mwMMkWMEmim U K. A M T. Wo. 58. Bingsdag Ao. 18S©. den 2© Juiij. O N IE UJTS TIJDINGEN. FRANKRIJK. Parijs, den i3 jtilij. Eindelijk heeft men eenige nadere bijzon derheden vernomen omtrent het gebeurde bij Algiersdoor de rap porten van den -admiraal Duperré en eene depêche van den gene raal de Boiwmont. Uit de rapporten v^n genoemden admiraal, aan boord varr de Provence nit de baai van Algiers geschreven zijnde het. laatste van den 6 julij blijkt het volgende: Na den 29 heeft de admiraal om de verrigtingeu van het le ger dat het keizersfort belegerde, te ondersteunen, een valschen aanval op de vijandelijke batterijen aan den zeekant bevolen ten «inde daardoor de aandacht des vijands op verschillende punten te gelijk te verdeelen en hem zijne kanonniers en zelfs een gedeelte zijner bezetting naar deze batterijen van die aan de landzijde terug te doen roepen; Den 3o belette eene stilte dit bevel ten uitvoer te brengen. Den 1 liet eene westelijke koelte deze beweging toe en admiraal' de Rosamel zeilde met zijne divisie or.der de batterijen langs van bet punt van Pcscador tot aan de moei je, op den af sla ,d van een kanonschot en beantwoordde met zijn geschut het vuur der batterijen. Bij het voorbij zeilen zag men, dat die bat terijen slecht bemand waren doch weldra begonnen zij meer voort durend te schieten daar de kononniers waarschijnlijk van andere punten waren opontboden. Hunne kogels raakten evenwel de sche pen niet, ofschoon velen daarover heen vlogen. Van eene menigte bommen die meestal m de lucht gesprongen zijn viel er een tusschen het schip van den admiraal de llosamel en de brik de Dragon. De divisie onder het bereik der geduchte batterijen van de moei je'genaderd zijnde heeft aldaar met den vijand eenige kogels gewisseld en yoooU haren koers naar de baai voortgezet, waar zij in eene, stil16 vervallen is; zij is tot order Matifou gedreven en daar den 2 blijven liggen waar admiraal Duperrc zich des avonds bij haar gevoegd heeft die door een stoomvaartuig van Sidi Fe- ratch op het sleeptouw genomen was. Des ochtends van den 3 trachtte de vloot in slagorde te komen en dit gelukte tegen twee ure aan tien schepen en fregatten met onzer troepen uit de nabij.liggende legerplaats kwam haar bezetten. Ten twee ure veertig minuten heeft de Beltone het engelsch fort aangegrepen. Iets later heeft het admiraalschip en vervolgens hebben alle de schepen op een hal ven kononschöts afstands het vuur begonnen en zijn schietende langs de batterijen gezeild van bei. en gel sch e fort af tot die der moei je ingesloten. De Lom ha r- deervaarluigen hebben zeilende beantwoord op de talrijke bommen die de vijand wierp. Geene haverij werd aan onze schenen tocge- jbragt en naar bet admiraalschip te rekenen moet 's vijands vuur weinig nadeel op de vloot uilgerigt hebben. Maar op het admiraal schip is een stuk van 36 pond gesprongen en hierdoor zijn tien man gedood en veertien gewond, onder welke zich de luitenant Berard een braaf officier, bevindt. Deu 4? des morgens, hebben de belegering batterijen het vuur geopend, en ten 10 ure is het kasteel gedeeltelijk in de lucht ge sprongen en hebben onze troepen daarvan bezit genomen. Een half uur daarna wilde de admiraal zijn aanval op de iverkeu langs de kust te hernieuwen toen de algerijnsche admiraal als parle mentair in eene sloep bij hem aan boord kwam om namens den dey te verzoeken de vijandelijkheden te staken en den vrede te vragen. De batterijen hielden met schieten op en de admiraal deed den dey'zeggen, dat, zoo lang zijne vlag van de forten cn de stad zou waaijen hij zich als 111 staat van oorlog zou beschou wen. Des avonds en des nachts bleven de vijandelijkheden geschorst cn den volgenden dag zag men 's konings vlag op het paleis van den dey eu op alle forten en batterijen geplant, die terstond door de vloot met een ea twintig scholen en een luid gejuich begroet Alle de ongelukkige schipbreukelingen van de Syicne en de Aaen ture, die te Algiers waren ziju dadelijk in vrijheid gesteld en maar Frankrijk verzonden. Zij hadden sedert de expeditie geland was veel te lijden gehad doch meer van het verbitterde gemeen sltn wel van den dey. De depêche van den generaal de Bourmont, is uit de Casauba (de citadel, waarin de dey gewoonlijk ziju verblijf hield) den 5 julij des namiddags ten drie ure, geschreven en luidt aldus »Het openen van liet vnur voor het keizersfort werd tot den 4 julij uitgesteld opdat alle de belegering-batterijen te gelijk zouden (schieten. Ik begreep dat door den vijand van den eersten dag <afdoor eene groote overmagt van geschut schrik in te boezemen, de verdere verrigtingen bespoedigd zouden worden. De loopgraven waren des nachts tusschen den 29 en 3o junij geopend ea van dat oogenblik af is het werk niet gestaakt gewor den. Des nachts en zelfs op dc uren dat de werkers gewoonlijk afgelost worden schoot het ujandclijk geschut zeer zeldzaam. Des daags slopen lurksche en arabische scherpschuttersdoor de strui ken gedekt, in de ravijnen, die ter linkerzijde der linie van aan val waren, en kwetsten eene vrij gioote menigte volks;'doch wel dra werden de troepen door borstweringen beveiligd. Men moest zich op geweldige uitvallen voorbereiden. Het be zetten van het keizersfort liet den vijand toe om zich zonder ge vaar voor de Casauba te verzamelen doch hij heeft van dit voor deel geen gebruik gemaakt. Alles was echter in gereedheid onx hein wel te ontvangen en de batterijen waren met eene verbazen- '.do snelheid opgeworpen. Onder de 26 stukken, daarop geplant, bevonden zich 10 vier en twiutig ponders, 6 zestien ponders 4 tienduims mortieren en 6 achtduims houwitzers. Den 4 j voor het aanbreken van den dagwas alles vaardig. Ten 4 ure des ochtends werd door het afsteken van een vunr- pijl het sein gegeven en dadelijk begon het schieten. De vijand beantwoorde het vuur drié uren lang met veel hevigheid. De turksche kanonniers, hoewel de wijdte der geschutgaten hen bij na geheel bloot steldé, bleven dapper op hunne posten staan; doch zij konden niet lang opwegen tegen de handigheid cn onver schrokkenheid der onze, die door het voorbeeld en de raadgevin gen van den generaal la Hitte aangezet werden. Ten 8 ure was het geschut van het fort tot zwijgen gebracht. Onze batterijen ble ven de wallen beuken. Reeds begonnen zij bres te schieten toen ten tien ure eene schrikkelijke uitbarsting een gedeelte van het kas teel deed verdwijnen. Tot eene verbazende hoogte stegen de vlam men èri wolken van stof en rook; naar alle kanten werden puiti en steenen geworpen, doch gelukkig zonder groot! uadeel te dóen. De generaal Ilurel voerde het bevel over de loopgraven en ver loor geen tijd 0111 voort te rukken en onze troepen midden in de puiuhoopen van het kasteel post te doen vatten. Het schijnt zeker, dat de verdedigers van dat fort, den moed verloren hebbende, ten negen ure naar de stad terug gekeerd waren, onder het ge roep dat men hen nutteloos opofferdeen dat de dey toen bevo len .had liet kruidmagazijn van het kasteel in den brand te steken. Ten twee ure werd mij op de puiuhoopen van het keizers-kasteel een parlementair gebragt zijnde de secretaris van den dey, die aanbood, Frankrijk voor de kosten van den oorlog schadeloos te stellen. Ik antwoordde, dat voor alles de Casauba, de forten en de haven aan de fransche troepen moest overgeleverd worden. De parlementair scheen te twijfelen dat die voorwaarde aangenomen zou worden; hij erkende, dat de halslarrighcid vail den dey ramp zalige gevolgen had gehad en zeidedat, zoo de Algerijnen met den koning van Frankrijk in oorlog waren zij hun avondgebed niet be- booren te doen alvorens den vrede verkregen te hebben. Hij keerde naar Algiers terug. Weinig tij cis daarna kwamen twee der rijkste Mooreu uit Algiers ais afgezanten van den dey aan. Deze ontveinsden niet, dat de schrik onder de inwoners ten top was gestegen eu dat allen ver langden dat dadelijk onderhandeld zou worden. Zij verzochten dat ik opbonden zou met schieten, belovende, dat dan ook het geschut der wallen van de plaats zou zwijgen. Die wapenstilstand bad plaats en de generaal Dalezé maakte daarvan gebruik om communication voorbij het keizersfort te openen. Ten drie ure zag men den secretaris vau den dey terugkomen met den consul cn vice-consul van Engeland. Hij gaf liet verlan gen te kennen dat de vredes-voorwaarden op schrift gesteld wier den. Dit geschiedde en ik deed hem een stuk overhandigen waar van een afschrift hiernevens gaat. Ten vier ure vertoonde de se cretaris zich ten derden male. De dey deed vragen f dat men hem een tolk zond, ten einde uit dezen te kunnen verstaan wat al van hem gevergd werd. De heer Brascheconiigewezen eerste tolk van het leger van Egypte, begaf zich in de Casauba. De dey, onder- rigt van den inhoud van het ontwerp van overeenkomst verklaarde de vborwaa.rden daarvan aan te nemen en vertrouwen te stellen in de fransche opregtbeid. Ik had de conventie reeds geteekend en de dev bekrachtigde haar met zijn zegel, doch hij vroeg, dat de wapenstilstand tot den 5 des middagszou verlengd worden ten einde hij lijd zou hebben om zijn raad te doen vergaderen en dien over le lialen oni mét de opgelegde voorwaarden genoegen te nemen. Het schieten werd tot nader order gestaakt. Ondertusschen wer den de werken voortgezet cn den 5, bij het krieken van den dag, was er reeds een weg van gemeenschap van 800 metres (nederl. ellen) gemaakt tusschen het keizers-kasteel en de plaats, waar de batterij opgerigt moest worden die bres schieten zou op de Casauba. Heden zijn de Moor'en wedergekomen met last van den dey om de verbindteuis te bcvesligcn, die hij door liet drukken vau ziju zegel op de conventie had aangegaan; maar hij verlangde, dat de be zetting vier en twintig uren uitgesteld wierd. Ik eischtedat de forten de haven en de stad des ochtends ten elf ure aan de fran sche trococn wierden overgegeven. De dey stemde hierin toe eu op dit oogenblik wappert de standaard van Frankrijk van de torens der stad, wier vernedering sedert zoo vele eeuwen het Idoel der wenschen van geheel Europa had uitgemaakt. De dey heeft een. huis in de stad betrokken dat hij bewoonde alvorens hij zijn ver blijf 111 de Casauba gevestigd had. De belofte, die ik heb aange. gaan om zijn persoon ie doen eerbiedigenzal getrouw naargeko- men worden.

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1