Z1ERIRZEESCIIE Mo. 82. Bingsdag Ao. den 2© April. Frankfort, den i3 april- Aangaande de onderhandelingen NIE UWS TIJDINGEN. DÜITSCHLAND. ïiopens de regeling van de Rhijn-vaartwordt uit Maintz3 april, geschreven, .dat de fransche geyolmagtigde onlangs de ipstructien van sija lioir, betreffende bet ontwerp van een reglement op dl; vaart, hetwelk door Pruissen en de Nederlanden is ingediendhad ontvangen- Frankrijk keurde dat ontwerp goed, doch wenschte in het belang van den baiidel en de scheepvaart, eene verminde ring van de scheeps-tollen op den Boven-Rhijn- De corrimissie liad den van genoemde maand eene zitting gehouden naardien de pruis- sische gevolmagtigde door ongesteldheid verhinderd werd dezelve hij. te wonen, had men in \die bijeenkomst tot een besluit kunnen ko- ïuen, en elkander slechts mededeel!tigen gedaan. Deze waren echter naar men vernam niet gunstig geweesten déden vreezen dat men alvorens tot den* zoo zeer gewenschteu uitslag der onderhandelin gen te geraken nog met groote nioeijelijkheden zoude te worstelen hébben. De steller van- dit berigt voegt er bij, dat het niet dikwijls genoeg kan herhaald worden, dat slechts dan' liet gewenschte resultaat ver kregen en aan behoefte van den handel der belanghebbende bewo ïiers van de 'boorden van den Rbijti geheel voldaan kauworden wanneer van den kant der oevers-stalen geen acht wordt geslagen op plaatselijke belangen maar slechts het belang van liet algemeen voor foogen gehouden en ter harte genomen wórdt. Brieven uit Weenenvan den 5 dezer, melden, dat de vrede tusschen Oostenrijk en Marócoo hersteld is en de Keizer van laatst gemeld lijk de döor bet oorten rij ks.ehe hoi verlangde genoegdoening geven wil. Kr zal binnen kort een buitengewoon gezantschap naar Maroccö vertrekken en. men is reeds bezig met de aanschaffing der geschenken welke bij- zulke gelegenheden gegeven worden. Bij de voetwasschingwelke den' 9 te Munch en namens. Z. M. den Koning van Be ij eren heeft plaats gehad, zijn twaalf oude mannen gekleed, en met geschenken in geld voorzien geworden. De oudste, was 99 jaar, twee «anderen 92, en de overigen 91 tot 86 jaer oud. In den namiddag van 9 dezer, heeft men te Tiflis eene aard- heving ondervonden welke onge-veer 20 minuten heelt aangehouden. De schok daarvan is ook te Astrakan waargenomen. Hamburgden 13 april. Volgens bijzóndere brieven uit Rusland heeft de turksche gezant, IJ alil- Ilijetin last, om op eene'vermin dering aan te houden van de der Verhevene Porie opgelegde ooriogs- contrlbutie en om. des noods-, in stede daarvan, den dfstaud voor ie dragen van sommige provinciën die thans- nog aan de turksche heerschappij zijn onderworpen. Welke deze provinciën zijn wordt niet opgegevenmaar men meldt.dat het voorstel* van de turk sche zijde aanleiding geeft, tot'eenen levendigen courier wissel tus schen de wederzijdsche kabinetten. Men meldt wijders dat de turksche gezant belast is, om, bet koste wat liet wille, eene vermindering van de schatting te bewerken cn-, zoo dit niet mogt gelukken, door nieuwe voorstellen bet vervullen van bet jongste vredes-verdrag steeds te vertragen doch men voegt er bij dat ondanks de verptigten- de wijze j op welke de gezant steeds in Petersburg wordt behandeld, het niet te deuken is, dat hij in dat oogenblik zal slagen. In liet hertogdom Bronswijk wordt, naar men verneemt, eene nieuwe liturgie voor de hervormde eeredienst bearbeid. Voor de dienst der openbare rijtuigen in. Petersburg zullen gedurende den zomer zoogenaamde omnibussen worden aangelegd op elk van welke 20 a 22 personen zullen kunnen worden geplaatst. Beélijn den 10 april. Z. M. de Keizer van Rusland heeft on langs goedgekeurd het ontwerp ter oprigting van gestichten tot op leiding van kadeltèn. Dezelve zullen geplaatst worden in de steden Novgorod, Toula Tamboff, Bolotzk Poltava en Elisab'etbgrad c.n zullen elk vierhonderd kadetten bevatten, welke genomen zullen worden uit kinderen van adelijke personen van de genoemde en van naburige gouvernementen, welke deelen in de kosten dezer gestich ten. De gouvernementen vau Moskou Kasan,Nyni Novgorod Kos troma Vologda cu Livonie welke de kósten niet kunnen dragen zullen hunne kinderen kunnen zenden naar bet kadettenschool te Moscou en naar het etablissement voor de zeekadetten. Demilitaire- school van Alexander te Toula zal voortaan den naam voeren van het Touiaschc kadetlenkorps van Alexander gelijk dat te Tamboff Van bet Tamboffische. Bii voorkeur zullen in de onderscheidene gestichten opgenomen worden de kinderen van zoodanige adelijke personen, die in. den krijgsdienst geweest zijn. De gelden, door den adel voor deze inrigtiugen gegeven beloopen reeds aanzienlijke sommen cn het heeft Z. M. den Keizer behaagd eene jaarlij ksche som van 179,886 roebels uit de schatkist voor deze korpsen aan ie wijzen welke som tot hiertoe besteed wordt tot het onderhoud van vaandeljonkers in de vijf eerste in fan ter ie-korpsen. Bij gelegenheid vanIloogstdeszelfs kortstondig verblijf te Mos- dim heeft Z. M. de Ivcizer eene sera van 5o,ooo roebels onder de armen doen uitdeelcn. Men schat de geldsommen welke tot hiertoe te Weenen zijn bijeengebragt tot ondersteuning dei'genen die door den jongsteu Wa tervloed ongelukkig zijn geworden, op ruim een half milliocn gul dens conventions munt. De eerste u it deel in ge hebben reeds, ouder toezigt van den Kroonprinsplaats gehad. F R A N K R IJ K. Parijs, den i3 april. Men meldt bet navolgende uit Toulon -van den 6 dezer De admiraal ])upcrrév>:iks tegenwoordigheid alhier onmisbaar schijnt, heelt het opnemen van de algerijiische' kust opgedragen aan den admiraal Ilugon, welke ten dien einde door den bekenden kaper kapitéiu Bavaslro zal worden vergezeld. Men heeft eene proeve genomen met oen der platgebo deinde vaar tuigen die allezins naar wensch is uitgevallen. Het vaartuig' is door het herhaald lossen van hel op hetzelve geplaatste geschut geenszins aangedaanén heeft voor eene landing alle wenschelijke ge hakken opgeleverd. »Men spreekt van aanbiedingen van den dey van Algiers, ter af wending van het hem dreigend onwoder. Anderen willen dat de laatste eiscli van Frankrijk reeds aan de'n dey is te kennen gegeven namelijk voldoening voor de gedane belecdigingontmanteling van de jwrerken der stad aan de zeezijde, en eene oorlogsbelasting van. rj5o millipenen; en verzekeren, dat dé dey verzachting van deze voorwaarden heeft verlangddoch 11a .een weigerend antwoord te hebben bekomen met de bedreigingdat eene genoegzame fran sche. krijgsmagt gereed was, om liem met kracht van wapenen tot hei ondergaan van genoemde voorwaarden te dwingen heeft: ver klaard-dat hij zich liever ouder de puinhoopen van zijn versterkt paleis wilde laten begraven, dan gehoor geven aan een dergelijk voorstel "Het expeditie leger zal, alvorens te worden ingescheept, aldus warden verdeeld. Eerste divisie onder bevel van den generaal- Bèighezcnehoofdkwartier Toulon; eerste brigade, 3clt>- en 2de re gimentenligle infanterie, Hycres tweede brigade, i4cSc en 3-7sle, Cuersderde brigade, 2osle en 28st?Brignolles. Tweede divisie, ónder bevel van den generaal Lovcrdohoofdkwartier Marseille; eerste brigade, 6de en 49sUS Marseille; tweede brigade, 15de Cn 4os|e Auriol derde brigade, 21^ en 2igsle St. Maximin. Derde -divisie, onder bevel van den,-generaal d' 1'.scars, hoofdkwartier Aix; eerste brigade, iste en 9de ligte en 35ste regimenten, Aix; tweede brigade, 17de en 3os'c, St. Ghamansen derde brigade, 23sle en 34ste, Salon. >n Van den 1 f. De geruchten van den dag houden in, dat het mi nisterie verschrikt door de zeer ongunstige rapporten van de pre fecten nopens de stemming der gemoederen in de departementen meer en meer afkeerig wordt van het denkbeeld om de kamer der gedeputeerden, te ontbinden, en eene geheele nieuwe te doen benoemen; en dat het oog alvorens tot dit uiterste te komen, wil beproeven in hoeverre de meerderheid van de thans bestaande kamers te winnen zoude zijn. De partij des heeren de Fidele ver klaart daarentegen datwat men ook zeggeof wat men ook be- proeve, de ontbinding moet volgenen dat nog alleen het tijdpuiit onzeker is, op 't we! k tot dezelve zal worden besloten. In tusschen is de beer dc Fillèle naar Toulouze vertrokken en wel op den feestdag van den 12 april. De gewezen staatsman beeft daar toe plaats genomen op het gewone po&trijtuigom alzoo, naar het schijnt, der menigte te doen geloov.en dat zijn vermogen hem geens zins een meer kostbaar middel veroorloofd. Den i5 vertrekt Z. K. II. de Dauphin naar Toulouze. Men spreekt-van eene zending van zekeren Daiibigiiote naar de afrikaan- scbe kust. Deze man moet onder het keizerlijk bewind met onder scheidene zendingen, zoo in de Levant, als elders, belast zijn 'ge weest, omtrent welker oogmerken zeer verschillend is gesproken. Het-doel zijner tegenwoordige- zending wordt niet genoemd. Het linieschip AJgesiras is, benevejis de fregatten Arminie en Arte- misevan Lorient naar Toulon gezeild. Lieden, die nog voor korten tijd meenden dat de expeditie ten minste voor half mei ge reed zoude zijn; beginnen nu te berekenen, dat dezelve niet voor junij zal kunnen uitloopcn. NEDERLANDEN. Brussel, den 14 april. Men verzekert, dat cepige der beschul digden in de zaak van den heer de Potter c. s. getuigen ter ontlas ting liebhen doen dagvaarden ten einde sommige der in de aeto vau beschuldiging voorkomende bezwaren te bestrijden. Onder dezfö getuigen worden genoemd-Z- E. de heer minister van Gobbelschroy de baron dc S tas sar P, alsmede de hoeren DucpetiauxClaes, F lc- minx en anderen. IIEKIJK DER MATEN EN GE WIG TE N. Gedeputeerde Staten van Zealand, t lu aanmerking nemende,, dat, naar aanleiding van Zijner Majesteit's Eeslnifan van den 28 September 1819 (Staatsblad ïio ^9,) en van den 3o .Maart 18 27 (Staatsblad no. i3,) jaarlijks een herijk van al.de Nedcrlandsche maten en gewigten,' welke in omloop zijn gebvagt en in den handel gebruikt worden behoort plaats ie hebben Gelet op de missive van den Administrateur voor het Binnenlandsch Bestuur-van clen 28 November 1829.no. 19; Gezien het heglcment op den herijk in deze Provincie vau den 10 hebruarij 1S225

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1