ADVËRTENTIEN. Te Zierikzee, bij A. DE VOS, Jz., Stads-ilrukker. »Öp grond van dit alles vulde de generaal O'Leary met verdub- hélden moed en ïnct nog meerder spoed dan te voren, voorwaarts. D;n 17 October ontmoette hij eindelijk, bij Santuario, in de nabij heid van het bovengenoemde Marinilla, de hoofdmagt van den gene- l'uaj Cordova, die slechts uit 3oo man bestond en door hem zeiven Werd aangevoerd. Het kwam weldra tot een. treffenhet gevecht duurde ruim twee uren, waarbij Cordovcl en.de zijnen zich op eene wijs verdedigden die eene hetere zaak waardig was geweest. De troe pen van O'Leary, die ongelijk sterker, dan hunne vijanden, doch door eer.cn snellen marsclilangs schier onbruikbare wegenzeer vermoeid waren, behaalden de overwinning; evenwel niet, dan na dat de generaal Cordova en 200 zijner aanhangers gesneuveld en de overige muitelingen allen zwaar gekwetst waren. Na deze overwin ning, schijnt het den generaal O'Leary weinig moeite gekost te heb ben om ook nog eenige andere bemjen opstandelingen die afzon derlijk in de provincie Antiocjuia rondzwierven, tot onderwerping te brengen en de orde aldaar geheel te herstellen. Kort na het eindigen van den slag, heeft genoemde generaal eene proclamatie aan de bewoners van bet; door hem bevredigde gewest gedaan, waarin hij hen verzekert, dat zij niets te vreezen hebben wanneer zij slechts geene nieuwe pogingen doen, om de openbare rust te verstoven. Te gel ij kor tijd heeft hij eene dagorder aan zijne troepen gerigt, waarin hij hun den'welverdienden lof toezwaait voor de betoonde dapperheid en volharding in het vervullen van de roem rijke taak, om den vrede 1e herstellen en het verraad te straffen. Onder anderen op het lijk van den hoofd toni teling Cordova wijzende zegt hij»Dit lijk, soldaten hetwelk gij thans met verontwaardiging en somberen ernst beschouwt is dat van een bedorven kind der for tuin. De edelmoedigheid van den bevrijder Bolivar had hem tot den hoogs ten rang van krijgsman verheven, en hem met eerbewijzen overladen. Door zijnen oh gewonen voorspoed heeft hij de wapenen tegen zijn vaderland en zijnen weldoener gekeerd. Moge zijn lot aan verraders tot les verstrekken en mogen alle getrouwe bewoners 1 Columbia aan u een voorbeeld nemen!" alle van FRANKRIJK. Marseille, den 9 januarij. De zee-prefect te Toulon heeft den handel doen onderrigtcn dat in de haven van Algiers kruissers wor den uitgerust. Dien ten gevolge is het vertrek van het. couvooi naar de straat, twelk op morgen moest plaats hebben, opgeschort, tot na de komst van een tweede oorlogschip, bestemd om het geleide te versterken. Beha(v,e het li aieschip Provence worden er in de haven van Toulon nog eenige fregatten van 60 en zf° stukken uitgerust. De bombar- deergaf j00tendie in den afgeloopen zomer gewapend ziju géwor den, bi ij ven steeds in dienst, en voorzien in liet geleide, 'twelk de koo;vaard ij schepen behoeven Ofschoon eene koude van 12° a i3° naar de schaal van Bean- murdie zich niet alleen in Provence maar ook in de naburige spaansche en italiaansche provinciën doet gevoelen eenige ongerust heid inboezemt voor de olijf hoornen schijnt zulks nog geene merk baren invloed op de prijzen der olie te hebben gehad. De uitgever van het dagblad der liberalen le Nouveau Phocéen, 't welk bier ter stede in t licht, verschijntheeft zoo vele veroordeelin- geu tot gevangenis en geldboeten ten zijnen laste gekregen, dat hij bet besluit beeft genomen, om zich elders te vestigen, en naar Nieuw- Orleans is vertrokken. Pap.us den 13 januarij. Men verzekertdat er bij het ministerie van oorlog oen nieuw ontwerp van wet op de conscriptie wordt gereed ge maakt. Volgens hetzelve zouden de contingenten worden verminderd, en tevens aan ieder opgeschrevene vrijheid worden gelaten om ben van den dienst vrij te stellen tegen storting eener som van i5oo franken in de kas van den ontvanger-generaal van het departement. Pieeds bij voorraad wordt dit ontwerp door sommigen hevig aangevallen. Zij zien'daarin geen ander oogmerk, dan om, in plaats vaneen natio naal leger, waarvoor men beducht is, een leger zemen testellen uit plaatsvervangers en misschien wel vreemde troepen, waarop men meer kan betrouwen. in Spanje doet zich de tegenwoordige winter zeer streng ge voelen. Rondom Sarragossa heeft men de hoornen op de openbare wandelwegen omgehaktom het volk brandstof te verschaffen waaraan groot gebrek was. Zondagochtend omstreeks een uur heeft men tusschen de straat Saint-Andre' des Arts en de Iioendermarkt alhier een lichtgevend luchtverschijnsel ontdekt, hetwelk een zoo sterken glans verspreidde, dat de wacht der brandspuitgasten meende dat er brand ontstaan was; het licht, dat weldra verdween werd tot vijf voeten hoog bo ven de huizen gezien. Men schrijft uit Toulon van den 15 dat zich dien ochtend brand had geopenbaard op het schip le Sceptre, een der schepen welke lot caserne dienen der zeesoldaten en aan welks boord zich 800 man be vonden. De voortgang der vlam was zoo sneldat dezelve zich spoe dig van het eene einde van het schip tot het andere vers ereiclde en al de pogingen, die men tot blussing aanwendde vruchteloos maakte. Het zelve is dan ook geheel afgebrand. Gelukkig was er geene de minste wind, anders hadden de overige schepen groot gevaar geloopenvan mede te worden aangestoken. Stellig was cle oorzaak van den brand nog niet bekend. Sommigen schreven dezelve toe aan de onvoorzigtigbeid van vijf zeelieden, die in bet cachot van bet schip waren opgesloten, en zich vuur hadden weten aan te schaffen 0111 zich te verwarmen. Vol gens anderen zouden zij met opzet de brand hebben aangestoken. N EDERLANDEN. Leeuwarden, den 18 januarij. Donderdag en vrijdag den 14 en i5 dezer heeft alhier een hardrijderij op schaatsen plaats gehad: een aantal van honderd en twaalf rijders, waaronder de meest geoefende uit dit gewesthadden zich bij de eerste inschrijving ter mededinging aangeboden -zoo dat herhaalde malen de aangewezen haan tér lengte van t63 neder]ellen, in clen tijd van 17 seconden is afgelegd gewor den; eindelijk heeft het LLalbe Holtes Hoitemawoonachtig in de Hom mer tsmogen gelukken den prijs te behalen, bestaande in honderd gulden en eene zilveren zak-tabaksdoosterwijl aan den bekenden Atze Geeris Atsma, van Terzooi de premie ten deel viel beslaande in dertig gulden,en een zilveren zak-horlogiewijders is aan Tjeerds Tabes An/iema, van .Acker^voudedpor.de directie eene extra-beloo ning toegezegd. De goede orde 'welke overal heerschic vermeerderde het genoegen van dit vrolijke volksfeest. Amsterdam den 18 januarij.- Een inwoner dezer stad heeft aan de armen der Hervormde gemeente de aanzienlijke hoeveelheid vaU dertig lasten rogge geschonken; tot heden heeft men den naam des edelmoedigcn geversdie alles schijnt in het werk gesteld te hebben om onbekend te blijveu, niet met zekerheid kunnen ontdekken. Men schat de waarde dezer gift op 5 a 6000 gulden. Donderdag heeft alhier het volgend ongeluk plaats gehad. George Stephan Schuppius Donkeroud 20 jaren, broodbakkers- knecht, voor zijnen meester eene boodschap aan den molen de Bok, aan het Blaauwhoofd, zullende verrigten liep, op den molen ge klommen zijnde de verkeerde deur uitlangs welke de wieken draai den en bekwam door eene. der wieken zulk een en geweldigen slag, dat de ongelukkige met verbrijzeld bekkeneel en verdere hoofdbeen deren van de stelling geworpen werd en dood ter aarde viel. 's Gravenhage den 26 januarij. Wij hebben reeds onderschei dene berigten medegedeeld omtrent den strengen winter in liet Zui den van Europa die gestrengheid laat zich thans ook in het Noor den gevoelen. Uit Kopenhagen wordt, ouder dagteekening van den 9 dezer, dienaangaande gemeld dat de Sond sedert verscheidene dagen geheel toegevroren is en dat er dagelijks een aantal menschen en sleden uit Landskroon en Malmoëin Zweden, in de hoofdstad van Denemarken aankwam. Zelfs voor Helsingeurwaar de Sond nog veel sterker stroom heeft dan voor Kopenhagenis het ijs va^t genoegj om mensehen te dragen. Den 2 januarij alleen waren er meer dan 1000 Zweden over het ijs te Helsingeur aangekomen, en nagenoeg een gelijk aantal Denen, van daar naar Helsipgborg den zeearm overgegaan. - De «abt Zinzcrliiig en zijne drie medebeschuldigden zouden gis teren van Gent te Brussel aankomen, alwaar zij in het gevangenhuis de Pciites Cannes, in verzekerde bewaring zouden gesteld worden. Nogtans zullen dezelve, zoo men wil, hunne in vrijheidstelling onder borgtogt verzoeken. Deze zaak zal van een' zeer langdurigen aard zijn; er zijn 56 getuigen tegen de beschuldigden, en het getal der ge tuigen tot ontlasting, is niet minder aanzienlijk. Men verneemt, cïat de heeren Spinnael en vcui de Weyer de verdediging van den abl Zin- zerling op zich genomen hebben. Middel curgden 18 januarij. In den naclit tusschen den i5 en 16 dezer omstreeks half drie uren, werd de landman Jan van Slays, wonende op den Schfoeweg onder dezer stads ambachten gewekt door het kermen van zijnen wachthondhierop zijne voordeur geopend heb bende teu einde de oorzaak daarvan te ontdekken ontvangt hij een ba jonet-steek in de linker borst, en ontdekt twee militairen gewapend met hunne geweren daar de bajonetten waren opgestoken; dezpna in huis binnengedrongen te zijn vorderen van hem eten en drinken, alsook zoo van hem als zijne dochter, geld, 'twelk zij hun uit vrees voor mishandelinggaven. I11 tusschen had de dienstmeid bij de naaste buren hulp ingeroepen, waaroA dan ook de landlieden Izaak Mida- vaine en deszelfs zoonde eerste met eene blaaspijp en de tweede met eene hooivork gewapend, toeschoten. De militairen bij de aankomst dezer personen hunne geweren tegen dezelve geveld hebbende, ontstond er een gevecht, waarbij een der genoemde landlieden ligtelijk aan de hand werd gekwest, maar zij echter het geluk hadden beide militairen te ontwapenen gevangen te nemen en naar deze stad te geleiden. Men heeft naderhand., bij de schuur van voornoemden landman J. van Sluysonder het stroo-dak, eenig tontel gevonden, en ontdekt dat reeds een gedeelte des daks in brand is geweest. Wij vernemen dat'de vermoedelijke bewerkers dezer misdaden zijn fuseliers van de 2de divisie van bet algemeene depót der landmagt en dat zij, dadelijk na het plegen hunner daden, alhier in arrest zijn gehragtterwijl door den auditeur-militair in dit provinciaal- kom mandement tegen hen wordt geprocedeerd. MIDDEN PRIJZEN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE ZIER1KZEE. van den 14 Januarij i83o. De Nederl. Mudde Oude Tarwef 11.00 a 12.0c Nieuwe dito 1829 - 7.00 a Rogge- 5,oo a Winter Gerst- 4 a Zon.er dito- 3.20 a Hayer- 2.00 a Paardeboonen- 4 a Wille boonen- 4 ;i Evuir.e tlilo- 6.00 a Graamvè erwten- 7.00 9.00 6.25 4.20 3.70 2.40 4-5o 4 5o 10.00 De Nederl. Mudde. Groene erwtenf 4-oo a 6.00 Geelc dito- 5.00 a 6.00 Koolzaad- 11.00 a 12.00 Zaai-Lijnzaad- 10.00 a 11.00 Slag-Lijnzaad- 5.00 a 6.00 Raap-Olie ic Zierikzee y 00.00 per vat Dito bij partij- 00.00 va Lijn-Olie bij partij - 00.00 Raapkoeken- 77.00de 1000st. Lijnkoeken- 100.00 Heden hebben wij het verlies te betreuren van het, overlijden on zes gel iefd en Moeders ELISABETH van den BOSCH, We duwe van wijlen den Kaptein J. van der PLAS, in den ouder dom van 78 jaren. Na eene allergezegendste gezondheid, die slechts in cle laatste twee jaren wankelende was, ontsliep zij, nog onver wachts zeer spoedig doch zeer zachtterwijl hare hand bezig was den armen wel te doen. Wij geven van dit, voor ons zoo. tref fend verlieshij deze kennis aan hare en onze vrienden en he kenden. A. C A L A N D. Middelburg, C. W. GALAND, den 11 Januarij i83o. geboren van der Plas.

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 2