No. 10-11. ZIËRULZEESCHE Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort den ?4 januarij. Volgens hetgeen men te k on start- tinopel wegens het springen van het kruidhnis te Schnmla vcnw - men heeft, schijnt die gebeurtenis van minder belang geweest te zijn dan in andere berigten deswege gezegd is, daar er slechts een klein mag^ijn van kruid gedrongen is en hierbij niet meer dan vier of \ijf personen het leven hebben verloren. Ao. 1830. COURANT. den 2--5 Februarij. DUITS CHLAND. De turksche oorlogschependie het buitengewoon gezantschap naar Odessa overgebra'gt hebben, zijn den iB december weder in den Bosphoris gearriveerd. Bij die gelegenheid is Mustapha-beizoon Van den bekenden Jussufpacha van Vaivna, te Konstantinopel aangekomen en door den Sultan in genade aangenomen. Jussi if pa cha is nog te Odessa en schijnt voornemens te zijn zich vooreerst in de Krim met der woon te vestigen. In Konstantinopel is het steeds rustigdikwijls worden er bij de Porte raadsvergaderingen gehoudendoch omtrent het aldaar ver handelde komt niets ter kennis van het publiek. Ten gevolge der vergunning aan de katholijke Armeniërs, die uit -Konstantinopel verjaagd geweest zijn, om aldaar terug te komen heeft men reeds verscheiden huisgezinnen zien wederkeeren als ook de geestelijke zus.ters die naar Pandurma en Muhallidsch aan de kust dér Zee van Marmora, verbannen zijn geweest. Men staat haar thans eene volmaakte -vrijheid van godsdienstoefening toe. Zoo men geloof mag hechten aan bijzondere brieven van de aervischè grenzen hebben óndanks de amnestie van den Grooten Heer, eenige arresiatien té" A<jrianopel plaats gehad, en zijn aldaar maatregelen van voorzorg verordend. De gezondheids-toestand dier stad haart ook ongerustheid, daar er in de laatste tijden, zoo in de stad zelve als in de militaire gasthuizen vele menschen gestor ven zijn. De bevelhebber der russische troepen die er ter bescher ming barer zieken gebleven zijn heeft alle gemeenschap met de burgers ten strengste verboden. Van Stuttgard wordt gemeld dat een houthakker in hetbosch arbeidende, bet ongeluk liad zijnen arm tusschen een' half gckloof- den stam of tak bekneld te zien raken. Van allé hulp verwijderd en blootgesteld aan eene koude van twaalf graden namen volvoerde hij het verschrikkelijk besluit om zijn arm af te hakken en aldus zijn leven te redden. Een dagblad van Inspruck behelst de navolgende weerkundige voorspelling, gebouwd op de veronderstelling, dat gedurende iedere maankring, zijnde een tijdvak van negentien jaren, dezelfde weers veranderingen elkander opvolgen. Zoo zal het jaar i83o dezelfde luchtsgesteldheid opleveren als 1810 en een dergelijk jaar voor 18 8 niet weder verschijnen. Het jaar i83ozal koud en droog zijn; .i83i veranderlijk en nati832 en 1833 warm en droog; en na nog t\yee veranderlijke jaren "zullen wij de schooue en warme luchtsgesteldheid •weder genieten van 1817, 1818 en 1819. Na 1839 zal er een reeks van treurige jaren volgen, die in on aangenaamheid zullen toenemen tot in 1848, dat is te zeggen tot het negentiende jaar na het tegenwoordige aanvang van een' nieu wen maankringwaarin de verschillende weêrstoestand zich weder zal opdoen in dezelfde opvolgingals gedurende den afgelöopenen Van negentien jaren. Volgens bijzondere brieven van Konstantinopek, met den laatsten post ontvangen,, heerscht aldaar hij het departement van buitenlandsche zaken eene zeer groote drukteen komen de minis ters der Porte dagelijks hij eenzoo men wil om te beraadslagen over de, grieksche zaken. Men meent, dat te Loifden niet heslist ïs geworden of de erkenning van Griekenland regtstreeks door de mogendheden geschieden zal en de Porte slechts daaraan hare toe stemming zal gevendan wel of de onafhankelijk-verklaring der Grieken van de Porte zal uitgaan en alleen de toestemming der mogendheden zal verkrijgen en hierover zou nu met de Porte worden onderhandeld. Die onderhandelingen vreest men dat lang zullen duren indien men in aanmerking neemt de besluiteloosheid en iangwijligheid, die de Porte steeds gewoon is geweest in alle hare zaken te toonenen zoo zij in deze daarvan niet afgaat zal er nog een geruime tijd verloopen eer de grieksche staat behoor lijk kan geconstitueeid worden. Ondertusschen is het niet onwaar schijnlijk, dat de Sultanom aan den Keizer van Rusland genoegen te geven, de zaak zal trachten te bespoedigen. Men gelooft, dat graaf Orloff door de zending van AfoAZ-pacha waar Petersburg verhinderd wordt om zich als nog van- zijnen last te kwijten en de onderhandelingen te openen en dat de reis-effendi begint in te zien, dat men zich te veel gehaast heeft met het zen den van dat gezautschaj)dewijl het nu onzeker is of de' beraad slagingen over het ten uitvoer brengen van het vredes-tractaatbij aanwezenheid van een turkschen ambassadeur te Petersburgniet eerder, aldaar dan in Konstantinopel zullen plaats hebbeniets dat evenwel niet aangenaam noch voordeelig. voor de Porte zou kun nen zijn. Graaf Orloff staat in zeer vriendschappelijke betrekkin- gen met het korps diplomatiek en reeds zijn vele feesten ter zijner eer gegeven. De lieer de Ribeaupierre wordt binnen kort te Kon stantinopel verwacht. Men zegt, dat Adriauopel eene vesting van den eersten rang moet wordenom dat in den laatsten veldtogt het groot gewigt van die plaats duidelijk gebleken is. Uit het russisch hoofdkwartier in Burgas komen vele officieren met verlof naar Konstantinopel. D/1 Sultan heeft den zoon van .Trissufipwha. mol bijzondere goed heid ontvangen doch niet willen toestaandat zijn vader naar Tur kije zou terug komen; zoo dat men gelooft, dat die pacha vooreerst in Rusland blijven zal. Zijne Koninklijke Hoogheid de Keurvorst van Hessen-Kassei heeft eene verordening tegen het tweegevecht gemaakt. Geen officier ihag, wegens vermeende beleediging zijne genoegdoening door een tweege vecht zoeken of de uitdaging deswege aannemen; de bcleedigde moet zich tot de bevoegde militaire of burgerlijke regtbank wenden, en de uitgedaagde moet van de uitdaging aangifte doen. Tot de strafbepa ling, welke de militaire regtbanken na te leven hebben behooren de volgende: Degene, die eeu ander tot een tweegevecht uitdaagt, zal met 3 tot 6 jaren arrest in eene vesting en hijdie de uitdaging aan neemt, met gelijk arrest van 1 tot 3 jaren gestraft worden. Heeft het tweegevecht werkelijk plaats gehad, en is eene partij daarbij ge dood, dan zal de overlevende naar de wetten op den moord en dood slag geoordeeld worden. Is gecne der partijen gedood, dan zullen béiden van hunne waardigheid ontzet, en daar en boven met tienjarig of levenslang arrest in eene vesting gestraft worden. Wie zich aan deze straffen door de vlugt onttrekt, diens vermogen zal in beslag ge nomen en zijne beeldtenis atni den openlijken schandpaal genageld worden. Die als secondant bij -een-tweegevecht dient zalwanneer ie mand gedood worcltmet tienjarig en anders met vijfjarig arrest in eene vesting worden gestraft. GROOT-B RITTANNIEN. Londen, den 26 januarij. Zaturdag heeft de minister Peel eene audiëntie bij den Koning gehad. Eergisteren is er op het bureau van buitenlandsche zaken een; kabinetsraad gehouden, die omtrent 2 uren geduurd heeften waar na de russische ambassadeur eene conferentie met den graaf van Aberdeen, beeft gehad. De heer Tierneyeen der oudste en uitstekendste leden van het huis der gemeenten is gestorven. Hij behoorde tot de oppositie-partij, aan wier lioofd hij stond sedert den dood van den heer Ponsonby. FRANKRIJK. Parits, den 25 januarij. Gisteren hebben de ma ires dezer hoofd stad, henevens derzelver adjuncten met den prefect van de Seine aan him hoofd, zich bij Z. M. vervoegd, ten einde aan Hoogst- deuzelven uit naam der ingezetenen en vooral der behoeftigen li li nne erkentelijkheid te betuigen voor de grootmoedige gift vau 60,000 franken aan de armen gedaan. Z. M. liceft ben zeer min zaam ontvangen enonder anderenden prefectdie het woord voerde, in de rede vallende', geantwoord: »Men is mij geen dank schuldi s; ïi' heb slechts de inspraak van mijn hart gevolgd.'" Des avonds heeft Z. M. de groote opera met. deszeifs tegenwoor digheid vereerd. Hoogstdezelve werd met de meeste geestdrift door een buitengemeen luisterrijk en talrijk publiek ontvangen. De voorstellingwelke dien avond plaats had, geschiedde geheel teu voordeele der armen, en men wil, dat dezelve meer dan 5o,ooo franken heeft opgebragt. Mejufvrouw Sontag beeft zich hij die gelegenheid voor de laatstemaal doen hooren. Het bevestigt zich dat het spaansche gouvernement eene bulle van den Paus heeft bekomen om ten voordeele van den Staat f <le goederen te mogen verkoopen welke voorheen aan de inquisitie hebben toebehoord. Men is daarover in het algemeen zoo veel te meer verheugd, omdat zulks alle denkbeeld, van herstelling dier hatelijke gewetensregtbankwaarvqpr jiien nog steeds bevreesd was -geweest, geheel doe.t vervallen. Vele inwoners van Parijs hebben voor eenige dagen een* slecht gedrukten brief ontvangen gedagteekend Luxemburg den 6 januarij i83o, en onderschreven door eenen zich noemenden her tog vdn oj-mandi.cn, die niets minder vraagt dan den troon van Frankrijk, als zijnde dc zoon van Lodewijk XFIdie op den 29 junij 1794 ldt den tempel ontvoerd is. Hij beklaagt 'jzich zeer over zijne onwettige verbanning van het frausche grondgebied en gewaagt, voorts, vah een- verzoekschriftdat hij in 1828 aan de kamer der pairs heeft aangeboden. De gewaande dauplii'ysgelijk Mathurin, BruneauPeisat en anderen, waven, naar zijn zeggen, slechts werktuigen van de politie, welke langs dien wég'zijne vor dering in verdenking wilde brengen. Reeds voor eenige jaren zijn er van dezen hertog1 van JSormandie brieven in omloop geweest van denzelfden inhoud; destijds* is er 'weinig aclit op geslagen, en waarschijnlijk zal het nu even zoo gaan. Men maakt zich tp Pau tot eene groote wolven-klopjagt gereed, dewijl het getal en de vermetelheid dezer diepen aanhoudend toe neemt. Meer dan vijf honderd personen zoowel klopjagers als schut ters, moeten de behulpzame hand daartoe bieden onder- bevel van een' opperhoofd, die de bewegingen zal besturen. Het Memorial des

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1