Berlijn, den 3o maart. Bij voortduring blijft het water lang zaam wassende. Deii, ,?-4 was de Odor to Breslau een weinig be ginnen te vallen. Intusscben bekomtmen steeds van onderschei deneplaatsen berigt van overstroomingen en verwoestingen. No. 28. ZIERIKZEESC1 roe/ Bingsdag NIE UWS TIJDINGEN. DUITS CHLAND. Volgens schrijven uit Glogau van den if\. was de Oder destijds tot de geheel voorbeddèlooze hoogte van 17 voet gestegen eenen stand, welken de rivier zelfs in het zoo noodlottige jaar 1780 niet bereikt liad. De geheel e voorstad, aan gene zijde van den Oder-, brug stond onder water en werd met schuiten bevaren. Door den aandrang van het water waren twee huizen ingestort. Dag en nacht arbeiden ettelijke menschen aan de dammen en dijken ten einde dezelve te bezorgenen alzoo nog grootere onheilen voor te komen. Ook in Frankfort en derzelver omstreken is het gevaar voor het water in den Oder in de laatste dagen bijzonder geklommenen heeft de buitengemeen liooge stand der rivier aldaar eene alge- meene ontrust gehaarden werkelijk reeds groote verwoestingen aange- Figt. Nadat reeds vroeger de dijk bij Scliiedlow op de regter oever varu de Oderdoorgebroken was en daardoor slechts eene kleine uitgestrektheid lands overstroomd was geévorden is thans de dijk ajan de sileziche grenzen hij Prittag op den linker oever doorgebroken en zijn hierdoor onderscheidene gemeenten tot aan Züllischau onder water gezet. Daarop is het water zoo zeer toege nomen dat ook de dijk hij Rampitz is doorgebroken en de om streken vfan Krossengelijk ook Frankfort zelveernstig bedreigd werden. De groote brug bij Krosseu is gelukkig behouden gewor den doch aan gene zijde van die stad is de gemeenschap met Si- lezie voor het oogenblik afgebroken. Den 28 was ook te Stet tin het water bij voortduring wassende. Frankfort, den 29 maart. Volgens officiële bcrigten is bet aan geeneri twijfel meer onderhevig, dat te Adrianopel de pest ontstaan is. Daar dezelve ligtelijk tot Servie kan overslaan, beeft de oos- 'tcnrijksclie regering maatregelen genomen, 0111 de verdere versprei ding tégen te gaan. Uit Erzerum wordt den 20 januarij gemeld: »De intogt der Russpn in Klein-Azie is door eene. nieuwe gedenkwaardige ge beurtenis in deze omstrekeU vereeuwigd geworden. Den 18 januarij werd in tegenwoordigheid van vele duizende Christenen het kruis des Verlossers na negen ejeuwen weder voor de eerste maal in den Kufraat gedoopt. De drie regeinenten russische infanterie, welke het garnisoen van Erzerum uitmaken, trokken met himne .vaandels naar den Eufraatnegen/wersten vari de stad. Aldaar lieten zich ook de russische geestelijke, de grieksche geestelijkheid en de ar men ische aartspriester ter bestemder tijd vinden. Het volkge deeltelijk ook uit .Turken bestaande, vloeide uit den gebeelen om trek te zamen. Het gejuich der Christenenbij de indooping van bet heilige kruis, is niet te beschrijven. Frankfort den 3o maart. Volgens schrijven uit Triest18 maart zouden de montenegrijnen eene onrustige aIbanesche volkstam y on langs groote strooptogtep op de zuid-oostelijke grenzen van Dalma- tie hebben ondernomen zoodat de provinciale regering van Zara genoopt was geworden om eenige krijgsmagt tegen die roofbenden te laten optrekken. Door onderscheidene schepen te Triest uit Alexandrie binnen gekomen was aldaar het berigt bevestigddat de onderkoning van Egypte voortging met het maken van groote krijgstoerustingen. In de laatstgenoemde stad wilde men weten, dat Mchemed-Ali geen deel zal nemen aan de fransche expeditie tegen Algiers. IN adat de Pofte reeds in de maand december eenen ferman had uitgevaardigdwaarbij aan de turksche onderdanen in Servie <lc uitvoering bevolen werd van dc bepalingen der vredes verdra gen van BucharestAkkerman en Adrianopelbetreffende die pro vincie heeft de gouverneur vorst Milosch in de eerste dagen dei voorgaande maand in zijne residentie Rragujewaz aan eene tal rijke vergadering van afgevaardigden van genoemd gewest een ferman bekend gqmaakt, en de voorregten ontwikkeld, welke nu aan de Serviërs, >en inzonderheid aan de Christen bewoners verzekerd zijn geworden Terwijl thans de vrije uitoefeningen van bunnen godsdienst, en bet regt om zich zclven een hoofd of gouverneur te verkiezen ge lijk ook om de belastingen, de plaatselijke besturen, en in 't al gemeen om hunne binnenlandscbc aangelegenheden geheel naar welgevallen te regelenaan de Serviërs gewaarborgd is zijn zij slechts verpligt om eeiie jaarlijksehe matige schatting aan de Porte op te brengen welkd op zoodanige wijze kan worden geheven., als zij zei ven goedrind.cn. Nadat vorst Milosch de vergadering, welke uit 700 afgevaardig den bestond van deze bekomene regten bad kennis gegeven beeft 'hij zijne waardigheid nedergelegdten einde opgevolgd te worden door dengenen wien de afgevaardigden daartoe zouden verkiezen doch dadelijk hebben deze onder bet aanheffen van een algemeen Ao. 1830. COURANT. den G April. luid vreugdegejuich den vorst, als den vader des Vaderlandsen> den bewerker van Servie's onafhankelijk, tot opperbestuurder van het gewest uitgeroepen en die waardigheid als erfelijk in zijn ge slacht veiddaard. De afgevaardigden hebben vervolgens in naam des volks hun nen eed van getrouwheid aan den Vorst vernieuwd, en eene acte opgemaakt van dankbetuiging aan den Sultan met verzoek 0111 het genomen besluit te bekrachtigen. Ook aan den Keizer van Rusland, 'als den grootnióêdigöu beschermer van Servie is eene acte van dankzegging opgemaakt. - Den 9 derzelfde maand februarij. heeft Vorst Milosch in de kerk, alwaar ten dien einde eene plegtige godsdienstoefening plaats had, zijnen eed aan het volk afgelegd. Hamburg den 3o maart. Tc Lubeek is met deti laatsten post uit Petersburg het berigt outvangen dat de russische regering aan liet nederlandsche stoomschip de Beurs van Amsterdam, hetwelk dezeu zomer in de vaart tusschen Petersburg en Lubeck zal gebragt worden dezelfde voorregten verleend heeft, als aan het engelsche stoomvaartuig in der tijd zijn toegestaan. Men schrijft uit Zwitserland van den 26 maart. Onder de regementen welke opgegeven worden voor de expeditie tegen Al-, giers bestemd te zijnbevindt zich ook het eerste zwitserschc re giment Bleuler. Het 24 artikel der militaire kapitulatie met Frank rijk zegt intusscben: »De zwitsersche troepen, in dienst van Frank rijk, zullen nergens anders dan in Europa en op de eilanden welke tot Europa behóoren gebruikt worden.» Men heeft gevraagd of ingeval de fransche regering en de zwitsersche regimenten aan de belanghebbende staten bunnen wenscb tot eene afwijking van deze bepalingen mogten te kennen gevendeze daaraan zoude kunnen voldoen? De uitvoerende magt zou daartoe geeue bevoegdheid heb ben maar de goedkeuring van de lüagt welke de kapitulatie be krachtigd heeft, zoude vereiseht worden." FRANKRIJK Parijs, den 3o maart. Op het gerucht door sommige dagbla den verspreid, dat het nog mogelijk koude zijn., dat het gouverne ment met den dey van Algiers in onderhandeling kwam verzekert het ministerieel avond-blad, dat het gouvernement, ten gevolge van hel schieten op den heer de la Brefbnnière en niettegenstaande de pogingen, welke mogten worden aangewend, onv Z. M. den Koning te doen berusten in de onderwerping van den dey geene verandering heeft gemaakt in dcszelfs besluit onl Algiers door geweld, en zonder naar eenig voorstel van schikking te luiste ren te verwoesten. Een bijzondere brief uit liet zuiden van den 20 dezer houdt omtrent de expeditie zelve tegen Algiers de navolgende bijzonder heden in De toebereidselen voor de expeditie worden thans te Toulon en te Marseille met veel ijver voortgezet. Ter bevordering van de dienst in eerstgenoemde haven zal gelijk men verzekert de admiraal Duperrétot op bet oogenblik van de inscheping, de waardigheid van opperbevelhebber en van zee-prefect in zich ver eenigen. Al wat tot het krijgswezen der marine, den bouw der schepen, de wapening en de levensmiddelen behoort, gaat met den meest mogelijken spoed voort. »Te Marseille heeft de marine 4°j°oo tonnen sclieepsruimte ge huurd; eene bijzondere vereenigingdie zich tot dat einde heeft gevormd heeft zich verhonden om aan het gouvernement nog 4o,ooo tonnen te leveren op verschillende tijdpunten waarvan het laatste op liet einde van mei bepaald is. «Vooreerst zal de expeditie slechts bestaan uit 33,000 man van onderscheiden wapen. Sedert gisteren is bevel ontvangen om tus schen Toulon en Marseille huisvesting gereed te maken voor 20,000 man, welke aldaar achtereenvolgens, van nu tot den 10 mei, zul len aankomen. 1» Tiet groote belegerings-park zal bestaan uit 00 vier-en-iwinlig- ponders, 3o mortieren van 10 duimen, en hauwitsers van 8 dui men. Bij de divisien zullen 4' batterijen gevoegd uorden, ieder van 4 stukken van 8, en 2 hauwitsers van 5 duimen. »Men/ rekent, dat 4,000 paarden of muilezels zullen worden in gescheept, en 1,000 runderen. Bij bet algemeen gebrek aan voe der in onze omstreken is bet moei] el ijkden noodigen voorraad voor dezelve te vinden. De okshoofden water worden te Mar seille aan boord genomen; van de 10,000, welke besteld zijn, zijn. reeds meer dan de helft gereed. Voor de levensmiddelen worden. 1 5,000 okshoofden vervaardigd. wMeri denkt er over, om behalve de transportschepen, waarvan wij hoven melding gemaakt hebben, nog 100 tot i5o vaartuigen, van 3o tot 35 ton te buren ten einde tot liet ontschepen der troepen, en tót de kleine kustvaart tc dienen; maar men verlangt, dat zij zeil kunnen voeren en met 7 man bemand zijn. Men wildat aan onderscheidene schippers voor dusdanige vaartuigen 900 fr. 's maands is gebodendoch dat zij tot nog toe dit aan bod hebben afgeslagen. Op de beurs van Marseille liep het gerucht, dat het leger van de expeditie zoude samengesteld zijn uit' 3 divisien onder bevel van de generaals d'E scars, Bertheslne en Loacrdofelke dnisie

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1