COUR AN T. ZïËRSRZEESCItE V. No. 72. ©ingsdag NtE UVTS TIJD ING ETST. Frankfortden-31. augustus! Volgens berigten nit Rome van den 19 dezer had de graaf August van Liedekerke de eer, aan zijne heiligheid zijne geloofsbrieven als buitengewóón gezant en gevolihag- tïgd van Zijne Majesteit den koning dei* Nederlanden, bij den hei ligen stoel te overhandigen. Ao. 1830. den 7 September. Uit Napels, wordt.gemeld dat de gewezen dey van Algiers in de barik aldaar 80,000 dukaten belegd en aan.de munt 3oo pond in staven overgegeven heeft, om daarvan pistolen te slaan, Het dagblad, van Vcnelie meldtdat de onder-koning van Egypte te Cairo over'leden is. FRANKRIJK. Pakijs, den 3i ailgustns. De wapenschouw, die de koning over tie nationale garde gehouden heeft, is in de beste orde afgeloopen, Men rekende het getal der gewapende burgers die allen in het uni form dier garde gekleed waren op niet minder dan vijftig dui zend, en men mag gerustelijk verzekeren dat meer dan drie maal honderd duizend menschen die de revue hebben bijgewoond. Ëenige lieden die in de gevechten van jiilij gewond zijn geraakt hebben zich ook in het champ de mars vertoond en aan het hoofd der nationale garde gedefileerd. Toen de koning de vaandels uitdeelde -zeidö Zijne Maj.: «Krijgs makkers, gaarne vertrouw ik u deze vaandels, en met een waar ge noegen geef ik die over aan hem diei veertig jaren geleden in dit jzelfde veld aan bet hoofd uwer vaderen stond. Die kleuren heb ;hen ,bij ons den dageraad der vrijheid gekenmerkt; bun inzigt brengt mij met vreugd mijne eerste wapendaden te binnen. Laten deze vaandels de,telkenen der overwinning op de vijanden van'den staat, voor binnen fs lands de waarborgen van de algemeene orde en vrij- lieid zijn. Laten deze, kleuren aan uwe vaderlandsliefde en trouw aanbetrouwd, eeuwig onze vereenigings leus uitmaken: Leve Frank rijk". Zijne Majesteit.-heeft den generaal Lafayette daarop-de'hand toegereikt en hem omarmd. De nationale garden hebben allen1 met geestdrift den eed afgelegd. De revue, heeft zeven uren geduurd. De koning heeft aan den' generaal Lafayette een brief geschreven waarin hij hem verzoekt aan de nationale garde te willen betuigen dat hij hare goede houding ten hoogsteheeft beworderd en zeer gevoelig is over de blijken vau genegenheid die zij hem heeft ge geven. Eenige Belgen die zich ,te Parijs bevinden, zijn lieden in bet koffijhuis der rot oude in het palais roijal ten getale van ongeveer vijf en twintigbijeen gekomen om over de zaken van hun land te spreken. Dievergadering heeft zich buitengemeen luidruchtig gedragen doch wat daarin verhandeld of besloten is weet men nog niet. 'NEDERLANDEN. Gend den 1 september. .Hier blijft het steeds even rustig als de vorige dagen. Een berigt uit Aken (Pruissen) van den 3o augustus meldt men het volgende: «Sedert twee of drie dagen heerschte in deze stad eene zigtbare gisting welke door de tijdingen uit Brussel veroor zaakt was. Gisteren ten een ure brak er een oproer uit. Meer dan 2000 werklieden liepen door de straten hieven een vervaarlijk geschreeuw aan en gingen aldra tot feitelijkheden over. De fubrijk van den heer Cockrèll, hij den schouwburg werd overweldigd en al de werk tuigen verbrijzeld. Van daar begaf zich de menigte naar de fabrijk van den heer Nellissen en plunderde dezelve geheel uit. Men zegt dat mevrouw. Cockrèll van schrik gestorven is en twee barer kin deren gekwetst. Men zegt ook dat er een pruissisch korps van tien duizend man in aantogt is. Aken ts thans zonder bezetting. Antwerpen den 1 september. Het dagblad dezer stad behelst het volgende berigt van de plnndering van het Café Suisse te Brus sel. In den morgen van den 26 augustus, omstreeks tien uren, trok eene bende van 4o a 5o man van bet ergste graauw meestal dronken, gewapend en met trommen voorop, door de straat en hleef voor het Cafe Suisse staan. Zij vroegen drank en men vol deed met den grootsten spoed aan hunnen eiscli. Veertig of vijftig flesschen van de fijnste likeuren werden uitgedeeld zij dronken smeten verscheiden flesschen stuk op de straat cn gaven ook aan vrouwen uit het gepeupel te drinken. Zoo ver was het gekomen, toen een jongen van veertien of vijftien jaren het koffijhuis wilde binnendringen. Men zeide hem dat hij niet behoefde binnen te komen dat men hem ook te drinken zou geven; daarover gebelgd, zoo het schijntsloeg hij eene ruit van de voordeur stuk. Het geraas daarvan werd dadelijk het sein der verwoesting. Het jan hagel verbrijzelde al de glazen van de eerste verdieping drong het koffijhuis binnen sloeg spiegels en lusters stuk plunderde het overschot der likeuren stal bet zilverwerk en wat meer voor handen was en schoot verscheidene malen met kogels in de zaal. Die in het koffijhuis waren namen de vlugt en ontkwamen ler- naauwer nood door eene achterdeur. Te Antwerpen Reeft men ontdekt dat aan Ret gepeupel Retwelk den 28 op de been is geweest geld li uitgedeeld ge worden. 's Grave^hage den t september. De wel bekende fransclie graaf de Marmont (hertog de Ragusabevindt zich sedert eenige dageft in deze reilen tic. Z. M. beeft alhier héden, audiëntie verleend welke zeer tal- tijk is geweest. Hoogstdezelve heeft, naar men thans verneemt, de commissiet» uit Luik en Brussel eene langdurige audiëntie verleend van welks uitslag men echter niets met zekerheid verneemt. In den morgen van den 1 september is alhier een Conriier aangekomen uit Brussel de tijding aanbrengende dat Z. IC H. de prins van Oranje gisteren onder geleide van zijnen staf, eene bur gersvacht en zonder troepen die stad is binnengetrokken eu de op- roervlag ingenomen. - Naar men wilzouden de plegtigbeden van het huwelijk Van II. IC. H. mevrouwe de priuses Marianne vooreerst eene maand zijn uitgesteld. In deze redentle bevinden zich eenige wachtmeesters van ver schillende korpseu welke geplaatst zullen worden bij het alhier opgerigt wordende koninklijke rijschool voor de kavallerie vau het leger. Den 4- Heden morgen ten half tien ure, is Z. K. H. de prins van Oranje alhier aangekomen en in 'tpaleis afgestapt. Zoodra hij, hij het inrijden door de bevolking bemerkt werd, vloeide eene groote menigte te zamen die hare gulhartige vreugde over hoogst- deszelfs terugkomst door luide toejuichingen te kennen gaf. Bij het uitstappen van het rijtuig, reikte Z. K. H. aan onderscheidene per sonen zoo welgpkleede als andere met groote aaudoeuing de hand, en riep uit: Gij zijt brave Hagenaars! Weinige oogenblikken daarna, keerde Z. M. de koning, die door den adjudant Omphal, heden morgen ten 8 ure alhier gearriveerd, van de aanstaande komst des kroonprins onderrigt was en zicli daarop naar het hotel van den prins van Oranje had begeven naar zijn paleis terug. Naauwelijks kreeg de verzamelde menigte, meest uit lieden tot den fatsoenlijken stand behoorende, den ko ning in het oog, of eene kreet vau: Hoezee! verhief zich van alls zijden, en allen, die aldaar tegenwoordig waren, wuifden, ondér het dikwerf herhalen van dat geroep met de hoeden in het rond. Men was algemeen aangedaan ook de koning was zigtbaar getrof fen over dit blijk van gehechtheid en van vertrouwen. De kroon prins eenigen tijd daarna naar het paleis van Z. M. gaande, is door de aanwezendengrootendeels welgekleede menschen niet minder toegejuicht, en is in den letterlijken zin van het woord, door hen gedragen. z. K. H. schijnt te vreden over den uitslag zijner pogingen Brus sel te hebben verlaten. Men heeft verklaard, alles grondwettiglijk te willen behandeld hebben, en men heeft plegtig betuigd, geehe andere dynastie te begeeren dan die, welke het koningrijk regeert, onder voorwaarde echter, zoo men zegt, dat de beide deelen van het rijk een afzonderlijk bestuur onder betzelfde hoold zouden uit maken. Men zou onmiddelijk de Oranje cocarde opzetten eu de Oranjevlag van den toren doen waaijen: lvort na de aankomst van Z. IC. H. alhieris een kabinetsraad vergaderd welke op dit oogen- blik nog bijeen is. Volgens particuliere berigten, zou men te Brussel de gelief koosde oranje-kleur Aveder bobben aangenomen. Men verneemt, dat Z. M.op het herhaald en dringend ver zoek van den beer mr. C. F. van Maancndie bet vaderland ge durende een reeks van vijf en dertig jaren in onderscheidene hooge betrekkingen met zoo veel ijver en trouw gediend heeft aan hem 9 gisteren een eervol ontslag als minister van justitie, heeft verleend 9 onder dankbetuiging voor zijne lauge en getrouwe diensten aau de» lande bewezen. De deputatiewelke door de commissie van veiligheid te Luik aan den koning was gezonden, ter aanbieding van een adres, is aldaar in den nacht tusschen den i en 2 teruggekeerd, eu heeft bet navolgende rapport aan de commissie gedaan mijne HEERËn! «Den 29 augustus, bij onze komst in 's Gra*venhagehebben wij ons bij den minister van binnenlandsche zaken en bij den minister, secretaris van staat vervoegd, ten eiude eene audiëntie bij Z. M. te verwerven. »Io bet onderhoud, hetwelk wij met hen gehad hebhenhebbest wij hun de twee voorname punten van ónze zending doen kennen; i°. De bijeenroeping der staten-generaalmet het doelwit om zich, met gemeen overleg, bezig te houden tot het nemeu vau maatrege len. 20. De wegzending van den beer van Maanen. »Den volgenden dag hebben wij eene audiëntie bij Z. M. gehad. De koning heeft ons ontvangen eu met de meeste welwillendheid gedurende een uur, gehoord. -»\Vij hebben hem de twee punten van onze zending voorgehou den. Wij hebben hem onze levendige voldoening betuigd, dat Z. M. den wenscli der inwoners vau Luikten opzigte vau het eerste punt, bad voorkomen.

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1