ZBERIKZEESCHE COURANT. «'Ho. 100. Dingsdag 'BESTUREN EN ADMIN IS TRA TIEN. Zierikzeeden 12 December 1829. NIE UWS TIJDINGEN Ao. 1829. den 15 December. SLUITING DER GROOTE JAGT. N O T I F I C A T I E. De GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland; brengt bij deze Ier kennis van de belanghebbenden dat, door Zijne Excellentie den Heer Opper-jagermeester van Zijne Majesteit, Opper-houtvester voor de Noordelijke Provinciënmet overleg van Huil Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten in die Provinciede sluiting der Groote Jagt is bepaald op den 15 dezer maandmet zons onder gang; zullende die van de Jagt op Ganzen, Eenden en Heater snip pen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand biervan onwetenbeid voorwende, zal de ze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te geschieden gebruikelijk ismitsgaders in het Provinciaal blad geplaatst. Middelburg, den 9 December 1829. VAN VREDENBURCH. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERTKZEE gezien het schriftelijk verzoek van den Arrondissements ijker van den eersten dezer maand. Brengen hij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen dezer JStad en bet Poort-Ambacht, en meer bijzonder van de Fabriekan ten der Nieuwe Maten dat de Modellen voor de blikkc Olie maten gedraaide houten Melkmaten en tinne Vochtmaten, welke op den 1 April 180 algemeen moeten zijn ingevoerd en van dat tijdstip af, voor den handel in het klein uitsluitend moeten wor den gebezigd bij den Arrondissemehts-IJker alhier dagelijks door een ieder kunnen worden bezigtigdopdat bij de vervaardiging der Vochtmaten voor het gebruik der In- en Opgezeteuen deze Modellen stiptelijk worden gevolgd. Wordende' de belanghebhendeu nogmaals aangemaand, om zich deze gelegenheid ten nutto te maken en zich 111 tijds van de be- noodigde Vochtmaten te voorzien. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage zal deze in de Stads- Courant worden geplaatst. Gedaan t'èn Raadhuizc der Stad Zierikzeeden 1 Decem ber 1819. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. de JONGE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. p. KROEF. B E KEN D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Verwittigen hij deze de Gcgadingdendat door Hun zal worden overgegaan op Woensdag den drie en twintigsten dezer maand, des vobrmiddags ten negen ure, tot den openharen verkoop aan den meestbiedenden en laatsten verhooger van alle de Boomenstaande op en in de helling van de Stads wal, tusschen de Noordha- yen- en Nobelpoorten dezer Stad. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. BerlWn, den 7 december. Men heeft zeer gunstige tijdingen om trent den toestand van den keizer van Rusland. Zijne Majesteit be vond zich den ï6sten der vorige maand zoo weldat zijne genees- Iieeren besloten hebben geene bulletins meer publiek te maken. De keizer van Rusland zal ter nagedachtenis van zijnen door- luchtigen broeder, keizer Alexander, voor het winter-paleis te Pe tersburg eene zuil van rood graniet doen opi'lgtenin den smaak yan de bekende zuil van Trajanus, die 154 voeten hoog zal zijn en tot opschrift zal voeren de woorden: „Aan Alexander I het dankbare Rusland." De russische geheimraad, graaf van Mafuszetvicdie hier als courier uit Parijs aangekomen was, heelt zijne reis-naar Pe tersburg voortgezet. Hamburg, den 4 december. De Elve is thans tot in de pmstre- ken van Blankenese met ijs bedekt, alwaar men er dezen morgea reeds van Finkenwarder te voet overgegaan is. Ook is men heden uit de omstreken van Harburg door de Reibei'steeg over bet ijs met beladene liaiidsleden aan den Niederbaum en Grasbrock alhier aangekomen. Alleen bij Harburg wordt bet water door den lievi- gen oost zuid-oosten wind nog opengeiiouden; terwijl, volgens zeg gen boven Harburg bet ijs reeds zoo sterk isdat men met sle den met paarden bespannen er over rijden kan. Ook beneden waarts de Elve heeft zich bet drijfijs reeds zoo opeen gehoopt dat uit zee' komende schepen slechts inet moeite Guxhaven be reiken. Frankfort, den 8 december. Men verzekert, dat men bij de onderhandelingen over de grieksche zaken, die thans te Londen plaats hebbenhet reeds een geworden is over de voornaam te punten, en onder anderen beslist is, dat Griekenland geheel be vrijd zijn zal van de opperheerschappij der Turken en een monar- cbalen regeringsvorm zal bekomendoch wie den nieuwen troon bestijgen zalschijnt nog niet uitgemaakt. Deze keus is ook ver van gemakkelijk te zijn dewijl bij den vermoedelijken snellen voortgang der beschaving en de daarmede verbonden verheffing van -Griekenland, die staat, wegens zijne ligging, een groot politiek ge- wigt zal verkrijgen, en derhalve te letten zal zijn op vele belangen, welke door familie-verbindtenissen bevorderd of benadeeld kunnen, worden. Als waarschijnlijk vermoedt men dat een vorst uit een der kleinere "huizen van Duitschland gekozen zal worden om Grie kenland te regerensommigen hebben daartoe ook van den zweed- scben Prins Gustaaf JVassa gesproken terwijl anderen meenen dat deze Prins geenszins die eer bejaagt. Zeker zal bet geen ge woon werk zijn, om, bij de tegenwoordige buitenlandsche betrek kingen en met den inwendigen toestand van Griekenland, die na tie, welke steeds zoo veel stof tot gisting in zicli bevat, tot eenen gewensebten staat van wedergeboorte te brengen en met een goe<X gevolg op den weg voort te gaan op welken graaf Capo d'Istrias gedeeltelijk met vreemde hulp, gedeeltelijk door zijne eigene uit stekende kundigheden, vasten wil en nationalen geest, zoo veel in. korten tijd heelt gedaan. Ook mag men bet daarvoor houdendat de graaf zijnen pvesideutspost nederlegtniet om dat men bet be stuur, lioe moeijelijk ook, te zwaar schijnt, en niet om dat hij binnenlandsche kuiperijen of mededinging vreestmaar alleen uit hoofde der tegenstrijdige belangen van de groote Mogendheden. De president van Griekenland besteedt ook veel zorgen aan de opvoeding en het onderwijs der grieksche jeugd. Binnen kort zal bij ten minste i5o scholen gesticht hebben, waarvan elke van i5o tot 200 leerlingen tellen zal. Het getal der kinderen in Grieken land is buitengewoon groot en overtreft alle de in de statistiek be kende evenredigbeden. Van Bucharest schrijft men den 18 der vorige maand stel lig dat bet russisch hoofdkwartier van Adrianopel naar Aïdos verlegd wordt, en dat zelfs de hospitalen van daar zullen ver trekken waarna de plaats aan den pacha van Scutari zal overge geven worden. Bijzondere Brieven uit Bucharest, van dcu 16 november, meldendat den vorigen dag de vesting Giurgewo door de Turken ontruimd en aan de Russen overgegeven was geworden. Nadat de Turken de stad verlaten en de kwartieren, die hun voorloopig in de voorsteden waren aangewezen, betrokken hadden, was de af- deeling russische troepen welke vooreerst de bezetting zoude uit maken in de schoonste orde en met krijgsmuzijkde stad binnen getrokken en door de inwoners met geestdrift ontvangen. Den 2,7 zoude de turksche bezetting met haren krijgs- en mondvoorraad en geheele bagage naar Rutschuck worden overgescheept. De troepen van den generaal Geismar zouden hunne kwartieren op den linker oever der Donauvan Karakal tot Bucharestbetrek ken. De pest boezemde geene bezorgdheid meer in. Daarentegen wordt, aangaande de zoo even .genoemde ziekte, van de grenzen van Moldavië, onder dagteekening van aj novem ber geschrevendat het gezondheids-cordon tegen dc vorstendom men verdubbeld werd, omdat de pest in dezelve en in eenige rus sische districten zich wederom had uitgebreid. Reizigers werden, gedurende 4o dagengoederen gedurende drie weken in quaram taine gehoudende laatste werden daarenboven nog gereinigd. Verder melden de laatstgenoemde berigtendat men reeds in de vorstendommen overging tot de organisatie der troepenen dat derzelver oefening aan russische officieren was opgedragende di van zelve zoude voor de kleeding en Wapening zorgen. Het scheen, dat de keus der hospodars ook niet verre meer verwijderd-, wasmen zeide dat de Sultan eenige personenwelke hem voor- die waardigheid geschikt voorkwamenaan den keizer van Rusland had aangeduid. Met den gewonen post van Konstantinopel zijn volgens bij zondere berigtenbrieven van den 10 november, den 1 december te Weenen ontvangen. Dezelve houden in, dat de divan in diï laatste 14 dagen meermalen vergaderd was geweestter zake, ge lijk men meende van eene mededeeling van het kabinet van Lon den betrekkelijk de grieksche aangelegenheden. In den moeije- lijkeh toestandwaariïl de .geldmiddelen zich thans bevonden sprak

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1