zierikzeesc1ie coiira|t. No. 83. Vrijdag Ao. 1829. NIE UJTS TIJDINGEN. den 1© October. DUITSCHLAND. Berlijn, den 7 October. Den 2 dezer, des avonds beeft, bier, in bet nabijgelegen etablissement Neu-Moabit, eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats gehad: Na n uren, traden twee onbekende manspersonen in de woning van den victual ie-verkoopcr Gatilzer aTdaar binnen en verlangden van de alleen in den winkel aan wezige vrouw Gantzer nachtverblijf, hetwelk hun echter geweigerd werd. Na daarop brandewijn gevraagd en gedronken te bebben vorderde een derzelven van den anderen dat bij betalen zou en onmiddellijk daarop bragt dezedoor middel van een' in eenen zakdoek geknoopten steen aan vrouw Gatilzer eenen slag op bet boofd toe, waardoor zij om hulp roepend tegen den grond zonk. De onbekeudenwelke zicli toen verwijderden, werden door den toesnellenden echtgenoot der vrouw en deszeifs kueclit Schönberg vervolgd, achterhaald, en met hen handgemeen waarbij echter laatstgenoemde twee, en wel Gatilzer door eenen dolksteek in bet hart en Schönberg door verscheidene steken vermoord werden. Ook de in het naastbij gelegen huis wonende tuinier Schaduwdie de ongelukkigen op hun geschrei te hulp wilde komen werd door eenen der hem aan de deur van zijn huis te gemoet tredende boos wichten overvallen, en hem het lijf opengesneden. De booswich ten zijn oatvlugt, en vrouw Gantzer en de doodelijk gewonde Scha duw naar bet gasthuis gebragt, waar laatstgenoemde gisteren na middag gestorven is. Beslijn den 9 October. Den 29 der vorige maand is bet be ï'igt van het sluiten van den vrede tusscheu Rusland en de Porte te Petersburg aangekomen. Deze heugclielijke tijding is den be woners dier residentie door een salvo van honderd en één scho ten uit het kanon aangekondigd geworden. Z. M. de Keizer heeft aan graaf Diebitsch Sabalkansky de ridder-orde van St. Georgeeerste klasse, geschonken en daarbij eenen brief gevoegd van den navolgenden inhoud: «Het aati Uw opperbevel toevertrouwde leger heeft, .sedert den aanvang van. den tegenwoordigen veldtogtniet opgehoudenzich door de luisterrijkste wapenfeiten te onderscheiden. De volkonrme nederlaag der hoofdmagt van den groot-vizier bij bet dorp Kiilewt- schade vermeestering der vesting Silistriade onvergetelijke over gang van den Balkanhet bedwingen van alle vestingen aan den zeeboezem van Burgasen de inneming' der tweede hoofdstad Adrianopelzijn daden welke dat leger met. onverwelkbare lau weren bedekken. Doch biermede niet tevredenhebben uwe uit stekende talenten als veldheer der wereld bedrijven doen zien welke zelfs de grootste verwachtingen te boven gaan daar gij niet geschroomd hebtonze zegevierende vanen voor de poorten der vijandelijke hoofdstad te planten en Gij niet den regtcrvleugel aan onze zcemagt in den Arcbipelagusen met den linker aan onze vloot der Zwarte Zee aansluitende, de ottomanniscbe Porte eindejijk zegevierende genoodzaakt hebt, hare onmagt te bekennen, om zich tegen de russisclie wapenen te verzetten en haar gedwon gen hebtom vergiffenis te smeekeu. "Deze uwe roemrijke daden, waardoor Gij U aan Ons en aan het vaderland verdienstelijk gemaakt hebt, liebben U onze volle toegenegenheid en landsvaderlijke erkentenis verworven en Wij be noemen XJdien ten gevolge genadiglijk, ten bewijze hiervan, tot ridder der orde van den heiligen Gvootmartelaar en overwinnaar Georgeeerste klasse, van welke Wij hierbij bet ouderscheidiugs- teekcn voegen, met bevel, hetzelve overeenkomstig de voorschriften der statuten te dragen. "Overtuigd, dat deze door U zoo roemrijk verworvene belooniag uwen ijver, tot bevordering van bet welzijn des vaderlands, zal verdubbelenblijven wij U met Onze Keizerlijke Genade steeds opregt toegenegen. «Alexandria bij Peterhof, den i2 (24) September 18 .9. NIKOLAAS." - Z. M. de Keizer beeft aan den adjudant-genex*aaivor.t Men sikojftot biertoe clief van den algemeenen staf van het zeewezen, opgedragen het bestuur van dat departement. Frankfort deu io October. liet opbreken van den pacha van Scutari met zijne Albanezen, die, vóór de aankomst der tijding van bet sluiten van den vrede, met dezelve naar Schumla of naar Adrianopel is opgerukt, heeft veel beweging in Wallachije veroor zaakt. Zoodra de generaal Geisinar hiervan is onderrigt geworden heeft dezelve insgelijks zijne standplaats verlaten, en is den genoem den pacba op den voet gevolgd. Ook de generaal Kisselewopper bevelhebber der troepen aan den linkeroever van den Douauis op bet onverwachtst uit Bucharest vertrokken en heeft al de troepen vau zijn legerkorps verzameld, ten einde met dezelve naar Tnrtukay oi Racnova te marcheren. De algemeene staf van dat korps ver liet den 11 september Bucharest, te gelijk met een aanzienlijk transport van krijgs en levensmiddelen. Ten gevolge dezer bewe gingen moet Rachova wederom door de Russen zijn ingenomen, en eene sterke afdeeling den weg naar Sophia zijn ingeslagen, om zich zoo spoedig mogelijk met liet leger van den generaal Geismar te vereenigen. Volgens sommige berigtenzouden deze maatrege len zulk eenen indruk op den pacba gemaakt bebben dat hij zij nen óptogt gestaakt bad. 'Wenschelijk is betdat die tijding wordt bevestigddaar bet anders le vreezen isdat er nog veel bloeds onnoodig zal vergoten zijn. De bewoners der Vorstendommen zijn zeer verheugd over het sluiten van den vrede. Zij hopen daardoor op eene betere toe komst, welke hun al de rampen, die zij in de laatste jaren gele den hebbenzullen vergoeden en doen vergeten. Zij vleijen zich te meer met zulk een gelukkig uitzigt, omdat zij vertrouwen, dat, wanneer hunne regering beter zal ingerigt zijn, de landbouw, welke zoo veel aanmoediging in de vruchtbaarheid van den grond vindt zeer zal toenemen en dat de handel, die uit dé ligging des lands zoo groote voordeelen kan trekken meer en meer zal bloeijen. Bijzondere brieven uit Odessa van den 21 september bonden in dat de tijding van het sluiten des vredes dien dag aldaar door het lossen vau het geschut was aangekondigd geworden, eu onder alle de volksklassen eene onbeschrijfelijke vreugde had verwekt. Alles had als 't ware een nieuw leven gekregen, hetwelk zich ook dadelijk bij den handel zeer merkbaar geopenbaard liad. De prijs van bet graan was van 8 tot i3 roebels gestegen. Het dagblad van Smyrna deelt een berigt mede van Kandia van 5 augustusvolgens hetwelk de Grieken van Sfakia en bet ge bergte van Scitia zich, na eene rust vau eenige wekeuop eenmaal in de eerste dagen vau Julij ten getale van 2000 man, verzameld, en aistoen in verscheidene nabij de stad gelegene dorpen de hui zen der Muzelmannen aangevallen en geplunderd hebben. Hierop bebben zich de Turken in de stad in een groot aantal vereenigd en wraak gevorderd .zoodat. de seraskier Sideiman-bassa zich ge noodzaakt gezien heefttoe te staan, dat 3ooo man naar de dor pen zouden trekken om de Grieken uit dezelve te verdrijven. Deze laatste hebben op bet zien van die manschap de vlugt genomen. De Turken hebbeu zich echter gewroken aan de Grieken van Arca- niote die hunne geloofsgenooten hadden bijgestaan. Nademaa! de seraskierna bet terugkeeren der turksche bendevoor onaange name gevolgen beducht was had hij aan de grieksclie bevolking der stud de toevlugt in zijn paleis verleend, tot dat de gemoede ren weder bedaard waren geworden. Vier honderd Turken wa ren van Kandia opgebrokenter versterking der bezetting van, Retimo. GROOT-BRITTAN NIE N, Londen, den 10 October. Men heeft thans over Noord-Amei'ika eenige berigten omtrent de landing der spaansche expeditie van Cuba, bestemd ter herovering van Mexico; dezelve zijn vervat in brieven van de Ilavannali van den 25 augustus, en in berigten van Vera Cruz van den i5 dier maand. In de opgaven uit de Havaiuiah wordt gemeld, dat de spaansche troepen alle op de kust van Mexico zijn ontscheeptmet uitzonde ring alleen van die, welke aanboord van de Bingham zijn geweest, en met dezelve naar Nieuw Orleaus zijn gezeild, teu einde aldaar de geledeue schade te her-tellen. De Spanjaarden erkennen dat" de krijgsmagt, welke aan wal is gestapt, niet meer dan 3ooo a 35oo man belooptdoch zij willen, en wel opgrond van hetgeen een der amerikaansche kapiteinen van eenige zijner landslieden tot de transportschepen bebooreudezoude- hebben vernomen, dat 00 man mexicaauscbe ruiterij, welke, onder de vanen van bet gemeenebestlangs strand waren aangerukt, zicli op de eer:te aan maning van den spaanschen bevelhebber, aan denzelven zouclen bebben overgegeven, en van hem hunne achterstallige soldij tot de laatste penning zouden hebben ontvangen; iets, 't welk, bevestigd wordende, weinig goeds van den tegenstand der Mexica nen zoude doen verwachten. Zij verzekeren verder, dat de spaan- sche troepen, na eevige dagen op de zeekust te zijn gelegerdnaar Tampieo zijn opgebroken, en, na eenige weinige gewapende bur gers met de verdediging dier stad belast, te hebben verjaagd, dezelve in bezit bebben genomen. Anders luiden de berigten uit Vera-Cruz tot den id augustus, en dus van meer dan veertien dagen na de landing der expeditie troepen. In dezelve wordt verzekerd, dat die krijgsmagt geenszins bestaat uit geborene Spanjaardenmaar grooteudeels is zamenge- steld uit Negers en Mulatten; dat zij wel is waar, tot Tam pieo is voortgeruktmaar dat van alle zijden troepen 111 aantogt waren, om hen te bevechten, en dat men niet twijfelde, of de Mexicaneu zouden hen eerlang noodzaken de wapenen neder te leggen. De generaal Santa-Anna voert het bevel over de mexicaansche troepen, die zicli in de onmiddelijke nabijheid der spaansche krijgs magt bevinden. Hij is gelast gewordenom eene leening aan te gaan ten einde in zijne onmiddelijke behoeften te voorzienen heeft, om daartoe te geraken, van de inwoners van Vera-Cruz, inboorlingen des lands zijnde, eene gedwongene heffing gevorderd van 5o,ooo dollars; die echter, zoo men verzekert, slechts 16,000 heeft opgebragt. Het schijntdat de Spanjaarden den 3 augustus Tampieo heb-

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1