ZIERIKZEESCHE 3Vo. 81. Vrijdag BESTUREN EN ADMINIS TRATIEN. NIE UWS TIJDINGEN. Ao. 1829. COURANT. den 9 October. ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERTKZEE brengen ter kennis van de gegadingden dat door Hun op den i4 October 1829, des namiddags 0111 4 uren, ten Raadhuize in het openbaar te koop zullen worden aangeboden en aan den meest biedenden toegewezen Alle de oude Kleeding- en Monteer ingstukkenherkomstig van de voormalige Schutterij dezer Stad welke inmiddels dagelijks kunnen worden bezigtig-Jwaartoe de gegadingden zich ter Stedelijke Secretarie gelieven te vervoegen. Zierikzeeden 1 October 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. Frankfort den 2 October. Men is nog niet naauwkeurig onder- rigt omtrent de voorwaardendie de Kussen tot sluiting van den vrede met de Porte vorderen. Ondertusschen verhaalt mendat van de Porte als schadevergoeding eene zeer aanmerkelijke som wordt geëischt, die volgens eenigen 25 en volgens anderen 3o mil- lioen zilver-roebels bedragen zou waartoe haar een termijn van twintig jaren zou worden gegeven, gedurende welken de Vorsten dommen en de vesting Silistria door de Russen zouden bezet blij ven. De schadeloosstelling, voor russische onderdanen bij bet tractaat van Ackerman bepaaldtot welkers nakoming de Porte zich op nieuw verbindten die acht en veertig miilioen turksclie pias ters beloopt, zou in drie termijnen moeten afgelost worden; na den eersten termijn zou bet russiscli leger naar den Balkan terug trekken na den tweeden zou bet den Balkan passeren en na den derden ook weder over den Douau gaan. De vestingen Achalzick en Akalkalaki, benevens Poti en Anapain Azië, zouden aan Rus land worden afgestaanen in Europa de vestingen Turuu Kale' Giurgewo en Braila aan den linker oever van den Donau gesloopt en niet weer opgebouwd worden. De vijf districten; tot nu toe van Servie afgezonderd, zouden met die provincie vereenigd worden en gelijke voovregten genieten. Eindelijk zegt mendoch zonder voor de—waarheid daarvan in te staan dat Rusland verlangtdat de Porte de grensbepaling voor Griekenland door eene linie van Volo naar Arta erkennen zal. Den 16 dezer liep te Jassy bet gerucht, dat een courier uit het russisch hoofdkwartier aan den heer von Minciaky het vredes-trac- taat met de Porte gesloten zou medegebragt hebben. Van de wallachijsche grenzen schrijft men, dat generaal Geismar uit zijne kantonnementen opgebroken en den Donau overgetrokken wasten einde den pacha van Scutaridie men zeide dat van Widdin met dertig duizend man op Sophia aanruktete ver volgen. In een adresdoor het nationaal congres van Griekenland aan zijne Excellentie den president graaf Capo d'Istrias aangebo den betuigt Rie vergadering hem de dankbaarheid der natie voor zijne ijverige pogingen, om haar geluk te bevorderen, en worden voorts opgeteld de zakenwaarmede zich dit congres heeft bezig gehouden. Hieruit blijkt, dat dadelijk, nadat de zitting geopend was, de vergadering eene commissie heeft benoemd van zeven le den om kennis te nemen van de diplomatieke briefwisseling die tusschen de geallieerde mogendheden en de grieksche regering ge voerd isen om de besluiten te onderzoekenvolgens welke bij Voorraad het staatsbestuur geregeld wordt. Die commissie beeft in haar rapport de wijsheid en het doeltreffende van het stelsel door den president aangenomen zoo voor het inwendig bestuur des lands als voor de buitenlandsche betrekkingenten hoogste gepre zen. De vergadering heeft ook de rekeningen van bet commissa riaat en der commissie van financien opgenomen en over het bud get beraadslaagd voor een geheel jaar, ingegaan sedert de maand mei laatstleden en eindigende met den laatsten april 183o alsmede over een ontwerp om de twee geldleeningente Londen gedaan te amortiseren. De nationale vergadering wijdt breedvoerig uit over den aange- namen indruk, dien op haar het mededeeleu van alle destukken, zoo tot het budget als tot andere takken van bestuur behoorende gemaakt heeft, en over het blijde vooruitzigtdat zij zich mag voorstellen van de gepaste maatregelendie verordend zijn en stip- telijk uitgevoerd wordenen die nu reeds bekroond zijn met een zoo gunstigen uitslagdat daardoor zelfs de verwachtingen der na tie worden te boven gegaanHet adres bevat doorgaande de vleijend- ste uitdrukkingen ten aanzien van den president en eindigt aldus »Hoe vele blijken beeft de natie ons niet gegeven, dat zij slechts goede orde en rust verlangt! Hare wenschen zijn eerst verwezen lijkt geworden op het oogenblikdat zij aan u de teugels van bet bewind beeft opgedragen. Gij zijt hetdien de natie vrijwillig, heeft geroepenu heeft zij tot haren president benoemd en als haren gids bare belangen toevertrouwd. Uwen raad vraagt zij om. zich te kwijten van haren dankbaren pligt jegens de verbonden sou- vereinen, hare doorluchtige weldoeners, jegens hunne admiraals, jegens het dappere fransche leger en diens braven aanvoerder als mede jegens alle edelmoedige vrienden van Griekenland. Maar onze eerste pligt is den schepper van alle dingen te danken voor onze bevrijding. Wij zullen ons beijveren om alles te doen, wat vroomheid en vaderlandsliefde aan uwe excellentie zullen ingeven om de gedachtenis onzer nationale wedergeboorte en onzer dank baarheid voor den verlosser te vereeuwigen." De generaal Trczel is als directeur-generaal der geregelde griek sche troepen aangesteld en heeft ia die hoedanigheid, den 9 au gustus te Napoli eene wapenschouw gehouden over de bezetting van Napoli en over de kweekelingen der militaire school. GROOT-B RITTANNIEN. Loxden den 3 October. Hier te lande zijn brieven ontvangen van Washington die gewag maken van menigvuldige bijeenkomsten welke de aldaar gevestigde spaansche gezant met de leden van het hooldbestuur der Vereenigde Staten had gehouden, die, naar men zeideten doel hadden om de Noord-Amerikanen van het denk beeld af te brengen zich tegeu de tegenwoordige poging van Spanje ter herovering van Mexiko te verzetten. Men. wilde zelfs, dat de spaansche gezant, namens zijnen meester, aangeboden zon hebben om, op zekere voorwaarden de provincie Texas aan de Vereenigde Staten af te staan, indien deze laatste zich niet mengden in den strijd tusschen Spanje en deszelfs voormalige bezittingen. Ook zoodanig aanzoek zou bij ons hof gedaan Zijn, hebbende Spanje, naar men verzekert, Engeland de heide Kalifornien toegezegd. Ons ministerieel avondblad, de Courier, voegt bij dit berigt de volger.de zinsnede: Wij willen gaarne gelooveu dat de zaakge lastigden van Spanje, in dit oogenblik levendige onderhandelingen voeren om alie vijandelijkheden te voorkomenwelke de eeuige twee zee-mogeudhedeudie de bedoelde expeditie konden dwars- hoomen zonden kunnen doen dan liet is nog in geeneu deele uit gemaakt of een van beiden zich wel kunnen vereenigen met de wezenlijke oogmerken van Spanjevoor zoo ver die ten minste door officiële stukken en proclamatien zijn bekend geworden." F R A N K R IJ K. Parijs den 2 October. De Constitulionnel behelst heden het vol gende berigt uit Rome, van den 19 september: ..Sedert eeué week zijn er meer dan 200 paters Jezuiten naar Sardinië en Modena ver trokken: het schijnt dat de kweekschoolen der Jezuiten te Turin en Reggio versterking noodig hebben. De eerw. vader Roothaan heeft wijders, tot welzijn en in 'tbelang van zijn geboorteland, eene Jezuïtische expeditie naar de hollandsche koloniën beraamd. Op het einde van den aanstaanden winter zullen er 24 apostelen naar Sumatra vertrekkenom er de katholijke godsdienst te ver breiden terwijl 24 anderen zich te dien einde naar Borneo zullen begeven." Eergisteren nacht heeft de politie zeven lieden in hechtenis genomen en daaronder twee jongelingen die eenen zak met 1 20,000 fr. van mevrouw de gravin de Fonses gestolen hadden, waarvan men nog 118,000 fr. hij hen gevonden heeft. Een meer bejaard per.-0011welke hen het overige had helpen verteren is te gelijk met hen ia hechtenis genomen. NEDERLANDEN. Brdssel den 4 October. Zijne Majesteit heeft den 2 dezer een. besluit geuomen van dezen inhoud: Gezien het 2de artikel van de conventie, den 18 junij 1827 met den Heiligen Stoel aangegaan en door ons den 24 julij van dat zelfde jaar (Staatsblad n°. 4'), bekrachtigd, houdende: Elk bisdom zal zijn kapittel en zijn seminarie hebben." Gezien de pauselijke bullegegeven te Rome, den 16 der kalen der van september 1827, houdende bekrachtiging dier conventie, alsmede het besluit, door ons den 2 october daarna (Staatsblad n°. 4 O dien ten gevolge genomen. Gezien onze besluiten van den i4 augustus 1825 (Staatsblad n°. 64) en vau den 20 jnuij laatstleden (Staatsblad no. 49 en 5o). Overwegendedat ons door de roomsch-kalholijke kerkvoogden eenige aanmerkingen zijn gemaakt, aan welke wij gaarne, willen te gemoet komen. Gelet op de bepalingen der grondwetwelke tot dat onderwerp betrekking hebben. Willende daar en boven, in het belang van onze roomscli-katho- f

Zierikzeesche Courant | 1829 | | pagina 1