ZIERIKZEESCIIE OURAI No. 82. Dingsdag BESTUREN EN ADMIN IS TRA TIEN. Ao. 1829, NIE UWS TIJDINGEN. den 13 October. ADVERTENTIE. BURGEMEESTER ea WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van de gegadingden dat door Hun op den i/f October 1859des namiddags om 4 uren, ten Piaadhuize in het openbaar te koop zullen worden aangeboden en aan den meest biedenden toegewezen Alle de oude Kleeding- en Monteeringstukkenherkomstig van de voormalige Schutterij dezer Stad welke inmiddels dagelijks kunnen worden bczigtigd waartoe de gegadingden zich ter Stedelijke Secretarie gelieven te vervoegen. Zierikzeeden 1 October 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. DUI-TSCHLAND. Berlijn den 4 October. De petersburgsche dagbladen deel en berigten mede uit bet hoofdkwartier te Adrianopel loopende tot den 11 september. Uit dezelve blijkt thans duidelijk dat er geen Wapenstilstand is gesloten geweesten dat de krijgsbewegingen van de Russente midden der vrêdesorïderharïdelmgen derzei ver gang gingen. Het zevende korps met bet. hoofdkwartier is altijd te Adria nopel gebleven maar de generaal Diebilsch heeft de overige korp sen langs onderscheidene wegen naar Konstantinopel doen oprukken. Het zesde korps heeft, dien ten gevolgeden 6 september post gevat te Loulé-Burgas en des zelfs voorposten hebben zich uitge strekt tot Tschourlou het tweede korps onder den generaal ha len, trok over Kirklissa naaT Visa, terwijl eene afdeeling naar Enos gezonden werdom zich van die plaats meester te maken en het russischs leger hetwelk reeds op den linkervleugel door de vloot van den admiraal Greigh ondersteund werd, aan deszelfs regter vleugel in betrekking te breugen niet de vloot van den admiraal Jrïeyden, ten einde, wanneer de vrede geen beslag mogt krijgen, met bijstand van deze dubbele zeemagt, krachtdadig Konstantinopel aan te kunnen tasten. Deze korpsen ontmoetten in hunnen togt geenen tegenstand, uitgenomen de afdeeling, welke naar Enos ge zonden was. De bevelhebber van die stad weigerde de aan hem vertrouwde vesting over te gevenen scheen besloten te hebben zich tot het uiterste te zullen verdedigen. De stoute houding der Russenen de toebereidselen voor eenen storm deden hem evenwél spoedig van zijn voornemen afzienen deze plaats welkedoor liare ligging op eenen steilen berg, zeer sterk is, gaf zich aan de overwinnende troepen over. Vijf en twintig stukken geschut van zwaar kaliber, negen en twintig vaU mindere zwaarte, en 60 vaten kruidbeuevens 2000 kogels en granaten vielen bij deze verovering in banden der Russen. Met deze vermeestering was de gemeen schap met de vloot van graaf Heyden geopeud die daarvan als te voren van den aanstaanden togt onderligtspoedig kennis droeg. Eene oorlogsbrik, welke in de golf van Enos sedert eenigen tijd kruisteom de vorderingen der Russen na te gaannam den ad judant van den opperbevelhebber den kapitein Mukhc{noJf, aan boord die de overbrenger was van het berigt der inneming van de vesting. Voorts blijkt uit de vermelde berigten, dat de generaal Kras- sowskyterwijl het hoofdleger zulke snelle vorderingen maakte zich bezig beeft gehouden Schumla naauwer in te sluiten. De Turken welke tot hiertoe buiten die legerplaats zich vertoond had den waren door hem binnen dezelve gedrevenen hij had op den 2 en 8 september een' aanvang gemaakt, de stad regelmatig te be legeren. (Hierdoor schijnen de geruchten van de inneming van Schumla geheel te vervallen.) Frankfort den 5 October. Men heeft te Ween en den 28 der vorige maand de officiële tijding ontvangen van het sluiten van den vrede. Het ministeriële oostenrijksch blad deelt zulks in de navol gende bewoordingen mede: Heden is alhier de officiële tijding ontvangen dat op den 14 september de onderteekening van den vrede tusscben Z. M. den Keizer van Rusland en de ottomanni- sche Por tete Adrianopel, heeft plaats gehad. Alle vrienden der algemeene rust, aan welke het welzijn van alle bijzondere staten onafscheidelijk verbonden iszullen aan deze groote gebeurtenis bet warmste deel nemen. De voorwaarden van den vrede bevatten de oplossing der in de laatste jaren 111 bet Oosten verhandelde vraagpunten, en de door luisterrijke wapenfeiten ten einde gebragte hagchelijke krijg geeft de gegronde hoop, dat geheel Europa gedu rende eene lange reeks van jaren eenen gewensehtea vrede zal ge nieten." Plet genoemde blad deelt niet mede, welke de voorwaarden zijn waarop de vrede gesloten is, doch in bijzondere berigten uit Wee- ïren wordt dienaangaande gemelddat bet verdrag eigenlijk in drie akten is vervat, namelijk, uit het vredestraktaat zelve, bestaande uit zestien artikelen, in eene toelichtende conventie, en in eene afzonderlijke akte, betrekkelijk de vorstendommen Moldavië en Wallachije. De inhoud dezer stukken zou zijn, dat de Porte geen grondgebied 111 Europa aan Rusland zal afstaan en dat de Prulh" gelijk tot biertoe, de grensscheiding tusscben beide rijken zal blij ven dat in AzieAnapa en Poli aan de Zwarte Zee, en de vestingèn Akhalzik en Akbalkalaki in het russisch gebied zullen worden ingelijfd; dat de Porte, tot schadevergoeding der oor logskosten aan Rusland zal betalen tien millioen hollandscbe du katen en tot schadeloosstelling van de russische onderdanen en kooplieden, wegens de door hen sedert 1806 geledene verliezen, i,5oo,ooo hollaudschfe dukaten; dat aan de Porte, tot betaling der oorlogskosteneen termijn van tien jaren zal worden toege staan doch dat bet haar vrij zal staanom dezelve vroeger te voldoen; dat, tot aan de volkomene afbetaling der oorlogskos ten, de heide vorstendommen en de vesting Silistria door de Rus sen zullen Bezet worden; dat, tot betalingder schadevergoe ding der russische onderdanen en kooplieden aan de Porte een termijn, van een jaar zal worden vergund; welke betaling in drie termijnen, eik van 5oo,ooo dukaten, zal geschieden, en wel de eerste bij de uitwisseling der ratificatiede tweede zes maanden daarna, en de derde na verloop van een jaar; dat eene maand nabetaling van den eersten termijn Adrianopel, Kirklissa, Loulë- BurgasMedia én Iniada door dé Russen zullen worden ontruimd dat eene maand na bet voldoen van den tweeden termijn de Plus sen over den Balkan zullen terug trekken en dat eene maand na het afbetalen der geheeJe schadevergoeding van i,5oo,ooo duka ten, de Russen geheel Bulgarie zullen verlaten en over den Donau gaandat de op den linker Donau-oever liggende vestingen Giurgewo Turnul, Kale en Braïlowdie tot hiertoe het eigendom der Turken waren, voortaan met Wallachije zullen vereenigd zijn, en dat de werken dier steden zullen worden geslecht; dat Giur- gewo, hetwelk nu nog in de jaagt der Turken is, binnen veertien dagen na de onderteekening van bet traktaat, aan de russische troepen zal worden overgegeven onder voorwaarde dat de turk- sclie bezetting van die plaats baar geschut, hare krijgsbehoeften en goederen naar Rustschück zal mogen medenementerwijl aan de bewoners van die vesting insgelijks vergund wordthunne goederen, naar elders te vervoeren; dat de Vorsten van Moldavië en Walla chije niet meer slechts voor zeven jarenmaar voor hun leven zullen aangesteld worden en door geene andere verpligting dan alleen tot het opbrengen van eene schattingaan de Porte zullen onderworpen zijndat, eindelijk, de Porte, omtrent de griek- sche aangelegenhedenhet traktaat van Londen en het protoko! van den 22 maart, betrekkelijk de grensscheiding van Griekenland als grondslagen, der definitieve onderhandelingen omtrent dat punt aanneemt. (De pruissische staats-courant houdt nog steeds omtrent de vre desvoorwaarden een diep stilzwijgen in acht, doch iu de fransclie ministeriële bladen komen deswege eenige bijzonderheden voor. Ook volgens dezebestaat de schadevergoeding voor de oorlogskos ten uit 1 o millioen dukatenen die voor de russische onderdanen uit i,5oo,ooo dukaten. »De betaling dezer laatste som," zegt de Moniteur, «geschiedt in drie termijnen, van 6 tot 6 maanden, en die der oorlogskosten in tien termijnen van jaar tot jaar. De be taling van deze som wordt gewaarborgd door de bezetting van Mol davië en Wallachije. De Porte kan door vroegere betaling zich eerder van hare verpligting bevrijdenen de russische troepen zullen het turksch grondgebied terstond, na de gelieele betaling der schadevergoeding, verlaten." Voorts zegt genoemd blad, dat PotiAnapa en Achalzik en een gedeelte van derzelver territoir aan Rusland afgestaan zijn maar spreekt niet van liet vereenigen van GiurgewoTurnul, Kale en Braïlow met Wallachije, doch ver* zekert weldat de vestingwerken van eerstgenoemde vesting zullen worden geslicht. Aangaande de grieksclie aangelegenheden stemt het ministeriële avondblad met de duitsehe berigten overeen, en meldt, dat de Sultan verklaard heeft, dat hij in het verdrag van Londen toestemde, doch hoeverre de grenzen van Griekenland zich zullen uitstrekken, en of Attica en Athene daaronder zullen zijn begrepen wordt niet gezegd. Teil laatste deelt de Moniteur nog de volgende zinsnede omtrent de vrije vaart door den Bosporus medewaarvan in bovenstaande duitsehe berigten geene melding wordt gemaakt: «De doorvaart van de Zwarte Zee, van den Bos porus en van de Dardanellen is voor de koopvaardijschepen van «alle partienin vrede met de twee mogendheden vrij." (Deze vaart zal dus niet geoorloofd zijn aan de oorlogsschepen van Rus land of van andere rijken). Zoo men zich kan verlaten op bijzondere brieven uit Pera van den 10 september, zou de engelsche afgezant bij den Sultan hebben weten te bewerken dat de bepaalde beslissing der griek- sche aangelegenheden te Londen zou geschieden. Frankfort den 6 oclober. Volgens het dagblad van Smyrna

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1