ZÏERIKZEESCIIE COURANT. So. 30. ïfrf% i f Dingsda NIE UWS TIJDINGEN. Ao. ISSiL den 13 April. 'v D I T S C II L A N D. FbANKFOKT, den* 4 april- Van Konstantinopel meldt men den 8 maartdat eeriige dagen vroeger aldaar een franscli courier bij den graaf Guilleminot aangekomen was, en wel, zoo als men ver- baalde, met dé laatste acte der confcrentien van Londen. Daarna hebben de gezanten, der d.iie verbonden- mogendheden dagelijks bij eenkomsten gehad en Leeft men nog opgemerkt, dat hunne tolken het paleis der Porte bijna niet' meer verlieten- Men gelooft, dat het lot van Griekenland nu? geheel beslist is en tot volkomene regeling daarvan alleen' nog. de toestemming der Porte in de te Londen gemaakte bepalingen* gevorderd wordt- Voor zeker: houdt men het, dat de Porte deze toetreding .niet weigeren zalnogtans zal liet. waarschijnlijk een geruimen tijd lijden, alvorens deswege van den kant van den divan eene formele verklaring in het licht zal komen; te meer daar eène zaak van zoo veel belang gewoonlijk aande uitspraak vail een groóten rijksraad onderworpen wordt, en Verscheiden weken noódig zijn om zoodanig een en raad leza- men te roepen- De keus van prins Leopold tot souvereinen -vorst van Griekenland schijnt vrij algemeen te Bevallen en ten,;vblle aan het oogmerk te zullen beantwoordendaar de Turken steeds veel vertrouwen in -Engeland, stellen en dus een bloedverwant van den Koning van' Groot-Brittanhicn hun minder onaangenaam dan eeni- gen anderen prins moet zijn en de Grieken gaarne een vorst zul len aanherSbn die niét" alï'eeli niets voor '«zich xélven van lïun ver langt maar daar en boven nog middelen medebrengt ter bestrij ding der behoefte voor het huishouden van den staat. Er is. een frausch courier naar Smyrna gezonden waar admiraal de. Rigny aangekomen was of verwacht Werd; De tijding dat Frankrijk voor nemens is den dey van Algiers nadrukkelijk té beoorlogen heeft te Konstantinopel eenige wees verwekt, om dat dit wei ligt'ten' ge volge zou kunnen hebben, dat de ouderstandgeldenwelke de bar- barijsche staten jaarlijks aan de Porte zendennu achterwege hie ven, dat aan. de Porte in de tegenwoordige omstandigheden zeer ion onpas zou komen De Porte is voortdurend bezig met geld "bijeen te brengen om de oorlogsbelastingen aan Rusland te be talen en men spreekt op nieuw van eene leening, welke de Groote Heer wilde beproeven. Men verhaalt dat Prins Leopold zich te Ancona zou insche pen om van daar naar Griekenland over te steken- Drie liniesche pen een russischengelsch en fransclibenevens liet griekscli fre gat Hellas zouden hem van daar afhalen- Dagelijks wacht men in Servie de aaukomst van een turk- schen gevolmagtigde uit Konstantinopel, om de. inlijving der zes districtendie vólgens liet tractaat van Adriaiiopel met Servie ver- eenigd moeten wordento bewerkstelligen- Prins Milosch heeft zich reeds naar de gr Onzen hegeven, om er. dien gezant te. ontvangen en tevens alle de autoriteiten des lands aangemaand hem. met ver schuldigde eerbewijzingen te gemoet te gaan- Dit heeft op het.volk een gunstigen indruk gemaakt en de misnoegden welke nog altijd het gerucht verspreiden, dat de Porte het tractaat van, vrede niet vervullen zou ten opzigte van Servie tot zwijgen gehragt- Mem zegt, dat genoemde Prins, zich onledig houdt met het ontwerp, om, 'eene geregelde militaire magt in Servie op te rigten die evenwel alleen uit voetvolk en grootendeels uit jager-korpsen bestaan zal, dewijl de natie de meeste geschiktheid voor die dienst heeft- Volgens hrieveu van Zrira zijn de Montenegrijnen door de oostcnrijksche troepen verdreven en velen hunner gevangen ge raakt Bêrlijn, den 3 april. Te Odessa is onlangs ten gevolge yan een besluit van den handels-raad te Petersburg, eene kamer van koop handel opgerigt Gedurende de algeméene quarantainewaaraan de bewoners van genoemde stad, uit. hoofde van de pest., in de laatste tijden zijn onderworpen geweest, beeft het bestuur gelegenheid gehad, om de bevolking naauwkcurig te doen stellen. Bij deze telling beeft men bevonden, dat in de stad, benevens hare voorsteden en destreken, welke binnen de grenslijn der vrijhaven gelegen zijn, 4^553 rnen- seben woonden, van welke 33,646 tot onderscheidene christelijke ge- ioofs-belijdenissen en 7906 tot de israè'litische godsdienst behoorden- De omstreken medegerekendwelke huiten den omtrek der vrijhaven liggen doch tot het gebied der-stad behooren zonde Odessa bijna 63,000 inwoners bevatten- Den 4- De petersburgsche dngb'ladcn deel en eene talrijke lijst mede van ridderorden, eeredegens en sabels, die toegekend zijn aan mili taire, welke in den laatstcn turksclien oorlog hebben uitgemunt- Bij een doov Z. jVL- den Keizer goedgekeurd besluit van het mi- 1 mstcric is bepaald geworden, dat de vrije boeren, die zich als koop- lieden of burgers laten inschrijvenvan de lasten, die zij in hunnen vorigen stand betaalden zuilen bevrijd wezen- -De. gra.viu JDicbitsch Salbakanskl en c!c hofmaarschalk ton Albedyl zijn zoo gevaarlijk ziek, dat ineu aan der/el# er Jjnhoud Wanhoopt. FRANRREJR. Parijs, den 3 april- Als een verschrikkelijk voorbeeld van de gevolgen van dronkenschapstrekkc het volgende geval, hetwelk dea 1 .dezer te Falaise heeft plaatsgehad: Zekere Rambouilleteen wever, 11a twee dagen uithuizigheid, welke hij 111 onderscheidene herbergen en kofhjhuizen had doorgebragtte huis komende, voud zijne vrouw en beide dochters zeer tegen hem verbitterdzij deden hom sterke verwij ten over zijn slecht gedrag- Deze noch zeer verhit van den wijn werd zulks te meer door deze verwijten; hij wordt woedend, gaat uit het vertrek naar eene andere kamervoorziet zich van een groot mes en komt met vonkelende oogen terug; hij valt het eerst zijne vrouw aan brengt haar een steek aan de keel en een tweede in liet hart toe; hij vliegt vervolgens naar zijne dochters, brengt de eene een vuistslag toe welke haar builen bewustheid brengt en zonder de andere tijd te geven om liulp in te roepen duwt hij liaar drier malen het mes 111 het hart; daarna begeeft hij zich weder na zijne eerste dochter, doch dezelve voor dood houdende, brengt hij haar slechts een steek aan de keel toewaarna hij naar een ander ver trek snelt, waar hij eenige oogen blikken blijft- Zijne dochter welke hij dood waande, bij zich gekomen zijnde, loopt naar beneden en roept om hulp- De buren schieten toe en vliegen den trap op; Ram- bouillel alstoen geen middel ziende om zich te redden springt door het venster en neemt de vlugt- Het Journal de Toulouse behelst eene belangrijke daadzaak van het magnetismus toegepast op de heelkunde voorgevallen in het depar tement du Gers bij den vrederegter van het kanton van Condoni, in tegenwoordigheid van verscheidene notabele personen; te weten, eene insnijding met gelukkig gevolg door (leu doctor Lavin een ettergezwel van zekeren Jean in de dij nadat alvorens de graaf van R bekend door zijne magnetische kracht, den lijder in den magnetischen slaap en daarna de gevoelloosheid op het lijdend deel had gebragt* Bij zijn ontwaken beeft de patient verklaard hoege naamd geen gevoel van de kunstbewerking te hebben gehad. -T- Te Lucca is een bedelaar gestorven, wiens nalatenschap op 70 duizend fr- wordt begroot- De geheele infanterie van linie, dié voor de expeditie tegen Al giers bestemd is, zal met pieken gewapend worden- Ook worden vele vriesche ruiters ingescheeptdie hij de landing tegen de moor- sche ruiterij moeten gebruikt worden. Parijs den 6 april- Men verzekert op nieuwdat de troepen bij Torre Cbica zullen landen, alwaar zich eene kleine haven op doet, welke slechts door een vervallen toren wordt verdedigd, en van waar zij zich binnen weinig tijds naar do hoogten kunnen begeven, welke de stad Algiers bestrijken. Men vindt in onze dagbladen de navolgende bijzonderheden no pens de expeditie: »De infanterie zal bestaan uit 36 bataillons, wélke, op. 800 man gerekend, bij bet inschepen, elk ten minste een geheel van 730 man zullen opleveren* De ruiterij zal zeer gering zijn, en ter naauwernood uit 3oo ïanciers bestaan- De artillerie zal 1600 kanonniers, die oumiddelijk 11a de landing nog door 4°° zeesoldaten alle in de behandeling van het geschut ge oefend zullen worden versterkt; i5oo soldaten der genie, of zoogenaamde werklieden eu 2000 trciusoldaten- Voorts rekent men op 4ooo paarden en de ondernemer zoekt ook nog sckeepsruimte om 900 a 1000 ossen over te brengen. Voor elk der ingescheepte mauscliappen behoeft men eene ruimte van ij a 1* ton, en dagelijks a 1* liter drinkbaar water! Voor eenen ruiter met zijn paard behoeft men eene ruimte van 7 a 8 tonnenen een dageiijkschen voorraad van 15 liters water. Een os behoeft 6 tonnen en 16 liters- lntusschen meent men, dat de vaartuigen die de Middeliandsche-zee gewoonlijk bevaren, als de zoogenaamde bombardestartanen en pinken meer gemak opleve ren voor liet vervoeren van vee dan andere schepen van gelijk charter* »Het materieel der expeditie zal bestaan uit 3p stukken bele- gerings-gescbut van 24 en 16 ]iondeii bals; 3o mortieren van io, of liauwitsers van 8 duimen- Bij elke divisie infanterie zal eene batterij veldgeschut zijn beslaande uit vier stukken van 8 ponden en twee liauwitsers van 5 duimen* Eeindelijk zal er nog eene reserve- batterij worden ingerigt van 4 stukken van 12 ponden, en twee liauwitsers van 6 duimen- »Aan eiken soldaat zullen twee zand-zakken worden verstrekt, om dadelijk bij de laudingof naderhand bij den aanval der stad te worden gevuld en ter zijner bedekking te dienen. Paardcnvoeder levert steeds het meest bezwaar op; het hooi is zeer wschaarsch en liet stroo is schier in prijs verdubbeld. "Onder de menigte van benoodigdlieden welke van alle zijden worden aangevoerd, als vaatwerk, kampements -goederenenz-, noemt men ook kalk en bouwmaterialen waaruit men opmaakt dat, zoo men eenmaal meester mogt zijn van Algiers, men niet alleen de plaats eu werken zoude bezeilenmaar ook lietgeeu vernield of bedorven mogt worden bevonden, herstellen." De inzitten, van het bestuur betrekkelijk Algiers, bij een ge- wcnscliten uitslag der onderneming zijn steeds onbekend- Het -denkbeeld eencr fransehe eolonie vindt weinig opganggrooten deels. om dal~iiicn zich .voorstelt; dat Engeland zulks nimmer

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1