ADVERTENTIEN. men van liet plan eener leenïng ïn Engelandtegen verpanding tier tollen van Smyrna en Konstantinopel. De oudste zoon van den oostenrijkschen staats-kansellerprins von Metternich, welke aan het oosten rij ksche gezantschap te Parijs Verhonden wasis voor eenige dagen te Weenen overleden. GKOOT-BR 1 TT AN NI EN. Londen den 8 december. Een paket-boot uit de West-Indien beeft het berigt aangebragtdat in een afgelegen bergachtig oord van Columbia een opstand tegen het gezag van den dictator Bo livar is uitgebarsten onder aanvoering van den .generaal Cordo vaBij afwezigheid van Bolivar, die zich steeds in Guayaquil bevond, bad men 5oo soldaten uit Carthagena tegen de opstan delingen afgezonden, die gezegd werden, niet sterker te zijn dan 3oo man. De keuzen voor het aanstaand congres, [t welk. jn januarij moest geopend worden vielen meestal uit ten voordeele van de partij van meer genoemden dictator. Brieven uit Mexico .van 10 October maken melding van groo- te vreugdebedrijven ter zake van den aftogt der Spanjaarden onder den generaal Barradas. Men scheen niet geheel gerust ten aanzien van den generaal Santa Anna, en sommigen meenden dat hij wel ligt van deze gelegenheid gebruik zoude maken zich te gen bet bestaand gouvernement te doen geiden voorshands schijnt echter die vrees gccnen genoegzamen grond te hebben. De afdeeling van 5oo Spanjaarden welke van Nieuw Orleans was vertrokken, om de troepen van den generaal Barradas te verster ken, is voor Tampico verschenen doch, op het vernemen van liet' gesloten verdrag, naar de IJavannali gezeild. FIIANKR IJ K. Parijs, den 7 december. Volgens eene statistieke beschrijving van Parijs, welke door den prefect van de Seine is uitgegevenbe taalt Parijs jaarlijks 20 inillioen franken in de directe belastingen en meer dan 25 millioen aan bet stedelijk octrooi. Aan zegel- en registratie regten alleen is er in 1827 nicer dan x7 millioen opge- bragt. Voor de zegels der dagbladen die in de hoofdstad uitge geven worden moet jaarlijks meer dan vijftien honderd duizend franken worden betaald. De brievenpost verzendt dagelijks 36 dnizend brieven, cu ontvangt er ongeveer 25 duizend. Het maxi mum der dagelijksche ontvangst bedraagt in Januarij 17 duizend franken, en het minimum i5 franken in September. 5oo dui zend gefrankeerde brieven vertrekken jaarlijks uit Parijs: tweevijf den daarvan gaan naar buiten 's lands. De paspoorten brengen ongeveer 100 duizend franken in 'tjaar op; de jagt-acten iets meer dan 4° duizend. 26000 paarden zijn naauwelijks voldoende voor i5 duizend rijtuigen, die in alle rigtingen door de straten der hoofdstad kruisen, en men telt er n5 duizend dienstboden van beiderlei geslacht. De middelbare uilgaaf vau een ingezeteu van Parijs wordt op 1020 fr. 98 centimes begroot.. - Het gelaL geboorten he^ft, bij eene doorsnijding van zes jaren, 28,396 per jaar opgeleverd, onder welke men 10,000 onechte kinderen telt. 4,700 kinderen sterven in het jaar hunner geboorte. Men verzekert beden vrij stellig dat de ministers ten hoog ste onder elkander verdeeld zijneii hun ontslag gevraagd hebben. Elk der ministers, zegt de Conslitutionnellegt zijn veto op de plan- Ben des anderen, en de goede roomsche prins, de heer de Po- lignac, (de presideut van den raad) weet niet boe den vrede te gebieden, liij glimlacht tegen den een even aanminnig als bij tegen den beer de la Bourdonnayedaags voor deszeifs val glim lachte; hij zucht met den anderen en gaat bij zijne engelsche camarilla troost zoeken. Buiten staat om te bandelen maakt bet ministerie zich eene verdienste van zijne- werkeloosheid. Onze ministers zouden tot aan de. noodlottige vergadering der volksver tegenwoordigers eene kannuniken-zaligheid genieten indien maar de twecdragt niet in het kapittel was ingedrongen. De tijd der vergadering nadert nu toch ook, en de spoed, welke de bouwmees ter der nieuwe zaal voor de afgevaardigden maakt is eene ware oorzaak van verschrikking. Elke hamerslag aan die zaal is een doodslag voor de ministers. Middelerwijl spreekt men van een mi.isterie hetwelk meer in overeenstemming, althans minder te genstrijdig met de beide kamers zoude wezen." Volgens eene koninklijke ordonnantie van heden zullen den 10 januarij aanstaande in het openbaar aan de meestbiedenden Worden verkocht en toegewezen rentgevende schuldbrievan van 4 ten honderdbestemd om tachtig millioen franken op te leveren bet bedrag eener leeningwelke toegestaan is om het te kort op de inkomsten over 1827, 1828 en 1829 te dekken. NEDERLANDEN. Rotterdam, den 11 december. Woensdag avond waren de in woners van Utrecht weder getuigen van een brand, die in bet bo venhuis van eene slijterij op de Oude Gracht, bij de Bezembrüg, nitbarste en zoo spoedig de overhand namdat het bovenste ge deelte van het huis weldra eene roof der vlammen werd. Door de spoedig bijgebragte hulp werd men gelukkig de vlam meester, waardoor het benedenhuis in hetwelk zich veel sterke drank be vond als ook de belendende gebouwren bewaard werden. Te Ezingein de provincie Groningenis den 3 dezer een ge deelte van eene boerderij afgebrand, waarbij 17 runderen en 7 Varkens zijn omgekomen. Men bad het geluk gehad van nog 52 stuks horenvee en 28 paarden te redden. Een groote voorraad Van levensmiddelen was eene roof der vlammen geworden. Schiedam den 6 december. De dag van heden leverde ook al hier ongevciusde blijken van eerbied voor Zijne Koninklijke Hoog heid den Kroonprins kolonel-generaal der schutterijen. Vroeg reeds wapperden de vlaggen van den toren en andere gebouwen terwijl in het middaguur bet carillon zich deed hooren. Des mor gens ten 10 ure verzamelde zich bet korps officieren der dienst doende schntterijen ten huize van den beer majoor-commandant N. Coolen woonde met Ziju Ed, Yeryolgeas de openbare gods dienstoefening bij j om bet Opperwezen te danken teï? gelégenlieid der verjaring Van den zoo waardigen Vorst en de verlenging van zijn dierbaar leven af te smeeken; waarna ten een ure, door den- zeiven heer majoor-comDaandant het battaillon iii oogensehouw ge nomen en door Zijti Ed. zijne tevredenheid te kennen is gegeven over de goede houding en de bijzondere in zeer korten tijd ge maakte vorderingen der schutters, welke tevredenheid Zijn Ed. wel heeft willen herbalen aan de heeren Officieren, bij het gebruiken van eenige ververschingen na den afloop der inspectie, te zijnen huize. Zeer smaakvol en buiten verwachting voldoende was ook de illu minatie van wege het korps officieren aan de "sociëteit Concordia daargesteldde eene zijde prijkte met de verlichte en door guirlan des omgeven letters W. F. G. Jj. van den dapperen held van Wa terlooterwijl aan. den anderen kant bet woord schutterij, met lampions bezetvoorkwam. De feestviering werd besloten met een souper is> het lokaal van genoemde sociëteit, bij den kastelein L van den Bergti, hetwelk door bet korps officieren gegeven en ver eerd is geworden "met de- tegenwoordigheid van. heeren burgemees ter en wethouders dezer stad, en de heeren chefs der vroeger al hier bestaan hebbende schutterijhebbende de heeren chefs der dienstdoende schutterijen van VIaardingen en Delfshaven ook daar toe geïnviteerd door liuisselijke omstandigheden belet daaraaU geen deel kpunen nemen. Groot was de geestdrift der aanwezigen bij het drinken der toepasselijke toasteningesteld zoo door bet korps officieren als door de genoodigdenaan Zijne Majesteit onzen geëerbiedigdeu Koning Hoogstdeszelfs gemalin den vorstelijken kolonel-generaal en verdere leden van het Koninklijk Huis en droeg alles bet kenmerk'van ware en opregte hulde aan het Va derland en het koninklijk geslacht. 's Gr a ven mag e den 13 december. Degenera al-majoor Holtman is dezer dagen, uit Java, 11a een elfjarig verblijf op dat eiland, al hier aangekomen. Er zijn berigten uit Rio-Janeirovan den 20 september, van Z. M. schip de Bupelop hetwelk zich bevindt de heer van den Bosch, gouverneur-generaal van Nederlands lndie. Dat schfp was in genoemde plaats den 1 5 september aangekomen en zou eerlang de reis naar Java vervolgen. Zoo de gelegenheid eenigzins gunstig was zou men de Kaap de Goede IIoop niet aandoen. Alles was zeer wel aan boord. De hoop der talrijke muzijkminnaars in deze residentie, oirt onzen beroemden zanger, den heer de Fnigt uit Amsterdam, te hooren, welke voor eenige weken verijdeld werd, zal thans ver vuld worden, daar die heer aanstaanden woensdag, den 16 dezer, in den schouwburg alhier, een openbaar concert zal geven. Men verneemt, dat op. hetzelve ook de beroemde rotterdamsche pianist, de heer C. MühlenfeLtltzich zal laten hooren. Dooi' de spoedig ingevallen vorst, liggen onderscheidene schepen te Amsterdam in lading welke niet langs den gewonen weg kunnen vertrekken. Men heeft het plan geopperd om dei zelve door tiet Noordhollandsetie kanaal te doen uitijzen. Kr zijn dezer dagen in onderscheidene gemeenten nabij 'sHerto- genhosch vier kinderen, vau 9 tot i3 jaren en e'e'a man, door het ijs gevallen en verdronken. Gaoxrahes, den 10 december. Men verneemt, dat verschelde^ van de-voornaamste en aanzienlijkste ingezetenen dezer provincie zich zoo wel in deze stad als op onderscheidene plaatsen te plat ten lande vereeuigen, onfaan Zijne Majesteit dankadressèn aan té bieden dat Hoogstdezelve niet heeft toegegeven aan de vorderingen van eene algemeene onbeperkte vrijheid in het onderwijsen dat van die adressen afschriften zullen worden gezonden aan de Sta- ten-Generaal. v De Notaris J. MOSSELMANS, zal op Vrijdag den 18 December 1829, 's middags om 12 ure, ten verzoeke van de meer derjarige Kinderen van wijlen HUIBRECHT KOEVOETS en ADRIANA van KLOOSTER, voor de na te melden Perceelen eerst bij twee Veilingen en daarna in eene Massa in 't openbaar presenteren te verkoopen Een HUIS, ERVE en GEVOLG-EN, henevens eene/o- risante en wel hckalantte HOEF-SMEDERIJ, staande en gelegen aan de Noord- en Zuidzijde van. de Lammermarkt binnen de stad ZierikzeeWijk B Nos. 263 en 329, om met den eersten Januarij aanstaande te kunnen worden aanvaard. V PUBLIEKE FERKOOPING op de Hofstede van den Heer L. KRIJGSMAN DE GLOPPER, onder Elle- meet, op Maandag den 4 Januarij i83o, 's morgens 9 uren, ten overstaan van den Notaris van der HALEN, van ruim 4° stuks zware E S S E BOOMEN, allen zeer geschikt voor WERK- HO UT. Een L E E RL IN G benoodigdbij J. SLOTEMAKER Jz. Apotheker. UIT DE HAND TE KOOP een BAKKERS BULL, zoo goed als nieuw. Te bevragen hij den Uitgever dezes. De ondergeteekende voornemens zijnde, deszelfs Beroep te quiteren noodigt derhalve hij dezen uital degenen die iets aan hem verschuldigd zijn of van hem mogten te vorderen hebbqn om daarvan betaling of opgave te doen ten zijnen woonhuize te Dreischor, voor den isten Maart i83o. M. de GRANJE, Heel- en Froedmeesler. Xe ZIERIKZEE hij A. DE VOS Jz.Stadsdrukker, 1829,

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 2