Wo. 52. ZIERIKZEESCHE Bingsdag BESTUREN EN AJDMINISTRATIEN. Ao. 1830. NIE UW S TIJDINGEN. G O U XI A den 29 Junij. bekendmaking. Burgemeester eu wethouders der stad zierikzee, Provincie Zeeland. Gezien de Wet op liet Patentrcgt van den 2,1 Mei i8ig Staats- blad No. 34). Gelet op het Koninklijk Besluit van den 17 October 1820 Staats blad No. 22). Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen dezer Stad en het Poort-Ambacht dat te rekenen van Maandag den 2.8 dezer maand, tot Maandag den 5 Julij daaraanvolgendedaaglijks van des morgens 10 tot des* middags 12 uren, ter Stedelijke Se cretarie, zal worden gevaceerd tot het uitgeven der Patentbladen over het loopende Jaar na verloop van welken tijd de onafgehaalde Patenten zullen worden ter hand gesteld aan de Deurwaarders der Directe Belastingen om dezelve aan de huizen der Ingezetenen rond te brengen, tegen betaling van 10 cents voor ieder Patentblad, wordende de belanghebbenden herinnerd, dat aan niemand anders dan aan den Patentpligtige zelve, Patent zal worden uitgereikt. En opdat een iegelijk biervan kennis dragezal deze worden af gekondigd mitsgaders in de Stads Courant geplaatst. Zierikzeeden 2 5 Jun ij 18 3 o Burgemeester' en Wethouders voornoemd de CRANE, vt. Ter ordonnantie van D ezel ven De Stads Secretaris w. j. p. KR OEF. GROOT-BRIT T ANNIE N. Londen, den 19 junij. Uit Cambridge verneemt men, dat in het plaatsje Snailwell in dat graafschap gelegen eene vrouw leeft Twiddy gcheeten welke reeds den buitengewoonen hoogen ouder dom van 108 jaren bereikt beeften nog in bet volle bezit van bare verstandelijke vermogens is. Haar oudste, nog in leven zijnde, zoon telt 84 jaren terwijl haar jongste zoon bij wien zij inwoont 64 jaren en grootvader over acht kinderen is. Den 23. Er is geene beterschap in den toestand des konings en de hoop, dat de sterkte van zijn gestel nogmaals de ziekte over winnen zou, wordt van uur tot uur minder, Zijne Majesteit hoest zeer veel en geeft daarbij veel stof op, welke men gelooft dat uit eene verzwering in de longen voortkomt. Dit heeft wel de adem haling eenigzins gemakkelijker gemaakt maar daar en tegen de krachten van den lijder zeer uitgeput; Zijne Majesteit is schrik kelijk vermagerd. Zondag nacht heeft Zijne Majesteit weinig geslapen door liet boesten. Maandag was het even zoo gesteld en gevoelde zich Zijne Majesteit des ochtends zeer afgemat. Dingsdag naclit heeft Zijne Majesteit goed doorgebracht; doch liet hoesten cn opgegeven van stof blijft aanhouden. Gisteren zijrr de ministers op bet bureau van buitenlandsche zaken tot bet houden van een kabinetsraad vergaderd geweest. Graaf Mastuschewitzde nieuwe Fussische gezant, heeft gisteren een bezoek bij den graaf vail Aberdeen afgelegd. FRANKRIJK. Parijs, den 11 junij. Tlians is een verslag omtrent de landing der expeditie door den generaal Bourmoht aan den prins de Po- lignac geschreven, publiek gemaakt. Het is van dezen inhoud: *1Sicli-Ferruch', cleii i4 jünij i83o. De vloot, die door het wachten op de landings Dol til Ie meer dan achttien dagen in de baai van Palma opgehouden was, is den 10 junij onderzeil gegaan mét eene kleine koelte, welke weldra zoo sterk aanwakkerde dat verscheiden kleine vaartuigen haverij bekwamen en twee met een gedeelte dc^cquipage verongelukten. Den 12, bij het aanbreken van den dag, kreeg mende afrikaansche kust in liet gezigt, maar de steeds toeuemende koelte en de hooge zee deden de landing als onmogelijk beschouwen. De vloot hield voor eenigen tijd van de kust af, terwijl ligte vaartuigen naar het schier-eiland Sidi- Ferruch en het daarbij gelegen strand afgezonden werden. De zekerheid van daar een goeden ankergrond en eene schuilplaats te gen de heerschende winden te vinden door de strekking en hoogte der kust, alsmede de aard van dén grond, die. er'tot op 4<mo me ters van de zee vlak is en den vijand niet toelaat zich in hinderla gen te verbergen hadden reeds sedert lang de aandacht op dat ge deelte der klist bevestigd. Den 12 des ochtends ten negen ure, hield de rngwaartsche beweging op en stevende men zuidwaarts; de zee werd des nachts trtéer bedaarden den 13bij bet krieken van den dag, was men slechts twee of drie mijlen van Algiers verwijderd. De troepen lieten de grootste vreugde blijken en het gejuich van lede de Koning! ging van alle kanten op. De vlootdie zuidwaarts gezeild was, veranderde van koers en liep langs de kust naar het schier-eiland de oorlogschepen plaatsten zich aan het hoofd als bestemd om de werken te beschieten die de vijand op het lan- dingspunt mogt opgerigt hebben. Het woei eene koelte uit het oos ten en men besloot om die reden van bewesten Sidi-Ferruch te landen. Ten tien ul'e des ochtends bevonden zicli de oorlogsche pen op de hoogte van dat schier-eiland de toren die daar slaat was verlaten; de vijand bad eene batterij van twaalf stukkeu waar uit men had kunnen beschoten worden ontwapend) en er lag eert kamp omtrent een mijl van het strand verwijderd. Men ontdekte vooruit eenige batterijen en eenige benden Arabieren te paard. Eene stoomboot naderde den wal en schoot weldra die ruiters uit eein 'Van de batterijen des vijands werden ook eenige kogels en bommen naar de ankerplaats geworpen zonder iels uit te rigten. Des avonds ten acht ure waren de drie eskaders, de eerste afdeeling van liet konvooi en de landings-flottille ten anker gekomen, en er werd jlast gegeven, om den i4 ontscheping te beginnen. De eerste di visie kwam aan land vóór vijf ure des morgens en zonder eenigen tegenstand te ontmoeten de twee andere divisien landden achter- volgelijk en de generaal Berthezcne rukte met de eerste en met acht stukkeu geschut voorwaarts. Weldra openden de vijandelijke batterijen haar vuur en Jiieldtii daarmede aan hoewel zij regtst-andig door onze veldstukken en van o vei' langs door de schepen beschoten werden die zich ten oosten van.'bet schier-eiland geplaatst hadden. Generaal Beithezène kreeg bevel om de stelling des vijands van den linkerkant om te trekken; Die beweging had het gewensclite gevolgdc batterijen wordcii verlaten dertien stukken van zestien ponden en twee mortieren vielen in onze magt; de divisie Loverdo en d'Escars volgden de be weging der eerste. Ten elf ure was het gevecht geëindigd en de vij and van alle kanten vlugtende. Onze soldaten hebben zoo veel koelbloedigheid aan den dag ge legd als zij tot diiertoe geestdrift getoond hadden. Wij hebben twin tig man verloren geen officier is gewond geraakt. De grond voor bet schier eiland vertoont zich juist zoo als de ko lonel Boutin dien beschreven heeft, zijnde zandachtig en met klcinë heuvelen bijna overal met sterke struiken begroeid. Het schiereiland is eene kalkaardige rots, waarop een gebouw staatwaaraan de Spanjaarden den naam van Torre-Cbica of kleine toren gegeven hebben. Dit is bestemd tot eene bewaarplaats voer onzen proviand van allerlei aard. De generaal Falazé heeft eene verschansing daarvoor ontworpen welke niet uitgestrekt zijn zal en reeds aangevangen is." Te gelijk is ook de volgende depêche van den admiraal Duperréj aan den minister van marine in bet licht verschenen: »Aan boord der Provence in de baai van Torre-Chica, den 9.(\ junij i83o. De voorzienigheid heeft de eerste verrigtingen der roemrijke on derneming die Zijne Majesteit bevolen heelt, met een volmaakten uitslag begunstigd, 's Konings vlag wappert van bet fort Sidi-Fer ruch eu van Torre-Cbica. Den 10 dezer uit de baai van Palma vertrokken met de vloot onder mijne bevelen, waarvan het mij gelukt was liet gedeelte te hereenigen, dat den 3i mei 111 het gezigt van de afrikaansche kust door bet ruwe weder uit een was geraakt, heb ik den 12, des ochtendsdie kust weder aangedaan. Eene stijve ooit-noord-ööste koelte en eene bcoge zee hebben mij ten tweedemaal gedwongen de ruimte te kiezen de vloot vereenigd houdende. Gisteren och tend (den 13) woei het nog eene frissclie koelte uit het oosten; doch de zee was niet onstuimig en het was goed weder. Ik maakte van dit eerste oogenbiik, dat mij gunstig scheen 0111 aan Zijne Ma*, jesteits vertrouwen te beantwoorden gebruik. De vloot vertoonde zich ten acht ure des ochtends voor de stad Algiers, eii zeilde langs de forten en batterijen de bevelhebber der station de ka pitein Massieu de Clcival, vergezeld van de Bellone, zeilde aan bet hoofd der vlooidie gevolgd werd door de reserve en het konvooi en des avonds ten zeven ure lag zij in de baai van Torre-Chica. De vijand had de batterij op het punt en het fort van dc baai ontruimd, maar de naburige hoogten inet bet geschut cii de boni- ketels beplantwaarmede die batterij en het fort waren gewapend geweest. Eenige kanonschoten werden óp dé .eerste linie der schepen gedaan en eenige bommen geworpen. Een matroos is aan boord van het schip de jb'reslauw door een splinter gekwest. Ik lieb de kust door kapitein Louvrier met de stoomboot le ÏSavigeur doen nade ren en deze beeft eene batterij die met een mortier én een ka non op den eersten grond stond, doen ontruimen. De dag was te ver gevorderd voor de landing; men maakte dus schikkingen om die met bet aanbreken van dén volgenden dag td bewerkstelligen. De korvet de Bayonnaisekapitein Férrindé brik Actéonkapitein Hamelin, en de brik de Badihe, kapitein Gadet, die geene troepen te ontschepen haddenvatten post in de baai beoosten Torre-Cliicaom de Batterijen des vijands in de flank en voorbij het schiereiland te beschieten. De s', öotnböotén de Na- geur en de Splunxkapitein Sar lat, kfegéii order om de landing aan den westkant met baar Vttur te dekkens Dezen ochtend, ten half Vijf ure1, is dé èersië dïvisié Van 'hef

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1