T e Zierih;see drukker. •ijke fteregUhof van Gïenoble. Verdei- is 'er een meüw mi nister ié gesticht namelijk voor de publieke werken,, en de baron Ccipclle thans prefect Van Seine en Oise, benoemd om lietzelve te vervui len. Deze verandering is tegen den geest, die de meerderheid van de nu ontbondene kamer der afgevaardigden heeft aan den dag ge legd. De heer de Peijromiet slaat bekend als een voorstander van doortastende maiXlregelcn eü. aan hem zal thans als minister van binnenlandsche Vaken meer bijzonder de (aak opgedragen zijn om op de verkiezing van nieuwe leden van de kamer te werken. De liberalen verzekeren echter met het grootste vertrouwendat zij de meerderheid hij clc nieuwe verkiezingen zullen hebben. De dauphin is van zijne toulonsciie reis te Compiegne terug gekeerd. De hertog van Brunswijkdie vroeger niet aangenaam was, is, nu dc zaken met zijne Britsche Majesteit geschikt zijn, bij den Koning toegelaten. -Door de telegraaf heeft men berigt van den admiraal Duperrè dal de vloot tegen Algiers den 18 dezer 's namiddags ten ure zeilree was. De volgende middelen zijn voorschreven om dc gezondheid in Afrika te bewaren i°. Ten minste tweemaal daags het gezigt wasschen. so. Zich kort na het op- of ondergaan van de zon baden en nimmer gedurende de hitte des daags. 3°. liet gebruik van sterken drank vermijden die in warme lan den zeer nadeelig is. 4°. Wijn slechts met matigheid en met water vermengd drinken, brandewijn met veel water. 5°. Niet veel water op ecus drinken, eu het, met wijn of bran dewijn vermengen. f>°. Geen onrijpe vruchten eten, en zelfs geen rijpe, zoo als vijgen en abrikozen. 7°. Geen poelwater drinken., alvorens het door een zakdoek te hebben laten loopen 0111 geen bloedzuigers 111 te slikken. 8°. Geen pekel-vleesch eten, dan na dat het eenige uren in het water gestaan heeft, alvorens het te koken. 90. 's Nachtszelfs in de grootste-hitteniet ongedekt blijven. io°. Bij het slapeii de pol itie-mnts ophouden en de ooreu en oogen met de kleppen bedekken. Mevrouw jLactitid, moeder van keizer Napoleon, is deu 26 april overleden. De kardinaal Fesch lieeft van den heiligen vader volmagt ontvangen', om van zijnentwege de absolutie aan mevrouw LaetiUa te geven. Deze pauselijke genade werd tot dus verre slechts aan stervende kardinalen en koninklijke personen verleend. Dezer ilagen is voor bet hof van assises behandeld de zaak van den lieer Boiujuct, die beschuldigd was, twee zijner «vrouwen tui een zijner kinderen door vergift omgebragt te hebben. Dc jurij' heeft hem vrijgesproken. - De abt Frilaydie onderscheidene meisjes en vrouwen, had veri.êid en eindelijk eenen manslag beging tegen iemandract wiens vrouw hij in overspel leefde is door het geregtshof van Piouaan tot te pronkstelling brandmerk en altijddurenden dwangarbeid veroordeeld. Schoon de misdrijven van den abt sints lang vrij algemeen be kend waren heeft de geestelijke overheid echter geene andere maatregelen tegen hem genomendan hem van tijd lot tijd te vcr- jjlaatsen. Dezer dagen iste Toulon in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer de Ruijicreen afstammeling van den doorlucht ligen Hollander van dien naam. Bij zijnen uitersten wil heeft hij bepaald dat de opbrengst van zijn huis zal gebruikt worden tot een bruidschat voor eene deugdzame wees welke met een dappe ren matroos trouwt. De zeeman en cle bruid moeten.Toulonezers ü'.ijn en door den zee-prefect en den maire dei' stad verkozen wor den. De heer de 'Ruijter heeft aanverwanten en natuurlijke erfge namen maar hij heeft de dapperheid en de deugd niede willen be locoen Den ar. Er is brand ontstaan in het paleis van de kamer der gedeputeerden die gelukkig "111 tijds ontdekt is en waarschijnlijk het gevo'g; is geweest der onvoorzigtigbeid van een werkmandie met licht in een hok was gegaan, waarin zich touwwerk en andere brandstoffen bevonden. In de spaansche berigten wordt vau liet hijeentrekken van troe pen in den omtrek ven Burgos gewaagd. Sommigen willen bet doen voorkomen als of deze maatregel met den tegenwoorciigen toestand van Frankrijk in verband zoude staan doch anderen meenen dat men zich van deze krijgsmagt wil bedienenom bij de invoering van nieuwe belastingen in Biscaije de sterke hand te leenen. Den 22. Volgens de laatste telegrafische hei'igten uit Toulon, heeft de vloot tegen Algiers wegens tegenwindnog niet kunnen afzeilen. De heer Madrolle is, wegens het, honen der regterlijke magt in. zijne bekende Memorie voor den raad des konings, veroordeeld tot vijftien dagen gevangenisstraf eu i5o franken boete. De boek- verkoopers zijn -vrij ges prokeu. NEDËRLANDE N. Brussel, den 21 mei. De CourrIer des Pays-Bas geeft heden be rigt, dat de lieeren Claes en Nee/voort naar het hof van assises verwezen zijn. Afixtuor, den 24 mei. Uit nadere berigten blijkt, dat te Gen- dringen dertig huizen en acht .schuren geheel zijn in de asch ge legd. Onder de verbrande huizon beboert dat van den dezer da gen overleden burgemeester de lïacs.' Het gausche 'archief der ge meente is verbrand benevens al de papieren Let iiofaris-ambt van wijlen den heer de Ilaes betreffende. Van de hervormde kerk en den toren is niets dan het muurwerk overgebleven. Honderd Betfeatig personep zijn thans ie Geudringen zonder huisvesting. Rotterdam den 24 mei. Heden is aan de scheepstimmerwerf Rotterdams Welvaren geregeld van stapel geloopcn het fregatschip de. vrouw Mariagroot 260 lasten, gebouwd voor rekening van den heer Avan Hobo kendoor deu scheepsbouwmeester B. de Hoogh, en zullende gevoerd worden door F. van den Bergh. 's Gravkah-agë den 23 mei. Men weet j dat er te Amsterdam doorgaans een groot gebrek aan góed zuiver drinkwater is en dat pien genoodzaakt is, hetzelve-, somwijlen met groote moeite en kos ten van elders aari te voeren. De regering der hoofdstadmet loffelijken ijver bezield, stelt zich voor, eene poging aan te wen den om in dat gebrek te voorzienen heeft-, te dien einde dezer dagen aangekondigd, dat zij zal aanbesteden het maken van vier, versch zoetwater opleverende welputten. Zoo het schijnt zal men om zulk water te verkrijgen, zich bedienen van zekere aardboren waarmede men ter diepte van eenige honderde voeten in de aarde kan dringeneii zal men door dezelve trachten te verkrijgen zooge naamde artesische bronwelpuitenover welke het Handelsblad in zijn no. 33 van dit jaar eene belangrijke mededeeling heeft gegeven. Z. M. heeft dezer dagen de i5o en i5iste nederlandschc lo terij vastgesteld, welke van de thans trekkende hierin alleen zullen onderscheiden zijn, dat de trekking der vijfde klasse, die bevorens in vijf achtereenvolgende dagen moest afloopen zal geschieden ge durende twee weken, en wel op nfiaandag, woensdag en vrijdag der eerste, en maandag en dings dag der Volgende week,. Het hof vari cassatie te Brussel heeft zich den 26 dezer be gonnen bezig te bonden met het appel van de Polier en medever- oordeelden. De advocaten der appellanten hebben de verwijdering van den voorzitter van dat hof, den eersten president Wautelée ge vorderd, op grond, dat deze onbevoegd is over de zaak te oqrdee- lenaJs hebbende de leden van het hof van assises benoemd. Het hof heeft dit middel van verdediging in overweging genomen. De uitslag was bij liet afgaan der berigten, nog niet bekend. MARKTPRIJZEN DER MEEKRAP TE ZIERIRZEE. van den 23 April i83o teelt 1829. Twéé en een, eerste kwaliicil: Twee en een, middelbare dito Twee en een mindere dito Pen en eeneerste kwaliteit ,Een en een, middelbare dito Een en eenmindere dito Onberoofde, eerste kwaliteit, verkocht Onneroofdemiddelbare .dito Onberoofde, mindere dito Racine, teelt 1029, verkoopbaar op levering (gereed in de geociroijeerde Meestoof tegen de reedliuur van J'ib de boo pond Nederl.) met voorschot van de helft des begerende op de waarde Muilen eerste soort Middelbare dito 36.oo a 34 00 a 3o.00 a 35.00 a 33.00 a 00.00 a 35.00 a 33.00 a 3o.oo a 37.00 35.00 33. c 3 rjx o^.oo 3?..c 37.00 1 34.00 02-OU 00.00 a 00.00 00.00 a 00 00 00.00 a 00.00 MIDDENPRIJZEN VAN DE VOLGENDE AÏ.T1RELEN TE ZIESKZEE. van den 27 Mei i83o. De Nederl. Mudde. Oude Tarwef 9.00 a p.5o Nieuwe dito 1829 - 7.00 a 8.00 Rogge- 4-oo a 5.00 Winter Gerst 3.bo a 3.60 Zomer dito- 3.20 a 3.4° Haver- 2.00 a 2.40 Paaraeboonen- 4-oo ;i (\.bo Wictc boonen- 6.00 a 7.00 Bruine dito 7.00 a 9 00 Graauwe erwten 0.00 a 0.00 JDe Nederl. Mudde. Groene erwtenf 5.00.a 6.00 Geele dito'- 5.00 a 6.00 Koolzaad- 12.00 a i2_4o Zaai-Lijnzaad- 5.00 a 6.00 Slag-Rijnzaad- 3.00 a 4 oo Raap-Olie le Zierikzee 00.00 per vat. Dito bij partij - 00.00 Lijn-Olie bij partij - 00.00 Raapkoeken- 70.00 de 1000 st. Lijnkoeken 80.00 ADVERT ENT IEN. Getrouwd Dordrecht 26 Mei i83o. J. F. TINTEMAN, Weduwenaar met F. J. HEIJER. Al zoo de Post van Dk OOGER en S A M P E II in de Meestoof te Renesse vacant is, worden degenen welke daarna verkiezen te solliciterenbij déze uitgenoodigd -om zich in Per soonmet overlegging van bewijs van hun goed en zedelijk ge drag, bij den Boekhouder van gemelde Meestoof W. HO OGEN- BOOM, wonende tc Noordwellcvóór of op den vijftienden Julij aanstaande, te vervoegen. De ondergeteekende maakt bij deze, aan zijne Stad- en Landgenooten bekend, dat hij zijne Affaire als KRUIDE-' NIER en TABA K S V E R KOOPER op heden heeft ge opend in het het huis ❖voeger bewoond door den Heer G. van der WEI JDE, Cz.in de Nieuwe Boogaard-straat Wijk D, No. 227hij neemt de vrijheid, zicli door deze in het gunstig aandenken zijner Stad- en Landgenooten aan te bevelen, met be lofte van eene prompte en civiele bediening. Zierikzeeden 27 Mei i83o. P. C. LANDSKNEGT. Op Ma an da den 31 Mei i83o, zijnde de tweedö Pinxterdag des namiddags, op Schuddebeiirseen aanzienlijke prijs te winnen, zijn voor den JIARDLOOPENDSTÈN JONGELING.

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 2