ZIERIKZEESCHE No. 9*. Vrijdag BESTUREN EN ADMIN IS TRA TIEN NIE UWS TIJDINGEN Ao. 1829. COURANT. den 4 December. *RO JUSTITIA. BEKENDMAKING. De Procureur-Generaal hij het Hoog-Geregtshof te fs GravetihagC «ls daartoe van liooger .liand gemagtigdlooft bij deze uit eene premie van vijf en twintig duizend nederlandsche gulden aan deu -^enen, die de Juweelen, Paarien en andere kostbaarheden, welke in den nacht tusschen den i5 en 26 September 1829, in het Paleis van Zijne Koninklijke Hoogheid den Heere Prinse van Oranje bin nen de Stad Brusselzijn gestolen, zoodanig als dezelve in de daarvan vervaardigde en alomme verspreide lijsten en teekeningen zijn beschreven en aangeduidzal te regt brengenof wel zooda nige aanwijzingen doendat die schat in zijn geheel ontdekt wor de; welke premie zal verdubbeld en dus tot vijftig duizend kederlandsche gulden gebragt worden wanneer tevens de dader of daders aan den Regter met genoegzame zekerheid zullen worden bekend gemaakt of aangewezen. Zullende voorts aanzienlijke belooningen, worden geschonken aan den genen, die slechts een gedeelte of wel enkele der gestolene kost baarheden zal te regt bi'engen of wel deswege zoodanige aanwij zingen of opgaven doen, dat eene of meer van die kostbaarheden ten gevolge daarvan in handen geraken en aan Zijne Koniuklijke Hoogheid terug bezorgd worden welke belooningen steeds even redig zullen zijn aan de waarde der terug bezorgde kostbaarheden. 's Gravenhageden 5 November 1829. A. W. PHIL IP SE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERJKZEE gezien het schriftelijk vei'zoek van den Arrondissements IJker van den eersten dezer maand. Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen dezer Stad en het Poort-Ambachten meer bijzonder van de Fabriekan ten der Nieuwe Maten dat de Modellen voor de blikke Olie matengedraaide houten Melkmaten en tinne Vochtmaten, welke op den 1 dpidl 1800 algemeen moeten zijn ingevoerd en van clat tijdstip af, voor den handel in het klein, uitsluitend moeten wor den gebezigdbij den Arrondissements-IJker alhier dagelijks door een ieder kunnen worden bezigtigdopdat bij de vervaardiging der Vochtmaten voor het gebruik der In- en Opgezetenen deze Modellen stiptelijk worden gevolgd. Wordende de belanghebbenden nogmaals aangemaand, om. zich deze gelegenheid ten nutte te maken en zich in tijds van de be- noodigde Vochtmaten te voorzien. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze in de Stads- Courant worden geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzce, den 2 Decem ber 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. de JONGE, vt. Ter ordonnantie van Dczeïven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. E U S L A N D. Odessa Jen 7 november. Sedert twee dagen was in de stad «oo min als in de quarantaine iemand door de pest aangetast, maar gisteren is weder een joodsch huisgezin in de straat van Re- meskennaja ziek geworden. Het dagblad dezer stad behelst eene opgave van den staat der turkscbe land- en zeemagt in de maand mei 18-28. Volgens dezelve bestonden de troepen die op europische wijze ingerigt rvaren, uit 68 bataljons, elk van 1000 man, dus te samen uit 6S,ooo man. De garde van den Sultan bedroeg 6000 man; de zeesoldatendie des noods ook te land dienen moetenbedroegen 4o,ooo, het verdere voetvolk, met inbegrip van bet korps der vreemdelingen, 24,000 man. De infanterie was alzoo te zamen sterk 138,000 man. De artillerie bestond uit 12,000 artilleristen m 20 bataljons van 600 man verdeeld; uit _3ooo bombardiers; 3ooo mineurs en pioniers; 2000 man garde artillerie; 14,000 man artilleristen voor de vestingen langs den Donau6000 man voor den trein enz.; te zamen 4o,4°° man. De ruiterij uit 1 5oo man kavallerie der garde; Sapbis die besten ding soldij trekken 25,000; reserve kavallerie 20,000; Timaristen (eene soort van rijdende mi litie) 120,000; vrijwilligers 3o,ooo; te zamen 196,5oo man. Alle de boven gemelde troepen maakten eene armee van 374,900 man uit. Trekt men hiervan af de 4°,000 zeesoldaten, alsmede de be zetting van Konstantinopelsterk 20,000 man, en de 65,000 manj die in de vestingen langs den Donau dienden, zoo blijkt, dat in mei 1828 tegen bet russiscbe leger 24°;40° man te velde konden gebragt worden. Onder dit getal zijn niet begrepen de troepen in Azie^ in Morea en in andere provinciën bevonden. De ganscbe turkscbe landmagt kan men op 3oo,ooo man begrooten; bij eene algemeene wapening had men ze misschien op 600,000 man kun nen brengen. De. turkscbe zeemagt bestond in mei 1828 uit 24. linieschepen 21 fregatten en 4° kleine vaartuigendie al te za men 2000 stukken en-5200 matrozen met zich voerden; op sta pel lagen nog 11 vaartuigen. v DU ITSCHLAND. Dresden, den 20 november. Sedert eenige dagen bevindt zich de zwarte ex Koningin van Haijtide nagelatene gemalin Chris- tophbinnen deze stad. De nieuwsgierigheidom haar te zien was zoo grootdat er maatregelen noodig werden om den aan drang van ineiuclien te weren. Berlijn, den 28 november. Van Petersburg schrijft men, dat Zijne Majesteit de Keizer van Rusland sedert den ioden dezer maand, ten gevolge eener gevatte koude, de koorts beeft. De be- rigten door Zijner Majesteits lijfartsen bekend gemaakt, doen I10- jien, dat de ziekte spoedig eene gunstige wending zal nemen. Zoodra' de vrede gesloten was heeft de maarschalk Diebitsch twee officieren den eenen over zee en den anderen over land aan den generaal Paskcvitp afgezonden om hem hiervan kennis te geven. -De officier, welke over zee gezonden was, kwam den 2 October voor de haven van Trebisunde aan doch de turkscbe be velhebbers hadden hem belet te landen en genoodzaakt eene an dere haven op te zoeken. Hierdoor bleef generaal Pashevitz zoo veel langer onkundig van bet sluiten van den vredeen dit ver oorzaakte dat zijne krijgsrerrigtingen tot den 10 October werden voortgezet en nog veel bloeds nutteloos vergoten werd daar er in dien tusschentijd een lievige strijd tusschen de Russen en Turken lieeft plaats gehadwaarbij de eersten de stad Beihurt ingenomen en eene volkomene overwinning bevochten hebben. De Turken hebben in dit gevecht acht honderd dooden geliad en twaalf hon derd gevangenen met eenig geschut en een aantal vaandels verloren. Zoodra de generaal eindelijk door de aankomst van den officier die over land gezonden was, berigt ontvangen had van het sluiten van deu vrede, zijn dadelijk overal de vijandelijkheden gestaakt geworden. F R A N K R IJ K. Parijs, den 29 november. De Koning beeft eene bijzondere au diëntie verleend aan den heer baron van Zuylen van Nyevclt, am bassadeur der Nederlanden te Konstantinopel. De geruchtenals of de regering voornemens was om eene verandering in de constitutie te maken blijven nog vrij levendig en laten niet na eenige ongerustheid te veroorzakenboe ook da ministeriële bladen verzekeren dat zij geheel ongegrond en alleen het werk van kwalijkgczinden zijn. NEDERLANDEN. Rotterdam, den 3o november. In den nacht tusschen vrijdag en zaturdag werden de inwoners van Utrecht door een alarm wegens brand uit den slaap gewekt. Deze ontstond tusschen 3 en 4 «re ten huize van den grutter TV. Vnistirigh, in de Predikbeerenstraat was al spoedig geweldig en ham zoodanig de overhanddat bet buisgezin, uitman, vrouw, zuster en 8 kinderen, behalve de be dienden, bestaande, naauwelijks tijd had zich te kleeden en de kinderen ongekleed uit het brandend buis te dragen. Terwijl eenige personen in het bovenhuis met berging bezig waren brand den het dak en zolder geheel af, zoo dat zij genoodzaakt waren zich uit de vensters te redden. Door de spoedig aangewendde hulp is men den brand gelukkiglijk meester geworden welke voor de nevensstaande buizen anders zeer gevaarlijk zou geworden zijn. Gelukkig was er windstilte waardoor de vlammen regtstandig op stegen en het gevaar voor de andere gebouwen verminderde. Het buis, de daarachter staande gruttersmolenstal en schuur zijn grootendeels uitgebrand terwijl ook een groote voorraad van boek weit en andere grutterswaren een roof der Vlammen is geworden. De brand schijnt ontstaan te zijn door het stoken van den eest. Hulp ontbrak bij dit ongeluk niet, daar vele personen zich aan bet grootste gevaar bloot stelden door bet redden vau goederen; ook in de blussing onderscheidden zich eenige heeren studentenvele burgers en noemt men een sergeant van de i5de afdeeling, die a - daar met een- transport was. 's Gravenhage den 27 november. Het ontwerp van wet op liet openbaar onderwijs is van dezen inhoud Wij WILLEM enz. Alzoo Wij in overweging genomen liebhendat liet van belang is den voet te be palen, op welke het geven van onderwijs zal worden geregeld; wel voornamelijk met opzigt tot die instellingenwelke geenen onderstand uit eenige openbare kas go- nieten 'V

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1