ZÏERIKZEESCIIE COUR A Dingsdag Ao. 1830. den IS Mei. y sro. 40. NIEUWSTIJDINGEN. DUITS C HL AND. FRANKFORT den pa mti. Met eerie buitengewone gelegenheid beeft men berigten uit Konstantinopel .van den 26 april ontvan gen, welke -inhouden dat de Porter den vorigen dag aan de ge zanten van Engeland, Frankrijk en Rusland eene nota 'had doen toekomenwaarin zij verklaardedat zij tegen de besluiten der drie mogendhedenten aanzien van Griekenland, geerie bedenkin gen bad, pn zich alzoo met de te Londen geslotcne protocollen veféénigde. De drie gezanten hadden dadelijk couriers naar hunne hoven afgezonden01a dezelve ditbesluit dér Ports mede te deel én. v Munchen den 4 mei. Z. M. de koning van Beijerèn beeft ge lieven. te kennen te geven,- dat lioogstdezelve bereid is, om de op voeding van zes jonge grieksche jongelingen en een grieksch nièisje welke tot-dus verre door het genootschap ten belïoeve der Grieten uit zijne middelen bezorgd werd, ook verder ophoogsldeszelfs kos ten te laten voortzetten en voltooijen. Het genootschap heeft daarop uit de ingezamelde bijdragen voor de noodlijdende Grieken een ka pitaal van tienduizend gulden afgezonderd, om eene bestendige vrije plaats, in het koninklijke kadetien-korps ter opvoeding van een griek- schen jongeling te stichten. Z. M, heeft zulks niet alleen gelieven goed te keuren maar de stichting ook onder de bescherming van 's lands wetten gesteld. GROOT-BRITTANNIEN. Lowen" den 12 mei. De toestand waarin Z. M. verkeert, blijft steeds zeer zorgelijk. In den nacht op den 9, gelijk ook in. dien van den 10, heeft Z. M. eenigzins gerust, terwijl-voor het overige de teekenen der ziekte dezelfde bleven. De hertog van Wellington is in den laten avond van den 10 en de lord kanselier gisteren morgen onverwachts en met haastvail hier naar Z. M. paleis te Windsor vertrokken. Op 's kouings verzoek zijn hoogsl deszelfs zustei's, prinses Augusta en de hertogin van' Gloccstèr, gis teren ochtend mede derwaarts vertrokkennadat H. II. K. K. II. TL eeuen geruimen tijd bij Z. M. vertoefd hadden, hebben lioogstde zelve het paleis wederom verlaten, Het bulletin, hetwelk giste ren middag bekend is genïaakthield in dat de teekenen der ziekte op zich zelv.en niet gematigd waren, doch dat Z. M. gedu rende den nacht iets had geslapen. Alle de zwarigheden, die prins Leopold voor het aanvaarden dér souvereiniteit van Griekenland geopperd had, zijn thans ge heel uit den weg geruimddaar de drie groote verbonden mo gendheden aan Z. K. H. de som gewaarborgd hebben, die bij verlangde. De kanselier van den exchequer heeft aan bet buis der .gemeenten beloofd, dat alle de stukken, rakende de schik kingen omtrent Griekenlandbinnen weinige dagen aan liet par lement zullen medegedeeld worden. De bisschop dezer stad heeft aan de inwoners van Londen en"Westminster eeuen brief uitgevaardigd, wegens het verwaarloo- zen vah den rustdag. Voornamelijk wordt in denzélvèn geklaagd over het geven van tooneel vertooningetr, het varen van stoomsche pen en bet openstaan van winkels inzonderheid van die dei' vleesch- boüwers., op zondag. Het gouvernement der Vereenigde Staten zou voornemens zijn om van de kleine eilanden Fortugas nabij bet zuidelijk punt van Florida gelegen een etablissement voor 'de zeevaart te maken waar de koopvaardijschepen, die op deWest-Indien handel drij ven eene veilige haven zouden vinden en welke tevens strékken' zou om de zeeroovers uit den omtrek in ontzag te houden. -Men berekent, dat het engelscli kapitaal dat in Mexico cn Spaanscli-Amerika in de mijnwerken den handel en geldleeningen aan verschillende gouvernementen gestoken is, niet minder dan 27 millioen sterl. bedraagt. In brieven van Laguayra van den 18 maart vindt men, dat generaal Paez drie commissarissen naar de grenzen van Venezuela gezonden beeft, op er de afgevaardigden van Bogota te ontmoeten; doch dat zij last hebben in geene onderhandeling te treden; die niet gegrond zijn zou op de erkenning van "Venezuela als een af zonderlijken staat. Van Guatemala schrijft men omstreeks de lielft van februarij dat aldaar eiudelijk de burgertwisten opgehouden hebben en dat van de provincie Honduras in liet noorden tot die van Nicaragua in het zuiden alles rustig en aan het wettig gezag onderworpen is. FRANRRÜ K. Parijs, den 10 mei. Uit Rome wordt den 24 april gemeld: «Donderdag den 22 dezer, terwijl de moeder van Napoleon op de Villa Borghese aan het wandelen was, deed zij eenen misstap en viel schoon zij haren èdelmanden ridder Cözorravasthield, die, uit hoofde van zijnpn gevorderden ouderdom, geen krach is ge noeg had om haar tegep te houden en haren val te beletten. Toen zij poging deed om weder op te staan riep zijdat de geheels zwaarte des ligebaams op liet dijbeen was gekomen, en dat zij cr groote pijn aan leed. Ilare dienstboden beurden baar met groote moeite in het rijtuig dat haar volgde en bragten haar naar bet paleis terug. De geneesheeren die ter hulp geroepen werden, be speurden weldra, dat liet bot Van de dij door de zwaarte van den wal gebroken was. Heden is bet de derde dag en d'e zieke ver keert in den gevaarlijksten toestand. Uit hoofde van baren boogen ouderdpm (83 jaar) e.u de hevigheid der ontstekingkunnen niet alle in zoodanig geval noodzakelijke middelen aangewend worden. Alle leden van bare familie, die zich te Rome bevindjen, zijn bij haar; namelijk de kardinaal Feschhaar broeder, de prinsen Jcro- ■nimus en Bodewijk Bonaparte en mevrouw Lucien prinses van Ca- 11i.no. Er zijn estafettes naar mevrouw Murüf, gravin van Lijia/io aan de ex koningin Hortensia en aan den hertog van Beichstadt af gezonden om van dit treurig voorval, berigt ie geven. Wegens den onmetelijken rijkdom van mevrouw Bonaparte en de kostbare edel gesteentenwelke zij bezit is men nieuwsgierig, naar baar testa ment en de beschikkingen,. welke zij bij codicil er nog zou kun nen bijvoegen. Middelerwijl zijn de ongeduldigste lipden en die zich liet best qnderrigt Watie^, bezig met legaten uit te denken en ,hij voorraad den erfgenaam ié noemen. Voor eenigzins, waarschijn lijk wordt de volgende opgaaf gehoudenMevrouw Bonaparte be noemt den hertog van Beichstadtden zoon van. Napoleontot baren univ.erselen erfgenaam; zij vermaakt aan ieder van bare kinderen en aan den kardinaal Fesch 5oo,ooo franken; zij verleent pen sioenen en een aandenken aan bare dienstboden en geeft veel gelds aan de armen van Rome en Corsica. Latere berigten behelzen dat mevrouw Bonaparte' overleden is. Voor eenige dagen is bij bet bof van assises eene zaak behan deldwelke zeer bet medelijden beeft gaande gemaakt. Een kind van den*gelukkigsten aanleg verliest zijne ouders éér het in staat is om in zijn onderhoud te voorzien. Als knaap beproeft bij bij af wisseling onderscheidene ambachten doch kan er lot geen geraken dat hem zoo veel oplevert, dat bij zicli kost en kleederen kan ver schaffen. Iiij wordt door de politie als vagebond aangehouden en als zoodanig naar bet bedelaars-huis v.air St. Dcuis gebragtmaar komt er even ellendig uit, als bij er in gekomen was, slechts met eenige kwade wetenschap te meer. Door armoede en slecht gezel schap wordt bij medepligtig aan een' diefstalbij wordt veroor deeld en naar de gevangenis van Poissij gebragt. Daar ontwaakt zijne geestkracht; bij scheidt zich zoo veel mogelijk van zijne lolge- nooten af, leert een ambacht en tracht tevens zijn verstand te ont wikkelen. Wegens zijn goed gedrag, bekomt bij kwijtschelding van een gedeelte zijner straf. Hij keert weder in de maatschappijzich. misschien vleijende door noesten arbeid zijn brood te zullen ver dienen en zoo eerlijk man te kunnen blijven. Ydeïe hoop.' Zij., aan wie bij zijne diensten aanbiedt, wijzen hem af, daar zij met iemand, die door bet geregt gestraft is', niet willen te doen heb ben; bij vraagt onderstand, maar vindt alleen gehoor bij eencn man van talenten die geene middelen genoeg lieeft 0111 hem op den duur te helpen. Wat zal hij in dien toestand aanvangen? "'Nie mand wil van hem, gediend /tijn voor hem zijn de harten tot me delijden gesloten cn bedelarij'is bij dc wetten verboden.*1 Hij wordt zoo op nieuw 111 verzoeking gebragt om le sic;en en vervalt wel dra weder tot die misdaad. Deswege voor bet geregtshof gevoerd is bij nu tot te pronk stelling en zes jaren dwang-arbeid veroor deeld. Nog jong zijnde, zal hij nog 111 de kracht van zijn leven wezenals de straftijd algeloopen is. Als hij nu weder in vrij heid wordt gesteld, zal hij dan de noodige middelen hebben om te kunnen bestaan Neen. Zal bij minder wantrouwen vinden en gemakkelijker aan werk' kunnen komen? Het tegendeel. Zal bet eerlijke gevoel dat bij aan den dag Icide versterkt zijn? Waarschijnlijk zal bet. geheel uitgedoofd wezen. Door het slechte gezelschap, waarin hij zal komen, zal hij in den grond bedorven worden. De veroordeeling en de straf zullen dus in het einde dit ten ge volge hebben, dat iemand, die door arbeid nuttig voor zijnen evenmenscb bad kunnen wezen, geheel onverbeterlijk zal gewor den zijn, cn bet gevaar der maatschappij zal toenemen. Duidelijk is liet derhalve, zegt een dagblad, dat onze wetteii en ons straf stelsel aangebreken mank gaan, die noodzakelijk moeten verhol pen worden. Den 11. Omtrent de expeditie naar Afrika is men zonder stellig nieuws. Sommige lieden meenen te weten, dat den 10 een begiu zal gemaakt worden met bet inschepen der troepen en dat de expe ditie den 15 16 en 17 dezer onder zeil zal gaan. Men verbaalt, dat de 'généraal de Bou'rmönl gefc'egd zou hebben dat den 20 dezer de land.cling op de algerijnsche kust zal geschied zijn. Naar men verzekert hébben de troepen te Toulon, bij gelegen- beid van den wapenschouw dien dé dauphin vergezeld van dén generaal de Bóunnönt cn van den minister der marine', over haar gehouden beeft, weinig blijken van geestdrift gegeven hetwelk toe geschreven wordt aan de weinige achting, die zij den generaal dc Bourmont, hunnen opperbevelhebber zouden toedragen.. MQër geestdrift hééft het bezoeken van de vloot veroorzaakt; De

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1