hen bezet. Dienselfden dag beeft de generaal Santa-Anna eene be moedigende proclamatie aan zijne troepen doen afkondigenen de zelve vermaandom de vrijheid en onafhankelijkheid van hunnen geboortegrond hardnekkig te verdedigen. Zijn eerste maatregel is geweest het afzenden van a5oo man uitgezochte infanterie ter scheep naar Tuspanfwelke plaats deze manschappen ook hebben bereikt. Ilij zelf heeft"zich met 600 man ruiterij over land derwaarts be geven, en, volgens de jongste berigten, bad bij die plaats den n augustus verlatenten einde den vijand van nabij te bestoken. In middels verzamelden zicb van alle zijden mexicaansche troepen in zijnen rug, en rekende bij weldra over eene magt van 12000 man te zuilen kunnen beschikken. Van liet overgaan van ruiterij tot de Spanjaarden wordt in de mexicaansche berigten niet gesproken. Men meldt integendeel in dezelvedat de generaal Barradas vruchteloos eene aauzienlijke premie voor deserteurs beeft uitgeloofd, maar dat eenige spaan- sclie soldaten tot die van Mexico zijn overgekomen. Men erkende echter van laatstgenoemde zijde, dat eenige gewapende burgers, die zich te verre hadden gewaagd, verslagen en verstrooid waren ge worden. Brieven uit Mexico tot den 8 augustus belielzen de navolgende bijzonderheden: «De wetgeving is bijeengekomen, om in de mid delen te voorzienter verdediging van de republiek. Men neemt maatregelen, om aan alle partijzuclit een einde te maken. Ver scheidene hooge ambtenaren geven de helft van bun tractement ten beste van den Staat. De generaal Santa Anna is den vijand te ge- moet getrokken, en de spaansche regering bedriegt zicb grootelijks, indien zij zicb den staat van zaken bier te lande zoodanig voorstelt, als of 3ooo man genoegzaam waren, om zich op nieuw van deze republiek te verzekeren." in bet iersebe graafschap Limerick, waar in de laatste tij den zoo vele oproerige tooneelen bebbeu plaats geliad heersclit thans eene volmaakte rust en wordt eene heilrijke verandering in den volksgeest waargenomen. De oogst in Ierland is zeer gunstig uitgevallen. Er zijn hij het gouvernement geene nadere depcches uit het Oosten aangekomen; ook schijnt men er nog geen afschrift van het geratificeerd vredes tractaat te hebben ontvangen. FRANKRIJK. Parijs, den 9 October. De constitutionele bladen twijfelen niet meer aan bet teekenen van den vrede tusschen Poisland en de Porte zij weiden breed uit over de voorwaarden, welke zij meen en.dat bij dezen vrede zijn bedongen, en waarin zij nieuwe grieven vinden tegen de staatkunde van bet tegenwoordig ministerie. Zoo zij verzekeren, beeft Rusland de vrije scheepvaart door den Bos] liorus bedongen zoo voor zijne eigene schepen als voor die van alle an dere natiën, welke met Rusland of met de Porte niet in oorlog zijn. Zij meenendat Engeland zicb kwalijk aan die voorwaarde kan onderwerpenuit hoofde zij de Dardanellen ingeval van oor log, tot eene russische positie maakt, uit welke de russische sche pen in den Archipel kunnen komen doch werwaards zij -geenszins door de engelsche mogen worden vervolgd. De regtbauk van correctionele politie heeft een prentenkooper tot drie maanden gevangenis en vijf honderd francs boete verwezen, wegens het verkoopen van vijf prenten, voorstellende den hertog van Beid 1 stadte voet en te paard, de terugkomst van bet eiland Elba, den inarsch naar en den inlogt In Grenoble, alsmede we gens bet verkoopen van eene prent, getiteld de droprn, die als van een oproerige,n, aard beschouwd wordt. - De portugeesche uitgewekenendie zich sedert meer dan zes maanden te Laval bevondenhebben aanzegging gekregen dat zij over geheel Frankrijk verspreid moeten worden zoodat niet meer dan zes portugeesche officieren of twaalf soldaten zich in eene stad mogen ophouden. Dit bevel is dezen ongelukkige lieden zeer on verwacht voorgekomen. Men verzekert dat de dame, welke zoo gelukkiglijk bet groot ste gedeelte der haar ontstolene som van 1 0,000 fr. heeft terug gekregen, voornemens is om 18,000 fr. in de spaarbank te plaat senom de opbrengst derzelve te doen dienen tot verligting van het lot der meest hchoeftigeu welke 0111 schulden gevangen zitten. De nieuwe diligence voor 66 personen is heden ten algemee- nen genoegen der nieuwsgierigen beproefd. NEDERLANDEN. Brussel, den 11 October. Z. Keiz. H. de grootvorst. Constantijn is dezen morgen ten 5 uren met zijn gevolg van hier naar Duitsch- land vertrokken. Eergisteren avond ten half, 8 uren is er brand outstaan in het aartsbisschoppelijk paleis te Mechelen. Gelukkig was er spoe dig hulp bij de hand, dewijl reeds eenige aangrenzende gebouwen door den brand bedreigd werden;, het schijnt dat alleen de stallen door het vuur verteerd zijn. Gisteren avond is een nieuw gebouwd huis in de Vossenstraat ingestort. Verscheidene werklieden zijn daardoor zwaar gewond geworden een derzei ven is heden overleden. Antwerpen, den 12 october. Z. M. heelt aan den soldaat Tonsent van de 15de afdeelingdie zich bij het ongeval der diligence hij deze stad, eenige maanden geleden, zeer loffelijk gekweten had, eene fraaije medaille geschonken. Aan den eeuen kant stelt dezelve de beeldtenis van den Koning voor en zij voert aan de keerzijde het volgende opschrift: Voor Joscphus Tonsent, tot belooning van zijn moedig en menschlievend gedrag bij het plaats geluid hebbende on geluk met de diligence nabij Antwerpen25 april 1829." Breda, den 10 october. Eergisteren heeft alhier de eervolle ont binding plaats gehacl van het regement Zwitsers van Ziegiern°. 3o. De generaal-majoor L. J. George heeft het vaandel van dat korps overgenomen. Laatstleden woensdag, den 7 dezer, bij den doortogt van Z. M. door deze stad, is door het geweldig hard rijden van den pos tillon in de Boschstraat alhiereen paard voor het rijtuig van Z. M. nedergestortdat door de vaart nog eenige schi-edeti werd voortgesleept. Door de dadelijk toegeschoten hulp is gelukkig alle ongeval voorkomen. Sedert 11. maandag heeft de staatsraad deszeifs werkzaamhe den alhier hervat. HH. Exc. de minister van financiën- en van huitenlandsche zaken en de secretaris van Staat, baron de Mey'van Streef berk, zijn, benevens het grootste gedeelte der ambtenaren, in den loop dezer week, uit Brussel in deze residentie aangekomen. De minister van financien heeft zich van hier naar A ter dam be-_ geven, ten einde de algemeeue vergadering van liet anu^i^ U^svn- 7 dicaat te presideren. Vlissingen den 11 october. Woensdag 11., des avonds omstreeks zeven urenviel alhier bij de beursbrug in de gracht het kind van de weduwe A. Verkampmet name Jacobus Huytsoud 12 jaren. Zoodra G&rrit de Heer, een der twee redders van de elf personen, welke in junij 11., door het zinken van hun vaar tuigje, op de Wester-Schel de 111 zee dreven, en mede redder van negen schipbreukelingen der equipagie van de zweedsclie brik JSayade, in diezelfde maand, dit ongeluk vernam, snelde bij naar den jkant dier gracht, trok slechts zijn buisje uit en spoedde zicli te water. Het kind reeds aan bet zinken zijnde, had echter de Heer, 1 niettegenstaande het reeds duister begon te worden, het geluk met de eerste duiking hetzelve in de zijde te grijpen en boven water te brengen; dan, in liet midden der gracht» bovengekomen z'jnde ontbrak hern, zoo door de zwaarte van het twaalfjarig kind als door die van zijne natte kleederen en aanhebbende laarzende kracht om naar den kant te kunnen zwemmen, en bij begon te zinken, doch hield het kind in zijne hand gekiemd boven water. Dit onthaarden Marinas Callewaard, kwartiermeester op de sloep van 111- en uitklaringJacobus de Gazelle, geëmplo ij eerde op de slo£p van den waterstaat, en Karei P erdounkzeeman, die dade lijk met sloepen ter hulp snelden, en Ge/fit de Heerbenevens liet kind van eenen anders gewissen dood reddeden. MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN, te Zierikzee, van den i5 October 1829. De Nederl. Mudde. De Nederl. dltidde- Oude TarweJ ii.oo a 32.25 i Groene erwtenj' 5.00 a 6.00 Nieuwe dito 1829 - 7.00 a 9.00 Goeie dito- 5.00 a 6.00 Rogge- 5.0o a 5.60 Koolzaad- 10.00 a 11.00 Winter Gerst- (\.oo a 4-°5 Zaai-Lrjnzaad- 8.00 a 10.00 Zomer dito- 3.5o a 3.75 Slag-Lijnzaad- 6.00 a 8.00 Haver - 2.00 a, 2.5o Ra»p-Olie te Zierikzee J' 00.00 per vat. Paardeboonen- (\.<T0 a 5.00 j Dito bij partij- 00.00 Witte boonen- 0.00 a o 00 Lijn-Olie bij partij - 00.00 Bruine dito- 0.00 a 000 1 Raapkoeken- 67.00 cte 1000 st. Graauwe erwten- 7.00 a 8.00 Lijnkoeken - 80.00 >1 MARKTPRIJZEN der MEEKRAPte Zierikzee van den 16 October 1829. Teelt 1829. Twee en een, eerste kwaliteitf 28.00 a 3o.oo Twee en een, middelbare dito- 26 00 a 27.00 Twee en een mindere dito- 23.00 a 35.00 Èen en een, eerste kwaliteit- 27.00 a 29.00 Een en een, middelbare dito - 2,6.00 a 27.00 Een 'en een, mindere dito- 22.00 a 24.00 Ohberoofde, eerste kwaliteit verkocht- 27.00 a 2800 Or.beroofde, middelbare dito- 20.00 a 26.00 Ouberoofdemi. dere dito- 22.00 a 24.00 Racine, teelt 1829, verkoopbaar op levering (gereed in de geoctro ij eerde Meestoof tegen de reedhuur van J 25 de 500. pond Nederl.") niet. voorschot van de helft des begerende op de waarde- 20.00 a 00.00 Mullen eerste soort - 04.00 a o5.oo Middelbare dito- o3.oo a 04.00 PRIJZEN van het GEDISTELEERD, Te Schiedamden i4 October. G en ever bet Nederlandsche vat, zonder, fust Amst. proef, bet zonder de belasting. f 19.00 21.75 A D VER TEN TI EN. Dt meerderjarige Kinderen van wijlen MARINUS GROE NE WEGE, zullen op Maandag den 19 October 1829, 's middags ten 12 ure, voor liet Perceel, ten overstaan van den Notaris J. MOSSELMANS, ill 't openbaar presenteren te verkoopen: Een wel iugerigt HUIS, ERVE en GEVOLGEN, waarin een groot aantal jaren de Herbergiers-en Tappers-Nering met goed «evol" is en nog wordt gehouden; staande op den Hoek van de Paarl- en Zevenhuisstraat binnen de Stad Zierikzee, Wijk C, No. 288. Hetzelve is inmiddels uit de Hand te koop. s J. HOÜBAER, Laken-Koopmau1 op de Melkmarkt, beeft de eer zijne Stad- en Lalidgenooten en verdere Begunstigers bekend te makendat bij hem te bekomen zijn alle soorten van L A- K E N S', van f 1.00 a f 10, -PARIVIENNE, van 3,y5 a f 4 r0 D R A P Z E P H 1R a 3,5o C1 R C A N S 1E N N E van 'ƒ2,50 a/3, OASIMIR, van 2,2,5 a 3,5o NOPJES LA 'KEN, vail ƒ1,50 a ƒ1,90, DUFFELS, van 2,25 a f5,Bo CASTÓRINE, van 3,5o a 3,5o B AT LAKEN, van 1 ,j o a f 7,5o CALMUKS, van j 1,3o a /i, 60, 1 LE- NEL, van 45 a 90 Cts. de 7 Palmen. J. F. TIN TEM AN, Stads Mnzijk en Dansmeester al hier, beveelt zich 111 de gunst en welwillendheid lan het kunst minnend Publiek, wonende ten huize vau J. S W ARTSin het Nieuwe Logement van Zeeland- Te ZIERIKZEE, bij A. de VOS, Jz.Stadsdrukker, 1829.

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 2