ZBEHIRZEESCIIE COURANT, No. 91. Vrijdag EESTUREN EN ADMINIS TRA TIEN. NIE UWS TIJDINGEN. Ao. 1829. den 13 November. BEKENDMAKING.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERTKZEE In aanmerking nemende dat niet alleen de Winter meer claïi; «enig ander Jaargetijde aanleiding Jot Bedelarij geeft, maar ook de dagelijksclie ondervinding doet zien, dat, ondanks de verbodswil- ïen op dat stuk f de Bedelarij onder menschen of kinderen blijft voortgaan. Overwegende dat niemand, en onder welk voorwendsel of in wélk jaargetijde ook, mag bedelen, en dat, al wie, zonder onder scheid van geslaclit, jaren of ligchaamsgebreken zich aan dat mis drijf schuldig maak^r moet worden aangehouden, en, naar om standigheden, of aan den Regter overgegeven, of naar eene Bede laars invigtiug gcbrsagt; terwijl de toepassing van dit voorschrift in geeneri deele onbillijk isomdat menom den kost te bekomen niet behoeft te bedelen, daar al wie geen werk beeft en onvermo gend is om in zijn onderhoud te voorzien, beide vilden kan in de bestaande inrigtihgen-van weldadigheid, waartoe de enkele aan melding des belioeftigen aan den Burgemeester voldoende is. Herinnerendoor middel dezer afkondigingde behoeftige In gezetenen dezer Stad aan het bestaande .verbod om te bedelen, mitsgaders aan de toevlugt welke hun door de instellingen van wel dadigheid wordt aangeboden, waardóór zij bet bedroevend uiterste van Bedelarij kunnen" ontgaan en tevens dat de Policie herhaalde en de stelligste bevelen gegeven is, om al wie bedelende bevonden zal worden, zonder eenig onderscheid, dadelijk aan te houden, ter op zending naar de Bedelaars-kolonie. En noodigen de vermogende Ingezetenen dezer Stad ook bij deze uit, om 's Konings bedoelingen tot wering der bedelarij te helpen bevorderendoor geene Aalmoezen te geven aan onbekende behoef tige personen die zich aan de huizen tot het verkrijgen van on derstand aanmelden daar de zoodanige veelal niet de ware be- Loeftigcn zijn; met dringende opwekking om het bedrag hunner liefdegaven aan onbekende belioeftigen op eene meer. doelmatige wijze te be.sled.en en daartoe gebruik te maken van de gewone en buitengewone Kollecten wanneer dezelve verzekerd kunnen zijn dat hunne Aalmoezen naar hun oogmerk, door de Arm verzorgers ten behoeve der ware Armen en op eene behoorlijke wijze zullen worden aangewend. De Policie-dienaans en den Hoofd-veldwachter worden tot eene stipte waakzaamheid op de Bedelarij aangemaand, en opdat deze zoude hekend zijn, besloten tot plaatsing in de Courant der Stad, afkondiging en aanplakking. Zierikzeeden. 5 November 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd r de CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. De Procureur-Generaal hij het Hoog-Geregtshof te 's Gravcnhage als daartoe van liooger hand gemagtigd', looft hij deze uit eene premie van vijf en twintig duizend nederlandsche gulden aan den genendie de Juweelen, Paarlen en andere kostbaarhedenwelke in den nacht tusschen den 25 en 26 September 1829, in het Paleis van Zijne Koninklijke Hoogheid den Heere Prinse van Oranje bin nen de Stad Brusselzijn gestolen zoodanig als dezelve in de daarvan vervaardigde en alomme verspreide lijsten en teekeningen zijn beschreven en aangeduid, zal te regt brengen, of wel zooda nige aanwijzingen doen dat die schat in zijn geheel ontdekt wor de; welke premie zal verdubbeld en dus tot vijftig duizend nederlandsche guj,den gebragt worden wanneer tevens de dader of daders aan den Regter met genoegzame zekerheid zullen worden bekend gemaakt of aangewezen. Zullende voorts aanzienlijke belooningen worden geschonken aan deu genendie slechts een gedeelte of wel enkele der gestoleue kost baarbeden zal te regt brengen of wel deswege zoodanige aanwij zingen of opgaven doendat eene of meer van die kostbaarbeden ten gevolge daarvan in banden geraken en aan Zijne Koninklijke Hoogheid terug bezorgd wordenwelke belooningen steeds even redig zullen.zijn aan de waarde der terug bezorgde kostbaarheden. 's Gravenhageden 5 November 1829. A. W. PHIL IP SE. DUITSCIILAND. Berlijn, den 6 november. Onze beroemde medailleur Loos beeft eeneu fraaijen gedenkpenning vervaardigd op de 'inneming van Adrianopeldoor de Russen. Deze is de zesde penning, welken hij op de "russische veldtogten gemaakt heeft. De eerste is gesla gen op de oorlogsverklaring; de tweede op de verovering van Varna; de derde op den veldslag te Pravoda bij Schurnla de. vierde op de inneming van Silistriade vijfde op bet bezetten van Erzerum en den overgang van deu Balkan en het vermeesteren van Adrianopel maakt het o» denver o van den zesden uit, welke door een' zeven den en laatsten zal gevolgd worden die tot gedachtenis van het sluiten van den vrede zal strekken. Nadat door het'aannemen ia geheel Bellijn van de door Z. M. den Koning bevolene agende, hij de evangelische kerk, zoo wel Yoor de orde der godsdienst, ais. voor de gezamelijke geeste lijke ambtsverrigtingenalle sporen van onderscheid tusschen de gereformeerde en de lullierscbe belijdenis verdwenen zijnen de vereeniging, wat het'wezen der zaak betreft, reeds geheel tot ^taud gebragt is, en het nu slechts heilzaam kan geacht worden, clafc ook alle uiterlijke, niets ter zake doende vormen, door welke de scheiding nog schijnbaar in stand wordt gehouden, afgeschaft wor den, zoo hebben bet ministerie en de kerkenraad van twee kerken de leden der beide gemeenten door eenrondgaand geschriftpleg- tig tot de ook iii dit opzigt voorbereidde vereeniging uitgenoodigd. Bij deze vereeniging zal echter tevensalleen ten aanzien der /o- caliteiten niet wat het (niet meer bestaande) verschil der geloofd belijdenis betreft, eenescheiding der gemeenten plaats hebben, ten gevolge van welke elke der twee genoemde kerken in het ver volg bare bijzondere.gemeente en bare bijzondere predikanten, ker kendienaars enz. zal hebben. Ter bevordering van de vereeniging, heeft men bierbij voor, aan elke der twee kerken eeuen oorspron kelijk gereformeerden en eenen oorspronkelijk lutlierschen predi kant-toe te voegen, waarbij het oudertusschen aan alle de leden der'beidé gemeenten geheel vrij zal staan, tot alle kerkelijke han delingen zonder uitzondering-als doop, avondmaal, echtvereeni- ging, gelijk als tot het godsdienstig ouderwijs der kinderen, naar goedvinden eeneu der vier predikanten van beide de kerken te kiezen Frankfoi?t den 6 november. In bijzondere brieven wordt ge melddat de bassa .van ScoJra welks komst te Philippópoïi den Russen wéinig beeft behaagdeen begin beeft gemaakt met het ont binden zijner troepen; dat dezelve zich dien ten gevolge dadelijk hebben verstrooid en gróoteu deels naar hunne woningen zijn terug gekeerd. In de russische armee liep bet geruchtdat de Sul tan op eene vermindering van 4 millioenén van de oorlogscontri butie koude rekenen en dat dien ten gevolge de tijd der bezetting van de beide Vorstendommen vier jaren zoude kunnen worden verkort. Uit de laatst ontvangene nummers van het daghlad van Smyrna blijkt, dat men zich aldaar, tot kort voor bet sluiten van den vrede, lieeft voorgesteld, dat, zoo Konstantinopel in ernst mogfc worden bedreigd, de engelsche en fransclie vloten de band zou den hebben gelegd op de russische zeemagten krachtdadige mid delen zouden hebben genomen ter verdediging van genoemde hoofd stad. Ten aanzien van het verdrag leest men in genoemd dag blad: Indien eene eenige der ons opgegeveue voorwaarden in dit verdrag wordt opgenomen is de onafhankelijkheid van de Verhe vene Porte aan Rusland prijs gegeven." Verder vindt men in meergenoemd dagblad, dat de hollandsche koopman van Sanenop zijn buitengoed, in het dorp Boudgia door eene hoop vermomden gewapend Volk is overvallendat hij en de zijnen met geweld zijn. genoodzaakt geworden, de kost baarheden uit te léverenen dat de roovers voor eene waarde van 12000 piasters hebben medegenomen, terwijl de vrouw van deu huize nog gelukkig een kostbaren snoer paarlenwelke de dieven in liunne overhaaste vlugt hadden verloren, lieeft terug gevonden. Men hield de daders voor Grieken uit den omtrek. Verscheidene waren reeds herkend en gevat, doch de turksche overheden sche nen niet gezind om de zaak zeer ernstig te vervolgenom dat de Grieken zouden hebben gedreigd in dat geval allen naar Morea te zullen oversteken. Men dient echter, bij de beoordeeling vati dit een en ander, in 'toog te houden, dat het dagblad, 'twelk deze bijzonderheden vermeldt, de zaak van Griekenland nimmer genegen is geweest. De bijzonderheid clat zelfs in Klein-Azie 'twelk steeds als het ware vaderland der Turken is aangemerkt, en alwaar men ten miuste nog eenig blijk van geestdrift en godsdienst-ijver had ge wacht, de bevolking zeer bedaagd en zonder zich te roeren beeft aangezien, dat de Russen zich van de eene stad na de andere mees ter maakten, komt sommige voor, als een genoegzaam bewijsdat de verzekeringen van Burkhard en M'Ferlane, als of de .onverschil ligheid op'tstuk der eeredienst in Turkije algemeen zoude wezen, niet ongegrond zijnen dat welligt binnen zeer weinige eeuwen het geloof van Mecca tot de woestijnen van Arabic en van het bin nenste van Afrika bepaald zal Worden. Men schrijft uit Bucharest, dat dé russische ambtenaren alles aanwendenom de orde in Wallachije te herstellen en het lot der bewoners te verbeteren. Zoo was onlangs bet gedeelte der veld vruchten, hetwelk de landlieden verpligt zijn jaarlijks op te bren-

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1