Z1ERIRZEESCHE COlfRAN No. 12-13. ingsda den 9-12 February. ■8. Ao. 183d» BESTUREN EN 'ADMINISTRA TIEN. NOTIFICATIE. He GOUVERNEUR vail de Provincie Zeeland; brengt bij deze ter ketmisse van cfe belanghebbenden dat 'doof Zijne Excellentie den Heer Opperjagermeester van Zijne Majesteit, Opperhoutvester voor de Noordelijke Provinciën met overleg van Hun EcL Gr. Achtbare de Gedeputeerde Statende sluiting der 'Jagt op Ganzen én Eendvogels, binnen deze Provincie, is bepaald op den i Maart aan staande; zullende die op Watersnippen tot den i April daaraanvol gende worden opengelaten met dien verstande echterdat deze laatste, wat de publieke Jagt aanbelangt alleenlijk geopend blijft op liet water, langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige landen en bepaaldelijk is gesloten in en langs bosscheii alsmede op bouw- en weilanden tot liet gewone Jagtveld behoo- xende. En zalten einde niemand biervan onwetenbeid voorwendedeze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks gewoon is te geschie den mitsgaders in het Provinciaal blad geplaatst. Middelburg, den i Februarij i83o. VAN VRE DENBUR C II, N IE UW S TIJ DIN GEN. ITALIË. Rome, den 17 januarij De winter houdt bij ons aan met eene voor ons klimaat ongewone gestrengheid. Den 11 dezer viel er eene groote ■menigte sneeuw, vergezeld van donder en bliksem. De thermometer van Reaumur teekende drie graden onder nul. DUITS C II L A N Do Berlijn, den 14 januarij. Volgens eene statistieke opgave in onze staats-courantbestond de getleeie bevolking van bet koningrijk Pruissenop bet einde des jaars 1828, uit 12,726,110 inwoners, welke, naar hunne onderscheidene godsdienstige gezindheden on de volgende wijs verdeeld wafen 7,732,66.} Evaugelischen 4,816,813 Katholijken i5,655 Doopsgezinden en 160,978 Joden. In evenredigheid van bet 'geheele getal inwoners in elke provin cie, bevonden zich de meeste Evangelisch en'eii de minste Katho lijken in Pommeren; vervolgens in Biaudenbufg, Sak'seii, Oost- Pruissen, Silezie, West-PruissenWestphalen Posen en Bliijnland. De meeste Doopsgezinden werden gevonden in West-Pruissen; de zelve werden niet aangetroffen in Posen Pommeren en Saksen. De meeste Joden vond men in Posen,, de minste' in Saksen. Berlijn, den 27 januarij. Z. M. de Keizer van Rusland heeft op den i3 dezer eene gëwigtige ukase uitgevaardigd, waarbij de interest der kapitalen, welke in de handels én leenbanken"en. in de Lom barden te Petersburg en te Moskau geplaatst zijn, of uit dezelve wor den opgenomeu met e'en ten honderd zijn verminderd gewórden zoodat de banken voortaan, in plaats van 5 per cent, per cent zullen betalenen in plaats van zes percent, 5 per cent zullen ge nieten. Degenen, die op dezen voet niet gezind zijn linnhc kapita len in de banken te laten, vermogen, volgens de bestaande regle menten, de terugbetaling vorderen. Ten einde, intusscliën door eene spoedige opvordering der kapitalen de keizerlijke banken niet in ongelegenheid te brengen en de eigenaren tevens de gelegenheid te geven, om hunne kapitalen op eene behoorlijke wijs te kunnen plaat sen, wordt bij genoemde ukase eene tijdsbepaling van drie, zes en meerdere maanden vastgesteld gedurende welke de banken den voor- maligen interest zullen blijven betalenen wordt daarin voorgeschre ven dat geen eigenaar zijne kapitalen eerder dan na vérloop van een jaar zal kunnen opeischen', ten zij de ministers van firiantieri daartoe vroeger vergunning zal verleérien. Deze maatregel'wordt verschillend beoordeeld. De rentenieren, die op eene zekere en voovdeelige wijs hunne gelden in de banken plaatsten keuren denzelven zeer al', doch vele andereu zijn daarmede ten hoogste ingenomen. Deze (aatsten zijn van oordeel, dat gezegde maatregel voor het algeniëehe weiz'jn van Rusland zeer heilzame vruchten zal voorbrengen daar hier door groote kapitalen, welke ongebruikt lagen thans in de wande ling zuilen komen, en tot bevordering van haudel en nijverheid zui len strekken. Naar berigten uit Tiflis, van den 17 december, was aldaar teruggekeerd de hoogleeraar Parrot, nevens deszeifs -reisgenooten. Men zal zich herinnerendat die geleerde onlangs den Ararat bezocht lieeft. Den i5 der genoemde maand was hij wederom van Tiflis ver trokken, om de hoorden van de Zwarte Zee te gaan onderzoeken. den 6 februarij. Men meldt uit Koppenhagen, 26 januarij, dat H. K. IJ. de Prinses Caroline van Denemarken, echtgenoote van prins Ferdinand, den 24. groot gevaar geloopen heeft, om haar leven op eene jammerlijke wijze te verliezen. Terwijl. H. K. H. 's avonds in hare kamer zat te lezen, was haar kapsel door het lichtdat voor haar stondin brand gei-aakten had de vlam vóór dat de kamerbedienden ter hulpe waren toegesneld, zich tot de kleederen uitgebreid, en het aangezigt de hals en de handen dor prinses deerlijk gëkivetst. Den 20. waren de geneés'heeren niet geheel zonder zorg voor den toestand der lijderes doch H. K. H. had den iaatstea nacht eeriige rust genoten, én 'destijds meende men met grond te.-kunnen Lopea.y d«it dit onheil geene verdere nadeelige gevolgen zoude hebben. Framcfort den 28 januarij. Uit Odessa wordt geschreven, dat den 10 dezer maand de t'urksche gezant met de^zelfs gevolg naar Pe tersburg is' vertrokken. Er waren 3oo po J paarden op alle stations tusschen Odessa en M.oskan besteld. In laatstgenoemde stad zal de gezant zich eetiige dagen ophouden. De gezondheidstoestand dér stad blijft geruststellend. Dagelijks worden ér personen', die uit voorzigtigheid in een der quarantaine huizen waren opgenomen vrijgelaten. Een militair, hospitaal wordt nog afgesloten doch de toegang tot de overige is weder opengezet. Naar berigten uit Candi'a van den 22 november waren de grieksche bewoners van dat eiland zeer verslagen geworden door het berigtdat bij dén tusschen de Porte en Rusland geslotenen vrede, niets omtrent bun toekomstig lot was beslist. Dit deed ben vreezen dat zij onder het tnr'R.sch gezag zouden blijven, De vijandelijkheden hielden nog gedurig aan. Er had onlangs een gevecht tusschen de Grieken en Turken plaats gehad waarin de eerstge noem den waren te kórt geschoten, en 120 man hadden ver lóren. Er wordt thans te Florence in het Pantheon een prachtig ge- denktpeken voor Dante ópgéfigt. De vervaardiger is Slefa.no Riccir een man die zich door velé schóone beeldhouwwerken reeds heeft be roemd gemaakt. Het gedenktceken is van kolossale grootte en van het fraaiste carrarisch marmer; hetzelve is tusschen de grafsteden van Michel Angelo en Alfieri geplaatst. GROOT-B K ÏTTANNIEN. Londen den 22 januarij. De gcheelc krijgsmagt van Groot-B rlt- tanriien voor dit .jaar is 1 5b,000 mail sterkwaarbij dienen 5 veldmaar schalken-, 108 generaais1,*22j8' luit. generaals 241 generaals-majoors, 29.5 kolonels, 786 luit. kolonels 910 majoors, 1709 kapiteins; 2400 luitenants, eefsie 'en tweede, en 1 Jl[5 kornetten en vaandrigs, te za- men $497 officieren. De boodschap van den president schijnt in de Vereenigde Staten met algemeen genoegen ontvangen te zijn. Men verzekert, dat Spanje eindelijk besloten heeft om gemeenschappelijk met de Vereenigde Sta ten en'Engeland te bandelen tot het uitroeïjen der zeeroov'erij. Tot nog toe hadden de vrijbuiters in de West-Indisclie zeeën eene schuil plaats en bescherming in de havens van Porto-Rico en Cuba gevonden doch titans hebben reeds zeven dier roovérs te Porto-Rico le regt ge staan en zijn aldaar veroordeeld geworden. Men herinnert zich voorzeker nog de gruwelijke wijze, op welke voor een paar jaren onderscheiden mensclien in Edimburg door zeke- ren Rurke in hinderlagen gelokt en vermoord zijn geworden, om de- lijken ter ontleding te verkoopeu deze zoo afgrijsselijke soort van mis daad waaraan men met de straf van Rurke een einde hoopte te zien is zoo men vreestnog niet uitgeroeid en een paar voorvallen onlangste Leeds gebeurd maken het maar al te waarschijnlijk, dat dezelve ook aldaar Veld gewonnen heeft, immers na dat er voor omtrent zes wei ken een jongeling verdwenen is, zonder dat men eenig spoor van den zelven heeft kunnen ontdekken én zulks reeds eenig'vermoeden had doen ontstaan zoo is dit vermoeden thans niet weinig door het navol gende versterkt geworden een man van omtrent 32 jaren John Bur- Icv genaamd, zich van .Chapeltowu naaf Poster newton begevende, is onverhoeds overvallen'geworden door twee mannen die, zonder een. woord tot hem te sp.-eken hém eenen slag aan het hoofd hebben toe- gebra'gt, die hem terstond heeft doen'ter neder.vtorlen. Oogenblik- kelijk Is hem de liiond met doeken gestoptóm hem hel roepen te belet ten ,'eii aldus hebben zij hem in eenen zak gestoken de armen stijf aan liet lijf gedrukt. Een der mannen hem op den schouder nemende, droeg hem alzoo langs de laan van Po.vterriewtoii toen bij geluk eene Vrouw', welke zich'aan hare deur bevond éen dof gekerm in deu zak meende te hoorèn zij kreeg achterdocht en gaf een luiden gil. Er spfóngën' sommige buren te voorschijn en beide mannen zich achter volgd ziende w'ierpcii den vollen zak over een nabij zijnden muur van zes voeten hoogte, en namen de vlugt. De zak werd onmid dellijk los en open gemaakt én Bur ley daarin, gevonden hoezeer ook afgemat en inden jamm.crlijksten toe^and gafhij na dat de doeken hem uit den mond waren genomen het. verhaal van hét hem gebeurde hetwelk hij aan niets anders wist toe te schrijven dan aan het voor nemen om hem te vermoorden ten einde zijn lijk ter ontleding te verkoopeu. De justitie laat niets ongemoeid om op het spoor der daders te komen. Aan de munt alhier is kort geleden een aanmerkelijke dief stal gepleegd. Een man die;, éenige zakken met gouden blancsof platen metaal van welken 'söuvëréihén geslagen moesten worden naar een ander gedeelte van het gebouw moést dragen heeft de helft daarvan gestolen. Er waren acht zakken eik wegende i5 pon den cn bevattende 701 stukken. Vier beeft hij medegenomen en

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1