No. 89. ZIERIKZEESGHE Vrijdag BESTUREN EN ADMINIS TRA TIEN. NIE UWS TIJDINGEN. C O U E A N T. den November. BEKEND.MA K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZïFJUKZE'E In aanmerking nemende dat niet alleen de Winter meer clan eenig ander-Jaargetijde aanleiding- tot Bedelarij geelt, maar ook de dagelijksclie ondervinding doet zien, dat, ondanks de verbodswil- len op dat stuk-de Bedelarij onder menschen of kinderen blijft voortgaan. Overwegende dat niemand, en onder welk voorwendsel of in welk jaargetijde ook, mag bedelen, en dat, al wiezonderonder scheid van geslachtjaren of ligctiaainsgebreken zieh aan dat mis drijf schuldig maakt, moet worden aangehouden, en, naar om standigheden, of aan den E.egter overgegeven, of naar eene Bede- laars-iiirigting gehragt; terwijl de toepassing van dit voorschrift in geenen deele onbillijk is, omdat men, om den kost te bekomen niet behoeft te bedelen, daar al wie geen werk Reeft en onvermo gend is om in-zijn onderhoud te voorzien, beide vinden kan in de bestaande inrigtiagen van weldadigheid;, waartoe de enkele aan melding des bèhoeftigen aan den Burgemeester voldoende is. Herinneren, door middel dezer afkondiging, de ^behoeftige In gezetenen dezer Sfad aan het bestaande verbod om te bedelen, mitsgaders aan de toevlugt welke hun door de instellingen van wel dadigheid wordt aangeboden, waardoor zij liet bedroevend uiterste vair Bedelarij kunnen ontgaan en tevens dat de Policie herbaalde en de stelligste bevelen gegeven isom al wie bedelende bevonden zal wordenzonder eenig' onderscheid dadelijk aan te houden ter op zending naar de Bedelaafs-kplome. Eu noodigen de vermogende 'Ingezetenen dezer Stad ook bij deze uit, om 'sKönings bedoelingen tot wering der bedelarij te. helpen bevorderen, door geene Aalmoezen te geven, aan onbekende behoef tige personen die zich aan de buizen tot bet verkrijgen van on derstand aanmeldendaar de zoodanige veelal niet de ware bc- boefiigen zijn; met dringende opwekking om bet bedrag hunner liefdegaven aan ofihekeh.de beboeHigea op -eene, meer doelmatige wijze te besteden-, en daartoe gebruik te maken van de gewone en buitengewone Kollecteu wanneer dezelve verzekerd kunnen zijn dat bühne Aalmoezen naar bun oogmerk door de Armverzorgers te» behoeve der ware Armen, en op eene behoorlijke wijze zullen /vVorden aangewend. De Policie dienaars en den Hoofd-veldwachter worden tot eene stipte waakzaamheid op de.Bedelarij aangemaand, en opdat deze zonde bekend zijn, besloten tol plaatsing in de Courant der Stad, afkondiging en aanplakking. Zierikzee, den 5 November 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CRANEvt. Ter ordonnantie van Deze! ven De Stads Secretaris W. J. P, KROEF. SPANJE. Madrid, den 19 October. De afgevaardigden uit bet Rijk, bij gelegenheid van 'sKoning huwelijkhebben, zich- heden naar bet Esèuriaal begeven, ten einde Z. M. te verzoeken, eene amnestie te verieenen en hebben Hoogstdcnzelven aldus aangesproken: Sire geen gunstiger gelegenheid zou zich kunnen opdoen om uwe gan- sclie. goedertierenheid aan den dag te leggen; uwe volken bopén dat de amnestie zal verleend worden; dit gunstbewijs zal in bet geheele Rijk met blijdschap en toejuiching ontvangen worden. De hertogin van Benavcnta beeft verzochtdat baar zoon de Prins van Anglona, naar Madrid zou mogen komen; dan de Koning, heeft zulks geweigerdzeggende, dat hij geene zoodanige bijzon dere gratie wilde verieenen, daar er weldra eene algemeene ver giffenis zou gescbonkëu worden ten gevolge waarvan alle uitgewe kenen met uitzondering van een klein aantal, naar Spanje zouden kunnen terugkeeren. Z w EDEN. Stokholm, den 3 October. In de afgeloopene week is er plot seling vorst ingevallen, de thermometer rees 'snachts tot 6 graden, zoodat de kleinere meeren en vijvers 's morgens met ijsscbdlleu be zet waren. Laatstleden zondag viel er eene meenigte sneeuw en bedekte de veldenop welke bet koren nog stond u dat wegens hot vroegere natte weder niet bad kunnen ingehaald worden. In cenige streken beeft bet, zoo sterk gesneeuwd, dat men met sleden gere den beeft; daarbij woei de wind hevig uit bet noorden. DUITSC1-ILAN D. Frankfort den 3o October. In bet óósten rij ksch half-officieel blad vindt men liet volgend zeer opmerkelijk artikel.: »De vrede tusscben Rusland en de Porte is gesloten en van weers zijde geratificeerd. Het einde van den oorlog in bet Oosten maakt een gewigtig tijdvak uit in de geschiedenis dezer dagen. De indruk, dien bot eindigen van den oorlog tusscben de Rus sen en Turken gemaakt beeft op de verschillende partijendie bet bewind over de publieke opinie onder rich doelen kenschetst niet alleen den geest dief partijen maar strekt ook tot zekeren maat staf voor bare toekomstige bedoelingen. Zij die bet behoud der openbare rust eendragt onder de staten regel matigen voortgang van bet algemeen welvaren, bet ongestoord bloeijen van alle tak ken van nijverheid en kusten des vredes als het hoogste maatschap pelijke goed vereeren, de regeringen, die bare heiligste pligten en bare wezenlijke belangens niet miskennen bet meeren deel der verlichte staatsburgers de groote volkshoop die alleen door orde en geregtigheid leeftdeze allen vernamen de boodschap des «re des met hetzelfde gevoel, van vreugde, dat zij bij ons verwekte. Geheel anders werkte zij op degenen die in de openbare rust niets anders zien dan den stilstand van hunne toomclooze verlangenin de tevredenheid hunner medeburgeren niet anders dan de veroor- deeling hunner onstuimige klagten en in den strijd tusscben de mogendheden alleen eene gunstige gelegenheid om hunne eergierige wenschen en hoogvliegende plannen te doeu gelden. »Deze partij, die baar hoofdzetel in Frankrijk beeft en baren aanhang door geheel Europa, beeft iu de laatste tijden bare grond beginselen en oogmerken zoo klaar en duidelijk aan den dag ge- bragtdat men baar zeker geen onregt aandoet door baar de ver klaarde vijandin des vredes te noemen. Zij beeft alles in bet werk gesteld om door schoonschijnende bewijsredenen reden aar s-kun- stenarijen bet loös gebruik maken van de edelste zoo wel als van de misdadigste bartstogteu de oneenigheden in het Oosten langer te doen voortdurenen in volkomene tegenspraak met de geuitte gevoelens van den russischen monarchaan bet einde van dien oorlog eene oneindige reeks van nieuwe omwentelingen en oorlogen te verbinden. Met eene opmerkelijke onbeschaamdheid heeft zij dan eens ojidcr bet voorwendsel om op kosten van regt en gereg tigheidop kosten van den ondergang van geheelevolkeren en rijken, de beschaving der wereld te bevorderen dan weder als opene lof redenaars van het veroverings stelsel optredende, met de verleidende tooverwoorden van nationale eer" en natuurlijke grenzen" ge wapend ontwerpen gesmeeddie op niets minder doelden dan op het verscheuren van alle bestaande tractateneene wijd uitgestrekte iandvertleeling en den opstand van de eene helft van Europa tegen de andere. Hare redenaars en schrijvers zijn niet moede geworden om, door de boosaardigste uilviudingende vijandclijkste aantijgin gen de zaden van wantrouwen ijverzucht en tweedragt onder de monarchen te strooijenen hadden gaarnezoo hunne kunst en kracht niet beperkter dan hun wil Ware geweest, de oorlogsfak keldie op een naar bun verlangen te klein veldbranddeover het beste deel" der aarde verspreid. »Ket kon ons niet vreemd voorkomen, dat eene partij die door zoodanige gevoelens, bezield werd, de tijding van bet ophouden der vijandelijkheden met bitter leedwezen ontving en dat leedwezen trachtte te verzachten door bet stellig aankondigen van nieuwe oor logen en nieuwe omwentelingen. Even zoo weinig bevreemt bet ons, dat, indien zij dagelijks den storm barer beschuldigingen en lasteringen over alle vreemde regeringen als over hare eigeneuit stort Oostenrijk steeds óp den voorgrond staat. De rustige hou ding van bet oostenrijksche bof, welke' zich gedurende den nu geëindigden oorlog nooit verloochend heeft; zijne politiek, die al tijd strekte tot handhaving des vredes en der wettige orde van za ken zijne verwijdering vau-alle ontwerpen vanvergrooting van ge bied; zij'ne vrome-achting voor alle bestaande tractaten, voor de onafhankelijkheid van alle natiën voor alle wettige staatsregelingen en voor alle gegrondveste vrijheden; dit «alles moet eene onvergeef lijke misdaad schijnen in de oogen een er factie, die naar verwar ring en beroering haakt. Ook zullen de schrijvers dier partij in deze onze aanmerkingen genoegzame stof vinden tot 'Vergiftige' uit leggingen. Dit' vermaak dit levensbeginsel van bun stelsel moe ten wij bun gunnen. Hunne toekomstige'schérpe vertoogen zullen even als de vorige*; slechts bet bewijs opleveren' voor de "waarheid vau beigeen wij bier ter nedergesteld hebben." - Zijne Majesteit de Keizer van Rusland heeft in eene dagorder de troepen vair bet leger van den generaal JJicbitsch, die van het korps in den Caucasus, onder bevel van den generaal Paskevüz en ook de manschap zijner vlooien'welke deel genomen hebben aan de twee laatste veidtogterizijne hooge tevredenheid over hun gedrag betuigd, en verklaard dat zij zich den naam van russische krijgslieden ten volle waardig gedragen hebben'; weshalve bij aan allen welke die twee vcidtogten bijgewoond hebben toestaat een gedenkpenning te dragen, ter eere van dien oorlog geslagen, en wel aan bet lint der ridder-orde van St.1. George. G F> O O T - B R I T T A N.N IE N. Londen, den 3o October: Geruchten nopens liet op nieuw be noemen van den heer Ins kis si, 11ais lid van bet ministerie, wor den stellig tegengesproken;

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1