ADVERTENTIEN. de commissie die zich heiast heeft met het verzorgen der behoef tige werklieden le Dublin. F R A N K R IJ K. Parijs, den 22 october. Het officiële dagblad deelt thans drie nieuwe ordonnantiën des Konings mede. Bij de eerste wordt de dienstijd van 25 jaren, welke, bij de or donnantie van den 26 Maart 1816, gevorderd wordt tot het beko men dei* ridderorde van het legioen van eertot op 20 jaren ver minderd. Volgens het tweede hevel schriftwordt het slagtersgilde in deze hoofdstad hersteld. Daarbij wordt bepaald, dat het aantal slag- ters alhier, hetwelk thans 514 bedraagt, langzamerhand tot op 4oo zal worden verminderd. Ieder slagter zal getuigschriftenzoo van zijn goed gedrag, als bekwaamheid in de uitoefening van zij nen stand moeten bijbrengenen een' borgtogt van 3ooo franken storten. De intrest van 6 per cent dezer som zal strekken tot het vindeu van pensioenen aan oude slagters of slagtersgezeileu en der zei ver huisgezinnen. Bij de mededeeling van dit bevelschriftmaakt bet officiële dag blad tevens het rapport van den minister la Bourdonnaye aau den Koning bfekend, hetwelk tot het nemen daarvan aanleiding gegeven heeft. In dit stuk wordt in het breede betoogddat het stelsel Van vrije mededinging, hetwelk sedert 1791 ten aanzien van den handel in vleeschalhier bestaat, groote ongelegenheden veroor zaakte zoo voor de verkoopers als voor de bewoners der hoofd stad beiden. De minister heeft niet nagelaten, in het rapport te doen gevoelen, dat deze maatregel reeds onder den vorigen minis ter van binnenlandsclie zaken was ter sprake gekomen 5 eu waar schijnlijk ook door dezen vroeg of laat zou zijn voorgesteld ge worden. Bij het derde bevelschrift wordt aan de koninklijke akademie van geneeskunde, door Lodewijk XP III opgerigt, met het doei, om een ligchaam te bezitten, hetwelk door de regering over za ken, de gezondheid des volks .betreffendezou kunnen geraadpleegd worden, eene nieuwe inrigting gegeven. Volgens hetzelve, Zullen de lcclen van dit genootschap langzamerhand aanmerkelijk vermin derd worden. Onder anderen, zullen er voortaan geene honoraire leden meer bij liet genootschap benoemd wordenen zal het aan tal der huitenlandsche leden, dat thans 3o beloopt, tot op 20 moeten uitsterven. In plaats van de drie hoofclaideelingen waarin deze akademie tot biertoe gesplitst wasvoor do genees-voor de heel- en voor de artsenijmengkundeis dezelve thans in elf klas sen verdeeld, aan elk waarvan een bijzondere tak der geneeskundige wetenschappen is opgedragen. NEDERLANDEN. Brussel, den 20 october. Sedert woensdag II. wijst bet nieuwe uurwerk van ons stadhuis bet uur ook bij nacht. Het uurcijfer vertoont zich verlicht in een vierkantboven hetwelk, door rond- draaijing, de minuut-cijfers verschijnen. Zoodra de zestigste mi nuut daar is, slaat de klok, en op hetzelfde oogeublik verandert het uurteeken in dat van het volgende uur. Hoe schrander uitge dacht deze inrigting ook is, zou men, naar verzekering van eenige onzer dagbladen, aan eenen volledig verlichten uurwijzer, zoo als er reeds in andere steden bestaan de voorkeur gegeven hebben. Een onzer dagbladen zegt spottend, dat bet cijfer, welk het uur aanwijst, bijna voor het oog zigtbaar is, maar dat om de minuten te onderscheiden men wel eene teloskoop zou noodig hebben. Haarlem, den 19 october: Heden is op den stads Doelen een zeldzaam feest gevierd. Op den 17 dezer zijn JSicolaas de Bruyn en Marijtje van Eskcrt 5o jaren in den echt vereenigd geweest. Daar zij zich steeds als stille, brave, doch zeer behoeftige lieden hadden betoond, bedachten eenige menschenvrienden eene inteeke- niugten einde hen uit bunnen armoedigeu toestand op te beuren en, daar zij niet te bewegen waren, om zich in het ïiederduitsch gereformeerd diaconie-liuis te doen opnemenbij geschikte burger lieden te laten inwonen. Dit denkbeeld vond dadelijk bijvalniet alleen bij Haarlems weldadige ingezetenenmaar ook bij onder scheidene amsterdamsche gezinnenzoodat de iuteekening weldra met een gewenscht gevolg bekroond werd. Tevens hebben deze meiischenvrienden besloten, om ter eere dier echtelieden een gouden bruilofts-Jëest aan te rigten, en daar bij te noodigen eenige hoog bejaarde lieden, zoo uit de godshuizen, alp op zich zelve woonachtig, en ook dit ontwerp is gelukt, daar eeiu. ieder zich beijverde, om daartoe het zijne bij le dragen. Op dez^j wijze zijn beden met liet gouden paar op de groote zaal van don Doelen die tot dat einde doelmatig versierd was aan een met kea- rige spijs en drank wel voorziene discli aangezeten geweest 26 boog bejaarde personen, welker vereenigde jaren een aantal van 2..70 uitmaakten en waaronder zich vijf paren bevonden, die reeds hunne gouden bruiloft hadden gevierd. Een groot aantal inwoners heeft dit feest't welk almede door muziek, kosteloos, werd vervrolijkt, aanschouwd, en vele hebben blijken gegeven van hunne belangstelling, met het hunne bij te dra gen ten behoeve van vijf der bejaarde genoodigde gasten, die, in hunnen hodgen ouderdom, nog onverzorgd zijn; zijnde in de daartoe geplaatste schaal gevonden eene som van 341,80. Aan elk der offerendeii is als eene erkentenis aangeboden een exemplaar der uitgesprokene hartelijke dichtregelen, en eene lijst der feestvieren den, aanwijzende hunnen ouderdom, enz. Zoodanig is dit feest afgeloopen, aan 'twelk alle, die het heb ben bijgewoond, nog lang met genoegen zullen denken; waar bij de weldadige gezindheid zorg en eerbied voor den ouderdom van Haarlems ingezetenen en van de bewoners der omliggende lust hoven weder zoo loffelijk is gebleken, en men op nieuw heeft on dervonden dat hier steeds handen en harten geopend zijnom de behoeftigen wel te doenzoodra slechts een menschenvriend hunne milddadigheid daartoe inroept. Den 22 dezer heeft Z. K. H. de Prins van Oranje de schut terij van Rotterdam geïnspecteerd, bij welke gelegenheid Hoogstden- zelven, door de gezamenlijke officieren van dat korps, een banket is aangeboden bij hetwelk gepaste vrolijkheid en echt holiandsche zin hebben gebeerscht. Des avonds heeft Z. K. H. zich naar den schouwburg begeven, en is, na liet eerste stuk te hebben bijge woond, naar 'sGravenbage teruggekeerd. De Prins is alom te Rot terdam met geestdrift begroet gewordeu. Volgens scheepsberigten heelt de storm van den 14 en i5 dezer zeer groote schade op zee toegebragt. Onderscheidene wrak ken en verlaten schepen zijn op de Noordzee geziente Texel en aan de noordhollandsche kusten is eene menigte goederen aange spoeld. Middelburg den 22 october. Bij vonnissen van de regtbankea van eersten aanleg te Middelburg en Goes zijn in den loop van het 3de kwartaal 1829, vijftien personen tot geldboete veroordeeld, ter zake van overtreding op het stuk der maten en gewigten. Brouwershaven, den 21 october. Op beden werd alhier, in te genwoordigheid van het bestuur van bet departement Schouwen der maatschappij: tot Nut van 't Algemeenen in bijwezen van ge committeerden uit de regering dezer stad den eersten steen gelegd voor het Monument van den beroemden JACOB CATS. MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN, 'te Zierikzee van den 22 October 1829. De Nederl. Miidde. Oude Tarwef 12.00 a 12.5o Nieuwe dito 1829 - 6.00 a 9.00 Rogge- 5.5o a Winter Gerst- 4 a Zomer dito- 3.5o a Haver - 2.00 a Taardeboonen- 4 00 a Witte boonen 6.0 4-1 o 3.75 2.5o 5.00 - 7.c Bruine dito- 7.c Graauwe erwten- 7.c 8 00 10.00 De Nederl. Mudde. Groene erwten5.00 a 6.00 Geele dito- 5.00 a 6.00 Koolzaad- 11.00 a 12.0® Zaai-Lijnzaatl- 8.00 a 9.00 Slag-Lijnzaad- 6.00 a 7.0® Kaap-Olie te Zierikzee 00.00 per vat. Dito bij partij- 00.00 Lijn-Olie bij partij - 00.00 Kaapkoeken- 70.00 de 1000st. Lijnkoeken- 90.00 PRIJZEN van het GEDISTELEERD. Te Schiedamden 2 3 October. Genever het Nederlandsche vatzonder fustf 19,90 Amst. proef, het - 21.7# zonder de belasting. Getrouwd H. M. G. van OOSTERZEE en G. G. UIJTTENHOOVEN. Brouwershaven, den 27 October 1829. De Wel Eerw. Heer;G. C. Drooglever Fortuin, op Woens dag den 4 November 1829, des avonds om vijf uren, in de Kleine Kerk het jaarlijksch Verslag van den staat des Nederlandschen Bij- belgcnootschaps en der Afdeeling Schouwen en Diavelandmet de opwekkende redevoering zullen houden worden de Leden en Be gunstigers des Genootschaps en allen die belang stellen in de Bijbelverspreiding, uitgenoodigd om deze plegtigheid met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Terwijl de Leden verzocht worden op Donderdag den 5 November des middags om 12 uren in het Locaal van het Physisch Collcgietot het herkiezen der aftredende of verkiezen van nieuwe Directeuren in plaats van de heeren Mr. M. B. de Jonge, D. II. L. de Jonge, D. B. Kam en C. van de S loipe. Zierikzee den 27 October 1829. In naam en op last van de Directie der Xfdeeling van het Bijbelgenootschap op Schouwen en Duiveland, T. P L E IJ T E Secretaris. J. HOUBAER, Laken-Koopman op de Melkmarkt, heeft de eer zijne Stad- en Landgenooten en verdere Begunstigers bekend te maken, dat bij hem te hekomen zijn alle soorten van LA KENS, van f 1,5o a f 10, PARIVIENNE, van ƒ0,75 k 4,;o, DRAP ZEPHIR a 3,5o, C1RCANSIENNE, van f 2,5o a ƒ3, GA SIM IR, van 2,2.5 a ƒ3,50, NOPJES LAKEN, van f 1,5o a 1,90 DUFFELS, van ƒ2,25 a 5,5o CASTÖR INE, van f i,5o a f 3,5o B A T L A K E N, van ƒ1,40 a/2,5o, CALMUKS, van 1,3o a ƒ1,60, F L E- N EL, van 45 A 90 Cts. de 7 Palmen. OPENBARE VERKOOPING te ZIERIKZEE. De meerderjarige alsmede den Voogd over de minderjarige be~ neficaire Erfgenamen des Boedels van wijlen D. A. van G i N- H OVEN, Wed. A. de VOS, Az.zullen met autorisatie vaa de Regtbank alhier, ten overstaan van den Heer Vrederegter, door liet Ministerie van den Notaris B. BOOM, op Vrijdag deu 6 November 1829, des middags 12 uren verknopen Een HUIS en Gevolge, staande op den Hoek van den Dam, binnen deze Stad Wijk B. N°. 92voor hetzelve HUIS. Dc Memorie van Lasten legt van heden af ter visie aan het Kantoor van gemelden Notaris. Te ZIERIKZEE, bij A. VOS, Jz.Stadsdrukker, 1829.

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 2