ADVERTENTIEN. verzekert, dat de voorzittende minister geenszins heeft geweten, dat de memorie aan hem was opgedragen, of de uitgave van dezelve, met de opdragt, heeft veroorloofd. De heeren de Genoude en Be- nabcn verklarendat het eene onwaarheid is dat zij de memorie mede zouden hebben onderteekend, en de heer de Vaublanc heeft hekend doen maken, dat hij den inhoud'van het gedenkschrift niet dan teii halve heeft gekendtoen hij zijne goedkeuring aan hetzelve heeft gegeven. Ook de heer de Jouffrou verklaart de memorie, zoo als die in het licht is verschenen niet te hebben geteekend; niet om dat hij de .beginselendaarin ontwikkeld, niet goed keurde, maar om dat hij zich geenszins koude véreenigen met hetgeen in dezelve met betrekking tot de regterlijke magtwerd aangevoerd. Omtrent het adres van antwoord der gedeputeerden is nog niets naders hekend, en men verzekert thans stellig, dat het maandag in comniitte'generaal zal worden voorgesteld. De kortstondigheid van liet gehoor des heeren Boy er Collard, president der kamer hij Z. M. dén Koning, is den constitutiouelen niet ontgaan. Zij meenen dat het ministerie, ook hij een vijandig adres, zal volhou den en afvyachten, of de gedeputeerden eene dadelijke weigering van geldmiddelen op hetzelve zullen laten volgen. In herigten uit Lissabon van 27 februarij wordt gemeld dat de infant D. Miguel den 25 de oorlogschepen op de Taag en de magazijnen van de zeemagt in oogenschouw heeft genomen en dat tevens eene opschrijvixig is gedalan voor de militie van Lissabon. Naar luid van officiële herigten hebben de troepen welke afgezonden waren om de fransche bezittingen op de kust van Ma dagascar te beschermen en voor het vervolg te bevestigen de in boorlingen des lands, en wel bijzonder de Ovas, in de laatste da gen der maand October 1829 herhaalde malen geslagen, en ten Motte genoodzaakt, een tractaat te sluiten, in 't welk de regteu van Frankrijk op de bezette punten bepaaldelijk worden erkend. In afwachtingdat de Koningin, die te Emirue resideert, dat trac taat voor den 3i december zoude goedkeuren had men een wa penstilstand gesloten. Volgens een der liberale bladenzouden de ministers het volgende plan hebben. Bij cle kamers eerst aanvrage doen om een credit van tachtig millioen franken voor de expeditie tegen Algiers vervolgens ontwerpen van wet over de aflossing van nationale schuld brieven, de amortisatie en eenige andere voordragen. Zoo die ont werpen niet aangenomen worden, de kamers tot nadere oproeping uit een laten gaan. In denJtijd tusschen de tegenwoordige en vol gende sessie, de expeditie tegen Algiers doorzetten, en zoo dezelve goed afloopt, zich daarvan bedienen, om invloed te verwerven de kamer der afgevaardigden ontbinden en een aantal nieuwe prefec ten benoemen die bij de verkiezingen in den geest der ministers werkzaam zijn. Verscheidene portugeesche uitgewekenen die zich te parijs ophielden, en onder de regentes Isabella Maria in liet bestuur wa ren, gelijk mede eenige anderen, die in 1828 leden van junta te Opoiio warenof te dier tijd hij de constitutionele armee hevel voerden, zijn door den markies van P ah nel lanamens de jonge Koningin van Portugalnaar Londen opontboden. De heer van Ma gall ia enseen vermaard portngeesch redenaar, ministers van bui- tenlandsclie zaken ouder'de junta van Oporto, is mede derwaarts geroepen Volgens brieven uit Lissabon van den 20 februarij zou Spanje op het gerucht, dat de Keizer van Brazilië voornemens was, om don Miguel den oorlog aan te doen aangeboden hebbenhem 1-2,000 man hulptroepen te leveren doch de engelsche consul daarop aangemerkt hebben; dat zijne regering zeker niet zou toelaten, dat Spanje zich op zoodanige wijze met de zaken van Portugal bemoeide. NEDERLANDEN. Brussel, den 14 maart. Na eene beraadslaging van verscheidene dagen lieeft de kamer van beschuldiging bij het hoog-geregtshof al hier de heeren de PotterTielemansBarihels, de JNeveCoché- Mom/ncns en van der Straetenals beschuldigd van een complot te hebben willen aanmoedigen, ten einde het gouvernement om verre te werpen, naar aanleiding van art. 87 en 102 van liet wetboek van strafregt, verwezen, 0111 tér dier zake voor een hof van assises te worden te regt gesteld. De kamer van beschuldiging heeft tevens het openhaar ministerie acte verleend van deszelfs reserve ten einde alle de verdere aanleggers en medepligtigen van het aangeklaagd feit, voor zoo veel des noods te vervolgen. De aanbouw van den nieuwen schouwburg te Antwerpen is door Mev. van ImschotL voor 330,000 aangenomen. - Men heeft dezer dagen een nieuw'onheil beleefd, ten gevolge van roekeloosheid bij het opmetselen en afbreken van gebouwen. Van twaalf kinderen zijn zeven onder eeue omstortende muur van liet voormalig hospitaal bedolven geworden, cn van deze zeven zijn zes, onder welke vijf uit één huisgezin, overleden. Amsterdam, den i3 maart. De vaart voor deze stad is thans we-, der geheel open, maar. volgens de jongste herigtenmoeten de vries - sche kusten nog vol drijf-ijs wezen. 's Gravenhage den 14 maart, fn liet berigt van de staats-courant in ons laatsvoorgaand Dommer overgenomen aangaande de toewij zing der gouden medailles, aan vijf heeren voor Z. M. goedgunstig verleend, wegens .het mededeelcn van eeu plan tot bewerking een er Nederlandsche geschiedenis, was, door de uitlating van liet woord opldimmendcnaan den inhoud der vierde en vijfde zinsnede eene geheel andere wending gegeven dan de commissie, welke de inge zonden plannen beoordeeld heeft, bedoeld had. Van gouvernements- wogc is deze misslag in de staats-courant van 11. vrijdag aldus her steld. »Naar aanleiding van het rapport dezer commissie, heeft Z. M. gcenc termen gevonden, om overeenkomstig art. 3 van hét aan gehaalde besluit tot bet benoemen van eenen lands geschiedschrijver over te gaan. lijf der ingezondenc verhandelingen echter meer bijzonder de aandacht der commissie lot zich getrokken W hare lof spraak verworven hebbendeheeft Z. M. aan elk van derzelver schrijvers toegewezen eene gouden medaille ten biijke hunner ver diensten én van lloogsldeszelfs tevredenheid. »De namen defecr schrijvers zijn de volgende Mr. J. Scjieltcmd, 'griffier hij het hoog'militair geregtsbol" te 'Utrecht; Mr. Hugo' Beyer- man hooglèeraar in de nederlandsche taal- en letterkunde bij s' rijks kweekschool voor de marine te MedenhlikII. J. Rooyaardsdoc tor en professor in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Utrecht; Mr. G. Groen van Prinslerersecretaris van het kabinet des Konings; jonkh. Mr. J. C. de Jonge substituut-afchivarius des rijks te 's Gra venhage. Bij deze opgave is de orde gevolgd, waarin hunne ver handelingen, naar den opklimmenden trap van verdiensten welken, de commissie elk derzelve heeft aangewezen., i;i haar verslag zijn vermeld; hebbende de commissie echter ten aanzien der beide laat- slen verklaard dat het möeijelijk zou zijn te beslissen wie hunner de voorkeur verdiene." MIDDENPRÏJZEN Van de volgende artikelen te zierixzee. van den 18 Maart i83o. Oucle Tarwe Nieuwe dito 1829 Rogge Winter Gerst Zomer dito Haver Paurdebo.onen. Witte boonen Bruine dito Graauwe erwten De Nederl. Mndde. 9.00 a 10.00 - 6.5oa 0 -- 0.00 a 3.8o a 3.5o a 2.00 a 4.00 a 5.5o a 7.00 a 8.00 a 5.5o 4.00 3.6o 2.Ö0 5.00 6.00 9 00 10.00 Groene erwten Geele dito Koolzaad Zaal-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Nederl. Mudda 5.00 a 6.a5 - o.|>o a o.no - 11.00 a 12.00 - 11.25 4 i2.5O - 3.00 a 5.00 °Raap-Ölie te Zierikzee J' 00.00 per vat. Dito bij partij- 00.00 Lijn-ORe bij partij - 00.00 Raapkoeken- 70.0a dc 1000 st. Lijnkoeken- 85.00 >-> Heden aVond stierf tot onze diep droefheid onze geliefde Vader en Behuwdvader JAKOBUS KOOLE, in den ouderdom van 5o jaren en 9 maanden. Eene Borstkwaal gepaard met eene steeds toenemende verzwakking, maakte alleronverwachtst een einde aan zijn voor ons nog zoo nuttig en dierbaar leven. Troosteloos staren wij op zijn gevoelloos overschot bij de herin nering zijneralles voor ons geluk opofferende liefde; terwijl al leen de gedachte dat wijze, ofschoon voor oris onbegrijpelijke, liefde hem ons ontnam en de gegronde hoop des w.ederzieiis in be ter Vaderlandons stil doet berusten in deu wil van hem, die niet antwoordt van zijne daden. 2l brikzee, J. KOOLE. den 18 Maart i83o. Uit aller -Naam. OPENBARE VERKOOP ING te HAAMSTEDE, I11 de Herberg bewoond door 3\ van ter VEERE, Op Dingsdag den 3o Maart 183o des namiddags ten 2 uren. IMAN ADRIAANSE BAKKER en de Erfgena men van wijlen NEE L T JE ROÊLANDSE STEUR, zullen door' het ministerie van den Notaris J. de K A- T ER, N z. residerende te Haamstede ter plaats dag en uur voormeld, eerst in Perceelen en daarna in Massa veilen: Eene II O BS T EDEbestaande in W OONHUIS, Z O M ERHUIS twee S C H U R E N W A G E N- HUIS, B A K K E E T en. G E V O L G E N van dien gemerkt 'No. 102 met de Numbre van 33 Bunders 07 Roeden 90 Ellen K O O R N- W EILAND en BOS G H staande en gelegen onder Haamstede en BargHin de aangeslagen Biljetten breeder omschreven. Zijnde in tusschen nader onderligt, ten Kantore van gemelden Notaris te bekomen. V De Heer JACOB SEP TER, zal op Woensdag den 24 Maart i-S3o des morgens ten 9 uren, op deszelfs Hofstede onder Boord gouwedoor het ministerie van den Notaris van der II A L E N veilen en verkoopen Ongeveer 70 Roeden H A K ff O U T 2000 MUTS A A R- D E N een partij KNUPPELS en een partij best W I- II O 01. J. G. E IF FKleermaker en Koopman in Lakens te Mid delburg, heeft de eer zijné geëerde Kalanten en verdere Begunstigers te herigten dat hij den. 29 dezer maand zal gelogeerd zijn bij S WARTS zullende hij bij die gelegenheid voorzien zijn met Stalen, van LAKEN S enz., uit de'.voornaamste Fabrieken; hij vleit zich meer en meer het volkomen vertrouwen zijner Kalanten te zullen waardig maken door eene prompte eii civiele bediening, waarop Lij zich in hei bijzonder toelegt. V OPENBARE VERPACHTING van de JAGT in de Uierbannch van Duivelendop Donderdag den 20 Maart i83o des namiddags om 3 uren, in het Nieuwe Logement van Zeeland, bij den Kastelein S WARTS te Zierikzec; nadere informatie te bekomen bij den Rentmeester J. I. MO ENS. De Erfgenamen van wijlen den Heer T. GERADTS, zijn voornemens Publiek te verkoopen op Dingsdag den 23 Maart i83o, 's morgens ten 10 uren; in de Postsiraat Wijk B. No. 34: een partij M E U, B E L E N RL EE D E R E N en W I N- REL-GO E D E R E N bestaande in LAKENS, B A A I- J EN, K U S N cn andere' VOOR W E R P E N Te Zierikseebij A. HE VOSJz.Stads-Brukker.

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 2