ZIERIKZEESCHE COURANT. Ho. 94. Dingsclag BESTUREN EN ADM1NISTRATIEN. Ao. 1829. den 24 November. pko jtlstitia. bekendmaking. De Procureur-Generaal bij het Hoog-Geregtshof te 's Grctvenhcige als daartoe van hooger hand gemagtigdlooft bij deze uit eene premie van vijf en twintig duizend nederlandsche gulden aan den genen, die de Juweelen, Paarleri ,en andere kostbaarheden, welke in den nacht tussclien den 25 en 26 September 1829 in het Paleis van Zijne Koninklijke Hoogheid den Heere Prinse van Oranje bi ri pen de Stad - Brusselzijn gestolen, zoodanig als dezelve in de daarvan vervaardigde en alomnie verspreide lijsten en teekeningen zijn beschreven en aangeduid, zal te fegt brengen, of wel zooda nige aanwijzingen doen dat die schat in zijn geheel ontdekt wor de- welke premie zal verdubbeld en dus tot vijftig duizend nederlandsciie gulden gebragt worden,., wanneer tévens de dader of daders aan den Begier met genoegzame zekerheid zullen worden bekend gemaakt of aangewezen. 'Zullende voorts aanzienlijke belooningen worden geschonken aan den genen die slechts een gedeelte of' wél enkele der gestolene kost baarheden zal te regt brpngeu of wel deswege zoodanige aanwij zingen of opgaven doendat eene of meer van die kostbaarheden ten gevolge daarvan in banden geraken en aan Zijne Koninklijke Hoogheid terug bezorgd wordenwelke belooningen steeds even redig zullen zijn aan de waarde der terug bezorgde kostbaarheden. 's Gravcnhage den 5 November 1829. A. W. PHIL IPSE. NIE UWS TIJDINGEN DUITSCHLAND. Berlijn, den id november. De Koning van Sardinië heeft een besluit uitgevaardigdwaarbij bevolen wordt, dat, om de te groole vermeerdering van boek- en steendrukkerijen te verhinderen, nie mand zonder verlof der regering eene nieuwe drukkerij zal mogen ©prigien of bezitten; dat aan niemand dat verlof zal worden ver leend, ten zij bij gedurende vijf jaren zetter is geweest; dat nie- maud zich als drukker iu de hoofdstad - zal mogen nederzetten, dan die vier, noch in de provinciën, dan die twee persen bezit; dat diegeen, welke dit verlof bekomt, eenen eed zal moeten afleg gen van alle wetten en reglementen omtrent bet drukken te zullen in acht nemen; dat-geen drukker meer dan één leerling bij elke. pers zal mogen aannemen, en dat eindelijk, de erfgenamen van eenen drukker den arbeid niet zullen mogen voortzetten, dan na alvorens bet bovenstaande verlof te hebben bekomen. Frankfort, den 1.7 november. Iïi een brief uit Konstantinopel Van den 14 october leest men liet volgende: liet moet elk verbazen, boe de Portedie door de laatste ge beurtenissen genoegzaam van bare oumagt overtuigd moest zijn nog altijd den schijn aanneemt van voldoende middelen te bezitten, om de onderhandelingendie te Adrkuiopel steeds voortduren, teu baren voordeele te kunnen leiden. De aanzienlijkste Turken boort men zeggen dat de vrede wel gesloten is, maar de. bepalingen nog niet uitgevoerd zijn en er eerst eene duidelijke uitlegging der verschillende artikels van het tractaat gevorderd wordt, eer men daaraan gevolg geven kan daar de Porte zich niet blind en met gebonden banden naar de orders van den russisclien opperbevel hebber schikken wil. Zeker is het, dat sedert eenige dagen zeer gewigtige zaken plaats hebbenen er tusschen de rüssische en turksche gevólmagtigden te Adrianopel misverstand ontstaan is, welk men bezig is uit den weg te ruimen, terwijl de Porte zoekt tijd te-winnen. Waartoe dit gedrag dienen moet en met welke hoop de Sultan zich daarbij vleidt, is nog een raadsel. Zou bet gezwets van den pacha van Scutaridie aan den generaal Diebitsch verklaard zou hebben dat bij hem tot het midden van october tijd liet om Adrianopel "vrijwillig te ontruimen en dat liij na dien termijn de stad met geweld nemen zou of zou de onverwachte verschijning van den engelgchen admiraal sir Pulteiïey Malcolm in het turksch leger den Sultan en zijne raadslieden zoo zeer verblind hebben, dat zij gouden trachten om de aangegane verbindténissen door ai' gedwongen uitleggingen en dralen in bare uitvoering te ontduiken? Ondertusscheu .wendt de reis effen di voor, de strengste bevelen van den Sultan te hebben om de bepalingen van het tractaat van Adria nopel uaauwkeurig en opregt te vervullen en verzekert liij dat de Porte den pacba van Scutari herbaalde malen bevel gezonden heeft zich rustig te gedragen; doch naar alles, wat men ziet eu hoort schijnt liet den Sultan met deze betuigingen geen ernst te zijn, en zal hij misschien die bevredigende taal blijven voeren tot op den oogenblik, waarop bij kans zal zien om zich met geweld van de naarkoming zijner verpligtingen te ontslaan. Indien eclitcr de Porte op geene ondersteuning van buiten 'slands rekenen kan, en dit is niet waarschijnlijk zoo loopt zij gevaar door een zoo gewaagd spel in een nog veel moeijèlijker toestand dan den tegen- woordigen te geraken; want binnen 'slands ziet het er droevig uit; er bestaat volstrekt geene gehoorzaamheid aan de—regering meer; geen pacha stoort zich langer aan de hevelen van den Sultanelk gaat zijn eigen weg en de volkshoop is overal voor de Russen in genomen. I11 Azië' hebben in de laatste tijden verscheiden pacha's gezocht om gemeenzame zaak met de Russen te maken, en de rüs sische generaals gebeden zicli voor altijd te verzekeren van liet be- ^it der veroverde provinciën. I11 Schumla weigert de grootvizier, zoo men zegt, bet rijkszegel af te geven, zeggende, dat bij volgens zijn geweten liet rijk bestuurd beeft, en den inval des vijands naar vermogen beeft willen verhinderen; dat bij voorts niet verantwoor delijk kan zijn voor ongeluk, en eindelijk, dat bij bet voor zeer gevaarlijk houdt voor bet algemeen welzijn thans zijnen post neder te leggen. De Sultan zou bierdoor zeer iu verlegenheid gebragt zijV, want indien hij een anderen groot-vizier wilde benoemen terwijl deze nog bet rijkszegel in banden lieeft, zou dit tot open bare ergernis aanleiding kunnen gevendat weiligt den volkomen afval van een geachten vizier en zijnen gebeelcn aanbaug ten ge volge zou hebben. Ook bemerkt men 011 dér de turksche ministers eene besluiteloosheid, die gewoonlijk de voorbode is van groote staalkundige gebeurtenissen en elk oogenbiik wordt bet duidelij ker, dat liet turksche rijk zijne ontbinding met rasse schreden te gemóet gaatbetzij de vereffeningen of uitleggingen omtrent de voor waarden van den vrede spoedig of in het geheel niet tot stand ko men. i/ah7-paclia wacht nog altijd op zijne paspoorten 0111 naar Petersburg te gaan. Men verneemt, dat de lieer de Bibeaupierredie te Napels is, zich gereed maakt om naar Konstantinopel weder te. keerën werwaarts hem een russisch oorlogschip zal vervoeren. Ook zegt men, dat de fransche gezant, graaf Guilleminot, allerbelangrijkste iüstructien van zijn bof zou ontvangen hebben en dat hij niet lang meer den post van ambassadeur bij de Porte bekleeden maar eene andere bestemming krijgen zal. Te Odessa heeft men op uieuw sporen eener pestaardigc ziekte ontdekt en is men dus weder genoodzaakt geweest de maatregelen van voorzorg te haat te nemen, die eerst weinige dagen te voren waren afgeschaft. Van de zieken, die naar de quarauteiu-phiats gebragt waren, zijn er vier gestorveuen van d mcnschen die in aanraking met de verdachte zieken waren geweest zijn er reeds vijf ziek geworden. De regering heeft de noodige middelen in het werk gesteld om de stad gedurende de algemeene quarai.tein be hoorlijk van levensmiddelen te voorzien en bevolen allo de huizen te doen sluiten en aan niemand toe te laten van uit te gaan be halve aan zoodanige personen, welke van wegen cle overheid daar toe bijzonder verlof zullen bekomen. De commission tot verzorging der inwoners met levensmiddelen en brandstoffen hebben bare werkzaamheden hervat. De armen worden voor rekening der kroon van het noodige voorzien. Men schijnt veel hoop te hebben, dat men geen gebrek zal ondervinden eu men de ziekte weldra meester zal zijn. Omtrent de pest in Odessa meldt bet oostenrijkscb regeriugs- blad bet navolgende: »Door deze treurige gebeurtenis wordt dè door den vrede ter naauwrernood herlevende liaudel op nieuw ge drukt. De quarantaine aan de Dniester schijnt geenen genoegza- men waarborg op te leveren, en men meent, dat de ziekte van daar weder tot Odessa is overgeslagen. Ook in Sebaslopol heerscht da pest." GROOT-BRITTAN N IE N. Londen, den 16 november. De grieksche zaken houden tegen woordig de aandacht van het gouvernement zeer bezig. Het scii jnt, zegt een der ministeriële bladen, dat de ministers er op uit zjn om zich fen miuste van een onverwinbaar punt in de Middelland- sche Zee te verzekeren waar in alle gevallen men genoegzame zee- en krijgsmagt zou kunnen verzamelen om de eer en bet karakter der natie te handhaven. Men gelooft, dat Corfu iu een geducliteü staat van defensie zal gebragt worden zoo dat het zeker tegen élketi aanval zijn zal indien het noodig ware toevlugt te nemen tot krachtdadige maatregelen om een invloed te stuiten wiens spoe dige vorderingen .belangstelling en ook ongerustheid haren. Er zijn tijdingen van de vloot van sir Pulteney Malcolm tot den 25 september. Toen lagen de gecombineerde eskaders in de haven van Bisïca. - Men zeide, dat de rüssische vloot te Poros ging overwinteren, maar dat de engelsche in zee zou blijven. De vier misdadigers, die wqgens zameuzwering tegen liet leven, van eenige magistraatspersonen te Cork ter dood veroordeeld ziju liebben een uitatel van straf verkregen. In weerwil van de aankondigingen van de ministeriële bladen betreffende de middelen van verdediging van de zijde der Mcxika- nen tegen de Spanjaarden, ziet men met belangstelling nadere be- rigten omtrent den staat van zaken daar te lande te gemoet. Men begint bier de vraag opnieuw op te werpen', of, daar Groot- Brittauuie 111 der tijd Cuba beeft beschermd tegen een aanval van de zijds van Mexico en Columbia, dit rijk 11 u niet aan zich zelf

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1