Wo. 87« ZEERIKZEESCHE Vrijdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIE UWS TIJDINGEN. Ao. 1829. COURANT. den 30 October. TENTOONSTELLING VAN VOORTBRENGSELEN DER NATIONALE NIJVERHEID. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, brengen ter kennis van de Ingezetenen «lezer Provincie 1. Dat in de maanden julij en augustus i83o te Brusselzal plaats hebben eene gierde algemeene Tentoonstelling van voortbrengselen der Nationale Nijverheid ■welke zal geopend worden op den i5 julij van dat jaar, en gesloten worden den 3i augustus daaraanvolgende. 2. Dat tot dezelve zullen worden toegelaten alle voortbrengselen van Volksvlijt» ■welke, door eene uitmuntende bewerking dergelijke onderscheiding kunnen verdie nen en mitsdien al zoodanige artikelenwelke in het geraeene leven voorkomen zich'als voortbrengselen der Nationale Nijverheid, door hunne deugd, nuttigheid en geringe prijzen aanbevelenen alzoo een dadelijk onderwerp van handel en vertier uitmaken, met uitzondering van alle soorten van spijzen en dranken, en van zooda nige voorwerpen die van eene blijkbare onvoegzaamheid zijn wordende derhalve de inzending verlangd van al wat goed is in deszelfs soorten als voortbrengsel van Nationale Nijverheid kan worden aangemerkt; van alles wat door een en ln/andschen Kunstenaar, Meester, Daglooner, Uitvinder of Geleerde is vervaardigd of uitgevon den; terwijl echter het wezenlijke doel ter Tentoonstelling in zich sluit, dat minder wordt gehecht aan eigenlijk gezegde kunststukkenof zoodanige allerkeurigst uitge werkte zaken, welke enkel als gelegenheids-voor werpen moeien beschouwd worden, tón dat zich derhalve de belanghebbenden niet moeten laten verleiden tot het ver vaardigen of plaatsen van zoodanige voorwerpenin het vooruitzigtom daarvan na den afloop der Tentoonstelling, hetzij door verloting of door aankoop van wege Zijne Majesteit, zoo als bij vprige Tentoonstellingen heeft plaats gehad, eene bestem ming te zullen vindenaangezien deswege nog niets stelligs is bepaald. 3. Dat geene voorwerpen zullen worden toegelaten, welke reeds op eene der vo rige Tentoonstellingen zijn geplaatst geweest. 4- Dat geen grooter aantal stukken of voorwerpen van ééne en dezelfde soort maar alleen het vervaardigde artikel zelve, of één enkel bekwaam monster van.het zelve moet worden ingezonden, voorzien van een Certificaat van lnlandschen oor sprong door het Bestuur der woonplaats van den vervaardiger kosteloos at te geven nadat door denzelven zal zijn verklaard, dat hij de maker of uitvinder van hetzelve ïs of dat bet onder zijn opzigt en in dit Rijk is vervaardigd. 5. Dat, indien het eenmaal, zelfs na de toewijzing van den eereprijs, mogt. blij ken dat zoodanig Certificaat voor een Buiienlandsch voortbrengsel afgegeven ware de eer der toewijzing, door openlijke kennisgeving daarvan,- zal vervallen; terwijl hij, die hetzelve mogt hebben overgelegd, in het veiwolg van alle mededinging zal worden uitgesloten. 6. Dat, te rekenen van de Publicatie dezer, in de ter Provinciale Grifl'e en Secre- tarijen der Steden Middelburg Zierii.zee Goes, TholenVlissingenTere, Sluis, Hulst en Axel, registers zullen geopend zijn, in welke de Ingezetenen, die voorne mens zijn voorwerpen hunner Nijverheid naar de Tentoonstelling op te zenden daar van aangifte zullen behooren te doen voor den 20 April aanstaande, na welk tijd stip geene artikelen ter verzending meer zullen worden aangenomenwordende de belanghebbenden in het bijzonder opmerkzaam gemaakt, dat. het gemelde tijdstip strikt verpligteud is, en om geene reden, hoe ook genaamd, zal worden veranderd of verschoven: r. Dat alle voorwerpen voor de Tentoonstelling bestemd, aan het voorloopig on derzoek eener Provinciale Commissie moeten worden onderworpenwaartoe zijn be noemd de Heeren: Jonkheer A. C. van Cillers, Lid der Gedeputeerde Staten, te Middelburg, Pre sident. J. J. Sprenger, Lid der Gedeputeerde Staten, en President van de Kamer van Koophandel on Fabrijken te Middelburg. Jonkheer Tr. A. de Jonge, Disbricts-Commissaris te Zierikzee. J. H. Verschoor van Nisse Districts-Commissaris te Goes. J. HennequinDistricts-Commissavis te Sluis. H. F. von RadenDistricts-Commissaris te Hulst. A. RochollPresident van de Kamer van Koophandel en Fabrijken te Vlissin gen en J. de Kanier, Philz.Lector in de Wis-, Natuur- en Sterrekunde te Middelburg. 8. Dat de belanghebbendendes verkiezende, de voorwerpen, welke zij voor de Tentoonstelling bestemmen, zullen kunnen aanbieden aan bet tot de voormelde Com missie in het District van derzelver woonplaats benoemde Lid, en dat, indien de in zenders zulks mogten verlangen, deze voorwerpen, in de woonplaats van dat Lid; onder derzelver opzigtontpakt en ten hunnen overstaan ter verdere verzending naar Brussel, nadat de Commissie dezelve de eer der Ten toons tel ling waardig zal hebben gekeurd, zullen worden gereed gemaakt. 9. Dat de verzending buiten kosten der belanghebbenden zal geschiedenen de voorwerpen, na den afloop der Tentoonstelling, kosteloos aan de Eigenaren zullen terug geworden. Gedeputeerde Staten vertrouwen, dat deze kennisgeving en Zijner Majesteits gema nifesteerde bedoeling, om door eer.e derde Tentoonstelling aan ieder gelegenheid te geven, om de voortbrengselen zijner Nijverheid of nutiige uilvindingen, meer alge meen bekend te maken, en daardoor zich zeiven een ruimer debiet zijner Fabvie- katen bij de Ingezetenen van dit Rijk te kunnen verschaffenook b.'j de Ingezetenen dezer Provincie eene voldoende aanmoediging zal zijn, om met die der overige Ge westen te wedijveren, ten einde ook door lnmne bijdragen, den luister van het Ne- derlandsch Fabrijkwezen enz.krachtdadig te bevorderen. En opdat hiervan niemand onkundig zij zal deze alom, waar zulks in deze Pro vincie gebruikelijk is, worden gepubliceerd ca gea^ geerd mitsgaders in de Middel burgs cheZierikzeesche en Goessche Couranten worden geplaatst. Middelburgden 21 Augustus 1829. Gedeputeerde Staten voornoemd YAN VREDENBURC.H, Ter ordonnantie van Dezelve VAN DER HEIM. DUITSCHLA.ND. Weenen, den 17 October. De handel en scheepvaart beginnen te Konstantinopel weder levendig te worden. Daar de Porte ver klaard heeft, dadelijk na de uitwisseling der ratificatien van den vredefermans voor de Zwarte Zee te zullen verleenen maken zich een aantal schepen gereed, om met (den eersten gunstigen wind derwaarts onder zeil te kunnen gaan. Den 22 september is de nederlandsche gezant de baron van Zuijlenop eene oorlogsbrik zijner regering naar de Dardanellen vertrokken, om over Malta en Toulon, met verlof naar Holland terug te keeren. Gedurende zijne afwezigheid zal de ridder Testa, gelijk vroeger, als zaakgelastigde optreden. Te Aleppo is den 3i julij wegens de invordering van belastin gen tot het goedmaken der oorlogskosten van de Porteeen oproer ontstaan, dat eerst vijf dagen daarna met moeite heeft kunnen ge stild worden. Een hoofd-ambtenaar dien de Porte had afgezon denis vermoord geworden. Frankfort, den iZ October. Van Konstantinopel schrijft men -den a5 dat men opgehouden heeft te arbeiden aan de vestingwer ken die sedert de laatste weken bij Bujuk Tschckmedsche werden aangelegden dat er slechts weinige troepen aldaar zijn gebleven terwijl bet meerendeel der reguliere benden in bet kamp van Pia- mistchiftlik is, waar de Sultan ben dikwerf in zijne tegenwoordig heid laat exerceren. De uiterste voorposten der Russen op den weg van Adrianopel stonden tusschen Tscborlu en Silivria in welke laatste plaats hunne voorhoede post gevat had, bestaande uit twee duizend man. Rodosto was in handen der Turken gebleven doch de Russen waren in Enos binnengetrokken en hielden van daar ge meenschap met de russische vloot onder admiraal van Heyden die achttien zeilen sterk is en bij Tenedos kruist. Bewesten Adriano pel op den weg naar Philippopolistonden de Russen tot bij Mustapha-pacha-palankazes mijlen van die stad. De pacha van Scutari bevond zich tusschen Philippopoli en Sophia met zij 11 leger korps. De grootvizier was steeds in Scliumla. Den 24. buitengewone gelegenheid, heeft men te Weeneu berigten uit Konstantinopel ontvangen van den 1 October. Hierin wordt bevestigddat de te Adrianopel gesloten vrede door de Porte is bekrachtigd geworden. Zulks is geschied ten gevolge van eene groote hij den Seraskicr gehoudene raadsvergadering welke door den Grooten Heer zeivendoor den Muftidoor de voornaamste Ulema's of wetgeleerden en door de eerste staatsdienaren is bijge woond. Den dag na de bekrachtiging, zijnde den 27 september, is de akte van ratificatie naar Adrianopel afgezonden alwaar zij den 28 ontvangen is. De beide met den pruissischen gezant lloyer uit het russisch leger aangekomen officieren hebben dadelijk daarop Konstantinopel verlaten, en zijn, de eene naar Erzerumde ander naar den Archipel afgereisd om aan graaf Paskevitz en aan graaf van Heyden de tijding van liet bekrachtigen des vredes over te brengen. Sedert verscheidene dagen was de blokkade der Dardanellen door de Russen opgeheren en liepen de schepen den Hellespont binnen zonder onderzocht te worden. Een groot aantal koopvaarders voornamelijk oostenrijkschemaakte zich gereadmet den eersten zuidelijken wind naar de Zwarte Zee te stevenen; de daartoe be- noodigde firmans hadden zij reeds bekomen. Zeven oostenrijksche schepen waren door den deenscben gezant gebuurd, om een dui zendtal russische gevangenenaan welke de vrijheid reeds is ge schonken, naar Sisepolis over te brengen. In bijzondere brieven wordt nog uit Konstantinopel geschreven dat de generaal Diebitschop bet verzoek van de Porte om pas poorten voor de leden van bet buitengewoon fransche gezantschap, zou verklaard hebbendat hijzonder den last van zijnen Keizer zich niet bevoegd achtte tot het afgeven van dezelve, doch dat hij geenszins twijfeldeof zijn meester zou in dezen maatregel der Porte een nieuw bewijs vinden van baar opregt verlangenom de ban den van vrede en vriendschap tusschen Rusland en Turkye naauwer toe te halen. Het dagbladhetwelk uit Mentz de eerste artikels van bet ontwerp van eene overeenkomst tusschen de regeringen der oever- staten van den Rijnen van een reglement op de scheepvaart van die rivier, hetwelk den 19 augustus door den nederlandschen com missaris aan de commissie ter regeling van de rijnvaart is voorge legd geworden, beeft medegedeeld voegt er tot nog toe de volgende bepalingen bijDe naar zee varende of van daar komende sche pen zullen, hij hunne doortogt door de Nederlanden niet gehou den zijn over te laden of de lading te breken de warendie uit zee binnen loopenom op de Waal of de .Lekover Lohith booger op vervoerd te wordenof die langs dezen weg naar zee gaan zijn bij eenen regtstreekscben doortogt door de Nederlanden aan eenige nader te vermeldene formaliteiten onderworpen doch vrij van alle transito-gelden, tollen en andere dergelijke uitgaven, als welke door eenen vasten tol vervangen worden de ladin gen die bestemd zijnom door de havens van Rotterdam Dord recht Amsterdam of Antwerpen naar zee uitgevoerd te worden doch in het geval zijn, aldaar gebroken te worden, zullen, indien reeds van dezelve tol betaald is, verder naar liare bestemming kun nen vervoerd worden, met voldoening aan de in de Nederlanden vigerende algemeene wetten op de in- uit- en doorvoer regtèn dezelfde bepalingen zijn van toepassing öp schependie uit zee biuuen komen met goederen voor den Rijn en de genoemde vier steden doorgaan om hunne lading te breken alle warendie van den Rijn naar zee of van daar naar Duitschland vervoerd wordende in de vier genoemde steden voor korteren of langereu tijdin de entrepots worden opgeslagenzijn vrij van de gewoon lijke doorvoer-regtenwelke in dit geval door den vasten lol en bet daarbij gevoegde tarief vervangen worden." [Het blijkt nog niet, dat de commissarissen, zoo als in ons vorig nommar gemeld is geworden werkelijk over deopgegevene bepalingen zijn overeen gekomen.]

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1