ZEERIRZEESCIIE C O ÜR AN T. No. 99. Vrijdag besturen en administratien. nieuws tijdingen. Ad. 2LS2Ü. den 11 December. fero 7 us ti11 a. BEKENDMAKING. Dè Procul'eur-Gencraal bij bet Hoog-Geregtshof te 's Gravenhcigc als daartoe van lioöger band gemagtigd', looft bij deze uit eene premie- van- vijf en- twintig duizend nederlandsche gulden aan den genen,die de Juweelen, Paarlen en andere kostbaarhedenwelke in den nacbt tusscben den 2.5 en 26 September 1829, in liet Paleis van Zijne Koninklijke Hoogheid den Heere Prinse van Oranje bin nen de Stad Brusselzijn gestolen zoodanig als dezelve in de daarvan vervaardigde en alomme verspreide lijsten en teekèningen zijn beschreven en aangeduidzal te regt brengenof wel zooda nige aanwijzingen doendat die schat in zijn geheel ontdekt wor de- welke premie zal verdubbeld en dus tot vijftig duizend nederlandsche gulden gébragt worden wanneer tevens de dader of daders aan den Regter met genoegzame zekerheid zullen worden bekend gemaakt of aangewezen. Zullende voorts aanzienlijke belooningen, worden geschonken aan den genen, die slechts een gedeelte of wel enkele der gestolene kost baarheden Zal te regt brengen of wel deswege zoodanige aanwij zingen of opgaven doendat eene of meer van die kostbaarheden ten gevolge daarvan in handen geraken en aan Zijne Koninklijke Hoogheid terug bezorgd wordenwelke belooningen steeds even redig zullen zijn aan de waarde der terug bezorgde kostbaarheden. 'frGravenhageden 5 November 1829. A. W. PHILIPSE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE gezien het schriftelijk verzoek van den Arrondissementsijker van den eersten dezer maand. Brengen bij deze ter kennis van de I11- en Opgezetenen dezer Stad en het Poort-Ambachten meer bijzonder van de Fabriekan ten der Nieuwe Maten dat de Modellen voor de blikke Olie matengedraaide houten Melkmaten en tinne Vochtmaten, welke op den 1 April i83o algemeen moeten zijn ingevoerd en van dat tijdstip af, voor den handel in het kleinuitsluitend moeten wor den gebezigd bij den Arrondissements-Uker alhier dagelijks door een ieder kunnen worden bezigtigd, opdat bij de vervaardiging der Vochtmaten voor het gebruik der In- en Opgezeteuen deze Modellen stiptelijk worden gevolgd. Wordende de belanghebbenden nogmaals aangemaand, om zich deze gelegeuheid ten nutte te makenen zich in tijds van de be- noodigde Vochtmaten te voorzien. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage zal deze in de Stads courant worden geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 2 Decem ber 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. de JONGE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. RUSLAND. Odessa den i-4 november. Sedert den u dezer tot heden mor gen werden wij meer dan eens verschrikt door de tijding, dat dé pest zich binnen de stad verspreid had, het ware van de zaak is intusschendat er geen voorval plaats gehad heefthetwelk men als nieuw kan beschouwen. Den 11, is wel een jood met teeke- «en van besmetting in de. quarantaine der Moldavanka gestorven maar dit hospitaal was reeds sedert verscheidene dagen afgesloten en de gemelde jood had zich uit een afgesloten huis verwijderd. Bij eenen jood die gisteren morgen in de quarantaine aan de cheronsche poort gestorven is, heeft men mede teekenen van de pest gevondendoch deze was ook reeds sedert 10 dagen gade ge slagen. In de haven-quarantaine zijn 5 van de personen, die vroe ger reeds door de pest aangetast warengestorven, en een persoon is ziek geworden. Buitendien is er een schip hier binnengeloopen op hetwelk de pest was ontstaan. Twee der matrozen zijn aan boord gestorven; de overige manschap, alsmede het schip,, zijn sedert aan de gestrengheid der quarantaine-wetten onderworpen geworden. Petersburg, den i5 november. Z. M. de Keizer is sedert den 21 dezer volkomen aan de beter hand. In onze dagbladen leest men lieden het volgende: Zijne Majesteit de Keizer heeft van den veldmaarschalk graaf Dicbitsch Salalkansky herigt ontvangendat de uitwisseling der ratificatien van liet vredés-traktaathetwelk den i4 September te Adrianopel gesloten is, den 28 october heeft plaats gehad. Terwijl hij dit traktaat, waardoor de luisterrijk gevoerde strijd op eene gelukkige eu eervolle wijze geëindigd is, de grenzen van Rusland in Europa en Azie worden vastgesteld, verschaft hetzelve aan den handel van Rusland en van de gelieele wereld die vrijheid van scheepvaart, welke reeds lang voor alle volken eene behoefte was." DUITSCHLAND. Frankfort den 4 december. De russische garde is van Tult- scliin opgebrokenom naar Petersburg terug te keeren. Hieruit besluit men dat de Vorstendommen door de troepen van het tweede legerkorps bezet zullen worden. Te Jassy en Bucharest maakt men groote toebereidselen om die troepen te ontvangen'en men gelooft, dat graaf Pahlen daarover het hevel zal voeren. Men zegtdat Giurgewo den 4 november aan de Russen overgegeven is en dat zij Adrianopel den 11 geheel ontruimd hebben. Volgens verschillende berigten bemerkt men nog steeds eene groote verwarring in de daden en besluiten der Porte zoo dat, uitgezon derd die maatregelen welke de russische opperbevelhebber uit drukkelijk gevorderd heeft, het turksclie gouvernement bijua geen besluit genomen heeft, dat niet spoedig daarna weder Ingetrokken is geworden. Hieruit verklaart men ook het gedrag van den pacha van Scutari die waarschijnlijk begrepen heeftzich uiet zoo naauwgezet naar de bevelen van de Porte te moeten gedragen. In Podolie verspreidt zich tegenwoordig de pestdoch men hoopt, dat de koude en de voorzorgen, die de russische en oos- tenrijksclie regeringen nemen, het kwaad spoedig zullen stuiten. In de vorstendommen Moldavië en Wallachije is de pest volgens de jongste berigtenbij voortduring aan het afnemen. Daarentegen zijn in Bessarabie meer sporen van besmetting waar genomen hijzonder in de grensplaats Norosiliza. De gezondheids maatregelen zijn derhalve in deze streken en op de grenzen dei' Bukowina veel strenger gemaakten de wachtposten dubbel ca drievoudig bezet geworden. Volgens brieven uit Weenenvan den 27 novemberhad, men daar alstoen nog geene tijding dat Giurgewo aan de russische troepen was overgegeven. Brieven uit Bucharest, van den i3 no vember, verzekeren, dat de ontruiming van Adrianopel op dien dag nog niet begonnen was, en waarschijnlijk ook niet voor de overgave van Giurgewo plaats zoude hebben. Een gedeelte der russische troepen schijnt Adrianopel intusschen reeds verlaten te hebben. Van de Servische grenzen wordt gemeld, dat de russi sche gevolmagtigden te Konstanlinopel waren aangekomen, en hunne komst groote blijdschap had veroorzaakt. Te Konstanlinopel is het steeds rustig; maar in de turksclie provinciën schijnt de gis ting onder het volk niet te verminderen. Bijzondere brieven van de poolsche grenzen van den 26 no vember melden dat er nog steeds gesproken werd van de komst van Z. M. den keizer van Rusland te Warschauom aldaar den Landdag te openen uit hoofde van het reeds ver gevorderde jaar getijde werd dit evenwel niet voor waarschijnlijk gehoudenen meende men dat de genoemde Vergadering niet voor het aanstaande voorjaar zoude bijeen geroepen worden-. Dezelfde brieven houden in, dat men uit Jassy vernomen had, dat de russische garde reeds sedert eenige Weken Tulczijn verlaten had en op weg was naar Petersburg; dezelve was in vier kolon- uen verdeeld, cn zoude haren marsch zoo nemendat zij tegen het einde vau Januarij in de hoofdstad was. De vorstendommen zouden dus, ten gevolge vau het vertrek der garde, alleen doop troepen van de tweede armèe bezet wordeu. In Jassy en Bucharest werd alles tot derzelver ontvangst gereed gemaakt, en men meende, dat graaf Palilcii het hevel over dezelve zoude voeren. Men zeide dat Giurgewo den 4 aan de Russen zoude worden overgege venen dat Adrianopel den 11 geheel zoude ontruimd zijn' Uit Ancona 19 november, wordt geschreven, dat de laat ste brieven uit Alexandrie gewag maken van eenen stilstand in de krijgstoerustingen die tot nog toe aldaar plaats hadden én van het voornemen van Mèhemei-Aliom de expeditie die hij in den zin scheen te hebben op te geven. Men -wilde deze verandering- niet aan den inwendigen toestand des rijks iioch aan dén invloed der Verhevene Porto toeschrijven, maar gaf cencn andéren grond van dezelve op. Men zeide namelijk, datMehemct in der tijd van den kant eener groote europesche mogendheid de toezeggiug had ontvangen, dat zijne onafhankelijkheid zoude erkend Worden zoodra het hem zoude gelukken de barbarijsche roofstaten te be dwingen en aan zijn gebied te onderwerpen. Op grond dezer belofte zoude Ichcmct maatregelen genomen heb ben 0111 aan de gestelde voorwaarde te voldoen, doch thans plot seling berigt hebben ontvangen, dat de toestand van zaken veran derd was, eu dat de bedeelde mogendheid niet alleen hare belofte introk, maar hem ook aanraadde, van de gelieele onderneming af te zien om dat daarbij dé gewigtigstc belangen van Europa in het spel zouden geraken. Vooreerst scheen Mehcmct dezen raad, hoe ongaarne ook, te

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1