No. 31. ZEERIKZEESCHE Yrijdas Ao. 1830; COURANT. den 10 April. >g NIEUWS TIJDINGEN. D U I T S C II L A N D. T RANKFORTden 9 april- Naar berigten op welke men zicb kan verlaten, maken, de russische troepen aansta) te om gauseli ito- ïnelie te ontruimen en over den Balkan terug te trekken en wel ten gevolge van de betalingen van den tweeden termijn der gelden tot welker voldoening de Porte zicb bij bet Iractaat Van Adriaaopel vèrbonden heeft Be vice-admiraal der turkscbe vloot, TbAz/'-pacba, maakt zich volgens tijdingen uit Konstantinopel van den 10 maart, gereed, om met een fregat naar Algiers te vertrekken ten einde zoo liet mogelijk ware, den dcy te bewegen zich met Frankrijk te verzoe nen en heiii opmerkzaam te maken op de gevaren welke hem-, Lij cene landing der franschcn bedreigen- Men verzekert, dat de Sultan tot deze zending besloten beeftop aandrang van den brit seben gezant- Zb/uV-pacba is van eene uitgebreide magt voorzien, en er worden de beste gevolgen van zijne pogingen verwacht. De grootvizier, die sedert zijne nederlaag "bij Scbuin'Ia, zeer in de gunst van den Sultan gedaald was beeft een verdedigings-geschrift .aan denzelven ingediend waarvan het gevolg geweest is dat bij bet voormalige vertrouwen weder verworven heeft, en tot stadhouder over Romelie en over alle andere in Europa gelegen provinciën benoemd is- Er was hoop dat de bekende Jüssio-pachaeen der turkscbe bevelhebbers bij bet beleg van Varna door den Sultan wederom in genade zoude worden aangenomen- Met uitzondering van eenige lioofden van huisgezinnen is aan Mie kathoïijke armeniers vergund naar'de hoofdstad terug te keereri. Tüsschen Konstantinopel en Alexamlrie zal eene geregelde brieven- po:t worden aangelegd door middel van twee stoombooten- Hetgeen verhaald is aangaande de ongunstige gevoelens van graaf Ccipo tl' Islriasten opzigte der laatste bepalingen der drie 21 „endlieden omtrent bet lot van Griekenland en omtrent de b'e- 1' -ïning van prins Leopold tot souverein van dat land, schijnt-vat; a1!?n grond ontbloot- Alen schrijft ten minste in brieven uit de In.usche eilanden dat de graaf, bij gelegenheid, dat bij de be- ■sK.sing- der drie mogendheden aan de wetgevende vergadering rnede- é-.lde, beeft te kennen gegeven dal bij desi persoon van den prins pcscbouwde als den meest gesehikteu voor het welzijn van Grieken land, en dat ook hij wanneer de nieuwe Souverein dit mogt ver langen, het vaderland, verder zijnen dienst zou toewijden. -r— Na eene langdurende ziekte is den C» april te Darmstad over leden Z K. H- de groothertog pan Hessende oudste dei- rege rende vorsten in Europa, in den ouderdom van bijna 77 jai'en waarvan bij 4° jaren het bestuur heeft in handen gehad- Dezelve is als landgraaf van Hessen aan de regering gekomen, onder den naam van Lodewijk X doch na 1806 is hij tot groothertog, van Hessen en bij den Rijn enz- verbevenonder dien van Lodewijk I. Deszelfs oudste zoon, de groot en erfprins-, die onder den-naam van Lodewijk II terstond de-regering aanvaard heeft; is geboren den 26 december 1777, en gehuwd aan prinses IVilhehnirta van. Baden van welke 4 kinderen, namelijk'3 prinsen en eene prinses inleven Z,J'V Berlijn, den 7 april. Aolgens cene aan de russische regering medegedeelde opgave, beloopt het aantal Israelite», behooreiide tot de belastbare volks-klassein geheel bet russische Rijk, 422j44° personen van bot mannelijk geslacht; van deze zijn 6227 kooplie den36o6 landbouwers, én 412,607 burgers van onderscheiden beroep- De meeste Joden bevinden zicli in bet gouvernement Ka- menetz-Podolskde mluste in Lijfland- De oostenrjjkscbe regering beeft besloten een gedeelte van de »iaats-schuldwelke eene rente geeft van meer dan 4 ten .hónderd, gelijk ook van de schuldbrieven van den lombard/ijseb-venef'iaanschcn Montetc laten afbetalen- Het bedrag der kapitalen, welke afbe taald zullen worden, is 10,000,000 florijnen-. De aflossing zal'ge schieden met 1 november van dit jaar- De houders zullen bevoegd zijn, om vóór julij hunne obligatien te laten verwisselen tegen 4 pet. rentende schuldbrievenen zulks wel in dier voege datzij voor 100 flor- rentende 5 pet-, ontvangen 104 flor- rentende 4 ten honderd- Hamburg, den 9 april- Men meldt uit Koppenhagendat de Winter op IJsland dit jaar bijzonder zacht is geweest- De. weinige sneeuw, welke aldaar was gevallen, was dadelijk gesmolten- Daar entegen hadden er vele stormen gewoed- Ook uit Kamschatka wordt berigt, dat de winter aldaar zoo zacht- is g'êweést, ah de oudste deden denzelven nimmer hebben beleefd- G R T-B R I T T A N N I E N. Londen, deii io april- In de zitting van dat huis, van den 8 april, heeft de heer Grant aan den minister van biniienlandsclie zuiten eenige vragen gedaan nopens de zaak van de vrije vaart op den Rijn, uit krachte van bet Ween er verdrag yan 181 5- Hem was hekend, dat daaromtrent vroeeer ondferhamlfvKnnpn Ladder» rdanisgQ- ad, nu. xi-. l vvccurr vcrurag yan 101 j.iem w heiend, dat daaromtrent vroeger onderhandelingen hadden plaats haa noch vermits hij ni'imi een' geruimen lijd vernomen ha dat dezelve tot nog toe geen gevolg geliad hebben maarinlegèii-' deeldat de Koning der Nederlanden thans een verdrag bad ge sloten of eene verbindtenis aangegaan met. eene der mogendheden waarvan de bepalingen regtstreeks strijdig waren met die van bet VVeener verdrag, in zoo verre als dezelve eene strekking hadden om de scheepvaart op de gemelde rivier slechts aan twee of drie Anogeridhederi; ie vergunnen en aan andere zware regien voor die vaart op te leggen; verlangde hij te wéten: 10. of de regering eenige officiële kennis droeg van het bedoeld verdrag of van de bedoelde verbindtenis; -2°. euzoo ja, waarin de zwarigheid bestond, om daarvan opening aan bet buis te geven; 3°. of er eenige onder handelingen plaats hadden 0111 de bepalingen van het traktaat van 1815 ten uitvoer te brengen? De lieer staatssecretaris Peel verklaarde bereid te zijn, cene korte opheldering aan "zijnen geacliten vriend te geven- Hij begon met in weinige woorden den eigenlijken staat'van het punt in geschil, liet ware versland van de woorden jusopi'd la nierin het Ween er verdrag voorkomende, te schetsen. Deze uitdrukking wordt doov de mogendheden verklaard te beteekenen tot de uitwatering van den Rijn 111 Zee, terwijl de ncucrlandsche regering van gevoelen is, dat dezelve beteekend tot aart de zee, welke laatste uitlegging den spreker niet geschikt voorkwam- Maar daar deed zicli ten déze nog eene andere zwarigheid op, te weten, wat men voor het ware miwatèringskanaal van den Rijn te houden heeftde Waalof al leen en hij uitsluiting de Lek- De Koning der Nederlanden scheen het laatste gevoelen te om helzen; docli iudien dit zoo ware, voer de lieer Peel voort, en dewijl de Lek niet voor zeeschepen, en ook niet to allen tijde be vaarbaar is, zoo zou daardoor de vaart op de rivier den Rijn be perkingen ondergaan- Engeland dat erkende li ij bad er meer daii eenige andere mogendheid belang bijdat de scheepvaart op den Rijn vrij zijn of sléchts onderworpen zijn mogt aan zoodanige uiterst matige regten als voldoende zouden wezen om de politie over de vaart op die rivier, het onderhoud van derzelver oevers en de vei ligheid der schépen te bekostigen- Wat betrof het door den heer Grant bedoelde verdrag, deswege zeide de minister Peeldat dit eigenlijk niet bestond- Eéne commissie van afgevaardigden van al de aan den Rijn grenzende staten was le Mentz gevestigd Onder de benaming van de centrale commissieen tüsschen deze commissie e'u den Koning der Nederlanden was geen verdrag gesloten- Eeu ontwerp van zoodanig verdrag tüsschen Pruissen en de Nederlan den was, wel is waar, aan opgemelde commissie medegedeeld, doch deze had. hare goedkeuring aan hetzelve nog niet aangekondigd- Hij koude er ook niet voor instaan, dat liet verdrag niet bekrachtigd was, doch in dat geval zou de britsche. regering ongetwijfeld ken nisgeving daarvan bekomenen dan zou zij dé hoódige Opening aan tiet parlement doen om te handelen zoo als uoodig zou bevonden worden naardien Engeland in geenen deele ccnig stelsel tot bewer king van uitsluitende handelsrfcgten zou toegeven, en reeds aan die mogendheden liad te kennen gegeven, dal het zich niet zou laten bena'deelen door. dérzeiver uitsluitend handelsverdrag, en dat het zijne i'egten overeenkomstig het verdrag van 18it5 zou doen gelden. Hij eindigde met de verzekering te gevendat de belangen van En- gelands' handel en de voorkoming van deszelfs uitsluiting door andere mogendheden geenszins door Zr Ms- regering uit bet oog verloren werden. Het parlement is lot den 26 april geadjounieerd. Men heeft met de laatste brieven uit Amerika berigt van Bo livar's terugkomst in de hoofdstad van Columbia en van de verga dering van het nationaal congres- Dadelijk na dat hij teruggekomen was heeft Bolivar eene proclamatie aan zijne, medeburgers uitge vaardigd, waarin liij verklaart, na twintig jaren dienst, liet bestuur als president neder te leggen dewijl liet congres nu vergaderd is om aan de natie die instellingen ie schenken wélke zij verlangt- llij beklaagt zich, dat men hem beschuldigd heeft van naar de opper- magt eu naar eene kroon te .liehbeii gestaan en zégt, (lal die aan tijging het werk is van lieden die zicbzelve tot het bestuur willen verheffen en hem meermalen eehe kroon aangeboden hebben die liij met verontwaardiging van de baud gewezen beeft- Hij vermaant voorts de 'Columbianenom liet constituerend congres met alle kracht te ondersteunen indien zij het land niet in den rampzalig- sien staat van regeririglóoslieid willen dompelen- Nog heeft hij het tongres eene boodschap gezonden waarin hij zich dus uitdrukt: De taak om eene constitutie aan eene natie fè 'géven die door de wapenen het juk der onderdrukking afgeschud heeft, zonder geschikt te zijn om vrije instellingen te ontvangen, is zeer moeije- Jijk maar gij1 hel)!als zoo vele bakens, voor'u het voorbeeld der geschiedenis van .Europa en de ondervinding van twinlig jaren oni- W'cnteling- Ik vertrouw, dat uw oordeel voldoende zijn zal om do bartstogten van eenigen en de onkunde van velen te boven le ko men- liet is nu vier jaren geleden dat onlusten mij uit Peru naar binnen 's lands terug riepenen mij bewogen den eersten post als openbaar magistraat te -aanvaarden. Ik kon niet aarzelen dit te doen toen ik onze instellingen in het grootste gevaar en de wet ten krachteloos zag- Het besluit van dort 27 nugiwlas 1828 toonde

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1