ZIERIKZEESCÏIE COUEAST, No. 86. ^riK Dingsdag 'BESTUREN EN ADMINIS TRA TIEN. NIE UWS TIJDINGEN. Ao. 1829. den 27 October. ALGEMEENE VOLKSTELLING in den loop van het jaar 1829. De GOUVERNEUR van de Provin-;? Zeeland Brengt ter kennis van de Ingezetenen der Provinciedat ZIJNE MAJESTEIT, bij., Besluit van den 3 September jongstleden, .(Staatsblad no. 62ten vervolge op Hoogstdeszelfs vroegere Besluit van den 29 September 1828(Staatsblad no. 5p} -omtrent de daarbij bevolene algemeene "Volkstelling in den loop van het tegen- •woordige jaarhet navolgende heeft gelieve vast te slellen Art. 1. De bedoelde telling of omschrijving zal, in al de Steden en Gemeenten van hét Rijkworden aangevangen op den 16 November 1829, en vóór den 3i December daaraanvolgende moeten afgëloopen zijn." Art. 2. v. De Plaatselijke Besturen zullen, ten minsten, acht dagen Ie voren, aan de huizen der Ingezetenen gedrukte biljetten, volgens een bepaald model,', doen rondzenden, welke de hoofdelen der huisgezinnenzoo mede de afzon - v derlijk inwonende personen, zullen vcrpligt zijn met verklaring van deug- fi delijkheid, naauwkeurig in te vullen." Art. 3. Diegenen der Ingezetenen, welke niet in slaat zijn zelve de bij art. :{i vermelde biljetten in te vullen, of geene gelegenheid gehad hebben zulk door een geschikt persoon voor hen te doen verrigten, 7.9Hen kunnen'vol staan met de, in voormelde biljetten, gevraagde, inlichtingen, op den Ja der beschrijving mondeling te geven aan de nier. dat werk belaste personen die als dan de invullig in hunne tegenwoordigheid zullen verrigten." Nadat de biljetten bij de Ingezetenen zullen Zijn opgehaaldzal aan lien) die te dezen eenige nalatigheid of onwil mogtcn hebben, betoond., als nogL den tijd vail acht dagen worden gelaten, om aan het Plaatselijk Bestuur hunner woonplaats de biljetten, behoorlijk ingevuldte bezorgen of m.011- delinge opgave te komen doen." Bij voortdurende nalatigheid of weigering zullen zij worden gestraft, overeenkomstig art. 1 der Wet van den 6 Maart 1818, (Staatsblad-110. 12;) ten zij door hén mogt kunnen worden bewezen, dat zij door afwezendheid of andere wettige oorzaken in de onmogelijkheid zijn geweest, de gegevenel voorschriften binnen den bepaalden tijd na té komen." De Gouverneur vertrouwt, dat de Ingezetenendoor eene behoorlijke' invulling der biljetten welke aan hunne huizen zullen worden ïbndgebragt.of door het geven van volledige inlichtingen bij het ophalen dier biljetten op den dag cler beschrij ving, de goede uitvoering van het werk der Volkstelling- zoo veel mogelijk zullen liclpen bevorderen; terwijl tot wegneming van aile vooroordeel -of vooringenomen heidAvclke legen deze bemoeijing van liet Hoog gezag ■hier of daar mogten bestaan, aan hen wordt te kennen gegeven, dat de onderhavige Volkstelling geen ander doel beeft, dan het aanleggen van uitvoerige Vol sregistersbevattende alle zoodanige opgave en bijzonderheden nopens de bevolkingwelker kennis in het belang van den Staat nuttig tin noodzakelijk is bevonden. Zullende deze bekendmaking lot narigt van een ieder in al de Steden en Gemeen ten der Provincie worden afgekondigd en aangeplakten in de Couranten der Pro vincie worden geplaatst. Middelhuis, clen i5 October iSaq. De Gouverneur voornoemd, van v reden bdrch. RUSLAND. Petersburg, den 7 october. Heden werden op liet Marsveld aan den Gever van al het goede, die de reeks van luistervolle wapen feiten der russische troepen gedurende den la at sten oorlog met de Portethans met eenen roemrijken vrede zegenend bekroond heeft, plegtige dankgebeden gedaan. Zes en twintig bataljons infanterie, 29 eskadrons kavallerieeu een korps artillerie met 32 kanonnen: hadden zich op het Marsveld geplaatst. Toen de Keizer met den erfgrootvorst te paard was aangekomen, vormden zich de bataljons en eskadrons in carré'. De trompetten gaven het sein tot het ge bed en de schare der krijgslieden knielde met oetbloote hoofden neder. Bij het gezang: Heereonze God, n loven wij» werd het geschut der vesting en der artillerie gelost. Na afloop van de gods dienst keerden, de troepen naar hunne plaatsen terug en defileer den vervolgens voor Zijne Majesteit den Keizer. Alle straten en vensters wemelden van menschenen hoewel het regende zag men zelfs op de daken vele aansehouwers. Op het einde der plegtigheid had men heldere zonneschijn. Alle schepen op de Newa vlagden, 's Avonds was de residentie verlicht. D U 1 T S G II L A N Berlijn, den 21 october. Onze sfaats-eourant deelt ook herig- ten mede uit Smyrnavan den 20 september. De consul van Groot Brittannië was aldaar aangekomen, en had terstond zijne ambtsbediening aanvaard. De nederlandsche consul-generaal was door zijnen Koning met de ridderorde van den nederlandschen leeuw begiftigd. Te Cairassar en Usliac was de pest uitgebroken en rigtte aldaar groote verwoestingen aan. lu de laatstgenoemde stad is hetdat men de bekende smyrnasche tapijten maakt. Er waren voor eenige dagen te Smyrna twee fransche officieren aan gekomenwaarvan e'ën tot den staf-van den maarschalk Ney be hoorde dezelve waren voornemens geweesthunne dienst aan den Sultan aan te bieden doch de tijding van den vrede had hun doen besluiten van hunne reis naar Konstantinopel af te zien. De admiraal Rosamcl was met het linieschip de Trident en alle andere fransche schepen, in den nacht van den 14 en i5, naar Tenedos vertrokken. Het engelsche eskader waaronder zes linieschepen geteld werden, lag te dien tijde, nevens de russische vloot, hij Te nedos Den 17 was te Smyrna. de tijding van het sluiten van den vrede aangekomen. Frankfort den 20 october. Van goederhand verneemt men 9 dat de Sultan //a/zï-paclia benoemd heeft tot zijnen gezant te Pe ter sburg, De prins Trubetzkoïadjudant-generaal des Keizers van Rusland is van Petersburg te Berlijn aangekomenmet last om aan het pruissische hof den dank van zijnen Souverein te betuigen, voor .ife medewerking van Pruissen tot herstel van den vrede, De ge neraal von Mi'jjung, die als buitengewoon gezant door den Koning van Pruissen naar Koustantiuopel gezonden is geweestheeft de orde van St. Wladimir van de eerste klasse bekomen. De Keizer van Bus]and heeft de geheimraden liibeaitpierre en graaf Pallien, en de generaals graaf Orloff en Potapoff de ridder orde van St. Alexander Newsky en den staatsraad Ponton het groot kruis der orde vau St. Wladimir van de eerste klasse geschonken. Zijne Majesteit heeft de contre-admiraals Jcisikojf, Malschcikojf' en Hamilton tot den rang van vice-admiraal bevorderd. Brieven van Semlin verzekerendat de Porte het vredesverdrag heeft geratificeerd en men elk oogenblik het besluit van amnestie te gemoct zietalsmede de benoeming van commissarissen om over de onafhankelijkheid vau Griekenland te onderhandelen. Men zeide dat de Sultan veel vertrouwen stelde in de edelmoedigheid van den Keizer van Rusland en zich vleid.de eene vermindering in de gevraagde schadevergoeding voor kosten van den oorlog te zul len verkrijgen in welke hoop hij door verzekeringen van eene Mo gendheid die veel invloed uitoefent, zou versterkt zijn. Te Odessa is een oostenrijksch schip met olie; wijn en koffij geladen, uit Konstantinopel aangekomen. De gezondheids-toestand te Odessa is zoo veel verbeterddat men het grootste gedeelte der maatregelen van voorzorg tegen de pest buiten werking heeft ge steld. Een onzer dagbladen meldt uit Mentz van den 16 dezer dat de afgevaardigden van de regeringen der oever-sta ten van den. Rijn, die belast zijn met het ontwerpen eener overeenkomst len aanzien van de vaart op genoemde rivier, onder andere, over de volgende artikelen zijn overeengekomen. Art. 1. De scheepvaart op den geheel en loop van den Rijn, van. het punt af, alwaar hij bevaarbaar wordt, tot aan de zee, zoowel stroomop- als nederwaarts, is volkomen vrijen kan ten aanzien van den handel aan niemand verboden worden met inachtneming evenwel van de bepalingen van het tot behoud der algemeene vei ligheid noodzakelijke politie-reglementen van het tegenwoordige reglement. Art. 2. Z. M. de Koning der Nederlanden staat toe, dal de Lek en de rivier-arm, die de Waal heet, beide als de voort zetting van den Rijn in het Koningrijk der Nederlanden beschouwd worden. Ten gevolge hiervan zullen de bepalingen van het tegen woordige reglement voor de Rijnvaart ook op deze twee rivieren, die als deszeifs verlenging beschouwd worden toegepast worden." Hamburg den 20 october. De dagbladen dezer stad behelzen het vredesverdrag tusschen Rusland en de Verhevene Porte welks i.ihouds overeenkomt met dien welke reeds door de londensche dag bladen is geleverd. Zij vermelden echter daareuhoven den inhoud vau het afzonderlijk verdrag, betreffende de Vorstendommen Mol davië en Wallachije. Uit denzelven blijkt, dat, gelijk gemeld is, de hospodars voor hun leven zullen worden benoemd; dat alle de vestingen der Muzelmannen op den linkeroever van de Douau zullen worden geslecht; dat het bewind der Vorstendommen wat het binnenland betreft, geheel onafhankelijk zal zijndat Qe Porte afstand doet van het voorheen uitgeoefend regt van ge- dwongene leverantiehetzij voor Konstantinopelhetzij voor de ves- fi'ngcn, en dat de Vorstendommen daarentegen, behalve het gewone hoofdgeld, nog zullen betalen eene jaarlijksche schattingnader te Ae palen doch van welke zijtot na twee jaren 11a den aftogt der tussische troepen bevrijd zullen zijn. GROOT-BRITTANNIEN. Londen, den 21 october. Zondag hebben de russische ambas sadeur eti graaf Mastucewitz eene conferentie met deu minister van buitenlandsche zaken gehad, die bijna twee uren heeft geduurd. Vele lieden hier zijn ver van tevreden over het vredes-tractaat en ook niet geheel en al overtuigt over den geest van gematigdheid die het russisch kabinet bezielen zou. In een der geachtste dag bladen leest men, dat, wanneer het gebleken zijn zai dat Rusland de gevorderde schadeloosstelling zoo ver vermindert, dat zij door Turkije kan betaald worden, en de russische troepen het turksch grondgebied verlaten en de russische ambtenaren de tengels van het bestuur terug gegeven hebbeneerst dan geoordeeld zal kun nen worden over de gematigdheid, welke in. dit sluwe tractaat heieden wordt. Men zegt, dat er eene poging gedaan zal worden om te Parijs eene geldleening voor rekening van het turksche gouvernement te sluiten; doch of dit gelukken zal, is tot nog toe.zeer raadselach tig, daar het te betwijfelen is of men eene genoegzame som zal kunnen bekomen op voorwaarden, die de Sultan kan aannemen; terwijl het geven van behoorlijke zekerheid ook eene niet onbedui dende zwarigheid zal opleveren. De Koning heeft vijf honderd pond sterl. doen zenden aaq

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1