No. 101. ZIERBELZEESCHË frr. Vrijdag BESTUREN EN AB NIE UWS TIJDINGEN. Ao. 1829. COURANT. den 18 December. frno justitja. BEKENDMAKING. De Procureur-Generaal bij het Hoog-Geregtshof te 's Gravenhage als daartoe van hooger hand gemagtigdlooft bij deze uit eene premie vau vijf en twintig duizend nederlAndsche gulden aan den genen, die de Juweclcn, Panrl.cn, en andere kostbaarheden, welke ia den nacht tusscheu den 25 en 26 September 1829, in liet Paleis van Zijne Koninklijke Hoogheid den Heere Prinse van Oranje bin nen de Stad Brussel, zijn gestolen, zoodanig als dezelve in de daarvan vervaardigde en alomme verspreide lijsten en tefekeningen zijn beschreven en aangeduidzal te regt brengenof wél zooda nige aanwijzingen doendat die scliat in zijn geheel ontdekt wor de; welke premie zal verdubbeld en dus tot vijftig duizend hederlandsche GuiDEN gebragt worden wanneer tevens de dader of daders aan den Regter met genoegzame zekerheid zullen worden bekend gemaakt of aangewezen. Zullende voorts aanzienlijke belooningen worden geschonken aan den genendie slechts een gedeelte of wel enkele der gestolene kost- baarbeden zal te regt brengen of wel deswege zoodanige aanwij zingen of opgaven doendat eene of meer van die kostbaarheden ten gevolge, daarvan in handen geraken en aan Zijne Koninklijke Hoogheid terug bezorgd wordenwelke belooniugen steeds even redig zullen zijn aan de-waarde der terug bezorgde kostbaarheden. 's Gravenhage den 5 November 1829. A. W- PHILIPSE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE gezien het schriftelijk verzoek van den Arrondissements Ijker van den eersten dezer maand. Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen dezer Stad en bet Poort-Ambachten meer bijzonder van de Fabriekan ten der Nieuwe Maten dat de Modellen voor de hlikke Olie maten gedraaide houten Melkmaten en tinne Vochtmatenwelke op deli 1 April i83o algemeen moeten zijn ingevoerd en van dat tijdstip af, voor den handel in het klein uitsluitend moeten wor den gebezigdbij den Arroudissements-IJker alhier dagelijks door een ieder kunnen worden bezigtigd, opdat bij de vervaardiging der Vochtmaten voor het gebruik der In- en Opgezeteuen deze Modellen stiptelijk worden gevolgd. Wordende de belanghebbenden nogmaals aangemaand, om zich deze gelegenheid ten nutte te maken en zich in tijds van de be- noodigde Vochtmaten te voorzien. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage zal déze in de Stads- Conrant worden geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 2 Decem ber 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. de JONGE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris w. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Terwittigen bij deze de Gegadingdendat door Hun zal worden overgegaan op Woensdag den drie en twintigsten dezer maand, des voormiddags ten negen ure, tot den openbaren verkoop aan den meestbiedenden en laatsten verhooger van alle de Boomcnstaande op en in de belling van de Stads wal, tusscheu de Noordha ven- en Nobelpoorten dezer Stad. Zierikzee, den 12 December 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de C R A N Evt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. RUSLAND. Odessa, den 21 november. Twee huizen in de Moldavanka wer den den 9 dezer afgesloten, en daags daaraan naar de wijze van Guiton-Morvaux gezuiverduit hoofde zij gemeenschap mot besmet te personen hadden gehad. Desniettegenstaande heeft er zich den 19 dezer de pest in geopenbaard. Negen joden werden plotselijk ziekdrie hunner stierven gisterende overigen zijn naar het qua rantaine-gesticht gebragt. De britsche gezant te Konstantinopel heeft onlangs aan boord van het engelsche fregat Bloiula een prachtig feest gegeven; het welk de vreemde gezanten en een aantal liooge ambtenaren der Porte bijgewoond hebben. Het avondeten had ten ionic plaats. Na dat ieder der turksche ambtenaren eene polonaise gedanst had, gaf hij den arm aan eene damegeleidde ze naar de tafelnam ne ven haar plaatsen at en dronk even als alle overige gasten. Eerst 's morgens ten 4 ure ging het gezelschap uiteen. DUITSCHLAND. Weenen, den 3 december. De Porte heeft nu ook de maatre gelen ingetrokken, welke voor twee jaren tegen de katholijke Ar meniërs genomen waren. Zij kunnen naar Konstantinopel terug- keereu en aldaar hunne godsdienst weder vrij uitoefenen. De turksche vloot, welke gedurende verscheidene maanden in de bogt van Bujukdere gelegen heeftis naar de hoofdstad terug gekeerd. Men gelooft, dat de turksche schepen, welke den slag van Navarino ontkomen zijn en sedei't in de haven van Alexandria gebleven waren thans ook van daar naar Konstantinopel zuilen vertrekken. Dit eskader bestaat uit een oud onbruikbaar linieschip van 80 stukken6 fregatten van 44 4^ stukken 7 korvetten van 22, 2 brikken van 20 en een schoener van 16 stukken. Volgens berigten van de wallachijsche grenzen beeft de rus sische generaal Kisselejf den handel op den Donau weder vrijgesteld. Dit is voor de Turken van veel belang voor den aanvoer van zoutwaaraan zij gebrek begonnen te lijden. Het russische le ger bij Schumla alsmede bet 2de korps onder bevel van den ge neraal Pahlcn hebben bevel ontvangen om naar Rusland terug te keeren. Het russische hoofdkwartier zalna de ontruiming van Adrianopelnaar Selimno aan den voet van den Balkan verlegd worden, en gedurende den winter aldaar verblijven. Frankfort, den 11 december. Uit Bucharest wordt den 16 no vember gemelddat Giurgewo daags te voren eindelijk door dé Turken ontruimd en aan de Russen overgegeven is. De Russen zijn er onder krijgsmuzijk binnengetrokken en door de ingezetenen met groote geestdrift ontvangen. De turksche bezetting is voorlo pig inde voorsteden gehuisvest, en zou zich den 27 november naar Rustschuck begeven. - Het smijrnascbe dagblad van den October geeft berigt van den opstand die in Natolie uitgebarsten is. Het acht dien niet van zoo veel belangals de geruchten deden vermoeden en verzekert, dat het hoofd van denzei ven Seidek, door zijne kneve larijen reeds allen invloed verloren heeft. Wijders zou, ingevolge de bevelen die uit Konstantinopel ontvangen warenAYZes-aga met eene krijgsmagt tegen liem optrekken en men twijfelde niet of deze zou hem spoedig te onder brengen. Bij het schrijven dezer berigten (2Ü October) waren de bergen in den omtrek van Smijrna met sneeuw bedekt. De oudste lieden aldaar herinnerden zich nietdat de winter in dit jaargetijde was ingevallen wanneer men in die streken gewoonlijk het zachtste en fraaiste weder heeft. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 12 december. De boog belangrijke bood schap, welke, namens Z. M. den Koning, 'gisteren in de zitting van de tweede kamer der Stateu-Geiieraal is ingekomenluidt als volgt: Edel Mogende Heeren Het onhverphetwelk wij u edel mogend en hiernevens aanbiedenis het treurig maar noodzakelijk uitvloeisel, der in sommige gewesten des Rijks bestaande omstan digheden. Bij liet genot van buitenlandschcn vrede en inwendige rustbij het bloeijen van zoo vele takken van bestaan en nijverheid bij liet aanwezen van zachte wetten en staatkundige zoo wel als burgerlijke vrijheid, zien wij een klein gedeelte onzer on derdanen, door overdrijving misleid en door dweepzucht van kwaadwilligen aange zet- alle die zegeningen miskennen, en zich op eene lioogslbedenkelijke en erger lijke wijze tegen de regeringde wetten en tegen onze vaderlijke bedoelingen ver zetten. Het misbruik der drukpers, welker vrijheid wij g.ewenscht hadden, met mindere beperking dan in eenig land van Europa plaats hebben, te verzekeren, heeft maar al te ongelukkig de liand geboden tot aankweeking van onrust, •ineenigheid en mis trouwentot het verbreiden van leeringen, even gevaarlijk voor het bestaan van alle maatschappelijke instellingen, welke ook, derzelvcr vormen van bestuur zijn mogen, als ten eenen male strijdig met de regering der Nederlanden, door de grondwet ge vestigd, en met die regten van ons huis, welker uitoefening wij nimmer hebben ver langd zonder bepaling te zien voortduren maar uit eigene beweging zoodanig heb ben beperktals wijvoor liet duurzaam welzijnde zeden en de inborst der natie liet meest geschikt oordeelden. Die drukperswelker grondwettelijk genot uitbreiding van kennis en verlichting ten doel heeft, door kwaadwilligen verlaagd tot het middel om wrevel én misnoegen godsdiensthaat en partijschap, bedilling en opstand te doen geboren worden, beeft, de openbare rust, de krachten van den staat, den onbelemracrden gang des bestuurs en de pligtsbetracbting in openbare betrekkingen zoodanig aangegrepen en onder mijnd, dat het ons tot een smartelijkcn pligt geworden is, onze gemeenschappelijke aandacht ernstig daarop te vestigenen door vaste maatregelcu en goede wetten ie zorgen, dal de welvaart van den staat, de trouw en liefde onzer onderdanen, de aan sluiting rondom de monarchale regering door eene grondwet getemperd, met e'cit woorddat ware vrijheidorde en wetin het rijk der Nederlanden geëerbiedigd en bewaard blijven. Daartoe schijnt het ons noodig edel mogende heeren 1 dat wijbij gelegenheid der aanbieding van eene wet, welke alleen ten doel heeft, om, door beteugeling vau het kwaad, het genot van het goede te bewaren, onze eigene beschouwing over den gang des bestuurs van ons koningrijk openleggen. Vestigen wij ons oog op de godsdienstige belangen der ingezetenen, dan bevinden wij, dat eyen als de leuze van de godsdienst, welke wij en ons huis op het voet-

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1