ZIEMIÜZEESCHE CÖ ÜE AM T* NIE U W S TIJDINGEN. j^o. 65. ff Vrijdag Ao. 1820.' den lH Augustus. O G R O-O T - B R I T T A N'N I EN. laONDEN, den 7 augustus. Dingsdag heeft de spaansche minister «ene conferentie op het bureau van buitenlandsche zakeh gehad. Men meent hierdat Karei X niet haar Engeland komen maar naar de Yerfcenigde Staten van Amerika vertrekken zal. De zaken van Frankrijk houden ook in dit land bijua hij uitsluiting de aandacht van het publiek bezig. Ten behoeve der bul'gers, die te Parijs bij de laatste onlusten gekwetst zijn alsmede der Weduwen en wezen van hen die daarbij het leven verloren hebben, worden hier inschrijvingen geopend, aan welke reeds verscheiden aanzienlijke liedeu deel hebben b- iioraeu. - Door het pörtugeesch eskader, dat,Terccira blokkeert, zijn vier engèlsche schepen aangehouden. Men verzekertdat het gou- "yerrtement een fregat naar de Taag en twee naar Terceira gezonden heeft, om op de dadelijks uitlevering dier schepen nadrukkelijk aan te dringen. Van Columbia heeft men weder belangrijke berigten. Vol gens brieven van Carlhagenavan den 28 junij was Bolivar des avonds voor den dag, waarop hij met Zijner Mujesteits brik Spey naar Engeland zeilen zou van jiiau veranderd éii had hij het be sluit genomen óm niet te vertrekken op liet verdoek van vele zij- Tier Vrienden, die begrepen, dat door zijn vertrek het land onfeil baar aan een burgeroorlog blootgesteld wierd. De burgerlijke en rheid .ihb. eene unionist houden, om hem bet- geestelijke overii zelfde verzoek te doen doch ï'olivar -bad begrepen, dat die, open bare betuiging van haar gevoelen aai) de algemeene zaak eerder nadeelig dan voórdeelig zou zijn doch cLt hij des niet te miu voor als nog moest blijven. Den 8. Volgens de hatde berigten uit Frankrijk schijnt, dat, hoezeer er eene vrij sterke partij noor ecu rcpubiiekijnschen rege- riiwsvorm bestaat, de meerderheid gezind is de kroon aan den her tog van Orleans op te dragen. Dit, zegt ons ministerieel avond blad, zou dé verstandigste en geschiktste wijze .zijn om den laat- sten strijd te eindigen en de meeste zekerheid voor het toekomstig g"e]uk cd de rust van Frankrijk opleveren daar eene beperkte mo narchie in den persoon van den hertog vanOrleans.die het pu bliek vertrouwen bezit, een gelukkige middenweg zou zijn tusscheu eene reoübliekwaarnaar nog eenige Franschen haken en het despotismus dut zoo gelukkig omver geworpen is. Men verhaaltdat den engelsche ambassadeur te Parijs van den hertog van Orleans de sterkste verzekeringen ontvangen heeft van zijn verlangen om in Vriendschap met Engeland te blijven, wat ook het gedrag van andere mogendheden mogt zijn, F R .k SKR IJ K. PaWjS den 6 augustus. De algemeene stedehouder heeft zijne heide zoons tot gróotkruissfri van het legioen van eer benoemd. De heer B. Cadet de faux, heeft liet volgende berigt ge zonden «Belast zijnde om te Rambouiïlet tiaar de gezindheden van het hof van Karei X en zijne verdedingsmiddelén te vernemen ben ik er in den avond van den a augustus aangekomen. Ik vond de me nigte in beroering, de militaire opperhoofden overspannen, de troe- oen ontmoedigd, de lieden van het hof verslagen en wanhopend. Men had geen brood om uit te deelej» de soldij was achterstal lig en de chefsinzonderheid de maarschalk van Ragusabetwist- 'ten eikanderen de beschikbare geleien. Men rekende of scheen veel ie rekenen op de Je dubbelen trpons-afstand ten behoeve van den hertog van Bourdeauxwaarmede men de desertie vau het ede regement grenadiers van de garde i had tegengehouden. Karei Af wilde niets-te doen hebben met de deputatie, welke hem door de provisionele regering gezonden werd welker magt hij loeu besloteu had geenszins te erkennen. u's Anderen daags 3 augustus, kwam het regement huzaren van de garde de eene poort binnen terwijl da kolonel Poe.qiie op eene baar de andere binnen gehragt werd. liij was op de voorposten gekwetst geworden. Deze beide voorvallen voerden de onrust der officieren van alle wapens ten top 1 en daar Karei X inzag dat bet vergoten bloed schrikkelijke represaljes zou kunncn.ten gevolge héb ben, zond hij zijnen heelmeester naar den gekwetsten en liet hem zijn leedwezen betuigen. r Mij Viel verzekerd hebbende van de ontmoediging van dezen ver worden hoop, en van de noodzakelijkheid om het hof te dringen zich te verwijderen liet ik te Parijs' 5oo man nationale [garde? vragen, die ik allezins voldoende achtte om mijn doel te bereiken; dan om de beweging le verhaasten besloot ik om een uur weder to vertrekken en dé medewerking der nationale garde van Versaille te verzoeken. Te saint Cyr aangekomen ontmoette ik de parij- sche koloune ouder de orders van den generaal Pa jol en van den kolonel Jacquimitiol. Ik deed hun verslag van hetgeen ik gezien had en inii hij hen voegendekeerde ik op mijne schreden terug. Te Coignières gekomen waar de generaal Pajol zijnen troep liet stil houden Om te vernachten j ontmoette ik den generaal Boyerdie mij aanbood oin manschappen vooruit te zenden en dan op te. ruk ken. Wij vervoldgea derhalve onzen weg en trokken derwaarts tot Peray op een sierde mijl afstauds der' eerste schildwachten van de lijfwacht. Wij vonden daar eenen post van de nationale garde van Parijs in den omtrek waarvan de overste ons voorstelde om voorwaarts te rukken daar Rij kans zijg, do voorposten terug te drijven en zelfs chrier begunstiging van den nacht, die onzen zwak ken lioop dekte en de schrik.van de tegenoverstaande troepen ver meerderde, tot Rambouillet door te dringen. «Waar mijne kennis van den staat van zaken kon ik dit een eu anderen wel aannemen; dan de vrees, den persoon des maarschalks Maizon eu den last die hem toevertrouwd was in gevaar te bren gen deed ons besluiten den ijver van onze dappere nationale gar den niet te volgen, en wij lieten alleen d.e uiterste posten van nabij gadeslaan, 's Avonds om tien ure kwam men ons zeggen, dat zij in allerijl terug weken; de generaal Beyer en ik vertrokken dade lijk, en om half elf uur waren wij in de vertrekken, die Karei _Y een half uur vroeger in allerijl verlaten had, op de tijding dei- komst van de koloune uit Parijs wel'ke de vrees hun vergroot en op 3oo,ooo mail gebrtigt had. De municipale autoriteiten kwamen dadelijk den generaal Boyer bezoeken, die haar uitnoodigde om rantsoenen voor 20,000 man voor de parijsche koloune gereed te maken waarvan hot hoofd den n augustus 's mprgens om zes uur aankwam Haai; doel door de vlugt van Karei X en zijne familie volkomen bereikt zijude, maakte zij zich bedaardelijk meester van. de achtergelatene rijtuigen die wij IiSteu aauspanueu om ze als een zegeteeken naar Parijs te' voeren. «De generaal Boyer en ik vertrokken dadelijk naar Maiutenon. Wij kwamen er om tien ure aan. Karei X was er juist vau daau vertrokken, vergezeld van den maarschalk Maizon, en alleen onder geleide van zijne lijfwacht, daar het overschot van de garde zijne dienst verlaten had. Karei X zou op laatstgemelde plaats zijne gardes afdanken en met de post uaar Gherburg vertrekken waar bij ziclt-zal inschepen. «Sedert het vertrek van saint Cloud, was geen der gewezen mi nisters ten hove verschenen teil minste officiële niet, en men ver zekerde dat de heer Je Polignac middel had gevonden om zich naar Engeland in te schepen." Wijders meldt de Moniieur nog, dat men tijding heeft, dat Ka rei X te Drens is aan gekomen. De driekleurige vlag was er reeds opgeheschen. Hij heeft, er een gewoon huis betrokken en zou er den nacht doorbrengen. Twee lijfwachten waren voor zijne deur' geplaatst. -Niemand toonde hem eenige belangstelling. De gewezen minister Chanlelauze is ook te Tours aange houden. De minister van financiën heeft een besluit genomen dat de beurs weder zal geopend worden. Naar de armee in Afrika is order gezonden om de driekleu rige teekeus aan te nemen. -Te Straatsburg heeft het garnizoen zich met de burgers vereenigd. Van het kamp vau si. Omer hebben 9000 man de driekleu rige kokarde opgezet. Het hot' van cassatie en het koninklijke geregtshof hebben zich heden in rood gewaad naar den algenieeneu stedehouder begeven. De kamer der afgevaardigden heeft tot kandidaten voor den post vau voorzitter benoemd de heeren Casitnir Perier, Lajitte Deles- sertDupin Sr. eu Boyer Collard. Er is een voorstel gedaan dat dc kamer voortaan zelfs haren voorzitter zal benoemen. Bij het overbrengen der lijst van <le kandidaten heeft dé algemeene stede houder daarop gezegd, dat hij hoopte, dat zulks de laatste maal zou zijn. De acte van afstand van Welke de hertog, van Orleans hij het openen der kamers gewag heeft gemaakt en die op zijnen last in de archiven van de kamér der pairs uedergelegd is, voert ten opschrift «aan mijn neef, den hertog van Orleansalgemeen stede houder. des rijks" eu is van dezeu inhoud ujRambouMel'dcn 2 augustus 1800. «Mijn neef, ik hen te 'zeer aangedaan over de r.ampen die mijn volk treffen, of zouden kunnen bedreigen dan dat ik niet gezocht zou hebben ecu middel te vinden om die voor te. komen. Ik heb dan het besluit genomen om afstand vau de kruon te doen ten. behoeve vau mijnen kleinzoon den hertog van Bordeaux. «De daiiphindie in mijne gevoelens deelt, ziet mede af van zijne regten teu gunste van zijnen neef. «Gij zult dus, in uwe hoedanigheid van algenieeneu stedehouder des rijks, de komst van Hcnderik V tot de kroon laten uitroepen. Voorts zult gij alle maatregelen nemen, die u aangaan, om deu regeringsvorm gedurende de minderjarigheid des nieuwen koning» te regelen. Hier bepaal ik mij met u deze schikkingen ter kennis te brengen dit is een middel 0111 nog vele rampen te beletten. «Gij zult mijne voornemens aan het korps diplomatiek kenbaar maken en mij zoo spoedig mogelijk de proclamatie mcdedeclea bij

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1