ADVERTENTIES Te Zierikzee, bij A. BE TOS, Jz.5 Stads-Brukker. feende Arabieren aan de andere overgegeven en telkens ging onder die roovers het schrikkelijkste gejuich op, terwijl zij tevens groote blijken van vijandigheid gaven. Ondertusschen hoezeer zij dikwerf hunne dolken en wapentuig ophieven werd er geen bloed gestort en slechts een der Franschen ligt aan het hoofd gekwest. Na een half uur rust bemerkten de Arabieren dat het dorp niet groot -genoeg was om alle de schepelingen te bergenen besloten zij hen te verdeelen. De heer Braai werd met omtrent de helft der manschap in het dorp gehuisvest en de luitenant d'Assigny met de andere helft terug gebragt naar den wegdien zij reeds gegaan waren, en in verschillende gehuchten verdeeld, welke ech ter digt genoeg bij een lagen 01ii des noods elkandar kennis te kun nen geven zoo er iets voorviel. Bij elke troep werden zoo moge lijk officiereuadelborsten en onder-officieren gevoegd en hun de grootste voorzigtigheid in den omgang met de woeste inwoners aaugeraden. Van dat oogenhlik af, werd de toestand der Franschen nog on gelukkiger; elk dorp, elk huis leverde verschillende treurige too- neelen op. Eerst had men moeite om in de woningen der Bedouinen ontvangen te worden eindelijk kregen zij meer medelijden zij ver warmden de vreemden en gaven hun te eten, en dus verliepen twee dagen zonder dat de rust gestoord werd. De eerste reden van angst werd gegeven door het ontsnappen van eenige matrozen die meeu- clen i te kunnen ontvlugten, doch weldra weder gevangen werden ,j hetwelk de Bedouinen een waakzamer oog deed houden en meer achterdochtig deed worden. Den 18, des avonds, hadden de fregatten der divisie en eenige brikken die de gestrande schepen genaderd waren sloepen uitge zet om ben te verkennen en die beweging verspreidde overal schrik. Akle de Arabieren grepen de wapenen op en verlieten met veel ge- echreeuw de bergen; de vrouwen namen bare kinderen op den rug, gereed om 1e vlugten, en de gevangenen werden in de sterkste hut ten opgesloten en met den dood bedreigd zoo zij slechts de minste poging deden om te ontkomen. Zij waren dan ook op het punt van omgebragt te worden en een kanonschot dat zij hoorden scheen hun het sein van hunne vermoording toe, want, hoe ook de fortuin keerde was het ie vreezen dat de Bedouinen indien zij verwonnen waren over hunr.e verliezen wraak zouden nemen en zoo zij verwinnaars werden verblind door dien voorspoed ben tot slagtofFers hunner woede zouden maken. Gelukkig liep de zaak beter af dan men had mogen hopen; het fregat riep de sloepen terug en alles geraakte weder in orde, te welen voor dat gedeelte van het volkwaarbij zich de heer d'Assigny bevond. De beer Bruat, welke drie en twintig man den Mallheser en zes officieren daaronder gerekend, bij zich bad, werd eerst met zijne medgezellen in een buis geplaatst, doch daar dit niet groot genoeg was bragt men hen in eene soort van moskee overwaar elk vrij kon binnenkomen dat hen aan een onaangenaam onder zoek en slechte behandeling bloot stelde. De twee eerste dagen hadden de Arabierenin wier magt zij waren, ben eiken ochtend gezegd, dat de rivier Bouberak zoodanig door den regen gezwollen was, dat zij niet naar Algiers konden vervoerd worden. Den der den daghoezeer de Arabieren meer vijandig gezind schenen was liet leven, der manschap nog in veiligheidtoen de zoon van een Turk dc rivier overgestoken zijnde in de dorpen kwam Zeggen dat de officieren van den dey aande overzijde stonden om de gevange nen te beschermen doch dat de Arabieren wel zot waren van hen nog voor Engelschen te houden. De Malthezer werd op zijn verzoek door den heer Bruat afge zonden om den treurigen toestand zijner lotgenooten aan de Alge rijnen kenbaar te maken en naauwclijks was hij langer dan een uur vertrokken of het volk werd beter behandeld en ontving van de Arabieren de goederen terug waarvan bet op den eersten dag beroofd was geworden. Ook kwam een der geleiders den kapitein aanzeggen, dat hij naar de ricvier gebragt zou worden. Deze wilde zich eerst niet van zijn volk scheiden, maar met eenparige stem men werd bpslotendat hij vertrekken zouom dat zijne tegen woordigheid bij de zijnen van veel minder nut kon zijn dan bij de officieren van den pacha. Hij verotrk dan ooken bij bet over zwemmen der rivier' verloor hij zijne kleederen die door den lic- vigeii stroom weggesleept werden. Toen hij aan den anderen oever kwam trok een Turk zijn kleederen uit, om die aan den kapitein te geven en zoo werd hij in de tent van den effendi gebragt. Daar sprak niemand fransch of engelsch en dus werd hij in het spaansch ondervraagd; hij ontving dc stelligste verzekering voor cle veiligheid van alle de zijnen. Dadelijk werden twee officieren naar de bergen gezonden en men liet hem zelfs toe aan zijnen tweeden bevelhebber te schrijven, om hem diezelfde verzekering te geven. De effendi, die hem veel menschlievendheid toonde, deed hem vele vragen omtrent de landing en vroeg onder anderen, of het waar was dat de troepen tegen haren wil vertrokken, waarop de heer- Bruat antwoordde, dat de fransche soldaten door hun gedrag bij de landing de onwaarheid van dat berigt zouden toonen. Over het punt waal* en den tijd wanneer de landing geschieden moet, zeide hijdat dit alles van omstandigheden zou afhangen. Voornamelijk drong men aam om te weten, wat er van zijne de pêches geworden wasen op zijn antwoorddat hij die weinige minuten na gestrand te zijn verschveurd had, werd hem gezegd, dat zoo hij die kon overleveren hij dadelijk in vrijheid zou ge steld worden. Hierop hernam hijdat hij nooit daartoe zou beslui ten al moest dit hem het leven kosten. In de bergen scheen alles rustig en het lot der schepelingen verzekerd toen des avonds tegen acht ure van den kant der rivier een groot geschreeuw werd gehoordmen zeide dat de divisie het wrak der brikkeu genaderd was; dat Bedouinen door het geschut gekwetst waren, en dat eenige Franschen in de bergen gevlugt eene vrouw hadden gewond. Dit werd waarschijnlijk de oorzaak •}Ot den moord. De effendi verbleekte op het hooren dier tijding en beklaagde zich aan den heer Bruat, dat de tegenwoordigheid dier schepen de Arabieren verbitterd bad,, zonder aan de schip breukelingen van eenig nut te kunnen zijn. De kapitein deed hem echter opmerken dat de schepen hun pligt gedaan hadden in de veronderstelling, dat hunne landslieden nog in de bergen verbor gen waren en dat naar allen schijn de andere beriglen hein in gezonden valsch waren. Den volgenden dag werd kapitein Braai naar Algiers gezonden op jast van den deyen den 20, des ochtends, kwam hij er aan. Bij den aga gebragt, werden liem dezelfde vragen, die hem reeds vroeger gedaan waren, herhaald ,en men toonde hem een brief uit Toulon gedagteekend waaruit hem bleek dat de aga berigt ont ving van alles, wat er voorviel. Daags na dat de beer Bruat de bergen verlaten bad bragten de Arabieren elf personen, waaronder twee officieren, aan de rivier, en terstond werden zij naar Algiers opgezonden. Eindelijk werd ook den so de luitenant d'Assigny met zijne manschap naar de ri- vierd vervoerd en aan de officieren van den dey overgegeven. Een dezer, die fransch sprak ,/wenschte hun geluk van ontkomen te zijn en zeide, dat reeds twintig hoofden van hunne makkers te Algiers waren aangekomen en men er nog meer verwachtte. Dit berigt verwekte niet weinig smart aan de gevangenen. Des nachts bleven zij aan Kaap Matefoux en den volgenden namiddag kwamen zij in Algiers binnen onder begeleide van turksche soldaten en gevolgd door eene menigte gpmeeu volk. Men bragt hen voor het paleis van den dey, waar zij de hoofden van hunne ongelukkige makkers ten toon zagen gesteld en van daar voerde men hen naar het sla venhuiswaar zij twaalf der hunnen vonden, die met de vier en zeventig, welke met den genoemden luitenant aankwamen, het over schot van de ecjuipagie der beide brikken uitmaakten. De consuls van Engeland en van Sardinië hadden een gehoor hij den dey gevraagd om den staf bij zich in huis te mogen ne men; doch de fransche officieren verzochten dit niet te doen als zijnde voornemens om bij hun volk te blijven en daarmede het zelfde lot te deelen. De consul van Sardinië heeft op zich geno men de noodige gelden tot ouderhoud der gevangenen te bezorgen en de dey. heeft dadelijk ua hunne komst in hunne eerste behoef", ten voorzien. De luitenant d'Assigny heeft aan de aandacht van het ministerie verscheiden officieren en zeelieden aanbevolen die zich verdienste lijk gedragen hebben in deze ramspoedige omstandighedenen. voegt bij zijn rapport eene lijst van de personen ciie gered zijn, ea waarop men tachtig namen telt. Volgens eene opgave, dezer dagen door de nieuwsbladen mede gedeeld, is de Aeenture met honderd en de Sylaie met zeven en negentig koppen bemand geweesten de officieren daaronder ge rekend. NEBEELANDEN» 'sGravenhage den i3 junij. Naar men verneemt zou het huwe lijk van H. K. H. de prinses Marianne met Z. Xv. H. den prins Ai- bert van Pruissen lusschen den 24 augustus en den 2 september aanstaande met veel plegtigheid alhier voltrokken worden en zou den trgen dien tijd ook in deze residentie gewacht worden Bunue Alajesteiten de keizer van Rusland en de koning van Pruissen. Brussel, den i5 junij. Eeri brief, gisteren morgen ontvangen 9 zegt de Courricrmeldt, dat de bewuste bannelingen Pruissen zul len mogen doorreizen om zich naar Zwitzcrland te begeven. In- tnsschen berigt de Politique, dat zij, op hoogc order, vau Vaels naar het binnenste dezes rijks zullen gebragt worden. Mijn' geliefde Echtgenoote M. J. KOOLE verloste heden voorspoedig vau eea' ZOON. DORDT, B. J\ van DEN K IE BOOM, den 14 Junij i83o. Heel- en Hroedmeester. Dc aangekondigde Dag en Plaats der Vcrkooping door cle Gevolmagtigden van M A B I N U S P L A T I N G van HO 01- GPiAS om te Maaijea, is veranderd, en wordt b.j dezen nader opgegeven en bepaald op Douderd agd'en 2 Junij i83o, \s namid dags ten 3 uren precies, iu hei Logement van den lieer F. J. van OPPEN, te Zierikzee. De Wed. M. VER JA AL, te Zierikzee, presenteert Uit de Hand te Vcrkoope» een hecht sterk en weldoortimmerd HUIS, met een groote. TUIN achter hetzelveook daar neven nog een PA K ft Uf IS en GEVOLGEN, staande en gelegen aan de Balie, Lett. B No. 487 de Eooper kan des be- geerende de helft der koopsom op hetzelve laten staan, tegen den Intrest van vier procent in het Jaar. Bij J. H. H. KORTE is thans uitgepakt een Fahriikant in Brabandscbe MANS- en KINDER HOE DEN naar den laatsteti smaak, blijft niet langer dan tot den 26 dezer maand; beveelt zich iu de gunst van het geëerde publiek, belooft eene prompte en civiele bediening. -Ook heeft hij eene partij beste HOEDEN bij zich voor Predikanten. TE XI U U R tegen November aanstaande twee zeer nette Behangen B O V E N - K A M E R S*> Gemeubileerd of Ongemeubi* leerd, naar verkiezing, staande in het beste gedeelte der Stad. Nader te bevragen bij den Uitgever dezes.

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 2