stig iszal de familie zich naai* Schotland begeven en anders xal zij zegt men naar Palermo gaan. Geen der ministers was bij de koninklijke familie. Het voorkomen van den dauphin leverde een contrast op met de smartelijke aandoeningen van de overige leden der koninklijke familiedaar hij aanhoudend met de oogen bikt en zijn neus ge durig met fcijnen mond in aanraking was had zijn gelaat een ze keren grappigen vorm waarvan de aanschouwers zich geen denk beeld konden maken. Een officier, die van Parijs kwam, naderde hem: «Wel! zeide hij, is men daarginder rustig? Ja, mon seigneur volkomen rustig. Zoo! zoo! zoo! en de barrikaden he? -Daar is geen spoor meer van. - Zoo! zoo! zoo! Zij zijn dan niet bang meer? En daarop roerde en sprong hij, als of hij er zeer blijde om was. Daar de dauphine begreep dat dit gesprek 'voor den ex-koning en de overige leden der familie hinderlijk zoude zijn maakte zij er een einde aan door deu officier weg te zenden. Den gewezen minister de Polignacdie tot den laatsten oogen* blik in zijne noodlottige maatregelen bleef volharden verdween toen zijne bevelen tegen zijne verwachting afliepen. Hij was onder de tnenigte als verscholen en verkleed als een bediende van het ge volg van Kavel X. Het was hem goed gelukt om zich onkenbaar te maken en de gewaande bediende ging gansch rustig met de rij tuigen mede. Gewis zou hij zich ongemerkt met het gevolg van zijn gewezen meester hebben kunnen inschepen; dan, vermits hij dengenewiens ondergang hij berokkende, trachtte te vermijden on misschien van de lijfwacht, welke zeer op liem gebeten was, eene kwaade behandeling vreesde, meende hij, bij de nadering van Cher burg een anderen weg te moeten inslaan. Hij ging, steerls met zijn kostuum van dienstbode aan met eene dame in een kabriolet zit ten en reed naar Grandville. Aldaar aangekomen werd het rij tuig door de nationale garde onderzocht; irieu vatte argwaan om trent den bediende opherkende den heer de Polignac en nam hem in hechtenis; van daar is hij door de nationale garden naar st. Lo in de gevangenis gebragtwaar hij zeer naauw bewaakt wordt. Twee officieren een van de linietroepen en eèrt van de nationale gar den benevens twee soldaten zijn steeds in ziine kamer terwijl een aantal soldaten en nationale garden bet gevangenhuis rondom bezet. Bij de overbrenging beeft de prins groot gevaar geloopen van door bet volk mishandeld geworden niettegenstaande hij door eene sterke wacht omringd was. Den 2r. De vrij aanmerkelijke daling der fondsen, welke dezer dagen beeft plaats gegrepen schijnt aan geene staatkundige om standigheden te moeten toegeschreven worden daar alles te Parijs rustig is en de berigten uit de departementen ook vrij voldoende zijn. Dezelve schijut voornamelijk haren oorsprong te ontleenen uit de ongerustheid der bezitters van de rentenbrieven voortsprui tende uit de schadevergoeding, door het vorige bestuur aan de emigranten toegestaan. Dezevreezen de dat door de tegenwoor dige kamer die schadevergoeding'mogt herroepen worden hebben eene groote menigte dier rentebrieven aan de markt gebragt het geen dezelve merkelijk beeft gedrukt. Hierbijkwam dat uit de provinciën insgelijks, om verschillende redenen, menigvuldige be velen tot verkoop gegeven waren, hetgeeu tot de daling medewerk te waarbij men nog als reden dier daling kan voegen dat som mige handelhuizen een oogen blik gebrek aan contanten hebben en genoodzaakt zijn, derzelver effecten te gelde te maken. Geruch ten omtrent eenen oorlog met Oostenrijk welke echter van allen grond ontblood schijnenhebben ook invloed op den stand der prij zen gehad alsmede berigten aangaande eene omkeering van zaken in Spanje waarvan evenwel niets met zekerheid bekend is. De hertog de Guichcdie men meende, dat met koning Karei X vertrokken was bevindt zich sedert twee dagen alhier. Het bevestigt zich dat de burggraaf de Ghateaubriand zijn ontslag als minister van staat beeft ingezonden en voor zijn pen sioen van 12,000 franken heeft bedankt. De generaal Sebastiani minister van marine, beeft onder dag- teekening van den 12 dezer, de volgende circulaire aan de com missarissen-generaal gezonden «Mijnbeer! Er is bij bet ministerie van marine 'door de haven besturen de vraag gedaan of de vaart onder de driekleurige vlag aan generlei gevaar was blootgesteld, ik beijver mij dienaangaande de vrees van den handel weg te nemen. Aan de onderscheidene mogendheden is van de aanneming der drie kleurige vlag door bet fransche gouvernement kennis gegeven. Die keunisgeving is ge schied met die waardigheid en te gelijkertijd onder die voorzorgen, welke geschikt zijn om dezelve te doen eerbiedigen. Ik heb der halve reden te vertrouwen dat de vaart onder de nationale vlag aan geen gevaar, noch generlei ongelegenheden zal blootgesteld zijn. Zoo aan mijne verwachting echter niet werd beantwoord zou ik onverwijld die maatregelen voorsla an welke ik in mijne leven dige bezorgdheid voor de belangen en de veiligheid van den hkn- del noodzakelijk zou achten. Ik reken mijnbeer op de spoedige overmaking van alle berigten welke gij mogt ingewonnen hebben. Ik verzoek tevens zoo spoedig mogelijk mededeeling van de tegen woordige depêche te doen aan dè kamers en regtbanken van koop handelwelke in uw arrondissement gelegen zijn." Te Rhierns hebben cenigc onrustige bewegingen plaats gehad. Het kruis door de jesuiten opgerigtis door de volksmenigte met geweld nedergehaald en verbrijzeld. Het Christusbeeld is daarna door een aantal werklieden op de schouders genomen eiivpnder een groot getier en het geroep van: hVeg met de monnikskappen door de stad gedragen. Vervolgens hebben zij zich naar bet pa leis van den aartsbisschop begeven waar zij het ijzeren hek heb ben omver geworpen doch waar zij door den maire en de natio nale gardedeels goedsschiks zijn gestuit in het plegen van ver dere gewelddadigheden. De secretaris van het spaansche gezantschap alhieris giste ren nachtals buitengewoon courier, door de graaf Of alia, naar Madrid gezonden. Den heer de Polignac heeft aan het gouvernement geschreven om zich te beklagen over zijne inhechtenisnemingwelke hij als willekeurig beschouwt. Daar, volgens de bestaande wetten, geen pair des rijks kan in hechtenis genomen en te regt gesteld wor den dan uit kracht van een bevel van de kamer der pairs heeft de procureur des koniugs van Saint Lo ook gemeentniets tegen hem te kunnen ondernemen. De departementale commissie heeft echter geoordeeld hem veiligheidshalve te moeten houden en de heer de Polignac heeft dit naderhand ook goedgekeurd, daar hem bij ondervinding is gebleken boe zeer bet volk legen hem verbit terd is. Hij is door eene dubbele rij van nationale garder^ e^ lie- nietroepen vervoerd geworden. Ëenige leden van de departemen tale en municipale commissie hadden hem in hun midden ge plaatst, en het heeft nog de grootste moeite gekost om hem aait de woede des volks te onttrekken. Men stak .de handen naar hem uit om hem te grijpen en riep: weg met Polignac! de brand stichter moet opgehangen worden NEDERLANDEN. Zierikzee deti 24 augustus. Heden werd de 58ste jaardag on* zes geliefden Konings met veel plcgtighcid gevierd. In den Vroe1 gen morden reeds wapperden de vlaggen van den toren eh de meest aanzienlijke huizen. In de kerk werden vurige dankzeggingen en gebeden aan den Allerboogsten opgezonden voor het behoud ea de verlenging van Hoogstdeszel fs dierbaar leven en gezondheid voor den voorspoed zijner regering en de welvaart van het Ko ninklijke Huis en het Vaderland. Het spelen van het carillon deed zich bij afwisseling hooren benevens bet paraderen der schutterij en den gebeelen dag werd aan de grootste vreugde toegeweid. B EK EN DM AKI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Overwegende dat de Eigenaars of Gebruikers der Landen in bet Poort-Ambacht gelegen welke verpligt zijn tot bet onderhonden van de Wegen langs derzelver Landen loopende alsmede de Aan nemer der Stedelijke Werken na gehoudene Inspectie op den 5 dezer maand, voor zoover aan die Wegen noodzakelijke herstellin gen te doeti waren zijn aangeschreven om dezelve 111 behoorlijke orde te doen brengen. Besluiten: Tot verwittiging aan de daarbij belanghebbende Gelandendat er in den loop der volgende week door of van wege dit Bestuur eeue nadere Inspectie op de Wegen in het Poort-Ambacht zal gehouden worden en tegen de, nalatigen in bet volbrengen der gegevene or ders worden gehandeldvolgens het bepaalde bij de Artikelen en 5o van bet Politie-Reglement voor deze Stad. En zal deze tot waarschuwing van een iegelijk in de Courant dezer Stad worden geplaatst. Zierikzee den 26 Augustus 183o. Burgemeester en Wethouders voornoemd y v B. BOOM, ff eihouder L°. Ps. Ter ^ordonnantie, van Dezelven De Stads Secretaris W. J. p. KROEF. MIDDENPRIJZEN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE ZIERIKZEE. van den 26 Augustus i83o. De Nederl. Mudde. Oude Tarwef 9 do a 10.5o Nieuwe dito 1829 - 7.00 a 9.5o Nieuwe Rogge- 5 00 a 5.5o Nieuwe Winter Gerst - 3 a 400 Zomer dito- 3 20 a 3.3o Haver- 2 5o a". 2.80 Paartleboonen 4 -5° a 5 00 Witte boonen 0.00 a 0 00 Bruine dito 0.00 a o 00 Graauwe erwten- 0.00 a 0.00 De Nederl. Mudde. Groene erwten J" 5.00 a 7-5® Geele dito- 5.00 a 60a Koolzaad- 1 3.00 a i4 Zaai-Lijnzaad- 7.00 a 10.00 Slag-Lij nflaad- 5.00 a 6 oo Raap-Olie te Zierikzee 00 .00 per vat. Dito bij partij- 00.00 Lijn-Olie bij partij - 00.00 Raapkoeken- 70.00 de 1000 st. Lijnkoeken- 75.00 ADVERT ENT IEN. Wed. J. J. WANSISK, ia de Poststraatwaakt be kend dat zij is voorzien van nieuwe BIERGLAZEN, STEENEN- en AARDEN-KANNEN; alles tot eene civiele Prijs. Een PERSOON, liet Tuinieren verstaande en m t Paarden omkunnende gaan tegen io.' Maart aanstaande vast werk begeerende; adresseren zich bij den Uitgever dezes. De Heer M. C. de CRANE, zal op Woensdag den 1 September i83o, des voormiddags ten )o uren, in de nieuwe Boogaardstraat aibierin het Huis Wijk C, No. 160 publiek doen Veilen en Verkocpen: eene aanzienlijke partij M E U B E- LEN en HUISRAAD, bestaande in KABINETTEN, SECRETAIRE, TA F ELS, STOELEN, KASTEN, LEDIKANTEN, BEDDEN met derzelver Toebehooren AARDEWERK, PORSELEIN, KOPER, TIN en verdere Goederen. Zullende dezelfde Goederen op Dingsdag den 3i Augustus aanstaande, des namiddags van i tot 4 uren, voor een ieder te zien zijn. Te Zierikzee, bij A. de VOS, Jz., Boek-Drukker.

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 2