ADVERT ENTIEN. Te Zierikzee, bij A. BE VOS, Jz., Stads-Brukkea*. Zouts Courier is gepleegd doch waarvan de daders tot nu toe on bekend waren gebleven. In 1825 was deszclfs jager Frémont van dien moord beschuldigd gewordendocli door de jury vrijgespro ken. Deze daardoor voor alle verdere vervolging veilig, hacl thans beleden dat hij werkelijk den moord had begaan doch daartoe gedwongen door anderen welke door hem werden opgegeven doch van welke reeds een was overleden. Dit had aanleiding gegeven tot het vervolgen van drie personen welke door hem waren opge noemd en nu voor de assises teregt stonden. Uit een groot aan tal getuigen bleek echter, dat de beschuldigden tijdens het begaan der misdaad elders waren geweest hetwelk dan ook ten gevolge heeft gehad, dat zij allen door de jury zijn vrijgesproken geworden* De bestaande ongerustheid wegens bet lot onzer expeditie naar Algiers, is aanvankelijk verdwenen. Hare landing, waarvan de tijding beden avond om 7 uren alhier is ontvangen, is op hooge order op bet tooneel der opera afgekondigd en onder een groot gejuich van leve de honing! ontvangen. De Moniteur behelst des- wegens de twee volgende telegrafische berigten Sidi-el-Ferruch den 1(1 juni), ten 10 uren des morgens. De graaf van Bourmont aan Z. Exc. den president van den raad der ministers. «De landing is heden morgen ten 4 uren hpgonnen. Al de troe pen zijn aan wal: de vijand is uit de stelling, welke hij achter-- Waarts genomen had verjaagd en de divisie Berthezène heeft 9 kanonnen en 2 mortieren »p hem veroverd. »>De reede ten westen van Sidi-el-Ferruch is goed, en de vloot zal er blijven ankeren/' Baai van Toretta-Chica, den it\ junij. De admiraal Duperrè aan Z. Exc. den minister der marine. »De vloot heeft gisteren de baai van Sidi-el-Ferruch bezet. Het leger is heden geheel ontscheept, en heeft de hoogteu voor waarts het schier-eilaud ingenomen. «De '.jan flcl ij ke batterijen zijn veroverd. Het hoofdkwartier is te Torretta-Chica*" Sidi-Feraich en Torrctta-Chica is eene en dezelfde plaats en is ongeveer vim* uren van Algiers verwijderd, het ligt aan de westzijde van het hooge gebergtedat zich noordwaarts uitstrekt en aan welks oostelijke helling de stad Algiers gebouwd is. De Algerijnen gebruiken die baai of haven om van daar de voortbrengselen van bunnen grond en ook het horenvee naar de kusten van Spanje of andere europesche havens in te schepen. De vloot schijnt er voor den oosten en noord-oosten wind gedekt te liggen. Van Torretta- Chica naar Algiers loopea twee wegen een regtstreeks en de an der langs het strand en over kaap Caxine beide, en vooral de laatste, Ioopen over eene bergketen, die echter den reizigers geenc groote moeijelijkheid oplevert. Nu het leger eenmaal geland is, meent men hier, dat de grootste zwarigheid te boven is gekomen en dat de dapperheid van het krijgs volk geene hinderpalen meer zal kennen. Men hoopt, dat Algiers binnen twaalf dagen ten ondergebragt zal zijn. De bezetting der plaats wordt op negen duizend man geschatwaaronder niet meer dan zes duizend janitsaren die voor iets kunnen gerekend worden. De tallooze benden Arabieren, die het land rondzwerven, kunnen njets tegen Ie fransche troepen uitrigte.n en men gelooft, dat vele hunner zijde van den deij znllen verlaten ten gevolge van reeds in voz.raad getroffen maatregelen, om met hen in verstandhouding te .komen. Bij alle vroegere landingen op de kust van Algiers hebben de ontschepingen beoosten de stad plaats gehad waar juist de Alge rijnen de sterkste middelen van tegenweer bezitten. Bij de tegen woordige landing hebben de troepen het groot voordeel van in eenen marsch op de hoogten te kunnen komendie het Keizers- slot bestrijken, dat zij of stormenderhand of door middel van mij nen moeten vermeesteren, waarna zij hunne batterijen op eene hoogte kunnen plaatsen om de citadel te beschieten, en die hoogte is gemakkelijk te erkennen aan de overblijfselen van twee molens cn van eenen forteresdie daar stonden, doch door de Algerijnen gesloopt zijn, om dat men van daar de citadel en de stad kon be strijken. Inmiddels zou de vloot zich in de baai kunnen vertoo- nen om de aandacht van den vijand af te leiden, en zoodoende zou de stad of moeten capituleren of storm ingenomen worden. Men verhaalt, dat men op bet ministerie van marine berigt heeft, dat de vloot eene uitstekende ankerplaats gevonden heeft, die niet be kend was en die aan de expeditie een vólkernen goeden uitslag be looft. Zoo het weder-slechts ecnige weinige dagen gunstig bleef, meende men genoegzaam materieel te kunnen ontschepen om het lege»* iu staat te stellen van voorwaarts te gaap en het beleg te be- ghorien. Waarschijnlijk is het, dat het leger in drie korpsen ver deeld zal worden waarvan een op de landingsplaats zal blijven een aadcr langs de kust optrekken zal om er zich van de batte rij n meester te maken en het derde de stad aan de oost- eu zuid zijden moet aanvallen. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 17 juuij. De brusselsche dagbladen deelen bet programma der feesten en plegtigheden mede, welke binnen die stad eerlang zullen plaats hebben gedurende en ter gelegen heid van de tentoonstelling der voortbrengselen van nationale nijver heid. De tentoonstelling zal donderdag den t5 julij aanstaande geopend worden. Zondag, den 18 julij, zullen de velschillende toonkunstige genootschappen welke zich in eenen wedstrijd willen doen hooren, in de stad worden toegelaten; den 19 zal dc wed strijd plaatshebben; den 20 zullen de behaalde prijzen worden uit gedeeld, den 22 zal er veldmuziek in liet locaal van het groot toon kunstig genootschap gegeven worden den 29 en 3o zal er hard draverij en den 3i door het groot concert een buitengewoon feest gehouden worden den 1 en 3 augustus zal de tentoonstelling van voortbrengselen van landbouw zijn te bezigtigendes avonds van den laatsten dag znllen aan de bekroonden de prijzen worden overge geven en znllen de tuinen dier tentoonstelling worden verlicht; den 9 augustus zal met den grooten en den kleinen handboog gescho ten worden; een veldmuzijk van het groot toonkunstig genootschap gehouden, in de cocagnemast geklommen, eu een kegelspel gehou den worden den i5 door het geuootschap Apjiollo, groot concert gegeven; den 17 vuurwerken afgestoken en den 24, de geboorte dag van Z. M. zal, tot sluiting der plegtigheden, het geheel© park verlicht wordeu. Den 22. Naar men verneemt, heeft het Z. M. behaagd, het be sluit te teekenen, dat de hooge raad; alhier in deze*.residentie zal gevestigd worden, alsmede dat bet proviciaal hof van hollandje dezer stede zitting zal hebben. De stedelijke regering van Brussel beeft een besluit bekend ge maakt nopens de loterij voor bet aankoopen van voortbrengselen der tentoonstelling van de nationale nijverheid welke door Z. M. is geautoriseerd geworden. De prijs der loten is op vijf gulden bepaald. Het geheel be drag der inlage, na aftrek van de kosten der loting, zal besteed worden tot bet aankoopen van voorwerpendie een gedeelte van de teptoonstelling zullen hebben uitgemaakt. De keus en aankoopen dezer voorwerpen zullen gedaan worden door devoor de ten toonstelling benoemde commissie. Men meldt uit Brussel dat onder verscheidene provinciën uit welke verder de voortbrengselen van inlandsclie nijverheid ter- tentoonstelling zijn ontvangen, zich ook Zuidholland bevindt. De ingezoudene voorwerpen waren in zestig balen gepakt. Rotterdam, den 21 junij. Het feest ter gedachtenis van den ak|demischeu leeftijd dergenen, die van den jarc 1801 lot 1810 aaa de hoogeschool te Groningen zich bevonden hebben zal op den 1 julij aanstaande aldaar worden gevierd. De redevoering zal in de nieuwe kerk door den hoogleeraar Lulofs worden gehouden vóórafgegaan afgewisseld en besloten door muzijk en gezang. On geveer twee honderd deelgenooten zullen zich daartoe veveenigen. De akademische inrigtingen en verzamelingen zullen gedurende de dagen der feestviering openstaan. De gewone bijeenkomsten zul len in het lokaal van de sociëteit de Uitspanning worden gehou den en de maaltijd in het concerthuis. Ook de grooteen stu- denten-societeit hebben voor alle fcêstgënooten den toegang open gesteld en daardoor hunne belangstelling in de plegtigheid be wezen. Donderdag avond omstreeks lialf elf ure brak op Let onver wachtst in de kuiperij van A. van de Jf cg Ez. in de Boogjes te Dordrecht, een felle brand uit, die zich ook voor de nabijge legen trafieken en pakhuizen allerdreigendst liet aanzien dan door de ongomeene activiteit en goede directie der van alle kanten toe snellende'brandspuiten en andere bluscb middelen was men de he melhoog zich verheffende vlammen reeds omstreeks half 12 ure meester hoezeer den gansclien nacht van tijd tot tijd eenige spui ten hebben moeten blijven water geven. De kuiperij .is met al den. aanzienlijken voorraad van duigen vaatwerk enz.geheel in de asch gelegd maar de belendende gebouwenofschoon van sommige reeds de vensters en kozijnen vlam gevat hadden, zijn alle behou den gebleven en er met ligte scha'den afgekomen. PRIJZEN VAN HET GEDISTELEERD. Te Schiedamden 23 junij. Gerever., bet 3\TederIandsclie vat, zozxler fust 20,5o Ainst. proef, liet - 23,25 zonder de belasting. Heden nacht overleed tot bittere droefheid van mij en baar zuster en behuwd-moeder aan de gevolgen eener Long tering, mijne hartelijke geliefde Dochter LEE NA, in den ouderdom van bijna 3.o Jaren; langdurig was baar lijden, dan liet vertrouwen eener gelukkige Standverwisseling leenigd onze droefheid zleeikkee, den 2 3 Junij i83o. R. van "WEELDE. De Notaris B. BOOM, zal op Vrijdag den 2 Julij i83o, des voormiddags om 10 uren, 111 het Poort-Ambacht dezer Stad, hij Lap schuurin het openbaar Opveilen en Verkoopen: 10. Hel staande GRAS, van 2 Bund. 85 R. 62 E. WEI LAND, om te Maaijen. 2°. Idem. Het. staande GRAS, van 3 Bund. i4 R- 89 E. W EILAND, mede om te Maaijen. 3o. Het NAGRAS, staande de gemelde Weijen als voren. UIT DE HAND TE KOOP op ruim Credietdes verkiezende 4 Bunders 68 Roeden 36 Ellen MAAIGRAS, onder Duivendiike. Adres bij P. S. ANSE. Erkentelijk voor de aanbeveling en gunst mij alhier te beurt gevallen betuig ik hier voor mijnen hartelijkcn dank. Ik zal in het vervolg twee a drie maal 's Jaars mij alhier doen bevinden eu trachten mij het vertrouwen al meer eu meer waardig te maken. Zierikzee, den 26 Junij i83ó. I. M. LEVISON.

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 2