No. 98. ZIERIKZEESCHE Dingsdag BESTUREN EN ADMINISTRA TIEN. NIE U ITS TIJDINGEN. Ao. 1829. COURANT. den 8 December. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE gezien het schriftelijk verzoek van den Arrondissementsijker van den eersten dezer maand. Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen dezer Stad en liet Poort-Ambachten meer bijzonder van de Fabriekan te;! der Nieuwe Maten dat de Modellen voor de blikke Olie matengedraaide bouten Melkmaten en tinne Vochtmaten, welke op den i Hpril 183o algemeen moeten zijn ingevoerd en van dat tijdstip af, voor den handel in het klein uitsluitend moeten wor den gebezigd bij den Arrondissements-IJker alhier dagelijks door een ieder kunnen worden bezigtigd, opdat bij de vervaardiging der Vochtmaten voor het gebruik der In- en Opgezetenen deze Modellen stiptelijk worden gevolgd. Wordende de belanghebbenden nogmaals aangemaandom zich deze gelegenheid ten nutte te maken en zicli in tijds van de be- noodigde Vochtmaten te voorzien. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage zal deze in de Stads- Courant worden geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 2 Decem ber 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. de JONGE, vt. Ter ordonnantie vkn Dezelven De Stads Secretaris W W. J. P. KKOEF. DUITSCHLAND. Berlijn, den 3o november. Naar de laatste berigten uit Peters burg bevond zich Zijne Majesteit de Keizer van Rusland, den 21 dézer, nog ziek en was er in den loop zijner ziekte geene veran dering waargenomendoch deden zich daarin geene verontrustende kenteekenen op. Zijne Majesteit de Keizer van Rusland heeft aan den beroem den van Humboldt de St. Anna-orde van de eerste klasse geschon ken uit erkentenis voor de pogingen door dezen geleerde aange wend tot nas2ioring der schatten van het Uralgebergte. De reis van den heer van Humboldt in dat gebergte heeft aanleiding tot eene zeer belangrijke ontdekking gegeven. Reeds sedert twee jaren had hij uit hoofde der iu het oogloopende gelijkenis tusschen de bergen van Brazilië eu die van de Ural, het denkbeeld opgevat, dat in Siberieeven als in Amerikadiamanten te vinden zijn. Zijne reis versterkte hem in dat gevoelen en de keizerlijke kamer heer, graaf von Polier, die hem vergezelde, werd door zijne rede- lieu zoo overtuigd van de gegrondheid zijner veronderstelling, dat bij, kort daarna op zijne goederen bewesten de Ural aangekomen zijnde, dadelijk op eene plaats 260 wersten van Perm gelegen, waar goud gewasschen werd, naar diamanten liet zoeken. Zijne moeite werd met een gunstigen uitslag bekroonden hoezeer hem de noodige werktuigen ontbrakengelukte het den kinderendie met goudwasschen bezig warenreeds zeven stuks diamanten te ontdekken. Het is den hoogleeraar Parrot eindelijk gelukt de hoogste spits van den berg Ararat te bestijgen. Ilij heef dien moeijelijken togt den 21 October volbragtin gezelschap van een monnik en twee dorpelingen en op de kruin van den berg een kruis van vijf voeten geplant. Volgens zijne barometrische waarnemingen heeft hij de hoogte van den Ararat bepaald op 16,200 voeten, fransche maat, boven de oppervlakte der zee. Te Odessa was den 11 november het gevaar voor de besmet ting der pest nog niet geheel geweken. Van de verdachte perso nen die men in de laatste dagen in de haven-quaranteinplaats ge- bragt had, waren drie gestorven en zes ziek gewordeni De gouver neur-generaal heeft, ten einde den koophandel in deze moeijelijke omstandigheden zoo veel mogelijk te gemoet te komeneene com missie aangestelddie belast is met aan de kooplieden gelegenheid te verschaffen om de schepen aan hun adres te doen laden en alle goederenwelke zij ontvangen en niet aan besmetting onderwor pen zijn in hunne pakhuizen te doen opslaan. Van den 2 tot den 9 Waren te Odessa aangekomen l\i schepen van Konstantinojiel en 10 uit veroverde havens. Frankfort, den december. In eenen brief uit Ancona van 10 november, leest men het volgende: »Na het gevecht, hetwelk bij Petra, in de nabijheid vaiv Theben, ten nadeele der Turken heeft plaats gehad, is een grieksch korps van 4°°° man. tegen Athene opgetrokken. Men hoopte, dat. deze troepen genoegzaam zouden zijn, om geheel Livadie van de Turken te zuiveren. Thans hou den handelsbrieven uit Zante in, dat een franscli koopvaarder al daar de tijding heeft overgehragt van een gevecht, hetwelk onlangs tusschen de Turken en Grieken zoude geleverd zijn en waarin de laatstgenoemden eene volkomene nederlaag zouden gekregen hebben. Naardien evenwel van een dergelijk voorval, noch regtstreeksnoch over Corfu alwaar men aangaande de gebeurtenissen in Grieken land gewoonlijk zeer naauwkeurig onderrigt is eenig berigt is ontvangen, zal het geraden 'zijn, bevestiging van de medegedeelde tijding af te wachten alvorens aau dezelve geloof te hechten. »A1 het geen men over den binnenlandscben toestand van Grie kenland, namelijk van Moreaverneemt, is van eenen geruststel lenden aard. Het vertrouwen op de regering, onbijzonder op den persoon van den graaf Capo d'Istrias, is onbepaald en niet ligt zoude bet iemand gelukken, zicli zoo algemeen door bet Volk ge acht te zien. Een bewijs, boe weldadig eene waakzame reg'eriug, ook op de meest verwilderde natie kan werkenvindt men in de omstandigheid, dat men thans met de grootste veiligheid in Morea reist; dat alle van de Jonische-eilanden naar Konstantinopel be stemde couriers door Morea gaan en de hinnenlandsche gemeen schap op de zorgvuldigste wijs geregeld is. De organisatie der land- en zeemagt gaat goed en snel voort; binnen een jaar kan Griekenland eene aanzienlijke magt ter zee en te land hebben. De handelsbetrekkingen worden weder aangeknoopt. «Bij zulke gunstige vooruitzigten voor den jongen Staat moet de vrees van den graaf Capo d'Istrias van het staatkundige tooneeT te zien aftreden, voor de geheele natie zeer smartelijk zijn. Hei berigt hiervan is sedert eenige dagen hier algemeen verbreiden vindt geloof. Men verzekert, dat de graaf Griekenland verlaten zal, zioodra de groote mogendheden zijnen opvolger zullen benoemd hebben; men zegt, dat hij naar Londen geschreven heeft, dat hïj de waardigheid van president terstond wil nederleggen, in gevalle zijne tegenwoordigheid in Griekenland niet mogt overeenkomen met de inzigten der mogendheden." GROOT-BRITTAN NIE N. Londen den 3o november. Thans heeft men berigt van den afloop der spaansche expeditie tegen Mexiko. De generaal Barra- das heeft vergeefs gewacht op versterking, die hem niet werd toe gezonden; hij heeft zich bedrogen gevonden in de hoop, dat de Mexikanen tot hem zouden overkomen en zijne magt dagelijks door ziekten zien verminderen terwijl die der Mexikaneu daar en tegen meer en meer aangroeide door troepen die van binnen 's lands kwamen. Dit alles heeft hem genoodzaakt om te onderhandelen ten einde het leven zijner soldaten te behouden. Den 11 septem ber is dien ten gevolge in het hoofdkwartier van Puebla Viego de Tampico eene capitulatie geslotenwaarhij het volgende bepaald is geworden Den 12 september, des ochtends ten 9 ure, moesten de spaan sche troepen het fort de la Barre met hunne wapenen en slaande trom verlatenen die verderalsmede de krijgs-ammuuitieaau' de mexikaansche divisie overgevendezullende die geplaatst wor den onder het bestuur van den generaal de Mier y Tcrna, twee den bevelhebber van het mexikaansch leger. De genoemde troepeu zullen zich bij hunne officieren te Tampico de Tamanlipas bege ven en de officieren znllea hunne degens behouden. Den i3, des ochtends ten 6 ure, moest de geheele spaansche divisie welke Tampico de Tamanlipas bezet heeftonder dc be velen van den graaf dc Mier y Tenia die plaats verlaten en hare wapenen in de benedenwijk van Altamisco nederleggen; de officie ren behouden hun zijdgeweer. De armee en de republiek van Mexiko waarborgen plegtig de veiligheid van personen en goederen aan elk, die tot de spaansche divisie behoort. De spaansche divisie zal naar de stad Victoria trekkenwaar zij blijven moet tot dat zij naar de Havannah ingescheept zal worden. Aan den spaanscheu generaal wordt toegestaan om een of twee officieren naar d'e Havannah te zendenten einde schepen te vra gen voor het vervoeren zijner troepen naar die haven. De spaansche generaal zal de kosten van het onderhoud zijner divisie gedurende haar verblijf in Mexiko, alsmede de transport kosten betalen. De zieken en gekwetsten tot de spaansche divisie behoorende welke niet kunnen marcheren, moeten iu de stad Tampico de Ta manlipas blijven tot dat zij naar het hospitaal der mexicaansche armee kunnen vervoerd worden, waar zij voor rekening der spaan sche divisie zullen verzorgd worden; moetende die divisie ook daartoe de noodige heelmeesters en oppassers leveren. De noodige bagaadjen vc v het transport der spaansche divisie is haar toegestaan; de onkosten van vervoer, alsook de levensmid delen, zullen naar den gewonen prijs des lands berekend worden. De kolonel der divisie van het mexikaansch leger is belast met de uitvoering dezer capitulatievoor zoo ver zij betreft de troe pen te la Barre en den generaaldie hij de brug van Dona Ce cilia het hevel voert. Dc generaal de Mier y Tcrna zal twee officieren benoemen, oiu de uitvoering der bovenstaande bepalingen te bevorderen.

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1