c o 1 r. a tfo. 81. ZIERIKZEESCHE A fcvV rij dag den 25 Junij. Ao BESTUREN EN ADMINISTIUTIEN. Burgemeester en wethouders der stad zierikzee, NIEUWST IJ DINGEN. bekendmaking. Provincie Zeeland. Gezieu de Wet op het Patentregt van den 21 Mei 1819 (Staats blad No. 34)- Gelet op het Koninklijk Besluit van den 17 October 1820 (Staats blad No. 11). Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen cleziér Stad en het Poort-Ambachtdat te rekenen van Maandag den 2,8 dezer maand, tot Maandag den 5 Julij daaraanvolgende, daaglijks Van des morgens 10 tot des middags 12 uren, ter Stedelijke Se cretarie, zal worden gevaceerd tot het uitgeven der Patenibïadm over het loopende Jaar na verloop van welken tijd de onafgehaalde Patenten zullen worden ter hand gesteld aan de Deurwaarders der Directe Belastingen om dezelve aan de huizen der Ingezetenen rond te brengen, tegen betaling van 10 cents voor ieder Patentblad Wordende dc belanghebbenden herinnerddat aan niemand anders dan aan den Patentpligtige zelve, Patent zal worden uitgereikt. En opdat een iegelijk hiérvan kennis drage, zal deze worden af gekondigd^mitsgaders in de Stads-Courant geplaatst. Zierikzee, den 25 Junij i83o. Burgemeester en Wethouders voornoemd de C 11 A N Evt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITS CÖLAN1). Frankfort, den 18 junij. In brieven van Konslantinopel van den 25 mei leest men het volgende: «Gisteren is de Sandschak Sherif, de heilige standaard van den Profeet door den sultan met alle de daarbij gewone plegtigheden van de kazerne van Ramis-Tschiftlik naar het serail terug gebragt. Vervolgens heeft zich de sultan naar Therapia begeven waar hij den zomer doorbrengen en de terugkomst van Halil-pacha uit Pe tersburg afwachten zal. Deze gezantdie in zijne hooge gunst staat, moet de prinses Hadidsclieeene nicht van Zijne Hoogheid en doch ter van Mustapha IF, huwen. «De groot-vizier is1 den 17 mei naar Albanië vertrokken öm de onlusten, welke indie provinciën ontslaan zijn, door zachte middelen en zoo dit niet gelukken mogtdoor gestrengheid te dempen. «Den 21 is iSVin/n-efFendide secretaris van Halil-pacha hier aangekomen met de stukken behoorende tot de overeenkomst tus- schen Puisland en de turksche gevolmagtigden te Petersburg ge sloten omtrent de betalingen die de Porte aan Rusland te doen heeft, en waarop zij een afslag van drie milüoen ducaten heeft ver worven, Zoodra de ratification dezer overeenkomst uitgewisseld zul len zijn moet graaf Orloff' Xonstantiuopel verlaten en aan boord van het russisch linieschip Panncnion, naar Rusland wedcrkceren. - «De amerikaansche commodore en de heer Offleyconsul cler Ver- lenigde Staten in Smyrna die met den heer lihind belast geweest zijn met het sluiten van een tractaat van koophandel en vriendschap met de Porte, zijn eergisteren hier nit Smyrna gearriveerd; en de Wederzijdsche ratification zullen binnen kort uitgewisseld worden. «In Rumelie en Klein-Azié, voornamelijk in de omstreken van Smyrna vertoonen zich sedert eenigen tijd talrijke rooverhenden. De Porte heeft reeds de noodige maalregeleu verordend om den moedwil dier booswichten te keer te gaan. «De gezondheids-toestand van Konslantinopel is zeer geruststel lend. Eenigen tijd geleden verspreidde zich het gerucht, dat er in het grieksche gasthuis een pestzieke was doch later is de on waarheid hiervan gebleken en die zieke volkomen hersteld." Omtrent de onlusten in Albanië meldt men van de servische gren zen dat zij sedert eenige weken een zeer ernstig aanzien verkregen hebben zoo dat zij in Européesch-Turkije eene nieuwe gevaarlijke crisis doen vrezen die "wel eens even als de grieksche opstand zou kunnen eindigen. Het zijn niet alleen enkele plaatsen, die de ge hoorzaamheid aan de Porte weigeren maar geheel Albanië Yan het eene einde tot het andere is in beweging, en eene vrijheidszucht die naar geestdrijverij zweemt, heeft zich van alle gemoederen mees ter gemaakt. Een opstand is in Turkije eene vrij gewone gebeurte nis die zelden andere gevolgen beeft, dan dat er eenige houderde menschen om het leven gebragt worden dewijl meestal persoon lijke belangen die bewegingen veroorzaken en de gelieele bevolking daaraan geen deel neemt, doch de tegenwoordige opstand met Al- bauie schijnt zijn oorsprong in nationaal gevoel en begeerte naar onafhankelijkheid te hebben en van een geheel verschillenden aard te zijn dan de ander» gewone aanmatigingen van eenige ontevredene eri plunderzieke opperhoofden. De terugkomst der albanesche krijgs lieden uit het veld moet de eerste aanleiding tot die onlusten ge geven hebben. Deze soldaten hadden allen eerbied voor de Porta verloren en wilden niet meer naar de bevelen der pacha's luisteren Zij voegden zich bij eenige grieksche gelukzoeker®die het vuur op allerlei wijden aanstookten en veel van de onmagt der Porte spra- ken welke^zij poogden te bewijzen door den uitslag van den griék- schen opstand die zij dan ook als voorbeeld stelden. Het klein aantal turksche troepen en de uitgeputte kassen der turksche bevelf hebhers in .Albanië lieten hen slechts, geringe middelen om de op- roerigen te bestrijden en deze werden hierdoor stoutmoediger, zoo dat zij een-aanslag op Jakovo waagden, welke plaats die door hare nabijheid aan Bosnië en Macedonië voor hunne verdere onder nemingen van groot gewigt is door hen is ingenomen. Van Korr- stantinopel heeft men commissarissen afgezonden om al bet moge lijke aan te wenden tot herstelling der orde in Albanië; doch liet is te vreezeh dat de zaken reeds te ver gekomen zijn. De Porte heeft ook rondgaande brieven aan alle de pacha's geschreven-*, waar in de omstandigheden in Albanië geméld en zij aangemaand'worden alle krachten in te spannen ten einde tol het dempen van den opstand mede te werken. - Over Ancona heeft men berigten, waarin" gemeld wordt, dat de grieksche regering van dag tot dag in aanzien bij de natie zou verliezen, en de lange onderhandelingen over het politiek bestaan van Griekenland een zeer slechten indruk hebben gemaakt op cleu publieken geest der Grieken. Voorts wordt daarin de vrees geuit, dat Griekenland nog lang in den tegenwoordigen pro\ isionelen toe stand blijven zal, en de president, graaf Capo d'1strias, daardoor in zeer moieijelijke omstandigheden gebragt zal worden. Ook over Corfu heeft men diergelijke tijdingen en daarin vindt men nog, dat de drie verbonden mogendheden uitgenoodigd zouden zijn ooi nieuwe troepen naar Griekenland te zenden, teil einde het land voor grootere rampen te behoeden. Men meldt uit Karlsruhe, in Baden, dat men zich aldaar reeds eenigen tijd bezig houdt met dc munten maten en gewigtea naar het. tientallig stelsel te regelen. Dit ging echter met zoo vrle moeijelijkheden gepaarddat; men tijdwaarop deze verandering tot stand zou Komen niet kon bepalen. Intusscben zag men se dert kort reeds eenige kleine muntstukkenop den decimalen voet geslagen, iu omloop; het zij li stukken van 100 10 en 5 kreutzers. - Onlangs heeft de prinses Elisabeth van Beijerengemalin van den kroonprins van Pruissende roomsch-katholijke godsdienst ver laten en de evaugelisch-luthersche omhelsd. FRANKRIJK. Parijs, den 18 junij, Verschillende geruchten zijn omtrent do expeditie in omloop. Gisteren verhaalde men dat de voorhoede op de algerijnsche kust was geland. Nog zeide men dat de Ian- dings-flotlilledie op de reis van Toulon naar de Balearische eilaas den van de vloot gescheiden geworden is zoo als uit het verslag van admiraal Dupperré blijkt, naar de algerijnsche kust gestevend was, en geloovende door de groote vloot gevolgd te worden, de landing ondernomen had, terwijl de admiraal, slechts op een zeer verren afstand kaap Caxine verkend hebbende, naar baai van Palma gezeild was, om er de transportschepen weder te verzamelen. Dit gerucht schijnt echter weinig geloof te verdienen daar het niet te denken is, dat de bevelhebber dier ffollille eene zoo belangrijke krijgsverrigliüg zonder orders gewaad zou hebben. Men zegt, dat het getal der zieken, clie van de vloot te Palma aan land gebragt zijn,, alleraanzienlijkst is; sommigen begrooten het zelfs op vijf duizend. Volgens een brief van Ajac.cio zou een der open vaartuigen die lot de landings-floüille behooren op de kust van Corsica gestrand zijn. Eergisteren is een ordonnance-ofiicier van hier met depêches voor het afrikaansche leger vertrokken. Vele lieden zijn van oordeel dat door het gedwongen oponthoud der vlooi het eenig gunstig tijdstip tot het doen eener landing op de afrikaansche kust verstreken, zal zijn doch die vrees is niet ge grond vooral indien ineri nagaat, dal de expeditie van Karei F, 25,ooo man en 370 zeilen sterk, er den 20 october 1541 is ge land; dat den 23 julij van 1682 èn den 28 junij i6S3 Algiers door den admiraal Vuauene is gebombardeerd en den 26 junij 1687 de maarschalk d'Éstrèes die stad beschoten heeft; dat op den 4 julij 1775 de landing der Spanjaarden onder bevel van den ge neraal Orcilly plaats gehad heeft, en eindelijk, dat de expeditie van de engelsche en bollandsche vloten legen Algiers eerst den 27 augustus 1816 begonnen is. Bij koninklijke ordonnantie is bepaalddat de officieren onder officieren en soldaten der expeditionnaire armee alleen zullen be vorderd worden in de rangen die bij hunne korpsen zullen open vallen ten gevolge van den veldtogt. Het hof van assises te Tours heeft dezer dagen gezeten over den beruchter», mooïdwelke reeds eenige jaren aaji Paul

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1