Nö. 44. Z1ERÏKZEESCHE Bingsdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. Ao. 183©. N IE UW S TIJD IN G E N. E O I R A den 1 Junij. BEKENDMAKING. Burgemeester cn WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Brengen bij deze ter kennis van alle de Neeringdoende en Han deldrijvende In- en Opgezetenen dezer Stad en Ressort.dat de Ar- rondissements-IJker van Maandag den 17 dezer maandlol: en met den i5 Jiinij eerstkomende, in liet daartoe onder bet Raadhuis d - zer Siad bestemde Lokaal van des morgens 9 toi des middags 12 urenen des namiddags van 2 tot 6 uren zal vaceren tot den Herijk van alle Lengte- en Inhoudsmaten Strijkels en Gewigten onder welke verpligting ook zijn gesteld alle zoodanige Ambachts lieden welke zich in bun bedrijf van de Lengte-maat bedienen met last aan de biervoren gemelde In- en Opgezetenen om alle derzel- ver Maten en Gewigten aan gcmelden Ijkmeester tot den Jaarlijk- scben Herijk aan te bieden. Wordende alle belanghebbenden door deze met ernst aangespoord, om van den opengestelden termijn tot den Ijk dadelijk, zonder uitstel gebruik te maken en daarmede vooral niet tot op bet einde te wachten, vermits zij zich zelve daardoor aan het dan onvermij delijk opouthoud zouden blootstellen. En zullen de nalatigen in dezen incurreren de boeten en pcena- liteiten ten dien opzigte bij de wet bepaald. éedaan te Zierikzee, den 5 Mei i83o. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de G R A N Evt. Ter ordonnantie van Dezelven t l)e Stads-Secretaris W. J. P. KKOEF. DUITS CIILAN D. Berlijn den 24 mei. Z. M. de keizer van Rusland en hoogst- deszelfs broeder, de grootvorst Michaelhebben in den avond van deti i4 Petersburg verlaten, zich naar Warschau begevende, al waar de fitting, van den rijksdag den 28 zal geopend worden. Den 20 zijn hoogstdezelve in laatstgenoemde stad aangekomen. Hamburg, den mei. Men meldt, dat de jongste Leipziger-mis over 't algemeen vrij wel is uitgevallen. Uit Koppenhagen wordt geme'ldt, dat weder twee russische fregattenuit de Middellandscbe Zee terugkeerende in de Rhine "ten anker zijn gekomen. Eene afdeeling oorlogsschepen wordt, volgens tijdingen te Weenen ontvangente Konstantinopel in gereedheid grbragt welke naar men verzekert voor Candia bestemd is omdat de stadhouder dringend om versterking verzocht beeftdaar zijne troepen door de aanhoudende gevechten met de Grieken zeer verzwakt zijn. GROOT-BRITTANNIEN. J..ONDEN, den 26 mei. Yolgens de Ioopende geruchten zijn er ihans vier personen, welke 111 aanmerking komen, om de plaats van prins Leopold, als souvereine vorst van Griekenland te be- -•kleeden: de tweede zoon van Z. M. den koning dér Nederlanden, prins All)crt van Pruissen de prins van Iiesseuen de broeder van Z. M. den koning van Beijeren. In het begin der maand mei is het cngelsch fregat Isis van Algiers te Gibraltar aangekomen. Volgens de bcrigtcn door de officieren, medegedeeld, liad de dey eene grootedoch zeer on geregelde menigte volks ter zijner verdediging geroepen en gewapend, en bevonden zich ook eenige europesclie officieren van het wapen der genie en der artillerie in zijne dienst. In brieven van Terceira va 11 6 mei wordt gemeld dat het eiland goed bezet en gewapend is, doch dat de troepen met groot verlangen naar nadere en bepaalde bevelen van Piio Janeiro uitzien. FRANKRIJK. Parijs, den 28 mei. Bij bet ministerie van marine zijn twee telegraphische depechcs van admiraal Duperré ontvangen. De eerste is van den 21 meiten elf ure en houdt in dat daags te voren de stilte verhinderd beeft onderzeil te gaan en men dien dag door hetzelve beletsel bedreigd werd; doch dat de geest en gezondheid der land- en zeetroepen volkomen was. De tweede is van den 22 mede ten elf ure en van dezen inhoud: »De oostelijke winden doen de vloot steeds ten anker blijven. Alles is in den meest voldoenden staal. De Pelican is zoo aange komen dit is het laatste schip dat van de havens van den Oce aan te Toulon verwacht, werd." Men heeft op de afrikaansche kust 'proclamalien in de arabiscbe taal verspreid waarin de inwoners namens den koning van Frank rijk uitgenoodigd worden zich stil te houden en bun bescherming voor personen en eigendommen beloofd wordt. De expeditie neemt een aantal bonden mede, zoo men zegt om' zich door die dieren te verzekeren, dat bet putwater, dat zij op de afrikaansche kust vinden zal, niet vergiftigd is geworden. Gisteren verspreidde men ter beurs verscheiden nadeelige ge ruchten. Men zeide onder anderen, dat bet engelscb eskader van de Middellandscbe Zee voor Algiers kruistte en admiraal Malcolm gemeenschap met deu dey onderhielddat de dey zich onder be scherming van Engeland gesteld had; en eindelijk nog,, dat admi raal Duperrédie het hevel over de fransche vloot voert, aan den minister van marine geschreven zou hebben, dat het hem verveelde UüUi' V»C jjugwSChci" tii Ki.0 illlVCii T. A "''UiCU JJCSpiC'.l t_ YVt.»V'.!'-*•'! y dat hij zich naar zijne lastbrieven gedragen zoumaar zoo de fran- sclic vlag gehoond wierd hij die zou weten te verdedigen. Het zal niet noodig zijn hierbij aan te merken dat dit alles niet dan bloote geruchten zijn. Met de brieven uit Toulon tot den 19 dezer, met den ge wonen postcourvier aangebragtverneemt men dat den vorigen dag eene divisie ligte vaartuigengrooteudeels geladen met leeftogt, van den flaauwen oosten-wind gebruik heeft kunnen maken, om de reede te verlaten en de ruimte te bereiken. Des avonds is zij gezien op de hoogte van de Hieres-eilanden. Zoo men verzekert is zij bestemd naar Palma, op het eiland Majorca, 't welk meda wordt opgegeven als het vereenigingspunt der geheele vloot. Men heeft het gerucht verspreid dat op de vloot aanstekende ziekten heersclien hetzelve is van gouvernementswege zeer stel lig tegengesproken, en ook in bijzondere herigtenop welke meit eenigzins staat kan maken, wordt er niet van gewaagd. Het schijnt: dat de troepen der tweede divisie met zeer ongunstig weder heb ben moeten worden ingescheeptna een geruimen tijd, onder eenert hevigen regen, te hebben moeten marcheren. Het meerendeel is, hij het aan boord varen, zee-ziek geworden. Naardien op de on gewapende linieschepen, behalve de equipage, 1000 a 1100 man zijn gehuisvest, is het ligt na te gaan dat de manschappen zich in de eerste oogenblikken eenigzins hebben beklaagd over het ge mis van de noodige ruimte. Sedert is de gemeenschap van de vloot met den wal bepaald tot de personendie aldaar eeuigé dienst te verrigten hadden. Z. M. de koning beeft den navolgenden besloten brief aan de aartsbisschoppen en bisschoppen des rijks gezonden Op het oogen- blik dat de fransche standaard wordt ontrold om de beleediging van. een der barbarijsche staten te straftenherinneren wij ons gaarne aars bet godsdienstig voorbeeld der koningen onze voorgangers als welke steeds hunne krijgshaftige ondernemingen der goddelijke bescherming hebben aanbevolen. Wij voeden dc gegronde hoop, dat, indiende zegen des Hemels de edele wrekers van de eer van Frankrijk op bet afrikaansche strand vergezelt, bet gevolg van dezen oorlog roem rijk zal zijn voor onze wapenen en de behaalde overwinning eene weldaad zal worden voor de godsdienst cn voor de mensclielijkheid.' »Het is dus onze begeerte, dat gijlieden openbare gebeden zult bevelen., ten einde van den Heer der heerscharen af te bidden, dat bij de lelie-vanen steeds bescherme en aan ons de overwinning schenke welke de regtvaardigheid ouzer zaak en de dapperheid ouzer krijgsbenden ons reeds schijnen te beloven." De brandstichtingen in Normandie schijnen nog niet gestuit,' en beide de partijen beschuldigen elkander, dat men deze misda den met staatkundige oogmerken, bevordert, of ten ministe niet krachtdadig genoeg tegengaat. Een gerucht, als of deze stand van zaken aanleiding zoude hebben gegeven tot onlusten ten gevolge van welk twee regimenten, van de bezetting van Parijsbevel bad' den bekomen om op te breken. NEDERLANDEN. Rotterdam, den i5 mei. Heden overleed alhier de boog eer* waarde beer Bernardus Kayleraartspriester van Schielanden pastoor der roomsch-kathoiijke St. Laurens-kerk alhier. Deze waar dige grijsaard had altijd de verdraagzaamste gevoelens gekoesterd en was immer niet onderscheiden der protestantsche geestelijkheid te dezer plaatse in gemeenzamen broederlijken omgang geweest.' Minzaam en goedwillig geziüd jegens allendien bij eenige dienst bewijzen kon goedheid van hart eene hoofdtrek van zijn karakter werkzaamheid ten algemeene nutte, en deelneming in alles, wat daartoe leiden kan, eene dierbczighedenwaaraan liij zich nimmer onttrok; en geen wonder dan ook, dat de ongeveinsde hoogschat ting en liefde van allen, die in eenige betrekking tot hem stonden of hem leerden kennen, liet loon was, dat bij onverdeeld daar voor wegdroeg; te meer, daar zijne onbekrompene denkwijze naar geen verschil van godsdienst-begrippen- vroeg, maar met dezelfde hartelijke welgezindheid elk deed behandelen, wien bij nuttig zijn kon om bet even tot welk een kerkgenootschap bij ook behoorde. Was dus zijn verscheiden een zware slag en diep gevoeld gemis voor zijne gemeente, wier berderen voorganger, wier gids cn leer- aar bij sedert meer dan eene halve eeuw was geweest; ook zij die tot de andere kerkgenootschappen behoorden namen opregtelijk deel in baar verlies, en wilden daarvan, en van hunne achting voor den overledene, gaarne een bewijs geven, door mede de laatet I

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1