ZIERIKZEESCHE 'COÜEASÏ. No. 8-9. Bingsda Petersburg, den 6 januarij. De winter is alliier, in de laatste Ao. den 26-29 Januarij. I <9; NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. dagen van december, buitengewoon streng geweest. De koude was zoo hevig dat de winter-vermaken hebben moeten gestaakt worden en dat de sledevaarten, welke hier anders zoo zeer in zwang zijn, daardoor bezwaarlijk konden verrigt worden. DUITS C H LAND. Frankfort, den 14 Januarij. De pest, die te Odessa in het mi litair gasthuis uitgebroken is, heeft, volgens de laatste berigten zich niet verder verspreid. Van nieuwe zieken verneemt men niets en van de meuschen die vroeger in de quarantein gcbragt waren zijn twee gestorven. De rust van de inwoners is door niets gestoord, ge worden. De president van Griekenland heeft aan den senaat doen weten, dat de achterstallige 5oo,ooo francs onderstands penningen van wege Frankrijk ter beschikking van hel gouvernement zijn gesteld, en dat de fransche resident hem hoop gegeven heeft, dat de Koning zijti meester'voortgaan zal mei de Grieken weldaden te bewijzen bijaldien de sommen, welke bij ben reeds verstrekt heeft, wezenlijk tot nut des lands besteed zijn. De president heeft zijn verlangen betuigd, dat "het Zijne Majesteit den Koning mogt behagen om zich met zijne geallieerden borg te stellen voor de leening van 6o milioen francs, die Griekenland, heeft gevraagd, en tot verkrijging van welken borg- togl reeds verscheiden pogingen gedaan zijn, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Bij deze gelegenheid heeft de pre-ddent den. senaat Verder herinnerd wat Karet X al voor Griekenland beeft gedaan en dat het aan zijne edelmoedigheid een groot aantal wapenrustingen te danken heeft, zoo ais bet ook va-- den Keizer van Rusland zes dui zend snaphanen en twaalf stukken kanon ten geschenke heeft, gekre gen. Om al die Weldaden behoorlijk te erkennen moet de natie hare krachten verdubbelen, ten einde de organisatie barer krijgsmagt te volmaken, en daartoe moet de senaat voornamelijk medewerken. Toen do senaat werd aangesteld hield de president eene redevoe ring, waarin hij de leden van dat nieuw ligebaam van staat opmerk zaam maakte op den arbeiddie bun voorgelegd zal worden. Be halve de belangrijke onderwerpen tot het binnentandsch bestuur be- hoorendemoeten zij zicli onledig houden met die vraagstukken waarover buiten 'slands onderhandeld wordt en wier oplossing een zoo grooten invloed op het lot va^n Griekenland moei hebben. Om trent die hooge belangen had de president nog niets beslissends ver nomen doch hij vleide zich binnen kort de verzekering te kunnen ïnededeelendat de natiedank zij de vermogende bescherming van haren doorluchligen weldoener, en onder het regt der volken, wel dra de vruchten van hare lange en, bloedige opofferingen zal plukken. Maar hoe meer Griekenland naar dit gelukkig oogenblikt haakt, zoo veel te meer moet het door het bevorderen van zijne staatkundige we dergeboorte en het bevestigen van de orde binnen 's lands toonen, dat het dit geluk waardig is en ook biertoe wordt hoofdzakelijk ver- eischt, dat de senaat niet te kort schiete in het vervullen van zijne pligten. Volgens bijzondere brieven uit Konstantinopel van dén io de cember, zou er, niettegenstaande de uitvaardiging van den 'ferman, waarbij de Sultan aan alle zijne christelijke onderdanen eene volledige amnestie verleend heeft, in de provinciën nog altijd eene groote gis ting heerschen en zoude Adrianopelwelke stad het vereenigings- punt der ontevredenen was, door eene zeer aanmerkelijke krijgs magt, die op niet minder dan 4°>ooo man begroot werd, bezet wor den. Men verhaalde tevens, dat de voormalige groot-vizier als gou verneur van Adrianopel zoude benoemd worden. Berlijn, den 20 januarij. Aangezien de lastwelke gedurende den oorlog met Turkije op de inwoners van TMieuw Ruslanden de nabij ge legene gouvernementen ten gevolge van het doortrekken en onderhou den der krijgsbenden en het stremmen van den handelheeft gedrukt, heeft Z. M. de Keizer van Rusland aan de inwoners van die landstre ken de achterstallige belastingen, welke zij verschuldigd waren deels geheel, deels voor de helft kwijtgescholden. Insgelijks is de vrij dom van belastingen welke aan de inwoners van Odessa Taganrok, Thcodosia en Kcrtsch verleend is nog met drie jaren verlengd. In eenen brief uit Peravan. 6 december door het petersburgsche dag blad medegedeeldkomeu onder andere, de volgende bijzonderheden voor, nopens het gehoor hetwelk de buitengewone russische gezant graaf Otioffte Ramis-Tschiflik hij den Sultan gehad beeft. "Na dat de graaf den 3 december te Pera was aangekomen ten einde den volgenden dag in bet gehoor bij den Sultan te worden toegelaten, werd bij dadelijk, zoo als zulks gewoonlijk bij de komst van eenen vreemden gezant geschiedt, uit naam der Porte begroet. Men merkte echter op, dat de geschenken door een persoon van veel hoogeren rang werden overgebragt, dan gemeenlijk plaats heeft. »Den 4 begaf de graaf zich met z'jn gevolg, hetwelk uit den staats raad Franckini, ais tolkbeuevens twee officieren en twee onder-offi- eieren bestond, naar het gebouw hetwelk de Sultan te Ramis-Tschi flik iu der haast had laten gereed maken en werd aldaar door eenen adjudant van den Sultan opgewacht, en door eenige Lurksche krijgs lieden die iu rijen geschaard stondenmet militaire eerbewijziugen begroet. De reis-effendi kwam insgelijks den graaf begroeten en deelde hem mede dat de regering het van haren pl.igt had gerekend aan de overheid te Adrianopel bevel te geven om voor de zieken die aldaar 111 het militair-hospitaal waren achtergebleven dc grootste zorg te dragen, en om de kazernen, die aan dat hospitaal verbonden zijn, geheel ter beschikking der Russen te stellen. De graaf antwoord de, dat door dezen maatkring alle zijne wenschen waren voorgekomen, en betuigde voor denzelven zijnen dank. Vervolgens door den reis-effendi bij den Sultan binnengeleid zijn de boog de graaf zich op de europesche wijze voor den Grooten Heer, die onder eenen troon-hemel gezeten was en bood hem den brief aan vau Z. M. den Keizer. De reis-effendi ontving den.brief, en overhandigde dien knielend aan zijnen meester. De gezant gaf daarop te kennen, dat hij van den Keizer in last had, dat geschrift als een onderpand van dcszclfs gevoelens aan den Sultan ter hand te stel len en dat Z. M. hem tevens bevolen had, om er mondeling de ver zekering bij te voegen, dat Z. M. hartelijk wenscbl, dat de vrede van Adrianopel van eeuwigen duur moge zijn en verlangtom persoonlijk in vriendschap-betrekkingen met. den Sultan te treden, tot welk voor namelijk dit gezantschap naar Konstantinopel gezonden was. »De Sultan liet door den reis-effendi hierop antwoorden, dat hij het bewijs van die vriendschappelijke gezindheid des Keizers met dankbaarheid ontving, dat bij sedert bet herstel des vredesgeenen anderen wenscb had, dan dat die vrede in stand mogt blijven, en dat cle naauwkeurige uitvoering van bet gesloten vredes-verdrag bet voorwerp zijner aanhoudende zorg zoude zijn. »Bij gelegenheid, dat de graaf van de heilrijke gevolgen sprak welke bet persoonlijk vertrouwen tusschcn de beide vorsten zoude hebbenantwoordde de Sultan, dat bij aan den Keizer, door bet zenden van een buitengewoon gezantschap naar Petersburgeen spre kend bewijs bad gegeven van zijne gezindheid. De graaf gaf daarop te kennen dat de zending van Hcdil-bcissa aan den Keizer zeer aan genaam was. »Het gelaat, des Sultanshetwelk hij den aanvang van het gehoor somber en ernstig geweest was, werd allengs opgeruimder, en bij trad weldra, zonder tusschenkomst van den reis-effendi, met den. gezant in gesprek, welke deze gelegenheid niet liet voorbij gaan zon der van de goedé houding en de bedrevenheid der geregelde troepen te gewagen hetgeen de goede stemming des Sultans niet weinig scheen te bevorderen. Bij deszeifs vertrek liet de Sultan een zijner paarden, hetwelk gezadeld en rijk opgetuigd was als een blijk zijner welwillendheid den gezant aanbieden hetwelk deze, als een nieuw bewijs vau ouder scheiding, met dank aannam." GROOT-BRITTANNIEN. Londen, den 9 Januarij. Een half officieel dagblad, bet Cozrt- Joaraal, meldt, dat men het omtrent alle voorloopige schikkingen om Prins Leopold op den troon van Griekenland te plaatsen eens is en dat de uitslag der onderhandelingen is ter .kemiisse gebragt van de onderscheidene hoven wier gezanten daaraan deel genomen heb ben. IntusschcLi zouden er zicli nog eenige zwarigheden hebben op gedaan welke eene nadere regeling zouden vereischen. De beroemde schilder, de beer Lawrencepresident der aka- demie van beeldende kunsten, 'alhier, is voor eenige dagen overleden. De amerikaansche dagbladen bevatten, omtrent lipt dempen van den opstand, welke iu de afgelegene provincie van Columbia, Anlioquia, tegen Bolivar was uitgebarsten, de volgende bijzonder heden "De generaal O'Xemy, die met eene afdeeling troepen uit Bogota tegen de opstandeliugen was opgetrokken, kwam, na eenen moeijelij- kcii togt over het gebergte, den 11 October te Canoas aan. Overal op zijnen weg bad bij de on dubbel zinnigste blijken gegeven van ge hechtheid der ingezetenen aan liet bestaande gouvernement en van bunnen afkeer tegen het hoofd der opstandelingen, den generaal Cordova, ontvangen, en was hem zulks met der daad bewezen door het aanbrengen van muilezels en andere lastdieren tot het vervoer zijner krijgs- en mondbehoeften. Bij het verder voortrukken, ontwaarde de generaal O'Lcary, dat de muitelingen zekeren belangrijken post aan de brug del Baklezero, welke als de sleutel van bet gewest, dat zij tot liet tooneel hunner oproerige bewegingen gemaakt hadden, kon aangemerkt worden, geheel hadden verlaten. Kort hierop ont ving bij eene deputatie van de voornaamste ingezetenen van liet stadje Marinilla, die hem verzekerden dat, daar de opstand van Cordova bij de bevolking geen bijval vond dezelve besloten bad, liet juk van dien dwingeland af te werpen en dat een aldaar wonend geestelijke bereids, in bet geheim, een goed aantal manschappen vereeuigdbad, die, op den eersten wenk, zicli met liet leger der wettige regering zouden vereenigen. Te Madelline, waarin bet door Cordova opge worpen bestuur deszelfs zetel gevestigd badwas reeds eene zamen- zwering tegen hem uitgebarsten, die niet dan door het fusilleren van eeuige officieren had kunnen gestuit worden.

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1