ZIERIRZEESCHE COÜEAS Wo. 85. Yrijdai Ao. 1829. BESTUREN EN ADMINISTRJTIEN. NIEUWS TIJDINGEN. den 23 October. A D EER TENTIEN. ALGEMEENE VOLKSTELLING in clen loop van het jaar 1829. Be GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland; Brengt ter keen's van de inge/.cieaen der Provincie, dat ZIJNE M^JESTFTTbij, Besluit van den 3 September jongstleden(Staatsblad no. '62. icn vervolge op Hoogstdeszelfs vroegere Besluit van den 2 September 1S28(Staatsblad. 110. 50 omtrent «le daarbij bevolcr.e algemeene Volkstelling in den loop van bel tegen woordige jaar, het navolgende heeft gelieve vast te stellen: Art. 11 Dc bedoelde telling of omschrijving zal, in al de Steden en Gemeenten van het Rijk,, worden aangevangen op den 16 November 1829, en vóór den 3i December daaraanvolgende inoefen afgeloopen zijn." Art. a. Ue Plaatselijke Besturen zullen, ten minsten acht dagen te voren, aan dc huizen der Itigtezetenen gedrukte biljettenvolgens een bepaald model doen rondzenden, welke de hoofdden der huisgezinnen, zoo mode dc afzon- d derlijk inwonende personen, zullen verpligt zijn met verklaring van deug- delijkheid, naauwkeurig in te vullen." Art. 3. Diegenen der Inge ze..er. enwelke niet in staat z'jn zelve de bij art. 2 ji vermelde biljetten in (e vullen, of geene gelegenheid gehad' hebben zulks 11 door een'geschikt persoon voor hen te doen verrigien/.ollen kunnen vol- staan met de, in voormelde biljetten, gevraagde inlichtingen op den dag der beschrijving mondeling te geven aan de met dat werk belaste personen die als dan de invullig ia hunne tegenwoordigheid zullen verrigten." a Nadat, de biljetten bij de ingezetenen zullen zijn opgehaaldzal aan hen, die te dezen eenige raialigheid of onwil mogten hebben betoond, als nog s den tijd van acht dagen worclen gelatenom aan het Plaatselijk Bestuur hunner woonplaats de biljetten, behoorlijk ingevuld, te bezorgen of mon- delinge opgave te komen doen." Bij voortdurende nalatigheid of weigering zullen z:j worden gestraft .overeenkomstig art. i der Wet van den 6 Maart 1818. (Staatsblad no. 12:) ten zij door lien mogt kunnen wórden .bewezen dat, zij door afwezendheid of andere wettige oorzaken in de onmogelijkheid zijn geweest, de gegevene voorschriften binnen denbepaalden tijd na te konen." De Gouverneur vertrouwt, dat dc Ingezetenendoor cene behoorlijke invulling der biljetten welke aan hunne huizen zullen worden röndgebragtof door het. geven van volledige inlichtingen bij het ophalen dier biljetten op den dag der besclir'j- vïng, de goede- uitvoering van het. werk der Volkstelling zoo veel mogelijk zullen helpen bevorderen-, terwijl tot wegneming van alle vooroordeel of vooringenomen heid welke tegen deze beraceijing van het Hoog gezag hier of daar mogteif heslaan, aan hert wordt te kennen gegevendat de onderhavige "Volkstelling geen ander doel heeft, dan het aanleggen van uitvoerige Vol sregistersbevatter.de alle zoodanige iiderheden nopens de bevolkingwelker kennis in liet 'belang va opgav )!jzom 'den Staat, nuttig en noodzakelijk is: bevonden. Zullende deze bekendmaking tot narigt van een ieder in al de Steden en Gemeen ten der Provincie worden afgekondigd en aangeplakten in dc Ccuianten der Pro vincie worden 'geplaatst. Middelbrugden ió October 1829. De Gouverneur voornoemd, V A N V R F O E N B V R C H. BERE ND i\i AKIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEEmaken hij deze be kend, dat de gewone ïnseptie over de Verlofgangers der Nationale Miliiie binnen deze Stad, zal geschieden op Maandag den 26 October 1829, des middags ten l\> aa(f ure, voor het Raadhuis dezer Stad, met last op a'ite Verlofgangers, 0111 zich tot dat einde op bovengemelde tijd en uur, voorzien van hunne- Kleeding en Équipe ment-stukken le Talen vinden. Zierikz.ee, den 20 October 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de C R A N Evt. Ter ordonnamie van Dezelven, De Stads Secretaris W J. P K IVO F F NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 19 october. De opening der vergadering van de Stateu-Generaal heeft lieden middag, ten een ure, ingevolge liet daarvan uitgegeven programma, plaats gehad. Zijne Majesteit, 00 Hoogstdeszelfs troon gezeten, heeft, hij deze gelegenheid, de vol gende aanspraak gedaan EDEL mogende H E R E N Met genoegen zie Ik mij wederom omringd door de Vertegen woordigers van het Nederlandsche Volk hetwelk mij in de onder scheidene gewesten die Ik sedert Uwe laatste Vergadering bezocht heb de onduhhelzinnigste blijken van verknochtheid gegeven en hij hernieuwing overtuigd heeft, dat de Natie Mij die gevoelens van liefde en vertrouwen toedraagt., waarop mijn hart den hoogsten prijs stelt, en waarop mijne aanhoudende zorgen voor haar geluk, aauspraak geven. Die zorgen zijn, door den Goddelijken zegen, rijkelijk beloond geworden. Gedurende de laatste jaren was de toestand van een groot gedeelte van het Rijk niet door Mij in oogenschonw genomen onlangs mogt Ik getuige zijn van den merkbaren vooruitgang van de meeste takken van nijverheid en yan de daaruit voortgevloeide wel vaart Ik lieh alzoo de zekerheid verkregen dat de genomene .maatregelen tot het doen vloeijen van alle bronnen van volksbe staan goede vruchten dragen. Deze uitkomst doet Mij de hoop voeden, dat, hij het voortdurend genot van den vrede, Neêrlands bloei en liet welzijn van deszelfs iugezeteneiimeer en meer zullen toenemen. Sedert Uwe laatste zitting is door Mij eene overeenkomst aan gegaan welke mij blijde voornitzigten aanbiedt en waarop Ik mij met de goedkeuring van U Edel Mogenden vleije. Zij betreft het voorgenomen huwelijk van mijne beminde Dochter met den Prins Albert, jongsten Zoou van den Koning van Pruissen. Ik mag, met allen grond van die verbindtenis de bevestiging verwachtenzoo wel van het geluk mijner eenige Dochter als van de naauwe en veelvuldige betrekkiugenwelke, sedert onheugelijke tijden de heide Huizen aan eikauderen verbinden. Bij het uitspreken dezer woor den tintelden tranen van dc innigste aandoening in Zijner Majestcits oogen »Het is mij aangenaam aan U Edel Mogenden, bij hot or.enea dezer Vergadering de verzekering te kunnen geven, dat Nederland, bij voortduring door banden van vredevriendschap en goede ver standhouding, met alle mogendheden vereenigd is. -Er is gegronde haop.r..dat. de maatregfleoyan het Bestuur in onze Oost-Indisclie Bezittingen, de aldaar bestaande onlusten, tot een gelukkig einde zullen brengen» In het Moederland zijn al de vereieclite middelen aangewend, om die maatregelen te ondersteu nen, en aan Neêrlands magt in die gewesteneerie kracht te ver zekeren welke vertrouwen mag inboezemenin de handen van mannen, die door vroegere ondervinding zijn beproefd. "Onderscheidene ontwerpen van wetten zullen, op mijnen last, aan Uwe vergadering te overweging worden aangeboden. Die, welke betrekking hebben tot de algemeene Begrooting van Staafsbe- hoei'ten in hare twee afdeelingen gesplitst, en tot de middelen ter bestrijding derzelve, bekleeden daaronder de eerste plaats, en zullen gevolgd worden door eenige anderen tot regeling der wijze van helling van sommige belastingen. De uitslag der beraadslagingen van U Edele Mogenden over de voordragt der gewone Staatshegrootingdoor Mij in liet voorlaat ste jaar van het tienjarige tijdvak gedaan, heeft, op dat aangele gen onderwerp, een nieuw voorstel noodzakelijk gemaakt; het ge meen overleg deswege, zal worden bevorderd, door de grondige kennis van 'sRijks geldelijken toestand en belangen, welke in Uwe vorige zitting is verkregen. Aan U Edel Mogenden zal blijken van de aangewende pogingen, om aan de destijds geuite wenscheu zoo veel mogelijk (e gemoel te komen. Bij de bewustheid hieromtrent alles gedaan te hebben, wat het algemeen welzijn toelaat, mag lk in dezen met vertrouwen ook bij de Stateu-Generaalop over eenstemming van beschouwing liopen ten einde volgens de bedoe ling der grondwet, nog vóór den afloop van bet tegenwoordig tijd- ,vakdat belangrijk deel van Onze Staatsinrigtingentot heil des Vaderlands bevestigd worde. Het wetboek van strafvorderingten gevolge der gemaakte aan merkingen met zorg herzien, en hetgeen verder de zamem telling der regterlijke magt nog moet voorafgaan zal insgelijks ter tafel van li Edel Mogenden worden gebragt, zoo dat lk de verzekering kan herhalen, dat de invoering dei1 nieuwe wetgeving, alleen af hankelijk zal blijven van den afloop Uwer overwegingen te dezen. Ook zal eene wet op bet openbaar onderwijs aan de beraad slagingen van U Edele Mogenden worden onderworpen, ten einde, door Ons gemeen overleg, meerdere vastheid te geven aan de milde beginselen, naar welke, met opzigt lot dat gewigtig onderwerp, moet gehandeld worden. Voor zoo verre meer andere belangen gedurende de tegen woordige zittingdoor wettelijke verordeningen zouden kunnen of moeien geregeld worden, om de welvaart en de vrijheden onzer landgenoten te verzekerenvertrouwe lkEdel Mogende Herren 1 op de gereede medewerking Uwer Vergadering te mogen rekenen. »Vau mijnen kant kunnen mijne onderdanen zeker zijn, dat lk indachtig en getrouw aan de zinspreuk mijner Vaderen tot hand having en bevestiging der maatschappelijke orde, steeds al de mid delen zal aanwendenwelke de Goddelijke Voorzienigheid Mij iu handen gegeven heeft." Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frcderik der Nederlanden, heeft de plegtiglieid niet bijgewoond. Als president van dc Eerste Kamer is door Zijne Majesteit be noemd den heer graaf Thiennes de Lombize. Den Leden des Departemeiits der Maatschappijtot Nut van 't Algemeen, wordt bekend gemaakt, dat op Dingsdag aanstaande, den 27 dezer, des avonds te zeven ure, ten huize van J. SWARTS Openbare Vergadering zal gehouden worden; in welke de uitrei king zal plaats hebben van zilveren Medailles cn veréerende Ge tuigschriften, toegekend aan Jan If illemse van GilslIl'illem van Gilsl en Thomas Karremanalle wonende te Colijusplaatter be looning hunner betoonde menschenliefde in de redding van dren kelingen: zullende iu dezelve door den lieer Mr. J. lierman eene redevoering en door den lleere Mr. IVJ. P. Kroef cene bijdrage uitgesproken worden De eerste Secretaris, J. BERM AN. ZUIVERING VAN LEGALE VERHANDEN. Naar aanleiding van artikel 2193 cn volgende van het Burgerlijk IVetböek. Bij Exploit van den Deurwaarder JOHANNES DE LOOZE, in dato den twee-en twintigsten October 1800 negen-en-twintig behoorlijk geregisteerdis aan den Wel Edelen Gesfrergcn Heer J. C. KROEF, in betrekking van Officier van Justitie bij de Regtbank van Eersten Aanlegzitting houdende te Zicrikzeeen aan JOPPA KOOYMANS Huisvrouw van den Heer MAARTEN

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1