No. 46. ZIEllIKZEESCHE ét Dingsdag "'BESTUREN EN ADMIN IS TRA TJEN. BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders der Stad ZIERIKZEE, Brengen bij deze ter kennis van alle de Neeringdoende en Han deldrijvende Hi- en Opgezetenen dezer Stad en Ressortdat de Ar- rondissemenls-IJker van Maandag den 17 dezer maand, tot en mei den i5 Junij eerstkomendeiu het daartoe, onder het Raadhuis dn- 7,er Stad bestemde Lokaalvan des morgens 9 tot des middags 1 z arenen des namiddags van 2 tot 6 urenzal vaceren tot den Herijk van alle Lengte- en Inhoudsmaten Strijkels en Gewigten onder welke verpligting ook zijn gesteld alle zoodanige Ambachts lieden welke zich in hun bedrijf van de Lengte-maat bedienen, met last aan de hiervoren gemelde In- en Opgezetenen om alle derzel- ver Maten en Gewigten aan gemelden Ijkmeester tot den Jaarlijk- schen Herijk aan te bieden. Wordende alle belanghebbenden door deze met ernst aangespoord om van den opengestelden termijn tot den IJltdadelijkzonder uit stel gebruik te maken en daarmede vooral niet tot op het einde te wachten vermits zij zich zelve daardoor aan het dan onvermijde lijk oponthoud zouden blootstellen. En zullen de nalatigen in dezen; incurreren de boeten en pcena- liieiten ten dien opzigte bij de wet bepaald. Gedaan te Zicrikzeeden 5 Mei i83o. Burgemeester en Wethouders voornoemd ce CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelvcn De Stads-Secretaris W. J. F. KR OEF. BEKEND M A K 1 N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbende ïn- en Opgezetenen dezer Stad dat het primitief Kohier der Patentpligti- geo over dezen Jare op den-27 {.lei jonstledeu.door Zijne Excellen tie den Heer Gouverneur dezer Provincie is invorderbaar verklaard en dat hetzelve op heden ten line van perceptie aan den Ontvan ger der Directe Belastingen alhier is ter-hand gesteld. Zieriksce, don 3 Junij i83o. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CRANE, vt. Ter; ordonnantie, van Dezelveu De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BESLUIT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie Zeeland. I11 aanmerking nemende dat de Algemeene Dank- en Bededag, tevens aan de gedachtenis-viering der roemrijke overwinning bij Wa terloo gewijd, eerlang on den 18 Junij aanstaande, door geheel liet Vaderland, en ook binnen deze Stad zal gehouden worden. Hebben goedgevonden: Aan alle Neering- en Wiukeldoende Ingezetenen mitsgaders Her bergiers én Tappers nadrukkelijk, te verbieden gelijk geschiedt, bij deze om op den bepaalden Dank- en Bededag eenig bedrijf of handel in het openbaar uitteoefenen zu-llende mitsdien alle Win kels en Herbergen gedurende dien dag gesloten zijn, en alle open bare vermakelijkheden geheel stilstaanopdat niets de Godsdiens tige en plegiige viering van den jaarlijkschen Dank- en Bededag hinderlijk zij of stoornis aanbrenge, overeenkomstig het verlangen van Zijne Majesteit den Koning, en den wensch dezer Stads Re gering gepaard aan den goeden zin van alle weldenkende Ingezetenen. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage zal deze worden af gekondigd mitsgaders in de Stalls-Courant geplaatst, en worden de Agenten van Politie uitdrukkelijk gelast, om op denzelven dag, Voor dc bewaring van algemeene rust goede orde en stilstand van alle Bedrijven en Neeringen bijzonder te waken. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zicrikzee, den 1 Junij i83o Burgemeester eu Wethouders voornoemd, nu CRAKE, vt. Ter ordonnantie van De/elven De Stads Secretaris W.. J. P. KROEF. NIE UW S TIJDINGEN. GROOT-BRIT T ANN IE N. ijosden', den 2 junij. In de regevings courant van Caraccasvan den 2 april, vindt men een verslag dor handelingen.vau de cuinuii- 5 siedie van wege het coluinhiaansch congres naar Venezuela gezon- den is, ten einde te trachten om door minzame schikking de af scheiding der Venezuelanen van het centraal gouvernement voor te komenwelke schikking onmogelijk is geworden door de weigering van die van Venezuela om anders dan als een afgezonderde en on afhankelijke staat te onderhandelen. De laatste verklaring van het constituerend congres van Venezuela is van den 18 maart en houdt dat het besloten heeft zijne vorderingen te handhaven en daar in ondersteund zal worden door de gcheele bevolking, die haar bloed voor deze zaak veil beeft en wier daden, door gansch Ame rika beschouwd zullen worden als het ware tijdvak der vrijheid ken schetsende, Door welke middelen Venezuela zich verdedigen zal legen Bolivardie den opstand met geweld dreigt ten'ouder te bren gen vindt men in dit blad niet, FRANKRIJK. Parus, den 3.o mei. Men vindt in een der dagbladen den vol genden brief, door den Franschen gezant te Madrid aan den mi nister aldaar gezonden: «Mijnheer, ik ben door de regering des kouings gemagtigd om tl de yolgende vertrouwelijke mededeeling te doen. Sedert Frankrijk betrekking met Algiers aanknoopte beeft bet van wege dit regentschap eene reeks van onbehoorlijke handelingen, schending der traktaten eu beleedigingen ondervonden, die eindelijk eene openbare breuk hebben veroorzaakt. De regering des konings hoopte, dat de dey onverwijld behoorlijke voldoening zou geven; zij strekte hare lankmoedigheid zoo ver uit, als hare waardigheid slechts gedoogde, eu bepaalde meer dan twee jaren lang de vijandelijkheden enkel tot eene blokkade van de algerijnsche zeehavens. Deze verschooning diende echter slechts daartoe om den hoogmoed van den deij te vermeerderen. Hij zag onze toege vendheid voor zwakheid aan bleef doof voor alle vermaningen en nadat hij ons den wenseh te kennen gegeven liad' om met den korn- mandant van ons eskader in onderhandeling te treden liet hij op ons parlementair schip vuren, toen de heer de Labretonnièredie zich op hetzelve bevond de onmogelijkheid ingezien had om met zulk eene regering eene minnelijke schikking te' makenen zich uit de haven wilde verwijderen. Er bleef derhalve, geen. andere uitweg voor Zijne Majesteit over, dan van de magt gebruik te ma ken welke de Voorzienigheid hem gegeven heeften dc waardig heid van zijne kroon en de belangen van zijn volk te verzekeren. Dan hij de overweging der gronden die de barbarijsche staten der Christen mogendheden aan de hand geven, heeft Zijne Majesteit ingezien dat men den oorsprong daarvan niet moet zoeken in toe- 1 vallige en voorbijgaande omstandigheden maar in eene voortdu rende oorzaak, die bestendig tot de vernieuwing derzelfde gewroch ten aandrijft, namelijk iu de gesteldheid dezer regeringen zelf, in. de grondbeginselen eu overleveringen die zich met hare zamen- stelling verhonden hebben, als 'tware haar wezen uitmaken, en naar het schijnt, niet meer daarvan afgescheiden kunnen worden, üez.e beschouwing heeft Zijne Majesteit op de gedachte gebragt dat eene tuchtiging, gelijk ze Algiers onderscheiden malen van do Christen mogendheden, bij eene bloote expeditie ter zee, onder vonden heeft, slechts, zoo als dikwijls gebleken is, eene bedi'iege- lijke voldoening zou te weeg brengen, waarop spoedig vyeder de schending der aangegane verbindtenissen en nieuwe buitensporighe den van de zijde van den dey volgen konden.. De koning liet der halve de gedachte varen om zich slechts tot eefie bijzondere wraak oefening, door eene voorbijgaande en oogenhiikkelijke bestraffing Ie bepalen; hij nam voor, om te Algiers de voorname schuilplaats der zecroovei'ij voor goed te vernietigen en door dezen maatregel er toe hij te dragen, om Europa van het ongemak te bevrijden, waaraan het onderworpen is'door het voortdurend teugelloos be staan van rijken die de overige volken geene zekerheid aanbiedeu - toen hij van den onder-koning van Egypte eer.cn voorslag ontving, die met zijne oogmerken te zeer overeenstemde, dan dat hij den zelven had kunnen vau de hand wijzen. Mehemid Ali liet namelijk Zr. Ms. aanbiiedng om de vernietiging der barbarijsche regeringen te bewerkstelligen aldaar eene regtmatige inrigtingovereen komstig dc tegenwoordige staatsbetrekkingen in te voeren liet be stuur aldaar onder de souvereiniteit der Porte dan zelf over te riemen, en in deze vroeger zoo rijke en bloeijendedoch thans zoo ellendige en ongastvrije landen, kuituur, beschaving en vrij verkeer onder volken terug tc brengen. De koning was te meer genegenzich met het plan van den onder koning van Egypte te v.erceiiigen daar dc dey van Tripolimede door eene ongehoorde recks van beleedigingen en onbehoorlijke gedragingen den franschen consul genoodzaakt had zijnen post tc verlaten. Z. M. dacht echterdat het meer overeenkomstig zijtic waardigheid zoude we zen de bestraffing van Algiers zelfs op zich te nemen, en aan de egvptiscbe mogendheid alleen de meci' gemakkelijke en nader hij Egypte gelegene veroveringen over te laten. Ook Het hoogst dezelve tevens aan Meheivied-Alide medewerking van zijne zeemagt tegen het rogent.-schap van Tripoli aanbieden. De koning heeft derhalve den voorslag van dén onder-koning van Egypte aangenomen en zij nen consul-gorirraal te Alexandria last gegeven om zich met Me- heined Ali te verstaan, over den aard van den bijstand dien deze

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1