No. 93. ZIEMRZEESCIIE Vrijdag BESTUREN EN ADMINIS TRA TIEN. NIE UWS TIJDINGEN. Ao. 1829. COURANT, den 20 November. De Provinciale Commissie tot onderzoek van de in te zen dene Voortbrengselen der Nationale Nijverheidvoor de door Zijner Ma jesteit bepaalde Tentoonstelling in i83o te Brusselbenoemd door Hun Ed. Gr. Achtb. de Heereu Gedeputeerde Staten der Provincie Zeeland, en ter kennis der Ingezetenen gebragt bij Hun Ed. Gr. Achtb. Publicatie van den -21 augustus 11., notificeert bij deze, dat zjj zich als zoodanig beeft geconstitueerden a'lsnuuit de iu deze Provincie bestaande Fabrijken Werkplaatsen of van Werk bazen PagloonersKunstenaarsUitvinders of Geleerdenwelke in deze Provincie woonachtig zijn; zelfs den geringsteu Werkman, die in staat is buitengewoon goed bewerkte Artikelen te leveren niet uitgezonderd, gaarne zal inwachten alles wat aan baar of aan bare te ZierikzeeGoesSluis en Hulst zijnde medeleden ter be oordeeling zal worden toegezondendat zij derhalve vooral wenscht te ontvangen alle zoodanige artikelen welke in bet gemeene leven voorkomenen zich als voortbrengselen der Nationale Nijverheid door hunne deugd nuttigheid en geringe prijzen aanbevelenen alzoo een dadelijk onderwerp van handel en vertier uitmaken met uitzondering echter van zoodanige voorwerpen welke reeds op eeue der vorige Tentoonstellingen zijn geplaatst geweest. De Commissie herinnert overigens dat gcene voorwerpen kunnen worden aangenomen en opgezonden dan voorzien met het Certifi caat van oorsprongvermeld bij de gezegde Publicatie van Hun Ed. Gr. Achtb. van den 21 augustus II. Middelburg, den 11 November 1829. Tn naam der Commissie J. de KAN TER, Puil. z. DUITSCHLAND. Berlijn den 11 november. Te Stolp in Pommerenis den ü6 October een merkwaardige bedrieger in hechtenis genomen. Door zich voor een doofstomme uit te geven, had hij de militaire dienst in zijn vaderland Holland, weten te ontduiken, vervolgens op eene reis overMunsterIlanover, Kassei, Lunenburg, Ham burg, ScbwerinBerlijnDantzig en Kouingsberg de rol van doofstomme zoo goed vol gehoudendat bij medelijden en onder steuning vond, ja i.n bet hospitaal te Elbing 23 weken doorbragt, Zonder zich te verraden. Een door hem te Neustad gepleegde dief stal heeft aanleiding gegevendat hij is onderzocht eu ontdekt ge- Worden. Zijn naam is Goldstein, bij is geboortig van Amsterdam, Van de joodsche godsdienst en 24 jaar oud. Hij beeft vroeger met een troep paardenrijders Holland Frankrijk Italië Engeland DuitscblandHongarije, Rusland en Denemarken doorgereisd; hij spreekt verscheidene levendige talenhet vloeijendste echter Hol- landsch Duitsch en Franscli. In ons regerings-bïad leest men de volgende berigten uit Konstautinopel de dagteekening voerende van 16 October: «Sedert den 10 zijn weder over de 200 schepen van onderschei dene natiën in de haven alhier binnen geloopen; onder andere 18 russische uit de Middellandscbe Zee van welke de meeste weder naar de Zwarte Zee zijn vertrokken. Deze schepen waren onder hollandsche vlag door de Dardanellen gezeild; doch dadelijk na hunne aankomst is bun van den kant der Porte bekend gemaakt, dat, niettegenstaande de ralificatien van liet vredes-verdrag nog niet wa ren uitgewisseld zij de russische vlag konden hijsclien eu staat maken op eene zeer spoedige afgifte der fermans voor liunne ver dere reis- «Eenige hoofd-officieren en adjudanten van den Sultan, die naar Adrianopel gezonden waren, zijn van daar terug gekomen, eu kun nen de vriendelijke bejegeningdie hun in het russische hoofdkwar tier wedervaren is, niet genoeg prijzen. De toestand der ge zondheid in de stad en hare omstreken is bij voortduring nog goed en het invallen der koudere weersgesteldheid doet algemeen vertrou Wen, dat men iu dit jaar hier van de pest verschoond zal blijven. De italiaanscbe dagbladen deelen een berigt mede van den griekscben generaal Demetrius Ypsilaiiü, waarbij hij aan den presi dent van Griekenland kennis geeft van eeneop clen 2*2 september jï. behaalde overwinning op de turksche krijgsmagt- in Livadie. Deze overwiuning is zoo volledig geweest, dat de turksche bevel hebbers ten gevolge daarvan een verdrag hebben aangegaanom Livadie geheel te ontruimen en met liunne troepen naar Tbessalie terug te trekken. Hamburg, den i3 november. Van Stockholm schrijft men, dat de koning van Zweden die ernstig ziek geweest isthans weder hersteld is en deswege den 3 dezer de gelukweuschingen van de Rijks-sten den ontvangen heeft, bij welke gelegenheid Zijne Majesteit zijne erkentenis heeft betuigd voor liet levendig deel dat zij in zijnen toestand hebben genomen. Zijne Majesteit zeide onder anderen aan de deputatiedie de tolk der gevoelens van de Stenden was «Hoogst verblijdend is bet voor een vorst, te weten dat liij be- ,»mind wordt, maar dit geluk wordt nog verhoogd door de innige «overtuiging, van met alle krachten tot het erlangen dier liefde «te hebben gestreefd. De Voorzienigheid beeft bet eiudperk onzes levens vastgesteld. De Christen wacht bet met gelatenheid zon- der het te wenscheu noch te wreezen. "Wanneer men echter den «dood voelt naderen, leert men het gebrekkige des menscheu beter «waarderen. Mijne gezondheid weder gekregen hebbende, zullen «de dagen, die de Aimagtige mij nog verleent, bij voortduring aan «liet welzijn mijner volken gewijd zijn. Dezelfde ijver voor aller «geluk, dezelfde standvastigheid in liet handhaven der wetten; de achting voor persoonlijke vrijheid en eigendom zuilen steeds mijne «daden besturen, en ik lioop, dat de Hemel die zegenen zal. Sedert clen 3i octobcr liacl men te Stockholm reeds eene vrij strenge koude en sneeuw en eene volkomene sledebaau. Door dezen vroegtijdigen winter was in eenige provinciën de veldarbeid geschorst. Hierdoor zal welligt eene rijzing in den prijs der levens middelen ontstaan hoewel er alle grond is om nergens voor gebrek te vreezen. F R A N K R IJ K. Parijs, den i3 november. Op den 1 januarij van liet loopendö jaar bestond de koninklijke zeemagt in Frankrijk uit 33 schepen, 4'i fregatten 6 korvetten 25 brikken van twintig tot zestien stuk ken, 8 advies-korvetten van achttien stukken, 16 goelet-brikken van zestien stukken, 2 kleine brikken, 6 kanonneerbrikken34 goe- letteii, i5 kotters en advies-loggers, 27 floltillevaartuigen 9 stoom- booten, i5 korvetten van 800 ton, 3 7 gabarres4- transportsche pen en 2 jagtente zamen 279 vaartuigen. Het getal scliepeu van allerlei aarddie in dit jaar op stapel stonden bedraagt 80. Van wege de policie zijn den 10 dezer, krachtens eene or donnantie van den 1 augustus 1820, bij alle wapensmeden de voorhanden zijnde zakpistolen, donderbussen en alle vuurwapenen, clic niet van bet kaliber zijn iu beslag genomen. Ook bij de rot ting- en parapluiekoopers lieeft men naar verborgen en verboden wapenen onderzoek gedaan. Deze maatregel heeft niet weinig opziens gebaard, en geeft aan de oppositiebladen stof tot allerlei aanmerkingen. Zij beweren dat de bedoelde ordonnantie van het jaar i8.m alleen is uitgegeven, bij gelegenheid van de onrustige bewegingen welke te dier tijde plaats hadden docli dezelve sedert geheel in onbruik is geraakt en de policie zich nooit om dezelve bekreund lieei'tWaartegen deze maatregel voornamelijk schijnt gerigt te zijn. Wat cle zakpistolen betreftheeft een der geweermakersbij wien dezelve werden op gehaald, in het procesverbaal doen aauteekeneiidat de loopea van de pistolen meest al je uit de fabrijken te Luik ontvangen wer den dat dezelve met betaling van bet inkomende regtzonder hinder, bij de douane op de grenzen werden doorgelaten, waaruit voortvloeide, dat bet gouvernement zelf zlilks als geen verboden artikel beschouwde, daar liet andere artikelen, als verboden boek werken, enz., niet eens tot de betaling der regten toeliet. Hij heeft daarbij gevoegd, dat liet hoogst onbillijk zou zijn, dat de regering eerst de inkomende regten van eenige koopwaar zou ontvangeu, om naderhand hetzelve geheel in beslag te nemen. In den nacht van den i4 dezer, beeft men een lorrenzoeker in hechtenis genomendie zich verstoken had onder den ingang der deur van den politie cpmmissaris Gcdconen in wiens das acht tien duizend francs in bankpapier gevonden zijn. I11 bet hotel Frascati in de rue de. Püchcüeuwaar eene bauk gehouden en gewoonlijk om grof geld gespeeld wordt, heeft een engelschman een pakje bankbriefjesten bedrage van twintig duizend francs, van de tafel gegrepen en is daarmede uit eene raam op de Boulevard gesprongen.. Hij werd. spoedig gevat; doch de bankbrie: jeus waren niet meer te vinden. -Het juweelen halssieraad dat hier voor de aanstaande Ko ningin van Spanje mot diamanten tot dé spaansche kroon belmo ren de, vervaardigd was, is on het punt geweest om gestolen te worden, daar de diligence, in welke de juwelier Garrette met deze kostbaarheden naar Madrid terugkeerde in Spanje door roovers aangevallen en alleen door de voorzigtigheid van den con ducteur van den.wagen de doos met die diamanten behouden is geworden. NED ER LANDE N. 's Gravenhage den 17 november. De vlaggen "wapperden dezen dag van de publieke gebouwen en uit onderscheidene buizen van bijzondere burgers; ter viering van de gelukkige omwenteling', welke beden, 1111 zestien jaren geleden een aanvang nam. M.ogt bet Va derland nog lang dat geluk genieten hetwelk bet onder cle rege ring yan eenen geliefden en geëerbiedigden Koningin die zestien jaren genoten beeft. Rotterdam, den 16 november. Men heeft liier de treurige tij ding ontvangen van bet overlijden van clen gener aa\^JBischoJf' op den 8 julij. Bij zijn vertrek van bier, in hel laatst van 1828, met Zijner Majesteits korvet Nehallennia, was bij nog niet ten volle her-

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1