EimiiLZEEseirE COURAIT, No. 88. Dingsdag NIE UWS TIJDINGEN. Ao. 1829. den 3 November. RUSLAND. Over den vrede met de Ottomansche Porte, behelst de Noord sche Bij den volgenden brief uit Petersburg van den 5 October aan eenen vriend Ie Londen: Eindelijk- is. dan, na eenen d'ocivi vollen kampstrijd, een luisterrijke vrede gesloten! Wij Puissen, die met hoop en vertrouwen den uitslag van den kampstrijd te gemoet zagendanken thans God en zegenen den hersteller van den vrede in het Oosten wij verheugen ons over de verrigtingen onzer dappere krijgsliedenverrigtingenwelke getuigen zijn van de groote talenten onzer legerhoofden en van onze onuitputtelijke hulpbronnen. Wat zullen echter die staatkundigen zeggen die met leugenachtige berigteu en gewaande bedoelingen van Rusland de wereld trachtten te verontrusten, en uu Europa met Rusland, dan weder Rusland met Turkije te verschrikken Wat zullen thans de zoogenaamde Turkenvrienden en de voor het evenwigt Van Europa angstig bekommerde staatkundigen zegden P Zullen zij nog steeds pogen de lezers der dagbladen met twisten meeningen en voorspellingen op het dwaalspoor te brengenof te loochenen ivat duidelijk in de oogen straalt? Thansnu de groote zaak he slist ismag men wel geloovendat zij van den staat van zaken zich een juist denkbeeld kunnen maken. Het voorhangsel is opge rold en ieder kan met eigene oogen zienwat waar en wat valsch is. De thans geëindigde oorlog heeft, behalve deszelfs gewigtige ge volgen voor het welzijn der menschheidhet groote geheim der curopische staatkunde ten aanzien der ottoinausche Porte geopen baard. Waar is hij dan de kolossus, met welken de nijd reeds sinds lange jaren, sedert de tijden van Peter den Grootcn, Rusland dreigde te onderdrukken of ten minste deszelfs wil en daden te beperken? Waar is zij dan de magt van bet op de puinlioopen van grieksche en romeinsche grootheid gevestigde rijk, het rijk, dat eens de schrik der christenheid wasDeze kolossus bestond slechts in de verbeelding; een ij dele waan slechts was de zoo ge roemde magt. Het tegenwoordige jaarrijk aan cle gevolgen van den met de verovering van Varna bekroonden veldtogt des vori- gen jaars heelt voor de wereld de waarheid aan het licht gehragt Vijilig duizend russische krijgslieden iu Europa, en 20,000 in Azie, onder het opperbevel van twee groote veldheeren den graaf jDiebiisch-Sabalkansky en den graaf Paskevitz-Erwanskyschokten liet rijk in zijne diepste grondvesten, en overwonnen alle natuur lijke en zedelijke hinderpalen. Bergen werden overgetrokken die men voor onoverkomelijk hield; .estiiigen ingenorncn die men on winbaar noemde, en bet reeds van ouds lier zoo boog geroemde en wijd en zijd verkondigde godsdienstige fanatismus der Turken boog zich rustig voor cle dapperheid der Russen op bet slagveld en voor hunne zachtheid na cle overwinning. De vaan van Mcdio- medde eenmaal zoo gevreesde Sandschack-Sherif, wapperde twee jaren lang, om de Muzelmannen tot den strijd op te roepen, en daalde eindelijk neder voor de vanen van Rusland! Onder de mu ien van Konstaiitinopel moesten de Turken om denzelfden vrede smeekendie bun reeds eenige malen aangeboden was geworden. Alleen grootmoedigheid reikte bun cle palm toeom een rijk niet te verbrijzelenwelks lot van de inneming der hoofdstad af hing. Niets kon de Russen belettenhunne vaueu op de kerk van St. Sophia te plantendan de overtreffende grootmoedigheid des overwinnaars wederstond eiken wensch naar nieuwen roem en naar nieuwe zegeteekenen. Geheel anders was het met Rusland in den nationaleu oorlog van 1812, toen het gewapende Europa in massa cle grenzen van ons vaderland overschreed! Voor de poorten van Moskou hegeerden de Russen den vrede nietenbesloten 0111 te overwinnen of te stervenwaren hun geene opofferingen te grooten gaven zij in eene vreemde hoofdstad Europa den vrede weder. Ik wil mij hier in geene vergelijkingen inlaten, of onze middelen van verdediging cn aanval natellen. Het zij aan hen die Turkije voor cenen ster ken voormuur ten behoeve der vijanden van Rusland hielden over gelaten de magt der heide staten te vergelijken. Rusland weder stond niet alleen clen aanval van ganscli Europa maar trad uit zijnen zwaren kampstrijd ook nog veel grooter en krachtiger te voorschijn. Turkije daarentegen was er na aan toe, om reeds on der het tiende gedeelte der strijdkrachten te bezwijken welke Rus land ter zijner verdediging bezit. Waarin ligt de oorzaak van- dit groote verschil? Staatkundigen zullen missqhien weder hunne toe- vlugt tot vermoedensverdichtselen en profeteringen nemenwij Russen echter, die ons vaderland kennen, kennen ook cle bron van onze kracht. De liefde tot de regering is het en de onvoorwaar delijke volbrenging van den wil van onzen Keizerwiens welzijn onafscheidelijk is van het welzijn des rijks, welke, vereenigd won deren gesticht hebben ea nog stichten. De wereld is verbaasd over deze wonderenen velen kunnen ze niet begrijpen omdat zij de bron van onze kracht zoeken waar zij niet is. Zou het inderdaad nog noödig zijn, de waarheid van het gezegde te bewijzen, en den weldadigen invloed der gesteldheid van Rus land, gelijk zij werkelijk is, nader te ontwikkelen? Laat ons eenen blik werpen op eenige Europische staten, wier uiterlijke glans velen verblindt. Iedere oorlog brengt deze staten in hevige beroe ring en drukt op alle standen. Buitengewone opbrengsten, be lastingen gedwongene giften leeningen daling der staatspapieren en kwijning des handels zijn aldaar de gewone gevolgen van eenen o au tasten den of invallenden .oorlog /lie reeds buitendien cle ou<* derdanen in onrust en de regering in eenen bedenkelijken toestand brengt. In Rusland daarentegen waar alle wenschen 111 eenen eenigen wil vereenigd zijn, en waar een eenige wil alles in, bewe ging zet, heeft een oorlog iu Europa en een ander in Azie niet al leen geene daling der staatspapieren veroorzaakt, maar de nijverheid nog vermeerderden geene nieuwe lasten voor de onderdanen te weeg gehragt. Rustveiligheidtevredenheid heerschten overal ja zelfs in cle gewesten nabij het oorlogstooneelterwijl Rusland zelf slechts dooi' cle feestvieringen der overwinning gewaar werd, dat het werkelijk in oorlog gewikkeld was. Iieil en dank aan onze brave troepen, die door hunne inspanning eu'dapperheid het va derland voor alle gevaar hebben behoed! VV'at zuilen eindelijk diegenen zeggen, die Europa wilden diets maken dat Rusland naar veroveringen streeft en alleen op cle vergrooting van zijne bezittingen doelt De aanwinst van eenige vestingen in Azie is een maatregel ter verdediging der eigene gren zen een onderpand voor het behoud van den vrede, en geene ver overing. Eenige vestingen en provinciën maken Rusland niet ster ker; zij zijn slechts druppels in de zee! Rusland streeds voor de handhaving van zijne, door het verbreken vaii traktaten gesclion- dene nationale eermaar meer nog voor het welzijn der mensch heid. Treft men, vraag ik, vele voorbeelden in de geschiedenis aan, dat zegevierende staten bij het voorschrijven van den vrede in vijands lancl, meer op anderen dan op zich zélven acht sloegen? Dat heeft thans Rusland gedaan Het zorgde voor het lot der Vors tendommen Moldavië en Wallachijedie vaak van cle luimen van eenen vizier of pacha afhingen, eu verzekerde aan zijne geloofsge- nooten de Serviërs, een onafhankelijk bestaan; het vestigde het staatkundig aanwezen van Griekeulaud deze bakermat der Europi sche verlichting; het opende voor alle natiën de vrije scheepvaart tusschen den Bosj.horns en de Dardanellen en stelde, door cjua- rantaiue-iurigtingen op cle grenzen van Europisch Turkije een perk aan eene der grootste plagen. Elk artikel van liet vrèdes-traktaat levert een bewijs op van cle gematigdheid en grootmoedigheid van Rusland, hetwelk alles nemen kon, indien het gewild had, en van eigen voordeel afzag om een einde te maken aan het bloed vergieten in het Oosten en voor het belang van vreemde natiën; Hier spreken de daadzaken voor zich zelve Vier jaren duurde de oorlog met Perzie en Turkije, en in deze buitengewone jaren van zegepraal en roem verhief zich Rusland, verzekerde zijne grenzen, gaf, terwijl het door zijne overwinnin gen cle wereld in verbazing bragt, bewijzen van edelmoedigheid eu gematigheiclen overtuigde iederen onpartijdigen beschouwer der gebeurtenisseu dat elke nieuwe hinderpaal elk nieuw gevaar al leen daartoe diende om zijne magt te bevestigen. Dit moot aan de begrippen van hen die meenen Rusland door het berokkeuen van oorlog te zullen verzwakken eene andere rigting gevenen zijne naburen doen inzien, dat zij, om hun eigen best wil, met Rusland iu vrede hehooren te blijven. DUITSGIIL AND. Berlijn, den 27 October. Reeds voor eenige dagen hebben bij zondere brieven uit Memel en Tilsit gewag gemaakt van geruch ten als of zich de sporen van de pest iu het russische' gouverne ment van Minsk hadden opgedaan. Men heeft van regeringswege begrepeu die geruchten niet te kunnen tegenspreken, en deze om standigheid hecht ecnig gewigt aan het zeggen van eeu reiziger, dezer dagen alhier aangekomenwelke verzekert dat deze kwaal niet alleen in 'tleger van Adriauopel woedt maar ook in verschei dene oorden van Rusland. Ofschoon dergelijke geruchten overdre ven kunnen zijnverdienen zij echter eenige nadere toelichting daar het zeker is dat de brieven welke van de pruissische olti- cieren hij de russische armee komen, doorstoken zijn, en alhier nog buitendien berookt worden, en men, ten aanzien van dc goe deren van sommige dezer hecrenbijzondere maatregelen van voor zorg heeft genomen. Aan de grenzen van Poleii zijn aan de pruissische beambten zeer gestrenge hevelen gegeven om een waak zaam oog te hóuden op de zwervende poolsche, zoogenaamde han- dcls-Jodén als op lieden door welke eenige besmettelijke kwaal spoedig zoude kunnen worden overgebragt. Het russische leger heeft eenen dappereu veldheer verloren in den luitenant-generaal vorst Madatoff, die op den 16 septem ber 11.in het leger voor Schumla, overleden is. De lijkplegtig- hedeu zijn in de kerk van Maria Hemelvaart te Schumla naar de gebruiken der griéksche kerkgevierd gewordenhij welke gele genheid de groot-vizier die in de laatste veldtogten de dapperheid des overledenen proefondervindelijk had loeren kennen, met zijne troepen aan het stoffelijk overblijfsel des afgestorvenen de laatste eer heeft bewezen.

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1