AD VERTENTIEN. dood tyas. Na&uwelijks was de bel ft van den grafkuil met aarcle gevuldtoen dè doodgravers een geluid uit de doodkist komende hoorem In. plaats van de kist dadelijk te openen verloren zij drie kwartier tijd met een politie-commissaris te zoeken. Toen deze eindelijk kwam, was liet te laat; men vond den ongelukkige met •eene hand achter zjjn lioofd liggen en met een bebloeden mond. Men heeft hem. nog een ader geopend en andere middelen be proefd 'om hem in liet leven terug te roepen, doch te vergeefs. Aan de akademie van wetenschappen zijn door zekeren heer Majioli zes armstoelen en eene canape van glasen wel van zeer fijn glasdraad vervaardigd, aangeboden. De maker beweert, dat deze stoelen zeer sterk zijn. NEDERLAND EN. 's.GrAveniiAce den 22 november. On der de petitiën waarop Vrijdag in de Tweede Kamer der $taten-Generaal rappprj is .uitge- ,bragtbevond zich eene van den ,hcer M. A. de Norman, Neder lander, die sedert zes jaren te Parijs gevestigd is en zicR beklaagt, dat het, geheim der brieven, $oor middql <jler nederlandsche poste rijen verzonden verbroken vyordtwaarvan hij in zijne handelsbe langen herhaaldelijk de nadcelige gevolgen ondervonden heeft. De commissie .begreep .dat ck Kamer op deze jklagten geen acht kon slaan; als zijnde nigt door .voldoende bewijzen gestaafd, en stelde voor, het verzoekschrift ter zijde te leggen met welk voorstel de ïvamer zich vereeuigde. Eene van den heer de Pesiiaute jLnikdie zich ten tweeden- ïpale bij de Kamer bclylaagt ,yy jegens een vermeen(1 onregt, bem aangedaan, en verzoekt, dat men hem een geregtsliof aanwijze voor hetwelk Rij den minister van justitie kunne vervolgen. De commissie meende, dat de Kamer niet bevoegd is om in dezen te beslissenen het verzoekschrift is ter zijde gelegd. En eene van A albert Derksen, bij Arnhemwelke te kennen geeft, dat het hem gelukt is om in de Openbaring van Johannes een onfeilbaar middel te vinden .tot bevordering van het heil des lands en van de cendragt onder de ingezetenen. Hij verzoekt, dat de Vergadering hem toesta, slechts eene preek voor haar te kernen doen waarin hij zich sterk maakt Hun Edel Mogenden gezamen lijk te hekeerenmet welke bekeering dan bet duizendjarig Rijk een aanvang zou nemen. De commissie, hoezeer niets vuriger wen- schende, dan dat dit Rijk zoo spoedig mogelijk verschijnen moge, stelde echter voor, dit verzoekschrift ter zijde te leggen, waartoe de Vergadering besloot. Het engelsche ministeriële Avondblad de Couriergeeft als een der voornaamste middelen, om den staat der behoeftigen en Van den landbouw in het steeds kwijnende Ierland te verbeteren aan de hand'liet vestigen van een dergelijk genootschap als in Ne derland onder deu naam van Maatschappij van Weldadigheid be staat. Men weet, dat deze maatschappij de aandacht van vele Verlichte mannen in f rankrijk Denemarken en andere landen ook tot zich lieeft getrokken. In onderscheidene buitenlandsche tijd schriften is daarvan van tijd tot tijd met lof gewag gemaakten de ïiavolging aanbevolen. Z. M. heeft aan de universiteit van Luik eene kostbare ver zameling vereerd van meer dan 15oo soorten van allerlei schel pen benevens het groote werk van Martini en Chemnitz11 deelen in 4to met een groot getal gekleurde afbeeldingen, getiteld: Nou veau cqbjjuet de coquilles, enz. De burgemeester van Elversele eene gemeente in Oostvlaan- derenheeft de navolgende afkondiging aan zijrie onderhoorigen gedaan én door den druk gemeen gemaakt. Wij deelen dit stuk, hetwelk in vele opzigten opmerking verdient, letterlijk mede: De burgemeester vau Elverseleaan zijne Acht baere Medeburgers Sedert twintig jacren heb ik de eer gehad het ampt van Bur gemeester dezer gemeente te vervullen; en sedert twintig jaeren ge loof ik mij weêrdig gemaekt te hebben van het vertrouwen mijner mwoouders en van de goedkeuring mijner Overheijd: En. dit was ook de eenigste helooning dié ik verlangde. »Sedert twintig jaeren hebben wij uijtgemunt door getrouwig- beijd, aengekleefdheijd en liefde voor onzen wettigen Vorst; en se dert twintig jaeren hebben wij vrede en de beste eendragt ouder ons zien heerschen. «Wie is dan van daeg den onbedachtendie onze rust durft komen stooren? wie is den vermeteling zeg ik die door t.rouwlooze en verachtelijke propoosten, tusschen ons haet en tweedragt zoekt te brengenP wel nu, dien vermeleling is niemand anders als ecnen rondloopcr en draeger van petitiënDat hij voor af beve voor het kwaed dat liij tracht te bewerken; van dit oogenblik stellen wij er hem voor verantwoordelijkvooï God en voor de men- schen "Wij ontkennen niet, dat er onder het getal der petitionnarissen zig namen bevinden van voorname persoonen maer deze persoonen zijn voortsgegaen uij.t eijgen beweging, gebruijken geene heijmeiijke listen, en zekerlijk zijn zulke mannen daeróm niet miuder ver dienstelijk maer laeten wij ons niet overklapppn door die onbe- schaemcle wezensdie onder den naem van petitionarissen ouze handteekeniugen zouden komen afbeedelen om, volgens bun zeg gen te doen herstellen misbruijken of bezwaereriwelke niet meer bestaen. "Neen, achtbaere medeburgers, deze voorgegevene bezwaeren bestaen niet meer! het hoofdgeld op het gemael is dat niet afge schaft? de bisschoppen zijn die niet benoemd? en de seminariën zijn die niet geopend voor de jongelingen, welke zig tot den gees telijken staet willen begeven? "Laet ons nu eens rondom ons zien, en ik zal UE. vraegen of uwe kerken niet wel onderhouden zijn? of uwe pastoors niet de prachtigste huijzen van uwe dorpen bewoonen? en of den Staet hun niet rijkelijk betaelt ik vraeg UE. nog eensof men u belet van na den tempel Gods te gaenof eiken pastoor daer alleen bet volle bestuer niet over beeft, en of hij op alle uel-eiivan dets, dag niet ongestoort de goddelijke diensten kan uijtoeffénèn? Wat willen dan eenige par tij zoekers? denken zij wel, omdat zij eenigen invloed op den rustigen en eenvoudigen landman hebhen, denken zij welzeg ikdat daerom alles volgens huil welbehae- gen moet geschieden,? of beelden zij zig in-, dat zij zig maer bij eenige confrater^ te voegen Rebben om zig van bet publiek mees ter te maeken en om hetzelve te dwingen en te bestueren na hun goeddunken en volgens hun eijgen belangen? Neen, neen, gelooft zulks nimmer, achtbaere medeburgers, deze dagen van dwaling zijn voorbijde waerheijd en het algemeen welzijn moeten ons al leenlijk tot rigtsnoer dienen! niemand heeft het regt van zig met onze huishoudelijke zaeken te komen bemoeijen; wij zijn alle goede Christenen en wij weten dus wat wij aen God en wat wij ook aen den Koning verschuldigd zijn »Laet ons dan op onze hoede wezen tegén alle de gene die ons met eenige hoegenaemde petitie# zpuden willen komen lastig val len stellen wij al ons vertrouwen in de beloften van 'den regtveêr- digsten der Koningen -, en laet ons alle onze burgerlijke voorregten. en vrijheden toevertrouwen aen de Representanten der ïjatiezij zijn daer om de zefve te verdedigen en staende te houden. »He,t is uw.en Rurgemeestcr achtbaere inwoonders van Elversele, die u aldus komt aen te sprekenen hij vervuld maer zijne plïg- ten met u deze zoo waere als ongeveijnsde tael te voeren.Erin- nert udgt hij UI. niet verlaten heeft in den drukkenden nacht van den 4 februarij 1814wanneer een en uijtval van het garni zoen van Antwerpen u met eenen totaelen ondergang kwam Re.- dreijgenl En waerom zouden wij ons thans van eikanderen scheij- den en bijzonderlijk in eenen oogenblik op welken heijmeiijke sae- menspanners door meer dan oneerbiedige schriften en verwor pene listen niets, anders bedoelen en geen ander gevolg kunnen heRben, als bet welzijn uwer familien weg te nemen, en zelfs de publieke rust in geyaer te stellen De Burgemeester van remoortere-dhlaens. i47ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Gelrokken op Maandag den 2 3 Novemberin 's Gravenhage. derde klasse. Eei'Ste Lijst. No. 14317f 15oo 124^3, 10182, 4744) 3162, 11469, ieder 1000 Tweede Lijst. 16731- 25OOO 10542- 5ooo 11 o'3o - 2600 10446- 15oo 16166, 12769, 7093, 7485, 19828, ieder - iooq MIDDENPR1JZEN van de volgende ARTIKELEN, te Zierikzee, van den 26 November 1829. Oude Tarwe Nieuwe dito 1829 Rogge Winter Gerst .- Zomer dito Haver Paardeboonen "Witte boonen Bruine dito Graauwe erwten De Nedevl. M11d.de. f 10.5o a 1 r.5o 6.00 4.00 a 4.00 a 3.5o a?" 2.00 0 4.00 a 4.00 a 7.00 a 7.00 a. 8.5o 5.6o 4.20 ,3.76 2.5o 5.00 6 00 9.00 9.00 De Neder I. Mudde Groene erwtenf 4.00 a 6.25, Geele dito - 4-o° 6,00 Koolzaad- 11.00 a 12.00 Zaai-Lijnzaad12.00 a 12.5o Slag-Lijnzaad- 6.00 a, 8-.oo Raap-Olie te Zierikzee 00.00 per vut. Dito bij partij- 00.00, Liju-Olie bij partij - 00.00 Raapkoeken- 77.00 de 1000 st. Lijnkoeken- 100.00 lyLARKTPRIJZEN der MEEKRAPte Zierikzee van den 27 November 1829. Teelt 1829. Twee en een, eerste kwaliteitf 37.00 a 39.00 Twee en een, middelbare dito- 34 00 a 35.00 Twee en een mindere dito 32.00 a 33.00 Een en een, eerste kwaliteit- 35.00 a 36.00 Een en een, middelbare dito -'32.00 a 33.00 Een en een, mindere dito- 3o.oo a 3i.oo' Onberoofdeeerste kwaliteit -verkocht- 34.00 a 35 00 Ónberpoi'de, ipiddelbare dito- 33.00 a 34.00 O'nberooi'demindere dito - 3o.oo a 32;oo Racine, teelt 1829', verkoopbaar op levering (gereed in dé geoctroijeerde Mecstoof tegen I "5 tie reedhuur van J 25 de 5oo pond Nederl.) 1 B mét voorschot van de helft, des bcgereujle op de ^vaarde- 24.00 a 00.00 Mullen eerste soort- o5.oo a 06.00 Middelbare dito- o3.00 a 04.00 PRIJZEN van het GEDISTELEERD. Te 1 Schiedam, den 26 November. Genever het Nederlandscbe yat 5 zonder fust Amst. proef, het "n zonder- dë belasting. 9-S? - 22.2d Die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de gemeene Boedel en Nalatenschap van wijlen HUIBREGHÏ KOEVOETS, in leven Hoefsmid op de Lammermarkt te Zie rikzee, en zijne laatst overledene Weduwe ADRIANA van KLOOSTER, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten Kantore en in handen van den Notaris J. MOSSEL MANS te Zierikzee, uiterlijk vóór den 10 December aanstaande. ïe ZIERIKZEE bij A. DE VOS Jz. Stadsdrukker 1839.

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 2