten uit Petersburg hebben ontvangen, nopens het erkennen van het wettig gezag van koning Pliilips. De prusslsehe regering beeft bevolen dat de 4de 7de en, 8ste korpsen vooreerst de rijn provinciën zullen bezetten, en dat 3cle zich marscbvaardig in reserve zal houden. Deze magt wordt begroot -op 100,000 man. GROOT -BRI TT AN N I EN. Londen, den 15 september. De lieer Fakk, de nederlandscbe ambassadeur heeft zatnrdag eene zeer lange conferentie met den minister van buitenlandsche zaken gehad. De hertog an JVelttnglon heelt Manchester een bezoek gege ven-en-is er met buitengewóón groote Bewijzen van achting outvan- geo. De hertog heeft er de voornaamste fabrijken bezigtigd en een grooten maaltijd die ter zijner eer aangerigt was, bijgewoond. De drukkersgezellen hebben bier eene vergadering gehouden 1, paar bet voorbeeld, der par ij zenaren zich tegen het gebruik van mechanische, persen verklaard. Zij hebben uit hun midden eené commissie benoemd om onderzoek te, doen naar het getal der bier bestaande, persen van dien aard en naar de hoeveelheid werk, die daardoor verrigt wordt. Onder andere }maatregelen willen zij den koning bij eene petitie kennis van hunne bezwaren geven en ver zoeken dat er ten bunnen voordeele eene belasting gelegd worde op alle bladen en werken, die dopr mechanische persen worden gedrukt. In bijzondere brieven met de paketboot uit Mexico aange- bragtwordt gesproken van een aauslag. tegen liet leven van dea vice-president. - Het ministeriële avondblad bevat onderscheidene opmei'kens- waardige betoogen nopens den toestand van het vaste land en in bet bijzonder omtrent die van Brunswyk en de Nederlanden. Ter wijl hetzelve het gebeurde in eerstgemelden staat toeschrijft aan de gedragingen des hertogswelke in de'laatste tijden, volgens da.t blad, zoodanig warendat zelfs, het lijdzaamste volk daarin niet zou kunnen berustenwijt hetzelve de, tegenwoordige onlusten in Nederland geheel aan eene Jieillooze factie die in de laatste twee of drie jaren aldaar alles er heeft opgezetom de, wijze ontwerpen van. eenen vorstdie haar te liberaal is, en te edel deukt, te dwars- boomen en tegen te werken. Wat het daadzakelijke dier onlusten betreft, het ministeriële avondblad ziet zelve, in een van deszei fs. laatste nommersvrij duis ter in, en meent, dat de tusschenkomst van vreemden mogelijk zou. kunnen worden en ingeval vaii eene scheiding van België' ep Hol land zoo als dit door sommigen wordt verlang, uit hoofde van de vestingen in het zuidelijk gedeelte der IS ederlanden noodzakelijk zou kunnen worden. Wantzegt dat blad, indien België van Hol land moet gescheiden worden boe zullen de vestingen die met erigelsch geld gebouwd zijn, met oogmerk om eene grenslijn voor Frankrijk te maken, en om door h,et Nederlandscbe gouvernement bewaakt te worden, van bezettingen kunnen worden voorzien? Zal het britsche gouvernement toestaan dat déze uitsluitend bezet wór door Belgen die bekend staan Frankrijk zeer genegen zijn, en die, bij de eerste uitnóodigingdezelve waarschijnlijk aan Frankrijk zul len pvergeven? of zullen de Belgen toestaan dat e:* hollandsche bezettingen in de vestingen en steden vin België liggen JSoch het eeii noch het ander zal mogelijk zijn. Deze aangelegenheid derhalve wordt eene der grootste moeijeiijkheden voor de europescbe staat kunde, en indien de voorgestelde afscheiding van België plaats biogt grijpen, zal deze zaak niet gemakkelijk kunnen verèffend worden. NEDERLANDEN. Gend den 16 september. Te Nivove, Grammont en Lokereu hebben eenige woelgeesten de brabandscbe kleuren opgestoken zij zijn echter genoopt geworden-, om de.zp.lve dadelijk weder af te leggen. In eerstgenoemde plaats is 'een eskadron huzaren aangeko- rpeh hetwelk de goede ingezetenen des gevorderd tegen allen overlast van kwaadwilligen kan beschermen. Het bekende dagblad le Cn.tholi.que beeft gemeld, dat de mi litaire overheid ^;e Yperen aan bare onderhebbende manschappen, die meest allen uit de zuidelijke provinciën afkomstig zijn zoude verboden hebben om vaderlandsche liederen te zingen. Het ge noemde dagblad plaats lieden een' blief, onderteekend door den kapitein L. la Porte, eèn Belg van geboorte, waarin deze op de yin pigste wijze verklaart, duf bet berigt >een snoode leugen is, en dat de bedoelde manschappen (uitmakende de 16de afcjeeling) van de oefeningen terugkeerende, uit de vollp borst" liet vaderlandsche Wilhelmus hebben aangeheven en allen tot den laatsten toe, be reid zijn om hun bloed voor het huis van Oranje te storten. Antwerpen, den 14 september. Uit eenen brief.) Heden is op de beurs de tijding verspreiddat Engeland volstrekt niet. in de scheiding van Noord- en, ZujdéNederlaud wil instemmen, en zulks des noods zelfs met kracht van wapenen zal tegengaan terwijl de koning der Franscjien insgelijks in bet geyoelen van Engeland deelt-; ook gaat hier een gerucht cjat deze laatste aan ons hof papieren zoude uitgeleverd hebben, waardoor bewezen wordt, dat er Belgen geweest zijn die hem reeds aangeboden hebben Belgien aan hem over te léveren.,Meii zegt. hier ook algemeen dat de Brusselaars reeds verzocht .hebben dat men bun 2000 soldaten wilde zenden om liet gemeen in loom te houden waarop zoude geantwoord zijn dat zij geen enkel man konden' bekorden,,alvorens alles weder in denzelfden staat gebragt was', zoo als bet voor den i5 augustus zich bevond. Dit is zeker, dat vrijdag het gemeen te Brussel we der aan den gang geweest is cii 'eëne pogiqg gewaagd heeft om de burgers te ontwapenen j en alzoo meestér van de stad te woorden, ten einde vrij 'te kunnen plunderen en w ie .zil zich hierover ver wonderen,' die Weet 'dkt Bij 11 a alle amtvachts- en handwcrslieden ledig loopen en de fa brijken volstrekt niet kunnen werken zeer »aïf schreef das ónlaugs iemand uit die"stad aan eenen zijner vricn-

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1