No. 96. ZEERIKZEESCHE Dingsdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIE UWS TIJDINGEN. Ao. 1829. COURANT. den 1 December. I mo rosTr-riA. BEKENDMAKING. De Procureur-Generaal bij bet Hoog-Geregtsliof te 's Gravenhage «Is daartoe van hooger band gemagtigdlooft bij deze uit eene premie van vijf en twintig duizend wederlandsche gulden aan den genendie de Juweelen, Paailen en andere, kostbaarhedenwelke in den nacbt tusschen den 25 en 26 September 1829, in bet Paleis van Zijne Koninklijke Hoogheid den lleere Prinse van Oranje bin nen de Stad Brussel, zijn gestolen, zoodanig als dezelve in de daarvan vervaardigde en alomme verspreide lijsten en teekeningen zijn beschreven en aangeduidzal te regt brengenof wel zooda nige aanwijzingen doendat die schat in zijn geheel ontdekt wor de welke premie zal verdubbeld en dus tot vijftig duizend nedeklandsche gulden gebragt worden wanneer tevens de dader of daders aan den Regter met genoegzame zekerheid zullen worden bekend gemaakt of aangewezen. Zullende voorts aanzienlijke belooningen worden geschonken aan -den genen, die slechts een gedeelte óf wel enkele der gestoleuq kost baarheden zal te regt brengen of wel deswege zoodanige aanwij zingen of opgaven doen, dat. eene of meer van die kostbaarheden ten gevolge daarvan in handen geraken en aan Zijne Koninklijke Hoogheid terug bezorgd wordenwelke belooningen steeds even redig zullen zijn aan de waarde der terug bezorgde kostbaax-heden. 's Gravenhageden 5 November 1829. A. W. PHIL IP SE. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE gezien Art. 4° van bet Reglement van Politie, in verband met Art. 8 en 9, van het Reglement op do Vloedplanken binnen deze Stadin dato 19 Januarij 1809. besluiten: Op Vrijdag den 4 December aanstaande des middags i« urezal Vr eene algemeene Inspectie worden gedaan op de Vloedplanken, zoo wel op die van de Stad, als op die der Ingezetenen. Wordende een ieder milsdezen aan zijne verpligting herinnerd, óm zijne Vloedplanken als dan gereed en in geschikte orde te houden en te stellenen zulks op straffe van de bepaalde boete door de nalatigen te incurreren. En opdat niemand hiervan onkundig zij of on wetenheid voor - wende, zal deze in de Stads-Coux-ant worden geplaatst, terwijl de Stads Fabriek wordt gelast, om voor het in gereedheid zijn van Stads Vloedplanken te zorgen. Gedaan ten Raadhuize den 25 November 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. de JONGE, vt. Ter oi'donnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. "Berlijn, den 23 november. Het dagblad van Smyrna deelt, 1)éhalve het reeds bekende berigt van bet gebo,or van den britschen admiraal Malcolm bij den Sultan, onder dagteekening van 12 Oc tober, uit Konstantinopelde bijzonderheid mede, dat de Sultan, Verlangd hebbende den zoon van genoemden admiraal te zien dezen tienjarigen knaap, in de kazerne te Ramis-Tschiftlikzeer ïninzaam heeft ontvangen; hem een gou.den, met edelgesteenten be zetten en met geldstukken gevulden drinkbeker lieeft geschonken en in zijne tegenwoordigheiddoor een en kleedermaker voor den jeugdigen Brit de maat beeft laten nemen van eene officiers-uni form der geregelde troepen. Frankfort, den 23 november. Volgens brieven uit Semlin, zou het gevecht tusschen de troepen van den generaal Geisrnar en die Van den paclia van Scutari (zie ons vorig iiommer)plaats gehad 'hebben in de laatste dagen der maand October. Het ontijdig op- ïrukken van dien pacba na^r de kanten van Adrianopel zou daartoe aanleiding hebben gegeven. De generaal Geismar moet van den russischen opperbevelhebber reeds vroeger gelast zijn geweest, om zulk eene ondernemingwelke men schijnt vooruitgezien te heb benmet geweld te keerenen het is ingevolge van dezen last, dat die generaal de Albanezentoen zij hunne aangewezene stel ling wilden verlaten, heeft aangegrepen en terug gedreven. Het gevecht heeft twee uren geduurd, en de Pvussen hebben daarbij eene volkomene overwinning behaald. Sedert dat oogenblik beeft de pacba 'zich rustig gehouden en de liooge toon welken bij se dert eeuigen tijd voerde, is merkbaar gedaald. Omtrent de overgave van Giurgewó en de ontruiming van Adria nopel heeft men nog geene officiële berigten ontvangendoch in de vermelde berigten uit Semliu wordt op nieuw verzekerddat eerstgenoemde stad in handen der Russen is gestelden dat de laatste op den i November door hen is verlaten. De jongste berigten uit Griekenland houden in, dat de heer Jacovaki Rizo tot secretaris van Staat voor de buitenlaixdsche za ken is benoemden dat de hoofdzetel van het grieksclie gouver nement eerlang van lEgiua naar Napoli di Romania zou overgc* bragt woi-den. De tijding van het sluiten van den vrede tusschen Rusland en Turkije lieeft geenen zeel' aangeuamen indruk, op de grieksche bevolking van het eiland'Kandia gemaakt. Zij vreest, daar er geene nadere bepalingen omt reet het lot van dit eiland gemaakt zijn, dat hetzelve onder Turkije zal blijven behooren. Intusschen gaat de oorlog nog aldaar zijnen gang en verweren de Grieken zich man moedig tegen de Turken. Met bijzondere brieven van Konstantinopel tot den 3o Octo ber ,- langs een buitengewonen weg ontvangenheeft men de vol gende berigten Den 29 ontving men te Konstantinopel tijding, dat de uitwisse ling der wederzijdsche ratificatien twee dagen te voren te Adriano pel bad plaats gehad. Ook waren alle bepalingen ten uitvoer ge bragt welke de ontruiming van Adrianopel door de russisclie troe pen moesten voorafgaanzoo dat binnen weinige dagen die stad door de Russen zal verlaten worden. Zullende zij er slechts een regement infanterie laten tot bescherming van hnnne zieken en gekwetstendie nog in de hospitalen moeten blijven en een getal van vijf duizend bedragen. Na het vertrek der Russen zal Musta- pha, paclia van Scutari, Adrianopel en Kirkilissa bezetten, en als dan zalgelooft mende Sultan die zich nog altijd te Ramist. Tscliiflik ophoudt, naar Konstantinopel wederkeei'enwerwaarts bet grootste gedeelte zijner troepen reeds verlegd is. Men zegt, dat de Porte met angst het vertrek der Russen te gemoet zieten zich meer en meer moet overtuigen dat hai-e magt aan het zin ken is, en haar kracht ontbreekt om den Sultan de Doodige ge hoorzaamheid bij het volk te verzekeren. Zelfs wordt verhaald, dat de Groote Heerdoor middel van den pruissischen gezant den maai-schalk Diebitsch zou gevraagd hebbenom voor zijnen afmai-scli eene proclamatie uit te vaardigen, ten einde de Muzel mannen tot gehoorzaamheid aan liunne regering en tot eerbied voor hunne wetten aan te manen. Hierop zou graaf Diebitsch. bebbeu geantwoord dat dit eerder geschikt zou zijn om de ach ting der natie voor den Sultan te verminderen en zeker strijden zou met de waardigheid van den Grooten Heer. Men houdt het voor uitgemaakt, dat de Turken door den russischen inval het nut en de voordeden van eene ongehinderd voortgaande beschaving hebben ingezien alsmede het geluk eener regering die op begin selen van regt en billijkheid steunten derhalve zich niet gemak kelijk weder zullen schikken naar het willekeurig bestuur van den Sultan en zijne landvoogden. Hieruit vreest men dusdatna het vertrek der Russen een geduchte tegenstand zal geboren wor den waardoor welligt het leven van den Sultan iu gevaar zou kunnen komen en het turksclie rijk met een geheclen ondergang bedreigd worden Halil-pacha zou niet naar Petersburg gaanom dat de komst van den graaf Alexis Orloff te Konstantinopel, ten einde aldaar bepaaldelijk te handelen over alleswat Rusland aau de Porte kan inwilligenzijn gezantschap naar Petei-sburg onnoodig maakt. Men verzekert, dat aan de Porte van verscheiden kanten geld- leeningeu aangeboden zijndoch dat zij tot nog toe geene heeft willen aannemen. De voox-malige reis-effendi Samid belj is intendant van het leger te Schumla geworden en men verneemt, dat hij geheime orders heeft ten opzigte van den groot-vizier, die men gelooft in ongenade gevallen tc zijn, dewijl men opgemerkt heeft, dat de Sultan zich dezer dagen niet gunstig over hem heeft uitgelaten. In de omstreken van Smyrna hebben oproerigheden plaats gehad en heeft liet volk zich verzet tegen het heffen der drukkende be lastingen evenwel is er de goede órdedank zij de gestrenge maatregelen der Portehersteld. Iu Albanië en Macedonië zijn ook onlusten uitgebarsten en verscheiden tartaren zijn naar Salo- nichi en Epirus gezonden, om aan de pacha's aldaar nieuwe beve len te brengen. Van Odessa schrijft men den 6 dezer, dat de keizerlijke russische zaakgelastigde bij de Ilooge Portede lieer staatsraad Butenicjj, zicli reeds sedert eenige dagen aan boord ran een koop vaardijschip bevond, om over Burgas naar bet hoofdkwartier te vertrekken, en door tegenwind opgehouden werd. De overige per sonen die tot de russisclie ambassade in Konstantinopel behooren en te Odessa zijn, vei-keeren in hetzelfde geval. De geheimraad graaf von Palden, een der onderhandelaai-s van den vrede van Adrianopel, is te Odessa van Burgas aangekómen. Er zijn eenige honderden turksche krijgsgevangenen op transportvaartuigen inge scheept, om naar Bui-gas gebi-ogt te worden. De pest schijnt I zich thans iu Odessa bij de wijk der Joden te bepalen, dewijl daar

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1