Z1ERIKZEESCIIE P: So. 21. Vrij da; Burgemeester en wethouders der stad zierikzee, Ao. 1830» COURANT. den 12 Maart. tc.. 'BESTUREN- EN ARMINIS TRA TIEN. BEREND MA RING. Provincie Zeeland; Gelet op liet Besluit van de Edel Groot Ach tb. Heeren Gedepu teerde Staten dezer Provincie, van den 12 Jtmij 1829, No. 3 (Prov. Blad No. 7 3) en bepaaldelijk op 3 deszei ven Besluits. Herinneren bij deze de belanghebbende Neeringdoende Ingezete nen dezer Stad aan derzelver verpligting tot het aanschaffen vam •nieuwe Vochtmaten voor den Handel' in het klein en het verni* tigen der oude tot dus ver in gebruik geweest zijnde Matenwaar omtrent bij Zijner Majesteits Besluit van den aksten Maart 1829 Staatsblad No. 5) onder anderencle volgende bepalingen zijn vastgesteld: j°. Dat, te rekenen van den 1 April i83o bet gebruik van de Nederlandscbe Vochtmaten bij den Verkoop in bet Klein van alle WijnenBierenSterke Dranken Gedistilleerde Wateren en in liet algemeen van alle Natte Waren, voor het gelieele Rijk verpligtend is. 2°. Dat, van dit tijdstip at', aide tot dus ver in gebruik zijnde tinnen-, blikken-, houten- of andere Vochtmaten, waar mede de voormelde Waren plegen gemeten en verkocht te worden, buiten gebruik gesteld, afgeschaft en voor vernie tigd worden gehouden. 3°. Dat, na bet vermelde tijdstip, bot verboden is eenige an dere Vochtmaten in cle Winkels, Herbergen, Slijterijen, Tapperijen, Magazijnen en openbare Plaatsen Voorbanden te hebben en bij,den verkoop te gebruiken, dan de navolgende te weten De Neder!aiidsèhe Kan. De dubbele- en halve Ncclerlandscbe Kan. Het Nederlaggds'che Maatje. t Het dubbele- en halve Maatje. De Nederlandscbe Vingerhoed. De dubbele Vingerhoed. 4°. Dat van ditzelfde tijdstip af, bij alle openbare aankondigin genin allo Prijs-Couranten Tarieven enz., de prijzen der Natte waren, niet anders clan per Nederlandsch Vat of per Nederlandsche Kan mogen worden uitgedrukt. 5°. Dat alle verkoop van BierenSterke- en andere in dit Rijk gefabriceerde Dranken, bij de Flescb de Kan of cle Kruik, als maal te rekenen almede van 1 April i83o, in geene andere FlesscbenKannen of Kruiken mogen geschieden, dan in zoodanige, welker inhoud eene gebeele of halve Neder landscbe Ivan bedraagten die ten blijke daarvan, behoor-, lijk geijkt zijn. G°. Dat, ten aanzien van clcn Handel in Wijnen en andere van binten s lands inkomende Vochten, dé verkoop daarvan voor- loopig wordt toegelaten in cle thans nog in gebruik zijnde Fles scben en Kruiken, behoudens de aan den kooper toegekende bevoegdheid, om de aflevering daarvan, des verkiezendein behoorlijk geijkte Flesscben of Kruiken te vorderenen ein delijk 7o. Dat alle overtredingen, op bet biervoren bepaalde, zullen worden gestraft overeenkomstig cle wetten en verordeningen hier omtrent bestaande of nader vast te stellen. Wordende mitsdien alle de belanghebbende I11- en Opgezetenen dezer Stad en bet Poort-Ambacht bij vernieuwing ten ernstige aange maand om ingeval zij tot dus ver nog niet van cle nieuwe geijkte Vochtmaten mogten wezen voorzien zich den tusschcntijd van lie den tot op den dag der algemeene invoering i°. April aanstaande, ten nutte te maken en zich de benoodigde Nederlandscbe Vocht maten alsnog aan te schaffen ten einde hierdoor cle nadeelen van zich af te wenden welke van de veronachtzaming hunner verplig- iingen ten dezen het onvermijdelijk gevolg zouden zijn. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze worden afge kondigd, mitsgaders in cle Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 3 Maart 1800 en dertig. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. F P; K R OEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE; Provincie Zeeland; Gezien de circulaire aanschrijving van den Heer Militie-Commis saris clezer Provincie van den 27 Fehruarij i83o No. jtt. Brengen bij deze ter kennis van de Lotelingen der Nationale Mi litie voor deze Stad en verdere belanghebbenden: io. Dat de Militie-raad clezer Provincie deszelfs tweede zitting (tevens cle eerste) voor dit Kanton houden zal op Dingsdag den 3o dezer maand Maart, des voormiddags tien urein de Abdij, te Middelburg, voor welken Raad zullen moeten ver schijnen alle zoodanige Lotelingen over dit jaar, die ver- meenen mogten aanspraak op vrijstelling van de dienst dei- Nationale Militie te kunnen maken mitsgaders de Vrijwil ligers en de voor één jaar vrijgestelde dienstpligtige Lotelin gen dezer Stadbehoorende lot de 'Liglingcri over de ja ren 1826, 1827, 1828 en 1829. 20. Dat voornoemde Militie raad deszelfs derde zitting, voor- dit Kanton zal bonden op Donderdag den 15 April- eerstko mende, ter zelf der uur en plaats, tot het aannemen van Plaatsvervangers en het regelen der Nummer-verwisselingen voor de Dienst der Nationale Militie. 3°. Dat niemandonder welk voorwendsel ookzich zal kun nen verschoonen van cle op hem rustende verpligting tot ver schijning voor den Militie-raad ter bepaalder tijd en plaatse; wordende cle hierbij betrokkenen alzoo voor de gevolgen hunner onverhoopte nalatigheid in dezen verantwoordelijk gesteld. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage zal deze worden ge publiceerd eu in de Stads-Courant geplaatst. Gedaau ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 10 Maart i83o. Burgemeester en Wethouders voornoemd de C R A N E vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris., x W. J. P. KR OEF. NIEUWS TIJDINGEN. DUITS C H L A N D. Hamburg den 2 maart. Den 19 fehruarij is de Storthing van Noorwegen geopend. In cle aanspraak welke hij die gelegenheid van wege Z. M. den Koning is voorgelezen, komen onder andere de volgende zinsneden voor »Het is mij aangenaam, ulieden de verzekering te kunnen geven dat ónze staatkundige betrekkingen met cle vreemde mogendheden se dert den laatste Storthing in 1828 geene verandering hebben onder gaan. «Uithoofde van den niet zeer bloeijcnden toestand waarin Noor wegen nog verkeerteen natuurlijk gevolg van tijden en gebeur tenissen welke smartelijke herinneringen opleveren beeft liet mij aan genoegzame middelen ontbroken, om al het goede tot stand te brengen hetwelk ik beoogde. Iutusschen hebben cle zaken baren gcregelden gang gegaanen is het heil van den staat zoo veel en, zoo spoedig bevorderdals cle omstandigheden zulks toelieten. Niettegenstaande den nadeeligen invloed, welken de tegenwoordige handelsbetrekkingen op de welvaart in het algemeen eu vervolgens op bet bedrag der belastingen hebben gehad, beeft echter 'slands schat kist in de uitgaven kunnen voorzien en heeft de jaarlijksche afdoe ning der staatsschuld geregeld plaats kunnen hebben; zonder dat ik genoodzaakt ben geweest, om mij van het op de bank verleende crediet te bedienen. »De werken die ondernomen zijn om cle gemeenschap lusscheii de onderscheidene deeleu des rijks te bevorderen worden voort gezet. «Het verslag nopens bet bestuur van den-staat is eenc schilde ring van de pogingen die ik tot den bloei van Noorwegen aanwend. Hetzelve bevat wel niet van die buitengewone resultaten die be wondering wekken; want ouèe hulpbronnen laten ons niet toeom dergelijke gvootsche plannen te koesterenmaar het blijkt toch uit hetzelve dat het rijk vooruit gaat. "Laat ons clen Almagtige danken voor de rust, welke wij genie ten. Moge cle zucht naar verstandige vrijheid uw gids zijn. Dan zult gij, verlicht door den fakkel der. oudervinding en met mati ging handelende, cle eer met mij deelenVan het geluk des vader lands te hebben bevorderd." Frankfort den 4 Maart, Volgens een bijzonderen brief uit Kou- stantinopelvan den 8 fehruarij; bad de heer de Ribeaupierre zijne eerste audiëntie bij den Grooten Heer gehad en scheen bij zeer tevrede over de wijze waarop bij ontvangen was geworden. Graaf Orloff en'de staatsraad van Bulcnieff maakten aanslalten tot bun vertrek. Ér ging veel om in den handel; doch doof de onlusten, die nog in Azië bestonden was cle vervoer van goederen over land niet ge heel veilig, dat dan ook vele verzendingen deed achterblijven. Dc Sultan was zeer misnoegd over bet gedrag van den pacha van Scu tari en zou hem met verbanning gedreigd hebben indien bij voortaan geene betere tucht onder zijne troepen wist te houden. De Sultan schijnt, hoewel de levendigheid, die men in den koop handel opmerkt, blijken van den bestaauclen vrede draagt, echter de uitrusting van zijn leger niet te verzuimenen zelfs daaraan met verdubbelden ijver te werken zoo wordt dan nog altijd manschap voor den krijgsdienst gcligt en duren de exercitiën steeds voort,

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1