ZDÉRIKÏÈESCHE COÜIANT. No. 92. Ao. 1829. den 17 November. BESTUREN EN ADMINISTRJTIEN. NIE UWS TIJDINGEN. f - Biiïgsdag loch* mtje ers OO- em- fcles [Tien fcden. Post- 12, alen inde gen- blijk zijn zijn. orte BEKENDMAKING. De Procureur-Generaal bij liet Hoog-Geregtshof te 's Gravenkage, als daartoe van hooger band gemagtigdlooft bij deze uit eeae premie van vijf en twintig duizend nederlandsche gulden aan den genendie de Juweelen, Paarlen en andere kostbaarhedenwelke in den nacht tus.-ehen den i5 en -z6 September 1829, ill het Paleis van Zijne Koninklijke Hoogheid den Heere Prinse van Oranje bin nen de Stad Brussel, zijn gestolen, zoodanig als dezelve in de daarvan vervaardigde en alomme verspreide lijsten en teekeningen zijn beschreven en aangeduid, zal te regt brengen, of wel zooda nige aanwijzingen doen dat die schat in zijn geheel ontdekt wor de; welke premie zal verdubbeld en dus tot vijftig duizend nederlandsche gulden gebragt worden wanneer tevens de dader of daders aan den Regter met genoegzame zekerheid zullen worden bekend gemaakt of aangewezen. Zullende voorts aanzienlijke belooningen worden geschonken aan den genendie slechts een gedeelte of wel enkele der gestolene kost baarheden zal te regt brengen of wel deswege zoodanige aanwij zingen of opgaven doendat eene of meer van die kostbaarheden ten gevolge daarvan in handen geraken en aan Zijne Koninklijke Hoogheid terug bezorgd worden welke belooningen steeds even redig zullen zijn aan de waarde der terug bezorgde kostbaarheden. 's Gravenhageden 5 November 1829. A. W. PHIL IP SE. De Provinciale Commissie tot onderzoek van de in te zendene Voortbrengselen der Nationale Nijverheidvoor de door Zijner Ma jesteit bepaalde Tentoonstelling in i83o te Brussel, benoemd door Hun Ed. Gr. Achtb. de Heereu Gedeputeerde Staten der Provincie Zeeland, en ter kennis der Ingezetenen gebragt bij Iiun Ed. Gr. Achtb. Publicatie van den 21 augustus 11., notificeert bij deze, dat zij zich als zoodanig heeft geconstitueerden alsuu uit de in deze Provincie bestaande Fabrijken Werkplaatsen of van Werk bazen DagloonersKunstenaars Uitvinders of Geleerden weike in deze Provincie woonachtig zijn; zelfs den geringsten Werkman, die in «taat is buitengewoon goed bewerkte Artikelen te leveren niet uitgezonderd gaarne zal inwachten alles wat aan haar of aan hare te ZièrikzeeGoes, Sluis en Hulst zijnde medeleden ter be oordeeling zal worden toegezonden dat zij derhalve vooral wenscht te ontvangen alle zoodanige artikelen welke in het gemeene leven voorkomenen zich als voortbrengselen der Nationale Nijverheid door hunne deugd nuttigheid en geringe prijzen aanbevelen en aizoo een dadelijk onderwerp van handel en vertier uitmaken met uitzondering echter van zoodanige voorwerpen welke reeds op eene der vorige Tentoonstellingen zijn geplaatst gewreest. De Commissie herinnert overigens dat geene voorwerpen kunnen Wórden aangenomen en opgezonden dan voorzien met het Certifi caat van oorsprong, vermeld hij de gezegde Publicatie van Hun Ed. Gr. Achtb. van den 21 augustus 11. Middelburg, den 11 November 1829. In naam der Commissie J. de K A N T E RPUIL. Z. OOST-INDIEN. Batavia, den julij. Uit de laatste officiële rapporten van den luitenant-gouverneur-generaal de Koek blijktdat er wederom ver scheiden ontmoetingen met de muitelingen hebben plaats gehad waarin de nederlandsche troepen steeds de overhand hebben be houden en zij op den. 26 junij eene beduidende overwinning bij Ketjoebon hebben bevochten. Na een gevecht op den 17 dier maand had Diepo Negoro zich met het grootste gedeelte zijner magt weder naar den linkeroever der Bogowonto begeven, en den 22 geraak ten onze troepen op nieuw met hem slaags. Desniettegenstaande bleef hij in die streken volk verzamelenen dewijl de luitenant- gouverneur generaal besloten had hem zoo weinig mogelijk rust te laten, op dat hij zijn aanhang niet zou kunnen vergrootenwer den de luitenant kolonel Ledel en de majoor Bauer en Ten Have nog vóór den 26 met eene expeditie naar de kanten van Kadilangoe belast. De vijand waarschijnlijk van deze beweging kondschap gekregen hebbendehad zich met omtrent duizend manwaaron der vele ruiters en waarhij Diepo Negoro zelve aanwezig was, Van de Bogowonto verwijderd en naar Wonopeti begeven eene dessa nabij Brossoi gelegen met oogmerk om aan deze zijde van de Progo te komen en dus de koloune van den overste Ledel en de twee anderen te ontwijken of ten minste slechts ééne gelijktijdig te ontmoeten. Dit laatste scheen het geval te zullen zijn, want de kolonne van den luitenant-kolonel Ledel vond den vijand even voorbij Wonopeti in eene allervoordeeligste stelling staan, en maakt» echter zijne toebereidselen om hem aan te grijpen toen de twee andere kolonnes die ook van de meer oostelijke beweging des vij- ands onderrigt waren en dienvolgens hare rigting mede veranderd hadden aankwamen en het haar gelukte den vijand tusseheri haar en de kolonne va» den overste Ledel te brengen. De majoors Bauer en Ten Have vielen den vijand in de flank aan en nu werd zijne vroeger voordeelige positie allernoodlottigst. Links had hij de zee en regts ec» groot -moeras ook gnv hij dóór 'de ruiterij en eenige Tidorezen van den overste Ledel hevig aangegrepenin de grootste verwarring, zoodut al wat zich niet binnen, de groote dessa Katjoebon bergen kon nedergesabeld of in het moeras ge jaagd werd, waar door de ruiters, die afgestegen waren, een ka rabijnen pistoolvuur op de in den modder stekende 'werd gemaakt, en ook door de jagers, Alfoeren en andere Tidorezen vele vijanden om bet leven gebragt werden. De Alfoeren veroverden een vaan del van den ali bassa Prccwiro Dordjoen de tweede luitenant Bi- smult maakte zich door zijne onverschrokkenheid ook meester van een vaandel waarhij hij een ligten lanssteeek bekwam. Na dit gevecht, waarin de vijand een aanzienlijk verlies geleden bad, en de onzen niet meer dan vier gekwetsten haddenterwijl een groot aantal wapentuig'en'zelfs een sabel en eer igè papieren van Diepo Negoro buit gemaakt was, bragten de kolonnes den naclit onge stoord in de dessa Katjoebon en Kretek door en namen den vol genden dag den terugtogt naar hunne voiige standplaatsen aan, waar zij den 28, zonder den vijand verder te ontmoeten terug gekeerd zijn. Aan de kavallerie der drie kolonnes, alsmede aan de tirodeschè eu ternatasclie hui ;troepen en aan de jagers der mobile kolonne n°. 4 komt voornamelijk de eer van deze overwinning toe. Uitstekend liebben zich gedragen de 1 te luitenant de Latire, de luitenant van Pallandde luitenant adjudant Koekde luitenants JHsandt, Fassottevan DykDonleben, ÏSeys, van Blokland eu Ilelbachde serjant majoor Lamb rechtsde wachtmeester van Ochten en de brigadier Goudrienbeide van het regement huzaren. I11 het begin van julij ontving men berigtdat Diepo Negoro zich met zijne gansche magt weder deed zien in de nabüheid der plaats, waar hij den 26 zich bevonden bad, en nogmaals wilde beproeven de Progo over te trekken. Daar bet van belang was hem dit te beletten veerden dienvolgens maatregelen genomen. Diepo Negoro schijnt/zich ongaarne lang in de Bagelleen op te bonden eu de voorkeur aan het Mataramsche to geven waar hij evenwel thans zeer beperkt is en weldra r.og meer gedrongen zal wezen. Den 6 verijdelde de luitenant kolonel Sollewyn eene po ging van het hoofd [der muitelingen om in den omtrek van Nakie over de Progo te gaan, en bereikte dus bet doei der expeditie, waartoe hij eu de andere reeds genoemde kolonnes weder was op getrokken. De overke Sollewyn betuigt zich zoer te vrede over het gedrag zijner ondergeschikten bij zijnen marschdie zes dagen geduurd heelt, en prijst bijzonder de buitengewone activiteit van den kapitein Schenck en van de luitenants Boelhouwer, de Bryn. van Leuning, van den fungeren den adjudant Tuoran von Schmidt auf AltenstadtMarcus, de Jager, Donleben en Bresier gelijk ook bet gehouden gedrag van den serjant majoor Lentz, van de serjan- ten SchallongPollenhoven en Mahlmanvan de korporaals Kon- nings en de Polsenaarvan den horenblazer de F adder en v&u de scherpschutters Marian en Naval. Verder zijn de troepen van de overste Ledel waakzaam en actief om den vijand te beletten oostelijk door te dringen terwijl de tweede mobile kolonne, ondersteund door kapitein Kilian, zal trach ten te zorgen, dat de vijand zich niet ten noorden van Koeloor wende en de kolonel Cleerens belast is met te verhinderen dat de vijand westelijk doordringe. Er bevindt zich weinig vijandelijke magt meer in het Oeroetsewoesche of in die streekwelke zich van de Bogowonto naar Karangbollung uitstrekt. Om de zuid van Djoc- jocarta blijft bet rustig en het voik over de Progo stelt eeu vol vertrouwen op de bescherming der eerste mobile kolonne te Wo nopeti, zoo dat het van alle kanten derwaarts met vee en goederen wederkeert eu zelfs zoo veel 'hulp verleent voor het opwerpen van eene schansdie daar opgerigt wordtdat deze spoedig voltooid zijn zal. Vele bentings worden steeds aangelegd en dit geschiedt tegenwoor dig in een veel korteren tijd dan te voren hetwelk toegeschreven wordt aan de meerdere hulp, die men in het algemeen van de be volking verkrijgt, en aan den minderen invloed, dien Diepo Negoro thans op het volk uitoefent. De hulptroepen gedragen zich - zeer wel en. bewijzen voortdurend groote diensten. Den 12 julij is van Makassar te Samarang aangekomen de Koning van Ta'oKraing Katjangka, met drie honderd vijftig man hulptroepen, die eerlang nóg door zeven a acht honderd man onder bevel van een der rijksbestuurders van bet koningrijk Goagevolgd moeten worden. DUITSGHLA ND. Frankfort den 1 november. Den 2 3 october is te Bucharest der ratificatien van den vrede ont vangen.:' Naar bet zich laat aanzien, zal een aanzienlijk russiscK korps den winter in Wallachije doorbrengen. het berigt van de uityvisselin

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1