No. 25. BESTUREN EN ADMINIS TRATIEN. Burgemeester en wethouders der st«a zierikzee, Ao. 1830. I ZÏERIKZKESCIIE y'Are Vrijdag BEKENDMAKING. Trovincie Zeeland; Onderrigt dat de ziekte van het Ongans ouden1 het Wolvee op on derscheidene plaatsen zich bij vernieuwing openbaart, waardoor de sterfte buitengewoon groot isterwijl die zich ook hier en daar tot de Runderen uitstrekthebben gemeend in het belang van Land bouw en Yeeteeltde Landlieden en Veehouders op deze bijzonderheid opmerkzaam te moeten makenen dezelve onder gepastcn aandrang hij herhaling aan te prijzen om gebruik tc maken van de voorbe- lxoedings-middelen tot afwending van ziekten onder het Vee welke ten voorleden jare door den Hoogleeraar Naman te Utrecht zijn be kend gemaakt; zijnde het middel daarvoor voorgeschreven, verkrijg baar gesteld bij den Boekverkooper de Vos binnen deze Stad. Het wordt voor de Veehouders daarenboven van te meer belang geacht, dat zij zich deze opwekking ten nutte maken en alle hunne pogingen aanwenden, om derzelver Vee te behouden, overmits het verlies van Veedoor ziekte gestorven geene aanspraak geeft op scha devergoeding uit het Veefondsterwijl er ook geene reden is om tot ver krijging daarvan het zieke Vee af te maken daar de ziekte van het On- jjgans beschouwd wordt, als niet besmettelijk te zijn, weshalven een ieder tot voorkoming zijner eigene schade aan de bestaande veror deningen ten dezen herinnerd wordt. En opdat een iegelijk hiérvan kennis dragezal deze worden af gekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Zierilizee, den i5 maart i83o. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris V/. 3. P. KR OEF. NIEUWSTIJDINGEN. DUITS c .13 l a n D. "Weenesden 8 maart. Het regerings-bla<l dezer stad meldt, dat gisteren door eenen engelschen Courier, van Londen naar Kon- stantinopel bestemd alhier de tijding is aangeb'ragtdat de gevol niagtigden der drie verbondene mogendheden, in hunne conferenlien van 4 en a,6 februarij het toekomstig lot yau Griekenland bepaal delijk hebben vastgesteld en prins Leopold van Saksen-Coburg tot souvereinen en erfelijken Vorst van Griekenland hebben be noemd. Den 9. De berigtenwelke men van den linker Donau-oever en van de hooger op gelegene streken, aangaande de overstrooming, ontvangt, luiden zeer treurig. In onderscheidene plaatsen heeft het water groote verwoestingen aangerigten in sommige zijn, even als hier ter stede meerdere personen hij het onheil omgekomen. Overal beijvert men zich, 0111 het ijs, hetwelk 11a het wegloopeu van het water is overgebleven op te ruimen en de gelede'ne schade zoo veel mogelijk te herstellen. De commissie ter verzameling van liefdegaven bekomt van onderscheidene kanten ruime bijdragen. Het water is reeds tot 41 voet hoven o gevallen. Het dagblad van Smijrna behelst ook de volgende berigten uit Alexandria van den 9 januarij»Dc vloot van den onderkoning, welke de turksche schepen naar Konstantinopel heeft verzeldis weder in de haven alhier hinnengeloopen. Behalve tie schepen waaraan men op de'.werf alhier bezig is, wordt er een fregat van 60 stukken uit Livorno verwacht. In weinige jaren zal de egijpti- sche zecmagt in elk opzigt die der mogendheden van den tweeden rang ver overtreden. De opmerkzaamheid van Mehmcd-Ali schijnt op dit punt gerigt te zijnen hij wordt in zijne plannen door den bekwamen franschen ingenieur Cerisy uitmuntend ondersteund. De generaal baron de Valazékommandant der genie hij de afrikaansche expeditie is te Parijs teruggekeerd van eene reis welke hij naar Mets en Lijou heeft gedaan om voor den rioodigeu voor raad ten behoeve van zijn wapen te zorgen. Frankfort, den 18 maart. Een onzer geaclitste bladen deelt den inhoud mede van het protocol der conferentie op den 4 januarij 11. te Londen gehouden, waarhij tnsschen de gevolmagtigden der drie mogendheden het toekomende lot van Griekenland is geregeld geworden Bij den aanhef van dit protocol wordt gezegd dat de gevoluiag- tigde van Zijne Britsche Majesteit eene depêche van den engelschen en franschen gezant te Konstantinopel heeft overgelegd, inhoudende eene verklaring van de ottomannische Porte van den 9 september des vorigen jaars, in welke dezelve zich verbindt, om, daar zij reeds vroeger tot het verdrag van Londen is toegetreden zich te zullen onderwerpen aan al de bepalingenw.clke de londcnsche conferentie aangaande de uitvoering van dat verdrag zal maken. COURANT, den 20 Maart. Hierop zich grondendehebben de gevolmagtigden hunne conferen tie voortgezet en gesloten. In liet eerste artikel van liet protocol wordt vastgesteld dat Grie kenland een onafhankelijke staat zal zijnwelke alle politieke ad ministrative en handelsvrijlieden zal genieten, welke niet eene vol strekte onafhankelijkheid verhouden zijn. Bij het tweede artikel worden de grenzen van den nieuwen staat aldus geregeld: De grensscheiding zal een' aanvang nen-mn bij den mond der rivier Aspropotamos (nabij Missolonglii)langs deze ri vier voortgaan tot aan liet meer Anghelo Ccistro, dat meer, als mede die van Vracliori en Saurovitza doorsnijden en tot den berg Arioliua zich uitstrekken vau waar dezelve over den berg Axos langs de vallei van Colauri en over den berg Octa naar de golf van Zeitun zaldoorloopen tot aan den mond van de rivier Spercios. Alle landenten zuiden van deze grensscheiding (dus Morea geheel AtlicaLepanto enz.) zullen een deel uitmaken van den gricksclien staat, terwijl alle landen, ten noorden dier grensscheiding, aan het tnrksche rijk zullen verblijven. Voorts zullen liet gelieele eiland Negropontde Duivelseilanden en de eilanden van ouds onder den naam. van Cycladen bekend, en gelegen tusschen de 36 en 09 graden noorder breedte en 26 en 29 graden oostelijke lengte naar den meridiaan, insgelijks tot Griekenland behooren. In het derde artikel wordt bepaald dat het gouvernement van Griekenland mo narchaal en erfelijk zal zijn, hij opvolging naar liet regt van eerste geboorte. In de overige artikelen worden bepalingen vastgesteld omtrent den handel tusschen de grieksche en Turksche onderdanen omtrent liet verleenen van eene algemeene vergiffenis omtrent het ophou den der vijandelijkheden en omtrent sde uitvoering van de artikelen in liet protocol vervat. Een gedeelte van Frederikstad in Noorwegen isin den naclit tusschen den i5 en 16 februarij eene prooi der vlammen gewor den. Onderscheidene openbare gehouwen en 41 woningen van bij zondere personen zijn daaibij verbrand. Deu 20. I11 de vorstendommen zijn nieuwe hevelen uit Peters-»' burg gekomen, 0111, zoo veel mogelijk, de organisatie der troepen, aldaar te bespoedigen. Men maakte hieruit op, dat liet verblijf der russisclie krijgsmagt in de vorstendommen van korter duur zou zijn dan eerst bepaald was en wel ten gevolge der nadere onderhan delingen die deswege te Konstantinopel en te Petersburg hebben plaats gehad. Hamburg, den 19 maart. Eene zware ramp beeft de Stad Ber gen in Noorwegen den 25 der vorige maand getroffen. Door eenen feilen brand zijn binnen twaalf uren twee honderd huizen en eeu groot aantal pakhuizen vernield. Men wildat onderscheidene mem schen daarbij liet leven hebben verloren. FRANKE IJ K. Parits, den 20 maart. Iïet antwoord des Konings op het adres van de kamer der afgevaardigden (reeds hoofdzakelijk door ons medegedeeld), luidt woordelijk aldus: Mijnheer! ik heb het adres gehoord, hetwelk gij mij uit naam der afgevaardigden hebt aangeboden. Ik had regt, om te mogen rekenen, op de medewerking der heide kamers om al liet goede ten uitvoer te brengen hetwelk ik beoogde. Het bedroeft mij do0,1* de gedeputeerden der departementen te hooven verklaren dat van. hunne zijde de medewerking niet bestaat. "Mijne heerenik heb mijn besluit in de aanspraak hij de ope ning der zitting te kennen gegeven; dat besluit is onwankelbaar; het belang mijns volks verbiedt mij daarvan af te wijken. Mijne ministers zullen u mijnen wil doen verstaan." Den volgenden dag, zijnde den 19 is in de heide kamers eene ko ninklijke boodschap ontvangen waarbij de zitting wordt geproro- geerd tot den eersten september. Bij de afgevaardigden is die boodschap door de minderheid mel de meeste blijken van goedkeuring ontvangen. Herhaalde malen hieven zij de kreet van leve de Koning aan. De meerderheid daar entegen behield een diep stilzwijgen, sommigen, alleen beantwoord - .den den, kreet der minderheid met die van leve het charier. De tri bunes en al de toegangen naar de kamer waren met eene zeer groote menigte nieuwsgierigen hezet. Alles is echter in de beste orde af- geloopcn. Over het algemeen schijnt men liet daarvoor te houden, dat deze prorogatie slechts is om tijd te winnen ten eindh alles tot eene ont binding der kamer en eene nieuwe verkiezing voor te bereiden. An dere daarentegen willen dut het ministerie nog hoop koestert eenige stemmen te .zullen winnen onder and ei en door de openbare amb tenaren-, die voor liet adres hebben gestemd, met het ontzet hun ner posten te bedreigen indien zij het ministerie niet ondersteun den. Men is intusschen zeer benieuwdhoe het ministerie zich zal gedragen ten aanzien der geldelijke aangelegenheden, en bepaalde lijk hoe het zal voorzien in de kosten van de expeditie voor Algiers. Van de ministeriele zijde wordt echter steeds verzekerddat er in niets van liet charter zal afgeweken worden. Men verwacht alhier iéder dag den lieer ilg Villele. Dezelve zou den 17 van Toulouse vertrekken.

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1